Reklama

Niedziela Częstochowska

Dni modlitwy, refleksji i radości

2015-06-18 09:58

Niedziela częstochowska 25/2015, str. 6

Tadeusz Olczyk

Bp Antoni Długosz na Radomszczańskich Dniach Rodziny

Małżeństwo – sakramentem wzajemnego uświęcenia” – to hasło XVI Radomszczańskich Dni Rodziny, trwających od 23 maja do 7 czerwca. Taki też był temat kazania, które na inaugurującej Dni uroczystej Sumie wygłosił w kolegiacie św. Lamberta ks. dr Jacek Reczek, dyrektor Referatu Duszpasterstwa Rodzin

Po Sumie spod kolegiaty wyruszył Marsz dla Życia i Rodziny zakończony piknikiem integracyjnym w Parku Świętojańskim. Po południu odbył się natomiast wieczór poetycki z Miejskim Teatrem Źródło. Dwa dni później w Miejskiej Bibliotece Publicznej 37 osób czytało fragmenty adhortacji apostolskiej Jana Pawła II „Familiaris consortio” – o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym. W czytaniu uczestniczył m.in. abp Wacław Depo, który wziął również udział w finale konkursu literackiego dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W Zespole Szkół Drzewnych Metropolita Częstochowski spotkał się z młodzieżą.

27 maja niezwykle ciekawy przebieg miała debata szkolna w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 1 nt.: „Małżeństwo w oczach młodych ludzi”. Kolejno 30 i 31 maja w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 5 odbyły się warsztaty komunikacji dla narzeczonych i małżeństw, które poprowadzili Małgorzata i Jan Wilkowie. W kolegiacie św. Lamberta wierni usłyszeli zaś świadectwo Anny Rastawickiej z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, a w Parku Świętojańskim odbył się finał ogólnopolskiej kampanii społecznej – „Kilometry Dobra”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Osób Niepełnosprawnych „Koniczynka”. Natomiast w Miejskim Domu Kultury ogłoszono wyniki konkursu plastycznego: „Mój dom, moja rodzina”. Wieczorem odbył się tam koncert zespołu ewangelizacyjnego 77FM – „Dobry wieczór z Mocą”.

1 czerwca w PSP nr 5 miał miejsce Sportowy Dzień Dziecka, zaś w MBP odbyło się spotkanie z dziećmi nt.: „Brat i siostra – przyjaciel czy wróg”, które prowadziła Renata Zając, autorka książek dla dzieci i młodzieży. W Boże Ciało w MDK wyświetlono film pt.: „Donnby. Każdy jest Kimś”, z przesłaniem pro-life.

Reklama

Szczególnie charakter miało spotkanie z rodzinami Betel, Domowego Kościoła i Fundacją „Promień radości” w Eko- ogrodzie Barbary Wojnowskiej, przygotowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku „Wiem więcej” 6 czerwca. Mszę św. odprawił bp Antoni Długosz, który potem porywał wszystkich uczestników do zabawy, tańczył z nimi, śpiewał, żartował.

Niedziela 7 czerwca była dniem oficjalnego zakończenia RDR. W kościele Matki Bożej Królowej Polski prelekcję nt.: „Miłość małżeńska może być piękna” wygłaszał dr hab. Mieczysław Guzewicz. Po południu spod kolegiaty św. Lamberta wyszła procesja z relikwiami św. Jadwigi Królowej, patronki Radomska (tydzień temu była o tym mowa na łamach „Niedzieli” – przypomnienie Redakcji). Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo. Wszystkim uczestnikom dziękowali prezydent miasta Anna Milczanowska oraz inicjator i główny koordynator RDR Tadeusz Olczyk, który powiedział: – Dobrych rodzin nie możemy zbudować bez Bożego błogosławieństwa i dlatego, organizując RDR, idziemy drogą nauczania Kościoła, papieża św. Jana Pawła II, za Ojcem naszej diecezji i naszymi duszpasterzami.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Radomsko poszło za Trzema Królami

2020-01-06 19:20

Aleksandra Saj

Jaką wybrałem gwiazdę w mojej wędrówce przez życie? – to pytanie, nad którym polecił się zatrzymać ks. Dariusz Pilarski – wikariusz z parafii św. Lamberta w Radomsku, w homilii wygłoszonej podczas Mszy Św. rozpoczynającej VIII Radomszczański Orszak Trzech Króli.

Więcej ...

Kolęda

Niedziela szczecińsko-kamieńska 51/2002

Więcej ...

Książka dla ambitnych katolików

2020-01-20 17:51

Artur Stelmasiak/Niedziela

Książka „Jutro Niedziela” to wspólne dzieło ks. Przemysława Śliwińskiego i ks. Marcina Kowalskiego

W Sekretariacie KEP odbyła się prezentacja książki pt. „Jutro Niedziela”, która pomaga osobom świeckim i duchownym lepiej przygotować się do niedzielnej Eucharystii. - To książka dla ambitnych, którzy chcą bardziej świadomie przeżyć niedzielę - mówił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Niedziela Rzeszowska

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...