Reklama

Niedziela 31/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Po Panu Bogu najbardziej kocham Polskę

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Po Panu Bogu najbardziej kocham Polskę” ostatnio głośno wybrzmiały. Były bowiem hasłem największego jasnogórskiego zgromadzenia – dorocznej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.

Wszyscy bądźmy Marysiami Kołakowskimi

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

18-letnia Maria Kołakowska postanowiła wyrazić swój sprzeciw wobec odczytania bluźnierczego scenariusza tego spektaklu, do którego miało dojść w Gdańsku. Została brutalnie skrępowana i wkrótce stanęła przed sądem, który uznał, że jej działanie było niewłaściwe i w kolejnej już rozprawie zasądził dla niej karę: miesiąc ograniczenia wolności w postaci 20 godzin prac społecznych.

z Watykanu
4

Z Watykanu

Trzema kliknięciami na tablecie 26 lipca br. papież Franciszek zapisał się jako pierwszy uczestnik obchodów 31. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Zapisu dokonał w oknie swej biblioteki po modlitwie „Anioł Pański”, którą odmówił z wiernymi zgromadzonymi na Placu św. Piotra w Watykanie.

ze świata
5

Ze świata

głos biskupów
6

Po podpisaniu przez Prezydenta RP ustawy dotyczącej procedury in vitro

(BP KEP)

Po podpisaniu ustawy dotyczącej procedury in vitro wyrażamy nasze najgłębsze rozczarowanie i głęboki ból.

z ostatniej chwili
7

Rządowy rzut na taśmę

Wojciech Duda-Dudkiewicz

Sporo jest ważnych spraw, którymi powinien zająć się rząd i Sejm, tyle że nie dałyby one głosów w wyborach. Nie ma wątpliwości: z uwagi na wybory rząd i partia Ewy Kopacz, wspierani przez odchodzącego prezydenta, podejmują szkodliwe i kontrowersyjne decyzje.

Sąd Najwyższy w sprawie śledztwa smoleńskiego

(wdd)

Strażnicy bez suszarek

(wdd)

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

z Polski
9

Z Polski

Dokładnie na rok przed rozpoczęciem 31. Światowych Dni Młodzieży, 26 lipca 2015 r., kard. Stanisław Dziwisz po Mszy św. sprawowanej w bazylice Mariackiej w intencji przygotowań do tego wydarzenia uruchomił zegar na frontonie.

6 sierpnia • święto Przemienienia Pańskiego
10-11

Zdążyć na Tabor

Ks. Jarosław Krzewicki

O święcie Przemienienia Pańskiego, pomimo wakacji, zapominać nie wolno. Dobrze wpisuje się ono w letni rytm zdobywania szczytów całorocznych marzeń i pragnień, które pozwalają oddalić się od powszedniości. Dla niejednego może się okazać momentem religijnej przemiany i czasem bogatych duchowych doświadczeń.

temat numeru: Andrzej Duda • sylwetka
12-14

Prezydent z powołaniem

Artur Stelmasiak

Najpierw cię ignorują. Potem śmieją się z ciebie. Później z tobą walczą. Później wygrywasz
Mahatma Gandhi

rocznica Powstania Warszawskiego
16-17

Zadanie łączniczki wykonałam

Mateusz Wyrwich

Czekali na powstanie miesiącami, latami. W lecie 1944 wiedzieli, że lada moment ono wybuchnie. Nie przypuszczali, że wielu z nich nie weźmie w nim udziału.

sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński
18-19

W niewolę Maryi

Beata Mackiewicz

3 sierpnia to dzień imienin i urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego. Jest to zarazem kolejna rocznica jego święceń kapłańskich. Prymas Tysiąclecia często nazywał siebie niewolnikiem Maryi.

z Warszawy do Częstochowy
20

Rusza 304. Warszawska Pielgrzymka Piesza

O. Marek Tomczyk OSPPE, Kierownik 304. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej

Przed nami 304. Warszawska Pielgrzymka Piesza z Warszawy na Jasną Górę. Mottem pielgrzymki będą słowa: „Rodzina ikoną Boga”. Św. Jan Paweł II przypominał, że „przyszłość ludzkości idzie poprzez rodzinę!” („Familiaris consortio”, 86).

pielgrzymowanie
21

Rodzina ikoną Boga

O. Michał Legan OSPPE www.legan.paulini.pl

Mottem tegorocznej 304. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę będą słowa: „Rodzina ikoną Boga”. Przed wyruszeniem na szlak proponujemy duchowe rozważanie nad tą tajemnicą. Pomocą będzie spojrzenie na ikonę Trójcy Świętej Andrieja Rublowa

Rok Życia Konsekrowanego • pielgrzymka pokutna
22-23

Z krzyżem na ramieniu

Małgorzata Godzisz

Albertynka, felicjanka, serafitki, siostry Imienia Jezus, franciszkanki misjonarki Maryi, misjonarz Krwi Chrystusa i ksiądz diecezjalny. Zrezygnowali z wolnego czasu i oddalili się od swoich wspólnot, by pielgrzymować pieszo do Kalwarii Pacławskiej

byliśmy tam • Strzelce Wielkie
24-25

Ich nadzieja na ocalenie

Maria Fortuna-Sudor

Na uroczystości do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Strzelcach Wielkich (diecezja tarnowska) jadę w sobotni, lipcowy poranek. Im bliżej celu, tym więcej dostrzegam kapliczek. Zadbane, otoczone zielenią są znakami tutejszej pobożności i zaufania Matce Bożej.

polskie sanktuaria • Dąbrowa Górnicza
26-27

W sercu zagłębiowskiej ziemi

ZT

Diecezjalne Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej – Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia.

idzie człowiek
28-29

Trucht, czasem lekki bieg

Julian Kostrzewa

Po 90 dniach pielgrzymki obraz Jezusa Miłosiernego dotarł z Łodzi do Rzymu. Dostarczyli go tam, pchając na specjalnym wózku, Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia, w większości byli więźniowie, wspierani przez łódzkiego zakonnika

ludzie • ks. Marcin Pińciurek
30-31

Wszystko dla ludu polskiego

Ks. Zygmunt Lipski

Są takie miejsca na ziemi, w których serce Polaków bije mocniej i radośniej. Bez wątpienia do nich należy Dom Polski w Jerozolimie, usytuowany w Starym Mieście, w pobliżu Drogi Krzyżowej, Golgoty i Bożego Grobu – najważniejszych miejsc dla wyznawców Chrystusa.

wiara i życie
31

Katolicyzm z kamiennej posadzki

Ks. Mariusz Rosik

Pascal Pingault wraz ze swoją żoną Marie-Annick należą do grona założycieli francuskiej wspólnoty Chleb Życia. Pascal był człowiekiem z marginesu. Po świadomym porzuceniu Kościoła rozpoczął życie wśród narkomanów, alkoholików, wagabundów.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Kto przychodzi do Chrystusa, nie będzie łaknął

Słowa Ewangelii według świętego Jana (J 6, 24-35)

Pokarmem z nieba Pan swój lud obdarzył

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski

Trudnym wyzwaniom często towarzyszą lęk i obawy przed przyszłością. Przeszłość, nawet bolesna i upokarzająca, jawi się jako łatwiejsza, bo już przeżyta i znana. W drodze do Ziemi Obiecanej Izraelici wiele razy tracili cierpliwość, tęskniąc za garnkami mięsa i porcjami chleba należnymi niewolnikom nawykłym do ciężkiej pracy.

archeologiczne wydarzenie roku
34

Na polach Grunwaldu

(AS)

Pracownicy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, studenci archeologii z Łodzi, Warszawy i Wrocławia oraz detektoryści z Danii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Litwy i Polski od 5 sierpnia br. przez tydzień będą prowadzić prace wykopaliskowe na polach Grunwaldu.

Bliżej średniowiecza

Z dr. Piotrem A. Nowakowskim rozmawia Anna Skopińska

Z dr. Piotrem A. Nowakowskim, kierującym pracami archeologicznymi na polach Grunwaldu, rozmawia Anna Skopińska

felieton
35

Nie da się zabić duszy

Grzegorz Górny

Kiedy w społeczeństwach zanika wiara, a wraz z nią religijny fundament życia, jego miejsce zajmują inne postawy, takie jak materializm, utylitaryzm, hedonizm itp. Następuje desakralizacja, która w swej najgłębszej warstwie oznacza pozbawienie człowieka wymiaru duchowego w nim samym.

rozmawiamy o Polsce
36-37

Ładna polszczyzna i prosty język

Z Elżbietą Witek rozmawia Wiesława Lewandowska

O niełatwej funkcji rzecznika partii najbardziej krytykowanej przez media z Elżbietą Witek rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty • opinie
38

Płeć na życzenie

Czesław Ryszka, Pisarz i publicysta senator RP w latach 2005-11 i od 2015 r.

Platforma Obywatelska niemal na siłę przepycha przez Sejm i Senat liberalne i lewicowe przepisy

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
39

Najstarszy arcybiskup

(pr)

Czas goni

(pr)

Kraj tolerancji?

(pr)

Ludzie Zachodu myślą stereotypowo, że główna religia Indii – hinduizm to bastion tolerancji. Do wyrobienia w nich takiego przekonania przyczyniły się różne fakty kulturowe, jak choćby podróż słynnych „The Beatles” do hinduistycznego aszramu, gdzie muzycy ćwiczyli się w medytacji, która miała zapewnić im „harmonię ducha”.

Dla dobra własnego i ludzkości

(pr)

Heroiczna postawa kapłana

(pr)

Jak można żyć? Jak można duszpasterzować w miejscu, gdzie w każdej chwili mogą przyjść oni – dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego. Portal włoskiej „La Stampy” – „Vatican Insider” przeprowadził wywiad z o. Ibrahimem Alsabagh’em, 43-letnim franciszkaninem, od października 2014 r. pełniącym funkcję proboszcza w Aleppo, o które od miesięcy toczą się walki.

wakacyjny cykl „Niedzieli" • wyprawy na lato
40-41

W kraju Fado

Witold Dudziński

Zróżnicowane, dzikie krajobrazy. Malownicze miasta i wioski rybackie, zabytki, muzea, strome klify i rozległe plaże. Portugalia oferuje sporą różnorodność przeżyć – podkreśla Michał Lorenc, wybitny kompozytor muzyki filmowej.

felietony
42-43

Magia szklanego ekranu

Alina Czerniakowska

Wszyscy wiemy, jak wielki wpływ na kształtowanie opinii społecznej, myślenie ludzi, a potem dokonywanie wyborów ma telewizja – szklany ekran, znajdujący się prawie w każdym domu. Najbardziej popularny środek komunikowania i kształtowania ludzi w różnym wieku, z różnych warstw społecznych, w miastach i na wsi.

Dodatkowe 15 lat?

Zdzisław Skotnicki

Sztuczne inwestycje

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Na geotermię w Toruniu brak dotacji, choć wypływająca tam woda ma temperaturę ponad 60ºC

Świadomi siewcy nienawiści

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Podniósł Prezydent elekt hostię – pretekst do ataku w mediach mainstreamu. Pojechał na Jasną Górę – kolejny atak medialny. Odwiedził Rychwałd, w którym odebrał obraz Matki Bożej, żeby zawieźć go do Belwederu – znowu wyśmiewanie i atakowanie przez media władzy. Po prostu każda okazja dobra, żeby dowalić nowemu prezydentowi.

rodzina • urzędnicy zabierają dzieci
44-45

Za biedni na dzieci

Iwona Galińska

W ubiegłym roku w całej Polsce odebrano rodzinom 771 dzieci, co piąte zabierane jest z powodów socjalnych. Mówi się, że tylko tyle. Może warto spytać: dlaczego aż tyle?

rodzina • trzeźwość i abstynencja
46-47

O trzeźwość i abstynencję dzieci

Ks. Marek Łuczak

Sierpień jest miesiącem narodowych ofiar i zwycięstw. Trudno się zatem dziwić, że od 1984 r. miesiąc ten przeżywany jest w Polsce pod znakiem trzeźwości, a nawet abstynencji.

47

Wesele Wesel

Ks. Łukasz Jaksik

Tegoroczne Wesele Wesel będzie przebiegać pod hasłem: „Nawrócenie i ewangelizacja rozpoczyna się w rodzinie”. Po raz kolejny organizatorzy udowodnią, że alkohol nie musi towarzyszyć weselom, a dla coraz liczniejszej grupy jest wręcz zbędny

rodzina • poradnik
48

Odwaga bycia sobą

Michał Piekara

Mam już serdecznie dość udawania! Nie chcę już mówić tego, co inni chcą usłyszeć. Nie mam już ochoty być akuratny, zawsze taki, jak inni oczekują ode mnie, że będę. W końcu chcę być sobą! Czy to nie jest właśnie to, czego brakowało mi przez tyle lat? Czy to nie jest dokładnie to, co powinienem teraz zacząć robić? Uspokój się. Pomyśl, zanim zaczniesz działać

fakty i opinie
49

Sumienie wybiórcze lub wyborcze

Ks. Ireneusz Skubiś

Taka refleksja rodzi się, gdy czytamy list prezydenta Bronisława Komorowskiego do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że sumienie jest dla człowieka najważniejszym miejscem, gdzie koncentruje on swoje ludzkie wartościowanie.

Niedziela Młodych
50-53

Zawalcz o siebie

Mówią, że jak Pan Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na swoim miejscu. Tylko co zrobić, żeby dać Bogu pierwsze miejsce w swoim życiu?

Straszne piękno Apokalipsy

O radosnym przesłaniu Apokalipsy z ks. Fabio Bartolim rozmawia Agnieszka Konik-Korn

Apokalipsa jest księgą Pisma Świętego, która budzi niepokój. Znamy poszczególne czytania z liturgii Mszy św., ale z takich fragmentów trudno jest złożyć całość… „Aby zrozumieć Apokalipsę, trzeba przeczytać ją w całości” – twierdzi ks. Fabio Bartoli, autor książki „Wyjdź, ludu mój, z Babilonu.

polityka
54-55

Wyborcze polowanie na SKOK-i

Andrzej Tarwid

Politycy PO chcą powołać komisję śledczą w sprawie Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Do poparcia tej inicjatywy namawiali lidera PSL, któremu obiecywano, że skorzysta na tym „politycznie przed wyborami”. Zrzeszające ponad 2 mln członków Kasy stały się więc elementem kampanii wyborczej.

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Słudzy Boży

Chcą korespondować

różne
57

Kalendarium 2-8 VIII 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne Dary

58

Zupa krem z ogórka

Opracowanie i wykonanie: Graziako

Polecamy lekką sezonową zupę, szybką i prostą w przygotowaniu. W sam raz na letnie upały. Można ją serwować zarówno na obiad, jak i na elegancką kolację, z różnymi dodatkami, np. kładzionymi kluskami, groszkiem ptysiowym lub kawałkami pstrąga ugotowanego na parze.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Po długiej pielgrzymce wrócił do simoradzkiej wieży

Monika Jaworska

Kilkadziesiąt lat znajdował się za granicą. Po powrocie przez kilka miesięcy stał w prezbiterium świątyni. W końcu nadszedł ten moment, kiedy umieszczono go w wieży kościoła.

Uroczystości 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej

Monika Jaworska

Rzesza wiernych gromadziła się już od godz. 14 na łące niedaleko sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej w oczekiwaniu na rozpoczęcie uroczyści, a kapele góralskie śpiewały religijne pieśni.

Zabrzmiała muzyka uwielbienia

Tomasz Terteka

W niedzielę 19 lipca wieczorem w żywieckim Amfiteatrze pod Grojcem odbył się dobroczynny koncert uwielbienia, zorganizowany w ramach projektu „Tehillah”. Artyści wystąpili w urokliwym miejscu obok góry Grojec.

Niedziela częstochowska

Częstochowa z pielgrzymami

Ks. Ireneusz Skubiś

Pieszo, autokarami, pociągami, rowerami... do Częstochowy zdążają pielgrzymi. Lato, a zwłaszcza sierpień, to u nas zawsze wielkie świętowanie. Do Matki Bożej na Jasną Górę przychodzi cała Polska, przynosi modlitwę, kwiaty, radość.

Sztuka i duchowość

Anna Przewoźnik

– Pisząc ikonę, można zostawić coś po sobie, chociażby dla wnusi – mówi Hanna z Torunia. Agnieszka z Częstochowy chce swoje „dzieło” dać komuś w prezencie, Lucyna z Żywca pierwszą samodzielnie wykonaną ikonę postanawia zachować dla siebie, a Władysława z Wielunia ofiaruje swoją synowi.

Starokrzepice – parafia silnych ludzi

Ks. Jacek Molka

Licząca ok. 2 tys. wiernych wspólnota parafialna, której patronuje Przemienienie Pańskie, należy do dekanatu krzepickiego.

Starość może być radosna

Ewa Oset

– Starszy człowiek z podczęstochowskiej wsi ma twarz samotnej, ubogiej i zmęczonej wdowy – mówił Ryszard Majer podczas promocji swojej książki, w której zawarł wyniki badań nad jakością życia seniorów na obszarach wiejskich w rejonie Częstochowy.

Niedziela podlaska

Szkoła inna niż wszystkie

Edyta Hartman

Przy okazji zakończenia i początku roku szkolnego w mediach wiele mówi się na temat kondycji polskiej szkoły i – co tu kryć – w większości wnioski te nie napawają optymizmem. Stąd choć wakacje w pełni, wielu rodziców, dla których dobro ich dzieci jest nadrzędne, łamie sobie głowę nad przyszłością szkolną swych pociech.

Wystawa „Kamerun i misje”

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

W piątek 10 lipca w Siemiatyczach odbył się wernisaż wystawy „Kamerun i misje”. W galerii Siemiatyckiego Ośrodka Kultury przy ul. Zaszkolnej zebrali się mieszkańcy Siemiatycz i okolic, księża, klerycy, siostry zakonne i członkowie Akcji Katolickiej.

Czy odpowiadasz miłością na miłość Bożą?

Al. Grzegorz Konopacki

W parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czartajewie 11 lipca odbył się Diecezjalny Dzień Wspólnoty Oaz Wakacyjnych. Z zaproszenia moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie ks. Jarosława Błażejaka skorzystało ponad 60 osób.

Niedziela kielecka

660 lat Bodzentyna i pomnik fundatora

Agnieszka Dziarmaga

XXXII Dni Bodzentyna, obchodzone 4-5 lipca, były okazją do przypomnienia bogatej historii miasta, które w tym roku świętuje 660. rocznicę lokacji, oraz m.in. postaci fundatora bp. Jana Bodzanty, któremu miasto zawdzięcza nazwę i rozkwit w średniowieczu.

Rycerz Maryi opiekunem kościoła w Wolicy-Tokarni

Katarzyna Dobrowolska

Na placu przed kościołem w Wolicy-Tokarni stoi rzeźba św. Maksymiliana Marii Kolbego, trzymającego w dłoniach figurę Matki Bożej. Maksymilian wita każdego przybywającego, a z kościelnej wieży dzwon św. Maksymilian wzywa co dzień wiernych na modlitwę.

Jakbym wczoraj wrócił z Afryki

Agnieszka Dziarmaga

Z ks. Leszkiem Dziwoszem – proboszczem parafii pw. bł. Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie i byłym misjonarzem – o żywotności i sile doświadczenia misyjnego rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Niedziela małopolska

Wszystko zaczyna się od myślenia

Maria Fortuna-Sudor

Z okazji przypadających jubileuszy: 80 lat życia i 60-lecia pracy artystycznej o pracy, marzeniach i roli rodziny w życiu twórcy z prof. Wincentym Kućmą rozmawia Maria Fortuna-Sudor.

