Reklama

Monika Łukaszów

Nasi Stypendyści w Rzeszowie

2015-07-30 12:36

Monika Łukaszów
Edycja legnicka 31/2015, str. 1

„Bądź chrześcijaninem naprawdę!” – tak brzmi hasło tegorocznego obozu wakacyjnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, który w dniach 17-28 lipca odbywał się w Rzeszowie

Blisko 1000 młodych z całej Polski wyjechało do Rzeszowa, aby przez 10 dni wspólnie odpoczywać, bawić się, a także poznawać kulturę i historię Podkarpacia. Jak zapewniali organizatorzy tegorocznego obozu, był to również czas intensywnej formacji duchowej. Stypendyści uczestniczyli w dniu skupienia, kręgach biblijnych, codziennych nabożeństwach, a także w uwielbieniowo-ewangelizacyjnym koncercie, który 21 lipca odbył się na rzeszowskim rynku. Na obozie, jak co roku, spotkali się także stypendyści z diecezji legnickiej. 19-osobowa grupa gimnazjalistów i licealistów w piątek 17 lipca wyruszyła z placu przy Legnickiej Kurii Biskupiej w drogę do Rzeszowa. Wraz ze stypendystami naszej diecezji w jednym autokarze podróżowali stypendyści z diecezji świdnickiej oraz ich opiekunowie.

Zanim młodzież wyruszyła w drogę, z grupą spotkał się bp Marek Mendyk, który pomodlił się i udzielił im pasterskiego błogosławieństwa. Życzenia udanego wypoczynku wyraził również ks. Jarosław Kowalczyk, diecezjalny koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, który wraz ze stypendystami wyruszył w drogę. Jak mówi ks. Jarosław, uczestnikami tych obozów są najczęściej młodzi, którzy pochodzą z małych miejscowości, wykazują się dobrymi wynikami w nauce i wzorowym zachowaniem, ale też szeroko pojętą działalnością zarówno we wspólnotach parafialnych, jak i w życiu szkoły. Osoby, które spełniają te kryteria określone przez fundację, mogą otrzymywać stypendium na przestrzeni całego gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej, a potem nawet studiów. Warunek jest taki, żeby nie tylko odbierać pieniądze każdego miesiąca, ale uczestniczyć właśnie w tych wyjazdach. – Zwykle – dodaje ks. Kowalczyk – pierwszy wyjazd jest najtrudniejszy, młodzież ma wiele obaw. Często przecież są to osoby, które rzadko wyjeżdżają poza obręb własnej miejscowości. A tutaj pojawia się coś innego, nowe nieznane osoby i miejsca. Jednak na drugi czy trzeci wyjazd – jak mówią stypendyści – czekają z niecierpliwością.

Reklama

Warto wspomnieć, że Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” od początku istnienia programu stypendialnego organizuje obozy wakacyjne dla stypendystów. Głównym celem obozów jest zapoznanie z największymi ośrodkami naukowymi, kulturowymi i gospodarczymi Polski, a także formacja duchowa i integracja. Obozy organizowane są od 2001 r. jednak w obecnej formie, czyli jako jeden obóz wspólny dla stypendystów z całej Polski odbywa się od 2003 r. Przez ten czas stypendyści odwiedzili większość miast Polski, m.in.: Częstochowę, Lublin, Olsztyn, Warszawę, Kraków i Wrocław.

Oprócz programu stypendialnego i formacyjnego co roku w całym kraju organizowany jest Dzień Papieski, podczas którego zbierane są fundusze na stypendia. Obecnie fundacja pomaga blisko 2,5 tys. młodym z 42 diecezji Polski, w tym blisko 50 osobom z diecezji legnickiej.

Tagi:
stypendyści

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Pokoju we Frankfurcie nad Odrą.

Polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Pokoju we Frankfurcie...

Urodzeni za wcześnie godnie pochowani

Urodzeni za wcześnie godnie pochowani

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na PWT we Wrocławiu

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na PWT we Wrocławiu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem