Reklama

Niedziela Lubelska

Nowy rok szkolny

Na pierwszym planie poczet
sztandarowy I LO im. Władysława
Broniewskiego w Świdniku

Paweł Wysoki

Na pierwszym planie poczet sztandarowy I LO im. Władysława Broniewskiego w Świdniku

W kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku oraz w I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego w Świdniku odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2015/2016

Uroczystości 1 września rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika z udziałem ks. Leszka Surmy, ks. Andrzeja Krasowskiego, ks. Dariusza Moczulewskiego oraz ks. Krzysztofa Gałana – dyrektora Wydziału ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie. Uczestniczyli w niej uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy placówek oraz instytucji oświatowych, a także przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich. Szczególnym gościem inauguracji były znaki Światowych Dni Młodzieży: krzyż i ikona Matki Bożej.

Na wojewódzką inaugurację wybrano Świdnik, ponieważ to młode miasto ma swoją bogatą historię. Jak podkreślał ks. Leszek Surma, proboszcz parafii pw. Chrystusa Odkupiciela, jest ono symbolem odwagi w budowaniu świata, w którym szanuje się godność człowieka i jego środowisko życia, gdzie nie wstydzi się przeszłości i wciąż na nowo podejmuje twórczą pracę dla lepszej przyszłości. Wybór I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego podyktowany był ponadsześćdziesięcioletnią historią placówki, wysokimi wynikami osiąganymi przez jej uczniów oraz prestiżem, jakim placówka cieszy się w środowisku. – Jeśli potraficie o czymś marzyć, potraficie także tego dokonać. Życzę wam marzeń o sukcesach i wiary we własne możliwości. Wyznaczajcie sobie ambitne cele, stawiajcie czoła przeciwnościom i nie zrażajcie się niepowodzeniami. Wierzę, że całe wasze pokolenie, przed którym stoi tyle ważnych wyzwań, będzie zawsze zaliczało się do zwycięzców – napisał w okolicznościowym liście do uczniów Krzysztof Babisz, lubelski kurator. Podczas inauguracji słowa te uzupełnił życzeniami, by młodzi przez budowanie cywilizacji miłości wypełniali dziedzictwo św. Jana Pawła II.

W homilii abp Stanisław Budzik podkreślał, że w procesie wychowania dzieci i młodzieży od zawsze biorą udział trzy podmioty: rodzina, szkoła i Kościół. Metropolita apelował o ich harmonijną współpracę. Wskazał na św. Jana Pawła II, czyniąc go wzorem zatroskania o wychowanie młodego pokolenia. – On w swoich przemówieniach podkreślał, jakim wielkim dobrodziejstwem dla człowieka, narodu i dla całego społeczeństwa jest szkoła jako dziedzictwo wiary, kultury, religii – przypominał Pasterz. Wszystkim osobom zaangażowanym w dzieło edukacji abp Budzik życzył wielkiej wiary opartej na mocy i mądrości Boga. – Każdy powinien mieć wartości, których należy bronić, którym trzeba być wiernym. Niech Duch Święty napełnia serca prawdziwą mądrością, niech daje odwagę do budowania pełnego człowieczeństwa przez otwarcie się na drugich, na współpracę, na budowanie społecznych więzi – mówił.

2015-09-10 09:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rekrutacja do Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej

Otwarcie nowego  budynku Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej

Magdalena Niebudek

Otwarcie nowego budynku Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej

Więcej ...

Watykan: ks. Dariusz Zalewski biskupem pomocniczym w Ełku

2022-09-24 12:37

diecezjaelk.pl

Ojciec Święty mianował księdza Dariusza Zalewskiego biskupem pomocniczym diecezji ełckiej – informuje Nuncjatura Apostolska w Warszawie.

Więcej ...

Zabawa: zakończyło się Zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2022-09-25 15:38

Karol Porwich/Niedziela

Młodzież i księża odpowiedzialni za Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) w Polsce zakończyli dziś w Zabawie k. Tarnowa trzydniowe Zebranie Krajowej Rady organizacji. W sanktuarium patronki KSM bł. Karoliny Kózkówny dyskutowano o przyszłości stowarzyszenia. Podczas spotkania wręczono doroczne ordery im. Ks. Prałata Antoniego Sołtysika.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Wiara

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Włochy: biskupi przeznaczyli jedną miesięczną pensję...

Włochy

Włochy: biskupi przeznaczyli jedną miesięczną pensję...

Ludzkie czyny i Boża łaska

Ludzkie czyny i Boża łaska

Ks. Chmielewski na Marszu dla Życia i Rodziny: kochać...

Kościół

Ks. Chmielewski na Marszu dla Życia i Rodziny: kochać...

Cud św. Januarego powtórzył się!

Kościół

Cud św. Januarego powtórzył się!

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Wiara

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Na takim przejściu pieszy nie ma pierwszeństwa

Wiadomości

Na takim przejściu pieszy nie ma pierwszeństwa

Oświadczenie: Ks. Mirosław Król oczyszczony z zarzutów...

Kościół

Oświadczenie: Ks. Mirosław Król oczyszczony z zarzutów...