Reklama

W drodze

Brudny, brudny jest sport

Niedziela Ogólnopolska 24/2015, str. 41

Grzegorz Sowa

Brudny, bardzo brudny jest dzisiejszy sport. I żadne dla kibiców pocieszenie w tym, że nie tylko on.

Po nagłej dymisji szefa Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) – Szwajcara Seppa Blattera można sądzić, że korupcja sięgnęła samych szczytów działaczy tej dyscypliny sportu. No właśnie, czy sportu? O tym, że za pieniądze – wielkie pieniądze – można w federacjach sportowych załatwić wszystko, szepcze się w środowisku dziennikarskim od dawna. Oczywiście, wydawnictwa poświęcone sportowi z reguły milczą na ten temat, ba, najczęściej tworzą szum informacyjny, przysłaniający istotę rzeczy. Gdy np. zapadła decyzja o zorganizowaniu Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze, to zamiast drążyć, dlaczego zwyciężył tak absurdalny pomysł – bo to i temperatury tam pod 40 stopni w cieniu, i żadnych tradycji piłkarskich w regionie – dziennikarze sportowi pisali jak na komendę, jak to wizjonersko FIFA działa, popularyzując piłkę nożną w regionach świata, które znały ją do tej pory tylko z dalekiego widzenia. Podobnie jak na komendę pisali i mówili dziennikarze i działacze piłkarscy, którzy odrzucali ze zgrozą postulat odebrania mistrzostw świata Rosji. Powód tego postulatu jest oczywisty – napaść zbrojna Rosji na Ukrainę. Ale obrońców Mundialu 2018 u rosyjskiego agresora okazało się multum.

Reklama

Dziennikarze piszący na komendę to dla nas, obserwujących media mainstreamu III RP, nie nowina. Podobnie jak nie jest nowiną to, że łapówka czyni cuda (widzimy to wyraźnie w latach rządów PO-PSL, a i wcześniej SLD). Więc niby nie powinni nas zaskoczyć działacze FIF-y, którzy za milionowe łapówki wyznaczyli Katar jako miejsce rozgrywania mundialu, a teraz bronią też mistrzostw w Rosji. Ale przecież to aż zatyka dech w piersiach, gdy pomyśli się, że w tej organizacji – FIF-ie jej gremia kierownicze to sama śmietanka działaczy sportowych z całego świata, ze wszystkich krajowych federacji piłki nożnej. To są ludzie, którym z ust nie schodzą frazesy o fair play.

Brudny, bardzo brudny jest dzisiejszy sport. I żadne dla kibiców pocieszenie w tym, że nie tylko on. Notabene, to służby amerykańskie wytropiły korupcję w FIF-ie. Podobnie jak korupcję w polskiej aferze informatycznej, o której skądinąd zapanowała kompletna cisza. Czyżby służby innych krajów, w tym Polski, nie były zainteresowane walką z tą plagą?

2015-06-09 13:32

Wybrane dla Ciebie

Papież: głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka

2021-07-26 18:31

Grzegorz Gałązka

Głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka – napisał papież Franciszek w przesłaniu do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Odczytał je sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher podczas inauguracji trzydniowego spotkania będącego przygotowaniem do oenzetowskiego szczytu na temat systemów dystrybucji żywności. Spotkanie odbywa się w siedzibie FAO w Rzymie, zaś szczyt zaplanowano na wrzesień w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

Więcej ...

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej. Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

Więcej ...

"Rz": We wtorek koniec Naszej Klasy

2021-07-27 07:05

Użytkownicy popularnego przed laty serwisu rozstaną się z nim dziś o 23.59. Osoby korzystające z usług płatniczych serwisu mają niewiele czasu na odzyskanie pieniędzy - informuje we wtorkowym wydaniu "Rz".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Benedykt XVI

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Święci i błogosławieni

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania