Reklama

VII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

Kolędowe śpiewanie w Chojewie

Niedziela podlaska 6/2003

Styczeń jest miesiącem, w którym zewsząd otacza nas bożonarodzeniowy nastrój. Właśnie wtedy odbywają się różne festiwale, przeglądy i wiele innych imprez uświetniających te najpiękniejsze i jedyne w swoim rodzaju święta. Kolęda, pastorałka lub coraz bardziej popularna współczesna forma piosenki poświęconej Bożemu Narodzeniu staje się jedną z bardziej "kultowych" form artystycznych propagowanych przez młodzież. Ranga tych wydarzeń jest różna - od ogólnopolskich do zwykłych, szkolnych, ale idea i cel ten sam.

W Gminie Brańsk pomysłodawcą imprezy była nieżyjąca już Anna Dernowska, przez kilka lat dyrektor Gminnego Ośrodka Upowszechniania Kultury w Popławach. Od początku miejscem tego minifestiwalu jest Szkoła Podstawowa w Chojewie.
Obecna dyrektor ośrodka kultury, Grażyna Płonowska z powodzeniem od kilku lat pełni obowiązki gospodarza konkursu i trzeba przyznać, że robi to bardzo dobrze. Dzięki jej zaangażowaniu i inicjatywie podnosi się z roku na rok poziom festiwalu. Jedną z jego atrakcji są bardzo wartościowe i rzeczowe nagrody ufundowane przez Urząd Gminy.
Tegoroczny konkurs rozpoczął się Mszą św. w kościele parafialnym w Chojewie, którą odprawił miejscowy proboszcz, ks. Bogusław Wasilewski. Uroczystego otwarcia dokonał tradycyjnie wójt Gminy Brańsk - Krzysztof Jaworowski.
Budynek szkolny od dawna w swoich murach nie gościł tylu osób (ok. 200). W przeglądzie udział wzięło 6 szkół podstawowych i 2 gimnazja z terenu gminy. Jury pod przewodnictwem przewodniczącego Gminy Brańsk Wojciecha Jakubowskiego przyznało następujące wyróżnienia: w kategorii szkół podstawowych: I miejsce - Mień, II miejsce - Świrydy, III miejsce - Chojewo. Natomiast gimnazja sklasyfikowano równorzędnie.
Zgodnie z regulaminem należało wykonać jedną kolędę tradycyjną i jedną współczesną. Niektóre szkoły nie zastosowały się do wymogów regulaminu i przez to były inaczej klasyfikowane. Szkoła w Chojewie na każdym przeglądzie prezentuje odmienny repertuar. W br. utwory zaaranżowane przez Henryka Mellera z Brańska bardzo podobały się publiczności. Do jednego utworu dzieci wykorzystały poezję ks. Mieczysława Rzepniewskiego.
Po zakończeniu przesłuchań konkursowych uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mniu zaprezentowały przedstawienie jasełkowe przygotowane pod kierunkiem Barbary Wakuły.
VII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek zakończył się przy słodko zastawionym stole.

Wybrane dla Ciebie

205 lat temu powstało Towarzystwo Filomatów

2022-10-01 07:56

Adobe Stock

205 lat temu, 1 października 1817 r., na Uniwersytecie Wileńskim powstało tajne Towarzystwo Filomatyczne. "Filomaci byli najważniejszą grupą w pokoleniu, które przeprowadziło przemianę oświeceniowo-romantyczną w Polsce. To wśród nich najwcześniej pojawili się młodzi autorzy, którzy torowali drogę romantyzmowi" - powiedział PAP prof. Bogusław Dopart, literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej ...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej diecezji

2022-09-29 08:57

archidiecezja.pl

Chcemy podjąć w naszej diecezji przygotowania do rozpoczęcia formacji mężczyzn do diakonatu stałego zarówno żonatych, jak i tych, którzy chcą pozostawać w bezżenności, a doświadczają łaski powołania do diakonatu – zapowiada biskup kielecki Jan Piotrowski w komunikacie wystosowanym do wiernych.

Więcej ...

Unikatowe nagrania prymasa Wyszyńskiego na Festiwalu NNW w Gdyni

2022-10-01 15:48

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Na Festiwalu NNW w Gdyni pokazano dziś film dokumentalny „KUL był zawsze w jego sercu”. Obraz w reżyserii Grażyny i Bogdana Czermińskich ukazuje związki błogosławionego - najpierw księdza, później biskupa i kardynała - Stefana Wyszyńskiego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W filmie wykorzystano unikalne i nieznane szerszej publiczności materiały archiwalne z czasów pobytu późniejszego Prymasa Tysiąclecia na KUL.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux -...

Kościół

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux -...

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Wiara

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna