Reklama

Lublin, parafia pw. św. Antoniego

Nieść posłanie

Niedziela lubelska 6/2003

Tytuł jest równocześnie hasłem XI Regionalnego Spotkania Alkoholików, Ich Rodzin i Przyjaciół, które odbyło się w niedzielę 5 stycznia br. w kościele pw. św. Antoniego w Lublinie. Organizatorami byli: AA "Orędzie Serca" i Al-Anon "Wspomożenie". Przybyło na nie wiele osób z Lublina i okolic; byli też goście z Krakowa, Zamościa, Chełma i Szczebrzeszyna. Tradycja spotkań trwa od 1993 r. dzięki pełnej życzliwości postawie proboszcza, ks. kan. Stanisława Roga, który zawsze służy pomocą obu wspólnotom.
Na spotkanie zaproszony został abp Józef Życiński, który o godz. 12.30 odprawił Mszę św. koncelebrowaną w intencji środowisk AA i Al-Anon. W koncelebrze uczestniczyli: ks. Lech Berezecki - archidiecezjalny duszpasterz AA, ks. Krzysztof Kołodziejczyk - archidiecezjalny referent ds. trzeźwości, ks. Jan Augustynek z Piask i ks. Marek Słomka - sekretarz Metropolity Lubelskiego. W homilii Ksiądz Arcybiskup mówił o odpowiedzialności za słowo. "Słowo może być twórcze, tak jak twórczy jest Bóg. Może również dotkliwie ranić poprzez niczym nieuzasadnione i niesprawdzone podejrzenia. Szczególnie ważne jest to w stosunku do ludzi pragnących czynić coś dobrego oraz wobec tych, którzy próbują odnaleźć zgubiony sens i odzyskać wiarę w Boga i w siebie". Metropolita podkreślił wielki wysiłek i samozaparcie osób wychodzących z uzależnień nawet po wielu latach przebywania w mroku, dzięki czemu mógł powrócić uśmiech na twarze dzieci, a żony mogły znów cieszyć się szczęściem w rodzinie. Przestrzegał, by nie szukać wszędzie ukrytych wrogów, intryg i zagrożeń, lecz realizować Kościół papieskiej wizji nadziei i miłości; Kościół, w którym można odetchnąć i wyjść umocnionym. Dlatego tak ważna jest wierność nauczaniu Ojca Świętego i otwarcie na łaskę Bożą, dzięki której człowiek zawsze może się przemienić. Zadaniem chrześcijan jest pomoc w tej przemianie, umacnianie nadziei i okazywanie, jak piękne może być życie zmierzające do bogactwa Bożej chwały.
Po Mszy św. uczestnicy przeszli do domu katechetycznego, gdzie rozpoczęło się spotkanie opłatkowe. Abp Józef Życiński mówił o początkach poradnictwa AA i Al-Anon w parafii św. Antoniego. Przez pierwsze dwa lata nikt nie przychodził na spotkania Al-Anon. Potrzebna była wtedy wielka niezłomność ducha, by przetrwać ten trudny okres i teraz móc cieszyć się wspaniałymi owocami działalności obu wspólnot. Metropolita Lubelski życzył zebranym wielkiej cierpliwości, gdy nic właściwie się nie dzieje, a życie składa się z ciągłych odpływów i przypływów. W życiu Maryi przez 30 lat pozornie nic się nie działo; Jezus wzrastał jak inne dzieci. Nie było aniołów ani cudów. Aby znosić spokojnie tę zwykłą szarość, potrzebna była wielka cierpliwość. Na zakończenie abp Józef Życiński powiedział: "Życzę Wam, żebyście wierzyli w siebie, w swoją siłę woli, w moc działania łaski Bożej i w naszą solidarność; żeby to, co najtrudniejsze, mogło już należeć do historii". Po wzajemnym składaniu sobie życzeń rozpoczęły się mityngi AA i Al-Anon, a potem zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin wieczornych.
Każdy, kto chce przestać pić, może znaleźć oparcie w grupie życzliwych ludzi, znających ten problem z własnego doświadczenia oraz nauczyć się życia bez alkoholu i odkrywania codziennych radości. Szczególnie cenna jest rola dyżurów członków wspólnot AA i Al-Anon, którzy kiedyś sami korzystali z porad i konsultacji, a teraz służą innym swoją pomocą. Do wspólnot AA i Al-Anon mogą należeć wszyscy, bez względu na wyznanie i światopogląd.

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Więcej ...

Szczególna okazja

2021-07-25 12:13
Ze spotkań z seniorami wynika wiele dobrego

MFS

Ze spotkań z seniorami wynika wiele dobrego

Dzisiejszy dzień stanowi szczególną okazję, aby się spotkać ze swoimi dziadkami, babciami, a jeśli jest to niemożliwe, to chociaż do nich zadzwonić i powiedzieć im, że są kochani, że ich cenimy...

Więcej ...

Ta parafia żyje

2021-07-25 17:49

Beata Pieczykura/Niedziela

– Święty Krzysztof niesie ludzi, niesie miłość. Ta parafia żyje, żyje Bogiem, żyje liturgią – powiedział ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, 25 lipca, w uroczystość ku czci drugiego patrona parafii – św. Krzysztofa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Sto lat księdza Franciszka

Niedziela Wrocławska

Sto lat księdza Franciszka

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania