Reklama

Niedziela Lubelska

Nowy rok szkolny

Na pierwszym planie poczet
sztandarowy I LO im. Władysława
Broniewskiego w Świdniku

Paweł Wysoki

Na pierwszym planie poczet sztandarowy I LO im. Władysława Broniewskiego w Świdniku

W kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku oraz w I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego w Świdniku odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2015/2016

Uroczystości 1 września rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika z udziałem ks. Leszka Surmy, ks. Andrzeja Krasowskiego, ks. Dariusza Moczulewskiego oraz ks. Krzysztofa Gałana – dyrektora Wydziału ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie. Uczestniczyli w niej uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy placówek oraz instytucji oświatowych, a także przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich. Szczególnym gościem inauguracji były znaki Światowych Dni Młodzieży: krzyż i ikona Matki Bożej.

Reklama

Na wojewódzką inaugurację wybrano Świdnik, ponieważ to młode miasto ma swoją bogatą historię. Jak podkreślał ks. Leszek Surma, proboszcz parafii pw. Chrystusa Odkupiciela, jest ono symbolem odwagi w budowaniu świata, w którym szanuje się godność człowieka i jego środowisko życia, gdzie nie wstydzi się przeszłości i wciąż na nowo podejmuje twórczą pracę dla lepszej przyszłości. Wybór I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego podyktowany był ponadsześćdziesięcioletnią historią placówki, wysokimi wynikami osiąganymi przez jej uczniów oraz prestiżem, jakim placówka cieszy się w środowisku. – Jeśli potraficie o czymś marzyć, potraficie także tego dokonać. Życzę wam marzeń o sukcesach i wiary we własne możliwości. Wyznaczajcie sobie ambitne cele, stawiajcie czoła przeciwnościom i nie zrażajcie się niepowodzeniami. Wierzę, że całe wasze pokolenie, przed którym stoi tyle ważnych wyzwań, będzie zawsze zaliczało się do zwycięzców – napisał w okolicznościowym liście do uczniów Krzysztof Babisz, lubelski kurator. Podczas inauguracji słowa te uzupełnił życzeniami, by młodzi przez budowanie cywilizacji miłości wypełniali dziedzictwo św. Jana Pawła II.

W homilii abp Stanisław Budzik podkreślał, że w procesie wychowania dzieci i młodzieży od zawsze biorą udział trzy podmioty: rodzina, szkoła i Kościół. Metropolita apelował o ich harmonijną współpracę. Wskazał na św. Jana Pawła II, czyniąc go wzorem zatroskania o wychowanie młodego pokolenia. – On w swoich przemówieniach podkreślał, jakim wielkim dobrodziejstwem dla człowieka, narodu i dla całego społeczeństwa jest szkoła jako dziedzictwo wiary, kultury, religii – przypominał Pasterz. Wszystkim osobom zaangażowanym w dzieło edukacji abp Budzik życzył wielkiej wiary opartej na mocy i mądrości Boga. – Każdy powinien mieć wartości, których należy bronić, którym trzeba być wiernym. Niech Duch Święty napełnia serca prawdziwą mądrością, niech daje odwagę do budowania pełnego człowieczeństwa przez otwarcie się na drugich, na współpracę, na budowanie społecznych więzi – mówił.

2015-09-10 09:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rosja: czy w szkołach będą uczyć zachowania dziewictwa i wielodzietności?

nick.amoscato / photo on flickr

Nowy obowiązkowy przedmiot „Moralne podstawy życia rodzinnego” proponuje wprowadzić do programu szkolnego Komisja Izby Społecznej Federacji Rosyjskiej ds. Nauki i Wykształcenia.

Więcej ...

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Więcej ...

Łódź: Łączy nas wspólne dobro

2021-07-25 08:05

Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania