Reklama

Niedziela 5/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Bóg sam wystarczy

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, obchodzony w Kościele 2 lutego, tym razem ma charakter wyjątkowy, gdyż przypada w Roku Życia Konsekrowanego. Przeżywamy więc jeden z najważniejszych momentów tego wyjątkowego czasu łaski.

drogowskazy
3

Niedziela Boża i nasza

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Z prawdziwą radością przyjęliśmy list w sprawie świętowania niedzieli w naszej ojczyźnie, wystosowany przez zwierzchników Kościołów chrześcijańskich zjednoczonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, w tym przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Kościoła rzymskokatolickiego abp. Stanisława Gądeckiego.

z Watykanu
4

Z Watykanu

ze świata
5

Ze świata

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”

Siły prorosyjskie rozpoczęły ofensywę na położony nad Morzem Azowskim Mariupol. Najprawdopodobniej jest to próba utworzenia lądowego połączenia Krymu z terytorium Rosji. 24 stycznia br. podczas ostrzału Mariupola zginęło ok. 30 cywilów, wielu zostało rannych.

z ostatniej chwili
7

Premier już pod kreską

Wojciech Dudkiewicz

Fala dymisji w otoczeniu premier Ewy Kopacz wywołała spekulację na temat spoistości rządu i samej Platformy Obywatelskiej, ale także zdolności jej ekipy do rządzenia.

Presja i stres

(not. wd)

Kolejka do Luksemburga

(wd)

Czy jest jeszcze szansa, żeby kolejka na Kasprowy Wierch pozostała w polskich rękach? Po decyzji resortu spraw wewnętrznych – niewielka.

Załatali dziurę

(not. wd)

prezentacje
8

Po co siostrom zakonnym teologia?

Beata Stypułkowska

Znajoma siostra na moją zachętę do podjęcia studiów teologicznych i wyrażone pragnienie, by wszystkie siostry zakonne studiowały teologię, odpowiedziała: – Po co? Czy uważa pani, że to jest konieczne do zbawienia? Siostry mają tak dużo wykładów i dni skupienia, że to wystarczy. Poza tym siostry podejmują inne studia, żeby prowadzić np. przedszkola...

z Polski
9

Hospicja pomagają, wspierają, dają nadzieję

(akw)

Już po raz 19. na Jasnej Górze odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych oraz pielgrzymka tego środowiska. Temat konferencji brzmiał: „Rodzina – pocieszenie dla chorego czy powód do zmartwień”.

Druga rocznica śmierci kard. Józefa Glempa

(KAI)

Druga rocznica śmierci kard. Józefa Glempa, metropolity warszawskiego i Prymasa Polski, minęła 23 stycznia br. Z tej okazji w archikatedralnej bazylice św. Jana na Starym Mieście w Warszawie została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

Z Polski

Kościół w świecie • święto Najświętszego Serca Pana Jezusa
10-11

Serce Boga dla świata

Ks. Józef Gaweł SCJ

W wielu polskich parafiach 6 czerwca 2014 r. rozpoczęła się nowenna dziewięciu pierwszych piątków miesiąca jako przygotowanie do jubileuszu 250. rocznicy ustanowienia liturgicznego święta Najświętszego Serca Pana Jezusa. Rocznicę tę będziemy obchodzić 6 lutego 2015 r.

Kościół w świecie 200. rocznica urodzin św. Jana Bosko
12-13

31 stycznia – wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera

(W. R.)

Ks. Ángel Fernández Artime, nowy przełożony generalny salezjanów i 10. następca św. Jana Bosko, rozpoczął uroczystości rocznicowe urodzin Świętego.

Na śladach ks. Bosko

Z ks. Ángelem Fernándezem Artime, przełożonym generalnym salezjanów, rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko z ks. Ángelem Fernándezem Artime, przełożonym generalnym salezjanów, rozmawia Włodzimierz Rędzioch.

13

Wspomnienia świadków życia Papieża Polaka

(MF)

Biblioteka „Niedzieli” wydała w znakomitej szacie edytorskiej album „Święty Jan Paweł II we wspomnieniach świadków” – zapis interesujących wywiadów przeprowadzonych przez ks. Ireneusza Skubisia z wybitnymi ludźmi Kościoła.

temat numeru: 2 lutego – Światowy Dzień Życia Konsekrowanego
14-15

Życie konsekrowane – zasiew Ducha

Ks. Jarosław Krzewicki

Zaczęło się w domu Łazarza, gdy Maria słuchała Jezusa, a Marta oddawała się obowiązkom służby i gościnności. Potem była Pascha, odejście i zmartwychwstanie. A gdy zabrakło Mistrza, wielu szło na pustynię, by tam Go szukać. On sam wskazał drogę. Chętnie przebywał na osobności, bo stamtąd najlepiej widać świat, gdy trwa się w komunii z Ojcem

temat numeru: Dominikanki Klauzurowe
16-17

Poza światem i w świecie

Mateusz Wyrwich

Mimo że mieszkają za klauzurą, często mają większy kontakt ze światem zewnętrznym niż niejeden z tego świata. Ich życiem jest modlitwa, a ona jest bardzo potrzebna właśnie tym ze świata.

temat numeru: Sercańska rodzina zakonna w Brazylii
18-19

Służba dla brazylijskich peryferii

S. Teresa Jakoniuk

W Zgromadzeniu Córek Serca Maryi na brazylijskiej ziemi już wkrótce zabrzmi uroczyste „Te Deum laudamus”. Sercańska rodzina zakonna podziękuje Bogu za 25-lecie misyjnej pracy sióstr w Brazylii.

temat numeru: Obraz Jasnogórski w zakonach
20-21

Współczesnym nieładom potrzebne są wartości

Beata Mackiewicz

W 1962 r. rozpoczęło się w domach zakonnych w Polsce nawiedzenie kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, najpierw w klasztorze sióstr wizytek w Warszawie. Od roku 1963 nawiedzenie odbywało się w zakonach i zgromadzeniach męskich. Dlaczego?

20

Pierwsze zgromadzenie kobiet

Można powiedzieć, że pierwsze zgromadzenie kobiet stworzyła Maryja. Przecież pod krzyżem na Kalwarii stała Matka Jezusowa i Maria Kleofasowa, i Maria Magdalena, i Salome, i inne, które od początku chodziły za Chrystusem wraz z Maryją i troszczyły się o wszystkie potrzeby Apostołów.

blisko trędowatych
22-23

Człowiek wierny w Ziemi Obiecanej

Maria Magdalena Matusiak

„Włóczyłem się po Indiach jak Mojżesz po pustyni, szukając ziemi obiecanej – wspominał później. – Chodziło mi o miejsce, gdzie ludzie są najbardziej porażeni przez trąd, samotni i głodni. Miejsc takich jest w Indiach dużo.

Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach
24-25

Miejsce pełne ciszy

Barbara Jelonek

dziedzictwo
26-27

Polska szkoła na Litwie

Jadwiga Kamińska

„Nasza Polska ukochana taka biedna! By ją podźwignąć, trzeba dusz o orlich skrzydłach, dusz gardzących wszystkim, co niskie, umiejących wznieść się na wyżyny cnót. Któż ma takie dusze, zdolne porwać innych do lotu wzwyż? Któż, jeśli nie młodzież?”

sukces polskiej ekumenii
28-29

Kościoły w Polsce apelują o poszanowanie niedzieli

Grzegorz Polak

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz zwierzchnicy wszystkich siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej podpisali 20 stycznia 2015 r. w Warszawie wspólny „Apel Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli”.

29-30

Wspomnienie o br. Andrzeju Grzesiku FSC – w rocznicę śmierci

Wiesław Nikodem, Wychowanek Braci Szkolnych

W rocznicę śmierci br. Andrzeja Grzesika FSC, który zmarł 28 stycznia 2014 r., jako kolega szkolny pragnę przypomnieć jego sylwetkę i działalność.

Ofiarowanie – posłuszeństwo prawu

Ks. Marek Łuczak

Obchody Ofiarowania Pańskiego pokazują, że Rodzina Święta była głęboko zakorzeniona w tradycji żydowskiej. Choć z chwilą przyjścia na świat Jezusa Chrystusa mówimy o początkach chrześcijaństwa, ortodoksyjny judaizm był źródłem, z którego późniejsi wyznawcy Jezusa czerpali pełnymi garściami

wiara i życie
31

Nie tylko w Chinach

Ks. Mariusz Rosik

Kiedyś w środku nocy takie wołanie wraz z natarczywym stukaniem w drzwi usłyszał mój przyjaciel: „Ojcze, niech ojciec przyjdzie pomodlić się za moje dziecko! Dziewczynka jest chyba opętana!”. Wówczas od niedawna pracował w Chinach jako misjonarz. „Jakie opętanie? – pomyślał.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Jezus naucza jako mający władzę

Słowa Ewangelii według świętego Marka (Mk 1, 21-28)

Uczył ich jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski

Mojżesz, obok Abrahama, to największy bohater wiary biblijnego Izraela. Łączył, jak nikt inny, przymioty przywódcy, prawodawcy i proroka oraz był słusznie otaczany najwyższym szacunkiem jako wzór dla wierzących. A przecież to właśnie on zapowiada, że Bóg wzbudzi Izraelitom proroka „podobnego do mnie”, co Bóg potwierdził, zobowiązując do okazywania mu posłuszeństwa.

poradnik duszpasterski
34

Różne modlitwy

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Temat może wydawać się banalny, ale w istocie taki nie jest. Chciałbym naszych Czytelników – jeżeli nie wszystkich, to przynajmniej tę część, która może zapomniała – zachęcić do ponownego odkrycia bogactw, które skrywają nasze książeczki do nabożeństwa.

felieton
35

Koniec epoki szczucia

Michał Karnowski

Nie popełnię chyba błędu, jeśli przyjmę, że większość Czytelników „Niedzieli” dzieli wraz ze mną niepokój o losy Polski i widzi pilną potrzebę dużej zmiany.

Najpiękniejsze wydanie „Pójdźmy za Nim!”

(akw)

W Bibliofilskiej Edycji Dzieł Henryka Sienkiewicza ukazał się niezwykły i mało znany utwór polskiego noblisty – nowela „Pójdźmy za Nim!”.

rozmawiamy o Polsce
36-37

Obiecanki dla Śląska

Z Grzegorzem Tobiszowskim rozmawia Wiesława Lewandowska

O rządowym planie naprawy górnictwa z Grzegorzem Tobiszowskim rozmawia Wiesława Lewandowska

parlament
38-39

Być politykiem – kariera czy powołanie

Ks. Ireneusz Skubiś

Parlament to zgromadzenie, w którym przedstawiciele różnych opcji politycznych rozmawiają ze sobą, mając na uwadze dobro obywatela, narodu i państwa („parlare” – łac. mówić, rozmawiać).

fakty • opinie
40

Energetyczne bezpieczeństwo nie ma ceny

Czesław Ryszka, Pisarz i publicysta senator RP w latach 2005-11

Likwidacja, jak również chaotyczna prywatyzacja zakładów górniczych to dla naszego kraju najpewniej ścieżka samobójcza.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
41

Prawosławne święto Objawienia

(pr)

Bardzo, bardzo zadowolony

(pr)

– Papież był bardzo, ale to bardzo zadowolony z pielgrzymki – powiedział dziennikarzom zgromadzonym na płycie lotniska, tuż po starcie samolotu z Franciszkiem na pokładzie, filipiński prezydent Benigno Aquino III. Krótką relację z konferencji prasowej zamieścił dziennik „Philippine Daily Inquirer”

Echa wizyty

(pr)

Media na Sri Lance, choć również piszą ciepło o wizycie papieża Franciszka, nie czynią tego z takim entuzjazmem, jak na katolickich Filipinach. Lankijski „The Sunday Times” zauważa, że wizyta była bardzo dobrze zorganizowana.

Zwolnienie za modlitwę

(pr)

Tego jeszcze nie było. Na Wyspach Brytyjskich zwalniano już z pracy za noszenie krzyżyka na piersiach i za inne sposoby demonstrowania wiary w Chrystusa.

List biskupów do rodziców i uczniów

(pr)

Nieoficjalny dziennik włoskiego episkopatu „Avvenire” opublikował list włoskich biskupów do rodziców i uczniów klas pierwszych wszystkich rodzajów szkół we Włoszech.

Nie chcą współczucia

(pr)

Redakcja francuskiego lewackiego pisma „Charlie Hebdo”, która niedawno stała się celem ataku terrorystycznego, nie życzy sobie wsparcia i współczucia ze strony Kościoła katolickiego.

42

Obraz Polski

Alina Czerniakowska

Słuchałam rozmowy dwojga młodych ludzi, wykształconych Polaków: ukończone studia i to niejedne, wyjazdy, stypendia zagraniczne, perfekcyjna znajomość języków obcych i realiów świata – ludzi, których rozdzieliła decyzja o emigracji z Polski.

Umów należy dotrzymywać

Zdzisław Skotnicki

Pani Niedzielowa została poproszona przez sąsiadów z klatki schodowej o przypilnowanie ich córeczki. Pan Niedziela nie miał nic przeciwko temu, chociaż całoweekendowe „wynajęcie” żony uważał za lekką przesadę. Ale czego się nie robi dla dobrosąsiedzkich stosunków.

felietony
43

Zarobić na Ukrainie

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Społeczeństwo ukraińskie chce lepszego życia, podobnego jak na Zachodzie. Do tego potrzebne są ogromne nakłady finansowe, na co liczą Ukraińcy.

Z drogi, śledzie, bo…

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Dla obecnego rządu nic się nie liczy poza zachowaniem władzy.

CitizenGo
44

Klikając za lepszym światem

Artur Stelmasiak

Obrona wolności, rodziny, życia i chrześcijańskich wartości – to główne cele międzynarodowej platformy internetowej Fundacji CitizenGo.

pożegnanie
45

Róża Siemieńska (1920 – 2015)

Jan Maria Jackowski

W 95. roku życia 22 stycznia br. odeszła do Domu Ojca w Maryjnym Instytucie Świeckim w Warszawie Róża Siemieńska. Dla krewnych i licznych przyjaciół ciocia Róża była osobą obdarzoną ujmującą osobowością i wieloma talentami.

Wspieramy osoby powołane do kapłaństwa

O. Zbigniew Ptak OSPPE

Od początku istnienia parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Toruniu wierni świeccy troszczą się o posługujących tu paulinów.

rodzina • zagrożenia • samobójstwa
46-47

Życiowy tunel

Iwona Galińska

Policyjne statystyki odnotowały w 2012 r. 4177 zgonów samobójczych. 19 proc. z nich dotyczy dzieci i młodzieży. W Polsce codziennie jeden młody człowiek odbiera sobie życie. Z roku na rok te liczby są wyższe.

rodzina • poradnik
48

Reputacja

Michał Piekara

Jest wiele wyzwań w życiu mężczyzny, ale jedno takie, które potrafi nas rozłożyć na łopatki – sytuacja, w której musisz zaryzykować własną reputację. Ważne jest dla nas to, co myślą o nas inni. Nieważne, czy to jest prawda – nie w tym rzecz.

Proszą o pomoc

otrzymaliśmy
49

List otwarty Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich do premier Ewy Kopacz

Niedziela Młodych
50-53

Czy pamiętasz pierwszy zachwyt swoim powołaniem?

Jeśli czuję się pociągany przez Jezusa, jeśli Jego głos rozgrzewa moje serce, dzieje się to dzięki łasce Boga Ojca, który zasiał w moim wnętrzu pragnienie miłości; pragnienie prawdy, życia i piękna.

Zabrał mi alkoholizm

Z Łukaszem Wieczorkiem rozmawia Łukasz Sośniak

Cały czas pracuję nad relacją z moją żoną i córką. Nie jest łatwo, ale jesteśmy razem. Bóg nawrócił moją dziewczynę, z którą żyłem w niesakramentalnym związku, i po rozstaniu z nią wróciłem do żony. A moja była dziewczyna jest teraz animatorką we wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym.

prezentacje
54-55

Kalendarz Pszczelarza Polskiego 2015

Adam Biały

Książkowy Kalendarz Pszczelarza Polskiego na rok 2015 zawiera mnóstwo porad, informacji, ciekawostek. Jest bardzo praktyczny, a przez to przydatny i... poszukiwany. Czytelnicy, którzy znają go z ubiegłych lat, zamawiają ten kalendarz w ciemno.

W zimowych rytmach

Krzysztof Seweryn Wroński

kultura
55

Chrześcijańska niezłomność na wielkim ekranie

O. Michał Legan OSPPE

„Fronda” Grzegorza Górnego

(Red.)

Pierwszy numer „Frondy” jako miesięcznika ukazał się w kioskach 30 stycznia br. Jego redaktorem naczelnym został Grzegorz Górny. Wydawcą jest wydawnictwo Fratria, które tworzy pismo we współpracy z wydawnictwem Fronda.

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Sen o królewiczu z bajki

różne
57

Kalendarium 1-7 II 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

z „Niedzielą" na co dzień
58

Kurczak z ryżem

Zebrała Jolanta Marszałek

Kurczak zapiekany z ryżem to danie dla całej rodziny, którego przygotowanie nie zajmuje dużo czasu, potem wystarczy zapiec i podać na stół. Będzie smakowało i dorosłym, i dzieciom. Danie może nie najlżejsze, ale bardzo sycące, w sam raz na zimowe chłody

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Siła modlitwy i dialogu

Ks. Piotr Bączek

Osiemnasty Dzień Judaizmu, którego współorganizatorem była diecezja bielsko-żywiecka, pokazał, że nawet mając za sobą bagaż bardzo trudnych doświadczeń można wciąż podejmować dialog.

Dzień Judaizmu w Żywcu-Zabłociu

Tomasz Terteka

Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Żywcu-Zabłociu odbył się 18 stycznia. O godz. 14.30 miała miejsce wizyta na cmentarzu żydowskim w Żywcu (ul. Stolarska), której przewodniczyli: bp Piotr Greger, bp Paweł Anweiler i przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej, Dorota Wiewióra

Spotkanie miast papieskich

Tomasz Terteka

Burmistrz Żywca Antoni Szlagor i prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult uczestniczyli w dorocznym spotkaniu opłatkowym miast papieskich – prezydentów, burmistrzów i wójtów miast, które podczas pielgrzymek do ojczyzny odwiedził św. Jan Paweł II. Spotkanie odbyło się w warszawskiej siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Organizatorem była Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Niedziela częstochowska

Trzy lata posługi Kościołowi częstochowskiemu

Ks. Jacek Molka

Przed trzema laty, 2 lutego 2012 r., byliśmy świadkami ingresu abp. Wacława Depo do bazyliki archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. Dotychczasowego biskupa zamojsko-lubaczowskiego papież Benedykt XVI mianował arcybiskupem metropolitą częstochowskim 29 grudnia 2011 r. Paliusz przyjął z jego rąk w Bazylice św. Piotra w Watykanie 29 czerwca 2012 r

Nazaretańska posługa rodzinie

Ks. Jacek Molka

2 lutego to Dzień Życia Konsekrowanego. Wśród wielu zgromadzeń, które wpisują się w krajobraz Częstochowy, są Siostry Nazaretanki, szczególnie te przebywające w ich najstarszym domu przy ul. 7 Kamienic 23, tuż przy Jasnej Górze

Łaska konsekracji

Ks. Ireneusz Skubiś

Życie konsekrowane to sposób życia poświęconego szczególnie Bogu i pracy dla dobra Kościoła, ujęty w formę życia wspólnotowego – zakony, zgromadzenia, instytuty świeckie oraz indywidualnego (np. dziewice konsekrowane, pustelnicy). To życie w jakimś sensie uprzywilejowane, bo dotykające samej istoty Boga, z którym poprzez akt konsekracji człowiek wchodzi w niezwykłą zażyłość.

Niedziela podlaska

Noworoczne spotkanie „Podlaskiego Dziedzictwa Kultury”

Jan Krakowski

W sobotę 17 stycznia do Drohiczyna przybyli ludzie kultury z diecezji drohiczyńskiej na noworoczne spotkanie Stowarzyszenia „Podlaskie Dziedzictwo Kultury”.

„Być dla drugiego, aby mu było lepiej” – spotkania bp. Tadeusza Pikusa z sołtysami

Ks. Artur Płachno

O potrzebę ożywienia ducha miłości zaapelował biskup drohiczyński Tadeusz Pikus podczas pierwszego spotkania opłatkowego z sołtysami z diecezji drohiczyńskiej, które odbyło się 12 stycznia w Narwi. Przybyli na nie sołtysi z dekanatów: bielskiego, brańskiego i hajnowskiego. Część przybyłych osób, podobnie jak wielu mieszkańców tego terenu, była wyznania prawosławnego

„Tu Bóg chciał mnie mieć”

Z s. Marianną Kalicińską rozmawia Edyta Hartman

Z s. Marianną Kalicińską ze Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, pochodzącą z parafii Ostrożany, rozmawia Edyta Hartman

Niedziela kielecka

Przedszkole Sióstr Świętej Rodziny

Agnieszka Dziarmaga

Obecność osób konsekrowanych w świecie przybiera różne formy. Jedną z nich jest praca sióstr misjonarek ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Rodziny, które w Kielcach prowadzą Przedszkole Katolickie im. kard. Pietra Marcelina Corradiniego. Siostry są prekursorkami edukacji przedszkolnej w Kielcach.

Maryja z Bogucic, z wątkiem patriotycznym

Agnieszka Dziarmaga

Gdy wspominamy dzieje powstania styczniowego, w kolejną jego rocznicę, szczególnie tu, na Kielecczyźnie, która stała się terenem walk powstańczych – warto przypomnieć kult (dziś już lokalny) obrazu Matki Bożej w kościele Nawiedzenia NMP w Bogucicach – w parafii, na terenie której pod Grochowiskami rozegrała się jedna z większych i bardziej znanych bitew

To dla nich wyjątkowy rok

Agnieszka Dziarmaga

Rok Życia Konsekrowanego i rocznica 200 lat przybycia bernardynek – Mniszek Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu do klasztoru w Świętej Katarzynie sprawiły, że dla 27 klauzurowych mniszek w zaciszu Gór Świętokrzyskich jest to wyjątkowy czas

Niedziela małopolska

Z troski o rodzinę

Maria Fortuna-Sudor

Przybywacie, bracia i siostry, ze swymi dziećmi, aby uczestnicząc w Eucharystii na tym świętym miejscu, prosić o Boże błogosławieństwo dla wszystkich rodzin i w ojczyźnie, i na całym świecie – powiedział bp Jan Zając do zebranych w bazylice Miłosierdzia Bożego na Mszy św. odprawionej w samo południe, w czwartą niedzielę stycznia. Honorowy kustosz sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach przypomniał słowa Ojca Świętego Franciszka, który nazwał rodzinę „Sanktuarium Bożego Życia”.

Była pięknym człowiekiem

Wypowiedzi zebrała: Maria Fortuna-Sudor

Danuta Michałowska już za życia stała się legendą polskiego, w tym szczególnie krakowskiego, teatru. Jak zapamiętały aktorkę, reżysera, profesora PWST, autorkę książek osoby, które miały szczęście poznać ją osobiście?

Oblubienice Jezusa

Agnieszka Konik-Korn

W archidiecezji krakowskiej dziś żyje 25 dziewic konsekrowanych. To dużo na tle całej Polski, gdzie taką drogę życia podjęły dotychczas 193 osoby. Kolejne przygotowują się do konsekracji, uczestnicząc w dniach skupienia i rekolekcjach. Jak zgodnie twierdzą panie, z którymi rozmawiałam, decyzja o oddaniu się na wyłączność Boskiemu Oblubieńcowi zapadła na długo przed konsekracją

„Nadzieja” dla rodzin

Fryderyk Warta

W Liście do Rodzin z 1994 r. nasz święty Papież nauczał, jak ważna dla Kościoła i rozwoju kulturowego ludzkości jest rodzina. Jednak dzisiejsze społeczno-polityczne realia w naszym kraju, m.in. niekorzystna sytuacja ekonomiczna, brak realnej i skutecznej polityki prorodzinnej wraz z szerzoną ideologią antyrodzinną, przyczyniają się do pogarszania sytuacji polskich rodzin.

Niedziela łódzka

Ks. Piotr Pawlukiewicz odwiedził młodzież

DZ

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz spotkał się z młodzieżą w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łodzi na Dąbrowie. Podczas konferencji zachęcał ich do tego, by zawsze byli sobą przed Panem Jezusem, by nie zakładali masek, by mówili Mu o trudnych sprawach i zadawali niewygodne pytania.

Wychowanie w mądrości

Błażej Marzoch

Skauci Europy zadomawiają się w Łodzi. Wystartowały już jednostki skautowe dla wszystkich grup wiekowych: wilczków, harcerek i harcerzy oraz przewodniczek i wędrówników

Doświadczenie drugiego człowieka

Anna Skopińska

Siostry karolanki swoją posługę realizują w łódzkim szpitalu bonifratrów. Dla przebywających tu pacjentów są uosobieniem aniołów. Cicho, sumienne, przepełnione radością z bycia przy drugim człowieku stoją przy łóżku chorego i cierpiącego.

Niedziela rzeszowska

Powołanie przeżywają z pasją i wdzięcznością

S. Hieronima Janicka

W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, będziemy przeżywać kolejny dzień życia konsekrowanego. W diecezji rzeszowskiej miejscem centralnej uroczystości będzie sanktuarium Pani Rzeszowa.

Zasłużeni dla Rzeszowa

Marian Salwik

Rzeszów chlubi się Honorowymi i Zasłużonymi dla Miasta Obywatelami. 18 stycznia do grona Zasłużonych dołączyli: ks. prał. Ireneusz Folcik i Zygmunt Solarski. Ogłoszono to w Filharmonii Podkarpackiej podczas obchodów 661. rocznicy „urodzin” Rzeszowa, czyli lokacji miasta na prawie magdeburskim i nadania go przez króla Kazimierza Wielkiego Janowi Pakosławicowi ze Stróżyk, zasłużonemu rycerzowi i dyplomacie.

Pociąga mnie życie wspólnotowe

Każdy, kto uczęszcza na Msze św. do kościoła Saletynów w Rzeszowie, zwrócił uwagę na siostrę zakonną o egzotycznej urodzie. To Filipinka, s. Myrna Cariaga ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Saletyńskiej, zakrystianka.

Płomień Gromnicznej Pani

Natalia Janowiec

Święto Matki Bożej Gromnicznej od początku swych narodzin wyjątkowo mocno wrosło w korzenie podkarpackiej ziemi. Obchody tej uroczystości uznawano za szczególne.

Niedziela sandomierska

Pójść za Panem

Zebrał: ks. Adam Stachowicz

Dnia 2 lutego obchodzimy w Kościele Dzień Życia Konsekrowanego. W tym roku ma on szczególne znaczenie ponieważ przypada w Roku Życia Konsekrowanego. W związku z tym na łamach „Niedzieli Sandomierskiej” będziemy cyklicznie prezentować tematy związane z życiem konsekrowanym w naszej diecezji. Dziś pierwsza odsłona tematu

Ekspiacja za profanację

Ks. Adam Stachowicz

W całej diecezji 18 stycznia, podczas niedzielnych Mszy św. śpiewano suplikacje przed Najświętszym Sakramentem, jako wyraz ekspiacji. Aktu znieważenia Najświętszego Sakramentu dokonano w ostrowieckim kościele Matki Bożej Saletyńskiej 13 stycznia.

Cały świat życia konsekrowanego

Z ks. Leonem Siweckim rozmawia ks. Adam Stachowicz

Z ks. Leonem Siweckim, dogmatykiem, wikariuszem biskupim do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, rozmawia ks. Adam Stachowicz

Niedziela sosnowiecka

Festiwal wzruszeń i radości

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Do historii przeszedł 21. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Jego zwieńczeniem był uroczysty koncert galowy, który tradycyjnie odbył się w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim osiedlu Syberka

To był rok, dobry rok!

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Początek nowego roku to zwykle czas podsumowań, bilansów i refleksji nad tym, co za nami, ale również czas planów i postanowień. W takim klimacie w styczniu odbyły się spotkania samorządowców, najpierw w Będzinie, a potem w Siewierzu, w których, oprócz władz samorządowych z całego regionu, wziął także udział ordynariusz naszej diecezji, bp Grzegorz Kaszak.

Konkurs „Ars et gloria”

Adam Tarnowski

Wiara i sztuka są nierozerwalnie ze sobą związane. Ta więź jest szczególnie silna w muzyce. Nie ma takiego gatunku muzycznego, w którym nie znajdziemy religijnych odwołań – począwszy od muzyki współczesnej, skończywszy na kompozycjach symfonicznych. Oczywiście ciężar gatunkowy jest różny, w zależności od rodzaju wykonywanej muzyki.

Niedziela świdnicka

Głos Boga

Ks. Sławomir Marek

Jesienią ubiegłego roku włoska zakonnica Cristina Scuccia podbiła serca telewidzów na całym świecie, wygrywając „The Voice of Italy”. Również polskie media na chwilę zrezygnowały z załamywania rąk nad polskim Kościołem i z zachwytem pokazywały utalentowaną siostrę wyśpiewującą przebój za przebojem.

Powołani do istnienia (1)

Bp Ignacy Dec

Wszystko, co jest poza Bogiem, jest powołane. Tylko Bóg nie jest przez nikogo powołany, natomiast wszystko, co istnieje poza Bogiem, czyli wszelkie stworzenie, jest powołane do istnienia przez Pana Boga.

Św. Wacław w Świdnicy

Ks. Sławomir Marek

Na początku listopada 2014 r. proboszcz świdnickiej katedry ks. prał. Piotr Śliwka zwrócił się do kard. Dominika Duki – kustosza relikwii św. Wacława – z prośbą o przekazanie relikwii św. Wacława, patrona naszej katedry.

Niedziela warszawska

Team Matki Bożej

Artur Stelmasiak

„Holy Mary Team”– to grupa ludzi zaangażowanych w maryjny projekt ewangelizacyjny. Ich żywiołem są portale społecznościowe, a misją jest głoszenie Dobrej Nowiny

Czwarty ślub Matki Teresy

Anna Kryszczuk, Ewa Milik

Do zwyczajowych ślubów zakonnych – posłuszeństwa, ubóstwa i czystości – bł. Matka Teresa z Kalkuty dorzuciła im czwarty – bezinteresowną służbę na rzecz ubogich.

Teraz poradnia. W przyszłości klinika

Andrzej Tarwid

Już za miesiąc w stolicy zacznie działać Poradnia Zdrowego Rodzicielstwa. Placówką będzie kierował prof. Bogdan Chazan

Pensji sześć i cześć

Witold Dudziński

Poczta Polska chce zwolnić w tym roku kilka tysięcy pracowników. Na Mazowszu pracę straci co najmniej 800 osób, z tego połowa w Warszawie.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

W Afryce też pada deszcz

Kamila Maśluszczak

Kiedy w Polsce obchodzono w listopadzie rocznicę odzyskania niepodległości, wszystkie twarze w Zambii skierowane były również w jednym kierunku. Pogrzeb prezydenta był wystarczającym powodem, aby wszyscy w wiosce zebrali się w jednym domu na oglądanie telewizji

Jubileusz koronacji

Aneta Kwaśniewska rozmawia z ks. Eugeniuszem Derdziukiem

W 2015 r. mija 50 lat od uroczystej koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Krasnobrodzkiej. Aneta Kwaśniewska rozmawia z ks. Eugeniuszem Derdziukiem, kustoszem sanktuarium w Krasnobrodzie

Pasjonaci pszczelarstwa

Adam Łazar

W Lubaczowie 12 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe Koła i Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Lubaczowskiej „Eko-Barć”. Jak powiedział Roman Krawczyk, prezes koła, celem jest spotkanie przyjaciół, rozmowa z władzami samorządowymi województwa, powiatu i gmin ziemi lubaczowskiej.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Duch Święty go prowadził

Katarzyna Jaskólska

– Po jego śladach przyszliśmy dzisiaj do gorzowskiej katedry – powiedział ks. Grzegorz Cyran 22 stycznia podczas obchodów 29. rocznicy śmierci bp. Wilhelma Pluty. Po Mszy św. w Instytucie Biskupa Wilhelma Pluty odbyła się prezentacja biografii Sługi Bożego autorstwa ks. Dariusza Gronowskiego.

Jan Merkelin – teolog ze Strzelec Krajeńskich

Ks. Adrian Put

Wiele sławnych osób pochodzi z terenu obecnej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Inni, choć się na Środkowym Nadodrzu nie urodzili, to jednak spędzili tu długie lata swojego życia, służąc Kościołowi.

25 lat od reaktywacji

Katarzyna Jaskólska

Z błogosławieństwem papieża Franciszka rozpoczął się Rok Caritas pod hasłem: „Caritas dla rodziny”. Honorowym patronatem jubileusz objął prezydent Bronisław Komorowski, komitetowi honorowemu przewodniczy prymas Polski abp Wojciech Polak, a członkiem komitetu został m.in. rzecznik praw dziecka Marek Michalak

Reklama

Najpopularniejsze

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Matka ofiarowująca

Wiara

Matka ofiarowująca

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...