Reklama

Niedziela Świdnicka

Świątynie w miniaturze

2015-07-30 12:36

Niedziela świdnicka 31/2015, str. 4-5

Marek Zygmunt

W Kłodzku otwarto Park Miniatur „MiniEUROLAND” – nową atrakcję pielgrzymkowo-turystyczną tej części Dolnego Śląska

Zgromadzono w nim na razie 35 miniatur zabytkowych obiektów sakralnych, kulturalnych, naukowych, przede wszystkim z ziemi kłodzkiej, ale również z innych zakątków naszego kraju i wielu państw. Są tu m.in. makiety: sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach, kościoły Ojców Franciszkanów i Księży Jezuitów w Kłodzku, świątynia pw. św. Anny w Zieleńcu. Można również podziwiać miniatury: nowojorskiej Statuty Wolności, drezdeńskiego Zamku Zwinger, rzymskiej fontanny Di Trevi, paryskiego Łuku Triumfalnego, wrocławskiego Mostu Grunwaldzkiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Mostu św. Jana w Kłodzku, pałacu w Bożkowie, wiaduktów kolejowych w Ludwikowicach Kłodzkich, Drogosławiu i Lewinie Kłodzkim.

Kłodzki Park Miniatur zwiedzili księża biskupi Ignacy Dec i Adam Bałabuch, z ogromnym uznaniem wyrażając się o tym pięknym dziele, promującym także zabytki kościelne diecezji świdnickiej.

Każdy obiekt ma niepowtarzalną historię i estetykę. Te wyjątkowe miniatury potrzebowały niezwykłej oprawy i ekspozycji. Dlatego też powstało arboretum. „MiniEUROLAND” rozpostarty na powierzchni ponad 20 tys. m2 zachwyca nie tylko wspaniałymi makietami, ale i pięknymi zakątkami, unikalną roślinnością, światowymi rozwiązaniami planistycznymi, rzadkimi gatunkami roślin, dywanami kwiatów itp. To także kompleks rekreacyjno-edukacyjny z zapleczem gastronomicznym i największym na Dolnym Śląsku nowoczesnym placem zabaw.

Reklama

Pomysłodawca kłodzkiego „MiniEUROLANDU” Jarosław Ptaszkiewicz powiedział nam, że cztery lata temu po wielu odbytych podróżach, z bagażem zawodowych doświadczeń, zakiełkowała w nim idea, aby stworzyć w Kłodzku Park Miniatur, miejsce prezentujące bogactwo architektoniczne Dolnego Śląska. Jeździł po Polsce i do wielu innych krajów, odwiedzając miejsca, gdzie są takie parki. Nie omijał również charakterystycznych budowli w ich naturalnej postaci. Miało to największy wpływ na wybór kopiowanych zabytkowych obiektów.

– Kopiowanych, bo od prawie czterech lat modelarze, rzeźbiarze, plastycy, graficy i architekci z ogromną precyzją i dbałością o szczegóły tworzą u nas miniatury 25-krotnie mniejsze od oryginałów. Taka wielkość jest najbardziej odpowiednia– stwierdza J. Ptaszkiewicz. Dodaje, że docelowo ma być ponad sto miniatur, a w najbliższym czasie rozpoczną się prace związane z utworzeniem makiety katedry świdnickiej.

Kłodzki Park Miniatur zaprasza codziennie w godz. 9-19 pielgrzymów z całej naszej diecezji świdnickiej. Wcześniejszych zgłoszeń można dokonać telefonicznie: 792-444-333 lub e-mailem: biuro@minieuroland.pl.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Park Niepodległości

Adam Łazar

Rodziny bohaterów zasadziły pamiątkowe dęby

Gmina Lubaczów włączyła się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pamiątką tych wydarzeń będzie Park Niepodległości w Karolówce.

Więcej ...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

2020-01-14 10:24

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 19

Archiwum autora

Kościół św. Jakuba w Medjugorie

Już dziś mówi się o Medjugorie nie jako o miejscu ukazywania się Matki Bożej, ale o miejscu... objawiania się mocy sakramentów Kościoła.

Więcej ...

W setną rocznicę urodzin F. Felliniego Watykan chce przypomnieć jego związki z religią

2020-01-22 08:43

wikipedia.org

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin Federico Felliniego kilka instytucji watykańskich i rzymskich przygotowało projekt, mający za zadanie ukazanie osobistej wiary słynnego włoskiego reżysera i tematyki religijnej w jego filmach. Pomysłodawcami przedsięwzięcia, zatytułowanego „Potrzebuję wierzyć. Federico Fellini a sacrum”, są Papieski Uniwersytet Salezjański, Instytut Nauk Religijnych im. Aberto Marvellego i Ośrodek Kulturalny im. Pawła VI w Rimini we współpracy z krytykami filmowymi, naukowcami i przyjaciółmi twórcy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Wiadomości

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Aktualności

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra