Reklama

Wyśpiewać koleje życia

Wielu z nas zna bp. Antoniego Długosza z jego publikacji książkowych, homilii i katechez dla dzieci, programów telewizyjnych czy wykładów akademickich, ale pewnie nie wszyscy słyszeli o jego zaangażowaniu w muzykę i śpiew. A on z upodobaniem śpiewa, miał nawet kilkadziesiąt koncertów. Do tej pory wydał także 15 płyt ze śpiewanymi przez siebie piosenkami.

Z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa Biskup Antoni wydał płytę: „Na ścieżkach czasu. W 50. rocznicę kapłaństwa o swoim życiu śpiewa biskup Antoni Długosz”. Jest to niezwykły krążek, ponieważ oprócz piosenek są na nim umieszczone wypowiedzi przyjaciół Księdza Biskupa, zapowiadające kolejną piosenkę. Słowo wprowadzające wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Wypowiadają się również: brat Księdza Biskupa – Jan Długosz, koledzy kursowi – ks. prał. dr Stanisław Gębka, ks. Józef Ośródka, młody kapłan – ks. Daniel Bunia, ludzie, z którymi biskup Antoni blisko współpracował: Kazimierz Jarzębski, Tomasz Łękawa, dr Marek Sternalski, siostry zakonne – s. Krystyna Kostaś (albertynka) i sekretarka Księdza Biskupa – s. Agnieszka Szuta (nazaretanka), kuzynka – dr Anna Jędrzejewska oraz wieloletni bliski przyjaciel – ks. dr Stanisław Jasionek. Na koniec wypowiada się sam Jubilat. Do wszystkich piosenek zamieszczonych na tej płycie, ukazującej bieg życia Księdza Biskupa, słowa napisał ks. dr Stanisław Jasionek. Do większości piosenek muzykę skomponował Tomasz Łękawa – wieloletni organista częstochowskich parafii.

Reklama

W piosenkach Ksiądz Biskup mówi o Częstochowie, wspomina rodzinny dom, drogę do kapłaństwa, posługę duszpastersko-dydaktyczną, święcenia biskupie z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II, posługę biskupią wśród dzieci, osób cierpiących i biednych, mówi o przyjaźni z Jezusem i o swojej wierze. Odwołując się do hasła biskupiego, śpiewa: „Służyć z radością”, a wszystko kończy słowem „Alleluja”. Na końcu płyty umieszczony jest bonus – ulubione piosenki Księdza Biskupa: „San Damiano”, „Historia miłości”, „Patriotyzm”, „Europo, nie możesz żyć bez Boga” oraz „Miłość, która wiecznie trwa”.

Najwymowniejszą piosenką w kontekście 50. rocznicy święceń kapłańskich jest z pewnością piosenka „Kapłanem być”. Biskup Antoni śpiewa w niej:

„Kapłaństwa trzeba się uczyć,
być może i lat pięćdziesiąt.
Pieśń nową w sercu wciąż nucić,
być lekiem ziemi poniekąd.
Kapłaństwo trzeba ukochać,
sercem złożonym w ofierze.
Służyć i tym, których życie
poniosło w grzechu rubieże”.

Reklama

Ks. dr Stanisław Jasionek słowami utworów wnikliwie przedstawił najważniejsze obszary działalności Księdza Biskupa, nie pominął duchowych, osobistych przeżyć wynikających z kontaktu z Jezusem Chrystusem, „który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu” (Mt 20, 28).

Omawiana płyta nie jest jedynym dziełem grupy przyjaciół Biskupa Antoniego. Ks. dr Stanisław Jasionek w sumie napisał słowa do 72 jego piosenek. Tomasz Łękawa stworzył muzykę do większości tych utworów i zajmuje się aranżacją muzyczną i realizacją płyt. Jacek Otręba odpowiedzialny jest za miks i produkcję, a w jego studiu nagrywane są piosenki. Ks. Daniel Bunia z kolei jest autorem 5 projektów okładek do płyt.

Bp Antoni Długosz przygotowuje obecnie nową płytę z dziewięcioma premierowymi piosenkami, którą zatytułuje swoim biskupim zawołaniem: „Służyć”. Ukaże się ona prawdopodobnie pod koniec czerwca tego roku. Ksiądz Biskup uważa bowiem, że nowa ewangelizacja domaga się od duchownych nowych form przekazu treści religijnych, dlatego pragnie także poprzez piosenkę zamieszczoną na nośniku, jakim jest płyta, dotrzeć do tych, do których Słowo Boże głoszone w świątyni z różnych przyczyn nie dociera.

2015-06-09 13:32

Wybrane dla Ciebie

5 lat temu papież Franciszek przyleciał do Polski

episkopat.pl

Samolot włoskich linii lotniczych „Alitalia” A321 z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował o godz. 15.50 na Międzynarodowym Lotnisku im. św. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Na Ojca Świętego czekali już m.in. prezydent RP z małżonką, kard. Stanisław Dziwisz oraz liczni wierni.

Więcej ...

Św. Maksymilian Maria Kolbe – Rycerz Niepokalanej

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Z pewnością większości kojarzy się przede wszystkim z obozowym pasiakiem i oddaniem życia za współwięźnia, jednak jego męczeńską śmierć poprzedziło wiele lat równie heroicznej walki, aby zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną.

Więcej ...

Chełm. Nowy proboszcz w parafii Rozesłania Świętych Apostołów

2021-07-29 16:13

Tadeusz Boniecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Polska

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Dzieją się cuda

Kościół

Dzieją się cuda

Przyjaciele Pana

Święci i błogosławieni

Przyjaciele Pana

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...