Reklama

Niedziela Świdnicka

Świątynie w miniaturze

Marek Zygmunt

W Kłodzku otwarto Park Miniatur „MiniEUROLAND” – nową atrakcję pielgrzymkowo-turystyczną tej części Dolnego Śląska

Zgromadzono w nim na razie 35 miniatur zabytkowych obiektów sakralnych, kulturalnych, naukowych, przede wszystkim z ziemi kłodzkiej, ale również z innych zakątków naszego kraju i wielu państw. Są tu m.in. makiety: sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach, kościoły Ojców Franciszkanów i Księży Jezuitów w Kłodzku, świątynia pw. św. Anny w Zieleńcu. Można również podziwiać miniatury: nowojorskiej Statuty Wolności, drezdeńskiego Zamku Zwinger, rzymskiej fontanny Di Trevi, paryskiego Łuku Triumfalnego, wrocławskiego Mostu Grunwaldzkiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Mostu św. Jana w Kłodzku, pałacu w Bożkowie, wiaduktów kolejowych w Ludwikowicach Kłodzkich, Drogosławiu i Lewinie Kłodzkim.

Kłodzki Park Miniatur zwiedzili księża biskupi Ignacy Dec i Adam Bałabuch, z ogromnym uznaniem wyrażając się o tym pięknym dziele, promującym także zabytki kościelne diecezji świdnickiej.

Każdy obiekt ma niepowtarzalną historię i estetykę. Te wyjątkowe miniatury potrzebowały niezwykłej oprawy i ekspozycji. Dlatego też powstało arboretum. „MiniEUROLAND” rozpostarty na powierzchni ponad 20 tys. m2 zachwyca nie tylko wspaniałymi makietami, ale i pięknymi zakątkami, unikalną roślinnością, światowymi rozwiązaniami planistycznymi, rzadkimi gatunkami roślin, dywanami kwiatów itp. To także kompleks rekreacyjno-edukacyjny z zapleczem gastronomicznym i największym na Dolnym Śląsku nowoczesnym placem zabaw.

Reklama

Pomysłodawca kłodzkiego „MiniEUROLANDU” Jarosław Ptaszkiewicz powiedział nam, że cztery lata temu po wielu odbytych podróżach, z bagażem zawodowych doświadczeń, zakiełkowała w nim idea, aby stworzyć w Kłodzku Park Miniatur, miejsce prezentujące bogactwo architektoniczne Dolnego Śląska. Jeździł po Polsce i do wielu innych krajów, odwiedzając miejsca, gdzie są takie parki. Nie omijał również charakterystycznych budowli w ich naturalnej postaci. Miało to największy wpływ na wybór kopiowanych zabytkowych obiektów.

– Kopiowanych, bo od prawie czterech lat modelarze, rzeźbiarze, plastycy, graficy i architekci z ogromną precyzją i dbałością o szczegóły tworzą u nas miniatury 25-krotnie mniejsze od oryginałów. Taka wielkość jest najbardziej odpowiednia– stwierdza J. Ptaszkiewicz. Dodaje, że docelowo ma być ponad sto miniatur, a w najbliższym czasie rozpoczną się prace związane z utworzeniem makiety katedry świdnickiej.

Kłodzki Park Miniatur zaprasza codziennie w godz. 9-19 pielgrzymów z całej naszej diecezji świdnickiej. Wcześniejszych zgłoszeń można dokonać telefonicznie: 792-444-333 lub e-mailem: biuro@minieuroland.pl.

2015-07-30 12:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Park Niepodległości

Adam Łazar

Rodziny bohaterów zasadziły pamiątkowe dęby

Gmina Lubaczów włączyła się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pamiątką tych wydarzeń będzie Park Niepodległości w Karolówce.

Więcej ...

Częstochowa: Transmisja telewizyjna święceń prezbiteratu

2020-05-18 14:23

Z powodu pandemii koronawirusa święcenia diakonatu i prezbiteratu będą musiały odbyć się przy ograniczonym udziale wiernych. Transmisję z tych wydarzeń przekaże Studio TV "Niedzieli" na portalu www.niedziela.pl

Więcej ...

Otworzyliśmy drzwi naszych domów

2020-05-31 00:21

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach stał się Wieczernikiem. Cztery wspólnoty - Dom Boży, Lew Judy, Koinonia Jan Chrzciciel oraz Porta Coeli przeżywały wigilię Zesłania Ducha Świętego. Eucharystii przewodniczył ks. prof. Mariusz Rosik.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Abp Depo do neoprezbiterów: wchodzicie na drogę zmagań o...

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do neoprezbiterów: wchodzicie na drogę zmagań o...

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Polska

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Zarządzenia dotyczące programu duszpasterskiego diecezji...

Aspekty

Zarządzenia dotyczące programu duszpasterskiego diecezji...

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Wiadomości

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...