Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Konsekracja kościoła w Polance

Biskup podkres´lił wartos´c´ Słowa Boz˙ego w budowaniu wspo´lnoty parafialnej

MR

Biskup podkres´lił wartos´c´ Słowa Boz˙ego w budowaniu wspo´lnoty parafialnej

Poświęcenie kościoła i ołtarza zalicza się do najbardziej uroczystych aktów liturgicznych. Miejsce, gdzie gromadzi się wspólnota chrześcijańska, aby słuchać słowa Bożego, zanosić modlitwy błagalne, wielbić Boga, a przede wszystkim sprawować sakramenty – jest szczególnym obrazem Kościoła, świątyni Boga zbudowanej z „żywych kamieni” – tymi słowami ks. Ariel powitał parafian z Polanki Górnej na uroczystości konsekracji kościoła Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

– Każda świątynia, także i ta, którą chcemy poświęcić, jest nierozerwalnie związana z wiarą. Nie ma wiary – nie ma świątyni. W Europie są świątynie, które są sprzedawane do innego celu, są świątynie, które są burzone, ponieważ są niepotrzebne – dobitnie stwierdził w kazaniu bp Roman Pindel. Przypomniał, jak w latach 80. XX wieku Polacy swoją determinacją, której źródłem była wiara, walczyli o prawo do miejsc, gdzie mogli się modlić. W tym celu przywołał obraz Pasterki w Nowej Hucie, którą wraz z bp. Karolem Wojtyłą sprawował abp. Luigii Poggi. Kiedy wysłannik Watykanu zapytał krakowskiego metropolitę, czemu wielotysięczny tłum w siarczystym mrozie uczestniczył w plenerowej liturgii, ten odpowiedział: „Ci ludzie bardzo pragną świątyni, bo wierzą. A władze uważają, że im się to nie należy”. Bp Pindel zwrócił uwagę, że fundament wiary, której materialnym wyrazem jest budowa trwałego miejsca kultu, bezpośrednio wyrasta z trwania w łączności z osobą Jezusa Chrystusa. – „Niech każdy baczy na to, jak buduje. Fundamentem musi być Jezus Chrystus” – pisze św. Paweł. Każdy, kto przykładał rękę do rozbudowy tego kościoła, miał na uwadze najpierw fundament wiary. Ale też każdy z nich miał zamysł, aby powstała tutaj świątynia godna, piękna i odpowiednia dla takiej wspólnoty, stosunkowo niewielkiej, ale prężnej i bardzo ofiarnej – mówił Biskup. Nawiązując do starotestamentalnego tekstu z Księgi Nehemiasza o odnowieniu liturgii w świątyni jerozolimskiej, Hierarcha wyjaśnił, że obraz wsłuchanego w Boże słowo Ludu Wybranego to zapowiedź powinności każdej chrześcijańskiej wspólnoty. Ordynariusz wskazał także na odpowiedzialność wspólnoty za siebie nawzajem i za tych, którzy za nią odpowiadają. – Módlcie się za tych, co przewodzili tej wspólnocie wcześniej, za tego, który dziś jej przewodzi i za tych, którzy przyjdą i będą tę świątynię wypełniać słowem Bożym i sprawować w niej sakramenty – stwierdził Biskup. Na koniec Hierarcha dodał: – Od dziś to miejsce staje się miejscem poświęconym wyłącznie dla Boga i dla ludu, który gromadzi się w Imię Boże.

Reklama

Za przewodniczenie liturgii i za konsekrację kościoła podziękował Księdzu Biskupowi ks. proboszcz Piotr Pokojnikow. Wyraził wdzięczność swoim parafianom za wkład poczyniony w przygotowanie uroczystości, w prace związane z budową i upiększaniem świątyni oraz życzył im, aby ich dom Boży „zawsze był piękny i nigdy nie był pusty”.

Początki życia duszpasterskiego w Polance Górnej sięgają 1925 r., gdy osiedliły się tu zakonnice ze Zgromadzeniem Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. To one otworzyły we wsi ochronkę i zaczęły zajmować się chorymi. 20 lat później, za sprawą Matki Teresy, przełożonej wspólnoty, trafił tutaj jeden z baraków z niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau, który zaczął pełnić rolę kaplicy. W jego wnętrzu posługę duszpasterską sprawowali ojcowie karmelici bosi, a później salezjanie. Za przyczyną pierwszego administratora, ks. Gerarda Jajecznicy, powstał kościół i Dom Jana Pawła II. Od 1999 r. Polanka Górna uzyskała status samodzielnej parafii.

2015-07-02 12:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świątynia świadkiem wiary

Henryk Tomczyk

Więcej ...

DR Konga: wizyta papieska ma uleczyć „ciągle krwawiące rany” – nuncjusz

2023-01-29 10:06

Grzegorz Gałązka

Na kilka dni przed przybyciem Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga 31 stycznia nuncjusz apostolski w tym kraju abp Ettore Balestrero podkreślił, że „ta wizyta papieska ma na celu zabliźnienie ciągle krwawiących ran”.

Więcej ...

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego

2023-01-29 14:29

Jasna Góra/Facebook

- Twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego, bo każdy z nas może kiedyś w niebie zobaczy, że uratowały mu szczęście i zbawienie - służba i modlitwa niejednej siostry - powiedział na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań celebrował Mszę św. w ramach dorocznego spotkania sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę...

Kościół

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę...

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela Podlaska

Błogosławiona Bolesława Lament

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...