Człowiek od zadań specjalnych

Małgorzata Cichoń

Emocji i adrenaliny na co dzień mu nie brakuje: Paweł Czernek jest policjantem. Dlatego to nie ich szuka, podejmując aktywną służbę w czasie Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę.

Męczennik ze Skrzypnego

Halina Szulc

Każda ziemia ma swoich bohaterów. Jedni są powszechnie znani, o innych wiadomo niewiele. Swoją wiedzą o ks. Stanisławie Marusarzu, mało znanym męczenniku z Podhala, podzieliła się z nami czytelniczka, p. Halina Szulc, nauczycielka historii ze Skrzypnego.

Niedziela legnicka

Nasi Stypendyści w Rzeszowie

Monika Łukaszów

„Bądź chrześcijaninem naprawdę!” – tak brzmi hasło tegorocznego obozu wakacyjnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, który w dniach 17-28 lipca odbywał się w Rzeszowie.

Bawełniany jubileusz

Ks. Janusz Barski

W ogólnej nomenklaturze 1. rocznica nosi nazwę bawełnianego jubileuszu. Być może rok to niewiele, ale z doświadczenia ruchu trzeźwościowego wynika, że to właśnie pierwszy rok podejmowania i realizacji postanowień abstynenckich jest najważniejszy.

Efektywny trening duchowości

Monika Łukaszów

Z bp. Markiem Mendykiem, o duchowym fitnessie w czasie wakacji – nie tylko dla księży, rozmawia Monika Łukaszów.

Śladami św. Bernadetty

Dorota Niedźwiecka

Podczas redakcyjnej pielgrzymki po sanktuariach Europy, tym razem pielgrzymi diecezji legnickiej dotarli do Lourdes. To miejsce zawsze można opisywać na wiele sposobów...

Niedziela przemyska

25-lecie Caritas Archidiecezji Przemyskiej

Ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej

W tym roku przypada srebrny jubileusz wznowienia działalności Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Ogólnodiecezjalne uroczystości z tej okazji odbyły się 20 czerwca br. w Przemyślu.

Zakon Jezuitów w Starej Wsi (1)

Ojcowie Jezuici

Działalność Towarzystwa Jezusowego, założonego przez św. Ignacego Loyolę i zatwierdzonego przez papieża Pawła III w 1540 r., przerwała po 233 latach kasata zakonu, którą nakazał papież Klemens XIV (w 1773 r.), uzasadniając to dobrem Kościoła.

Porcjunkula

Arkadiusz Bednarczyk

Porcjunkula to nazwa pierwotnej kaplicy w okolicach Asyżu, którą ufundować mieli pielgrzymi powracający z Ziemi Świętej (z Doliny Jozafata). Strudzeni przywieźli ze sobą z Jerozolimy relikwie z grobu Matki Bożej.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Rowerem do najukochańszej Matki

Czesława Romanowicz

To już po raz 24. pielgrzymi Szczecińskiej Pielgrzymki Rowerowej z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej oraz różnych regionów Polski podążali rowerem do Matki Bożej Częstochowskiej. Pielgrzymka odbyła się w dniach 6-12 lipca 2015 r.

Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród!

Prof. Tadeusz Grygiel

Te słowa Marii Konopnickiej w pełni należą się XII Krajowemu Zjazdowi Delegatów Polskiego Związku Działkowców, który odbył się w dniach 2-3 lipca 2015 r. w Warszawie.

Wakacyjne Misje Fatimskie

Ks. Robert Gołębiowski

Czas wakacji to doskonała okazja do regeneracji sił fizycznych, odpoczynku po całorocznej pracy. Z drugiej zaś strony, to dla człowieka wierzącego możliwość wzmocnienia ducha poprzez kontakt z pięknem stworzonego świata, a także bardzo często możliwość odbywania rekolekcji lub innych ćwiczeń duchowych.

Niedziela toruńska

Rekolekcje Odnowy w Duchu Świętym

Beata Zawal

W dniach 8-12 lipca Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu po raz kolejny gościło wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Toruńskiej na corocznych rekolekcjach.

Nadal w drodze

Mikołaj Wyrzykowski

Krople deszczu zaczynają spadać z nieba. Zrobiło się pochmurno, wiatr stał się chłodniejszy. Deszcz jest przyjemny, orzeźwia nas po długim marszu, po chwili jednak ustaje. Chmury nadal gromadzą się na niebie. Dochodzimy do płotu, który uniemożliwia dalszą drogę. – Źle poszliśmy – stwierdzam.

Krótka historia czasu w Taizé

Mikołaj Wyrzykowski

W dniach 4-14 lipca grupa z diecezji toruńskiej uczestniczyła w wyjeździe autokarowym do Taizé z okazji 100-lecia urodzin i 10-lecia śmierci założyciela br. Rogera oraz 75-lecia istnienia wspólnoty.

Niedziela warszawska

Wydobyci z niepamięci

Andrzej Tarwid

Muzeum Powstania Warszawskiego przywraca pamięć o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli w trakcie Powstania ’44. Do tej pory tożsamość odzyskało ponad 60 tys. osób.

Dobre granie

Witold Dudziński

Chociaż muzyka chrześcijańska nie zbawi, to jednak wabi do Boga. – Chcemy, żeby było jej jak najwięcej i była jak najlepsza – twierdzą frontmeni „Chrześcijańskiego Grania".

Duch Lewiczyna

Witold Dudziński

Dla słynnego niegdyś, a dziś odzyskującego świetność sanktuarium maryjnego w Lewiczynie sierpień będzie w tym roku szczególnie uroczysty. 10 sierpnia przypada 40-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Lewiczyńskiej Pani Ziemi Grójeckiej.

Śmierć pod Boernerowem

Artur Stelmasiak

Radiowo kojarzy się obecnie z gigantycznym wysypiskiem śmieci. Jednak w sierpniu 1944 r., to miejsce wyglądało zupełnie inaczej.

Niedziela wrocławska

Pielgrzymka od kuchni

Magdalena Lewandowska

Pilnują bezpieczeństwa, leczą, gotują, sprzątają, dbają o nocleg – bez nich pielgrzymka nie odbywałaby się tak sprawnie. To służby pielgrzymkowe, czyli tzw. grupa 0, która co roku zupełnie bezinteresownie poświęca się, by inni mogli spokojnie i owocnie iść na Jasną Górę.

Zanim wyruszę...

Elżbieta Kuczyńska-Kula, animatorka karmelitańskiej grupy 18.

Zanim wyruszę – krzątanina. Tyle potrzebujemy, by przetrwać. Ale oto ten dzień. Wyruszamy miastem wczesnym rankiem, wybudzając je.

Odchodzą ostatni Powstańcy

Krzysztof Kunert

Mija 71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. We Wrocławiu obchodzona będzie skromnie i smutno zarazem, gdyż odchodzą właśnie ostatni wrocławscy żołnierze powstania.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Do sanktuariów Europy Zachodniej

Mikołaj Mach

U początku wakacji, po raz kolejny w naszym życiu mogliśmy doświadczyć radości podczas pielgrzymki, która odbyła się w dniach 27 czerwca – 10 lipca.

O Matce Bożej, która Rzym ocalała

Ks. Krzysztof Hawro

Jednym z punktów przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które w lipcu 2016 r. odbędą się w Krakowie, jest peregrynacja symboli ŚDM: Krzyża Roku Świętego zwanego Krzyżem Młodych i Ikony Salus Populi Romani.

Wakacyjne spotkania z kulturą

Joanna Ferens

Dokładnie 30 lat temu powstała asfaltowa droga łącząca ówczesne województwo zamojskie z przemyskim, dziś lubelskie z podkarpackim. Ta sama droga połączyła gminę Obsza z gminą Stary Dzików. Od tamtej pory mieszkańcy tych gmin co roku w trzecią niedzielę lipca hucznie świętują rocznicę tego wydarzenia podczas „Spotkania z kulturą”.

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Jaka jest moja relacja z Bogiem?

Wiara

Jaka jest moja relacja z Bogiem?

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...