Reklama

Niedziela 42/2013

Szczegółowy spis treści

2

Wspieramy misjonarzy

(PDM)

Ojciec Święty Jan Paweł II napisał: „Nie możemy być spokojni, gdy pomyślimy o milionach naszych braci i sióstr, tak jak my odkupionych krwią Chrystusa, którzy żyją nieświadomi Bożej miłości” (RMis 86).

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Franciszkowe „Totus Tuus”

Ks. Ireneusz Skubiś

Piękna Niepokalana Fatimska Pani, zachwyciłaś sobą pastuszków: Hiacyntę, Franciszka i Łucję - dwoje pierwszych jest już błogosławionymi Kościoła. W fatimskich dniach Twojego objawienia w 1917 r. przyniosłaś nam, Maryjo, wizję świata i wizję Kościoła.

RÓŻAŃCOWY TRANSKONTYNENTALNY TELEMOST
4-5

Fatima w Rzymie i na całym świecie

Lidia Dudkiewicz

Obchodzony 12-13 października 2013 r. Dzień Maryjny Roku Wiary rozpoczął się nabożeństwem maryjnym na Placu św. Piotra w Rzymie, potem odbyło się czuwanie modlitewne w rzymskim sanktuarium Matki Bożej Miłości. Finał Dnia Papieskiego stanowiło zawierzenie świata Niepokalanemu Sercu Maryi przez papieża Franciszka.

5

Wielkie Dzieła Boże dokonują się przez Maryję

Abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski

W dniach 12-13 października 2013 r. byliśmy świadkami wielkich dzieł Bożych, które dokonały się podczas Dnia Maryjnego Roku Wiary. Najpierw mieszkańcy całej ziemi wspólnie odmawiali Różaniec.

13 PAŹDZIERNIKA 2013 W RZYMIE
6

Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi

(Red./KAI)

Akt zawierzenia

Papież Franciszek

22 X - LITURGICZNE WSPOMNIENIE BŁ. JANA PAWŁA II, PAPIEŻA
7

Z życia do życia

Ks. Marek Łuczak

Liturgiczne wspomnienie Jana Pawła II miało i ma wyjątkowe znaczenie dla wielu Polaków. Szczególnie, jeśli mieli okazję spotkać się z nim osobiście. To tak, jakby ocierali się o świętość.

Z WATYKANU
8

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
9

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
10

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z KRAJU
11

Prawda podawana z miłością jest najważniejsza

Lidia Dudkiewicz

W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej rozpoczęła się 12 października br. II Ogólnopolska Pielgrzymka Dziennikarzy na Jasną Górę. Mszy św. sprawowanej w intencji ludzi mediów i polskiego dziennikarstwa przewodniczył i homilię wygłosił biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz. Pielgrzymi modlili się o to, aby dziennikarstwo znowu było posługą cenioną i odzyskało swój etos, a dziennikarze mogli w prawdzie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

Z kraju

„DZIEDZINIEC DIALOGU”
12-13

Trzeba rozmawiać

Wojciech Dudkiewicz

Najważniejsze były rozmowy wierzących i niewierzących. Warszawski „Dziedziniec Dialogu” to kolejne z cyklu spotkań odbywających się od dwóch lat na całym świecie

13

Laureaci nagrody Totus 2013

(KAI)

LISTY DO PASTERZA
14-15

Polityka to wielka sztuka dla mistrzów

Abp Józef Michalik

W czasie jednej z Mszy św. w kaplicy Domu św. Marty papież Franciszek podkreślił, że chrześcijanin winien mieszać się do polityki, winien być aktywnym uczestnikiem życia politycznego, i wskazał, że jedną drogą jest podpowiadanie rządzącym słusznych pomysłów, a drugą - modlitwa za polityków.

15

O większą wrażliwość na krzywdę wyrządzaną dzieciom i młodzieży

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski.

MÓWI PRYMAS POLSKI
16-19

Bądź wola Twoja

O początkach nuncjatury i budowaniu normalności między Polską a Stolicą Apostolską, o tym, dlaczego polski konkordat był modelowy dla innych państw byłego bloku socjalistycznego oraz o kulisach reformy administracyjnej Kościoła w Polsce - z abp. Józefem Kowalczykiem, prymasem Polski, rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś

18

Niedoceniany konkordat

Artur Stelmasiak

Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Stolicą Apostolską stała się wzorem dla innych państw. Natomiast w naszym kraju konkordat często jest krytykowany i wykorzystywany do rozgrywek politycznych - podkreśla abp Józef Kowalczyk, prymas Polski

19 X - WSPOMNIENIE BŁ. KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI
20-21

Prezent od księdza Jerzego

Milena Kindziuk

- Aż ciarki mi po plecach przeszły, kiedy w mieszkaniu ks. Jerzego odebrałem SMS, że dostanę pracę, na którą czekałem siedem lat! - usłyszałam cichy męski głos.

Sanktuarium męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku

Agnieszka Konik-Korn

Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku to ważne miejsce na mapie Kościoła w Polsce, związane z bohaterskim Kapelanem „Solidarności”.

21-22

Konkurs poetycki im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Cena miłości Ojczyzny”

Ziarno, które wciąż wzrasta

Anna Janowska

Promocja książki „Pielęgnować ziarno powołania kapłańskiego. 60 lat Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie”, która 7 października odbyła się w auli Redakcji „Niedzieli”, była okazją do szerszej prezentacji sytuacji szkolnictwa katolickiego w latach komunizmu w Polsce oraz do wspomnień wychowanków NSD.

NOWY ROK SZKOLNY I AKADEMICKI
23

Myślenie, wróć z wakacji!

Ks. Krzysztof Pawlina

Zdobywać informacje, budować z nich gmach wiedzy, przeprowadzić młodego człowieka przez gąszcz informacji, uczyć myślenia - to zadania do realizacji w rozpoczynającym się roku akademickim.

LITURGIA TYGODNIA
23-33

Wytrwałość w modlitwie

Wytrwałość i modlitwa

Ks. Mariusz Frukacz

Jezus opowiedział swoim uczniom przypowieść o tym, że zawsze powinni się modlić i nie ustawać” - czytamy w tekście Ewangelii.

PROPOZYCJE
24

Być karmelitą i karmelitanką w świecie...

Anna Cierniak

Śladami św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża

Papież Franciszek o wychowaniu

(Red.)

W księgarniach pojawiła się nowa książka autorstwa papieża Franciszka pt. „Wymagania i pasja. O wychowaniu chrześcijańskim”.

25

Z Wrocławia do Wilna

Oprac. Krzysztof Kunert

Lotnicza Pielgrzymka w 90. rocznicę urodzin kard. Henryka Gulbinowicza

III Lubelskie Dni Personalizmu

Ks. Krzysztof Guzowski

20 X 2013 - NIEDZIELA MISYJNA
26-27

Zawód misjonarz

Andrzej Lewicki

Przyjechał na misje do Kamerunu na zaproszenie biskupa Bertoua (stolica Prowincji Wschodniej w Kamerunie) Lamberta van Haygena. Rozpoczął tym samym swoją duchową przygodę z Czarnym Lądem.

LISTY W ROKU WIARY
28

Prace konkursowe

WIARA I ŻYCIE
28-29

List do świętego Antoniego

Autorką listu do św. Antoniego jest Małgorzata Dybeł.

30

Brooklyńska Matka

Ks. Ryszard Koper

Niektórzy płaczą, inni padają krzyżem, dotykają obrazu, przynoszą całe naręcza kwiatów, głośno rozmawiają z Matką Bożą, śpiewają i biją brawo. W taki m.in. sposób czarnoskórzy mieszkańcy Nowego Jorku okazują cześć Jasnogórskiej Pani.

WIARA I ŻYCIE
31

Kościół - to my wszyscy

Milena Kindziuk

Wcale się nie dziwię, że media nie podchwyciły wypowiedzianych ostatnio słów Papieża. O mediach właśnie. Franciszek stwierdził bowiem: „Nie można mówić o wierze językiem telewizyjnych newsów”.

Serce, które kreśli kształt

Ks. Mariusz Rosik

ROK WIARY
34

Wierzyć - przemieniać się...

Ks. Tadeusz Wójcik

Credo ludu polskiego

Kard. August Hlond, Prymas Polski

Dlaczego Jezus zstąpił do piekieł?

Ks. Jarosław Grabowski

Dla wielu współczesnych chrześcijan prawda wiary o zstąpieniu Chrystusa do piekieł wydaje się wciąż niezrozumiała i obca. Co oznaczają te słowa? Czyżby Jezus zstąpił do piekła? W minionych czasach panowało przekonanie, że człowiek po śmierci idzie do znajdującej się gdzieś pod ziemią krainy umarłych.

FELIETONY
35

Psia cywilizacja

Jan Maria Jackowski

Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt pracuje nad kolejną nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt.

Zielone światło dla korupcji

Krzysztof Czabański

Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, w jakiej kondycji jest państwo polskie, polecam raport Unii Europejskiej w sprawie korupcji w krajach członkowskich tej wspólnoty.

ROZMAWIAMY O POLSCE
36-37

Honor polskiej nauki

Z prof. Lucjanem Pielą rozmawia Wiesława Lewandowska

O niekompetencji kanonika z Fromborka oraz prof. Richarda Feynmana według standardów poprawnych badaczy katastrofy smoleńskiej.

SPOTKANIA I PREZENTACJE
38

Jednak potrafiliśmy

Alina Czerniakowska

III Dni Godności Życia

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
39

Handlarze żywym towarem

(pr)

Papież będzie przemawiał w Parlamencie Europejskim?

(pr)

Między młotem a kowadłem

(pr)

Zakazano odprawiać Msze św.

(pr)

Ta polityka zabija chrześcijan

(pr)

40-41

Mają swe miejsce w Kościele

Maria Fortuna-Sudor

Szedł do nich z lękiem i obawą, a z myślą o najmłodszych zabrał reklamówkę ze słodyczami. - Na spotkanie wyszły mi dzieci - opowiada ks. Stanisław Opocki. - Jedno z nich powiedziało: „Panie ksiądz, daj cukierka”. Wtedy, a to był początek lat 80. ub. wieku, uświadomiłem sobie, jak bardzo Romowie są odsunięci od parafii.

INICJATYWY
41

Xl Spotkanie Niepełnosprawnych Dzieci w Zielonce „Wszystkie Anioły Małej Ani”

(Red.)

MEDYCYNA XXI WIEKU
42-43

Przeszczep darem życia

Wojciech Witkiewicz

Dynamiczny rozwój medycyny w ostatnim stuleciu, a także powstanie nowoczesnych systemów opieki zdrowotnej umożliwiły w krajach rozwiniętych ogromny postęp w transplantologii komórek, tkanek i narządów. Przeszczepianie nerek, serca, wątroby, trzustki, jelit, szpiku, skóry, rogówki, kończyn, a nawet twarzy stało się rzeczywistością.

44

Ludzie mediów o mediach

(buk)

Spotkanie Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP

(Red./KAI)

Wykorzystanie mediów społecznościowych w ewangelizacji było tematem spotkania Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, które odbyło się 10 października br. w Warszawie.

FAKTY I OPINIE
45

Wszystko bez zmian

Ks. Paweł Andrianik

Osoby rozwiedzione żyjące w nowych związkach nie mogą przyjmować Komunii św.

DR ZYGMUNT WUJEK
46-47

Wierny Bogu i prawdzie

Jerzy Walczak

Znany artysta rzeźbiarz - dr Zygmunt Wujek z Pomorza ma za sobą blisko pół wieku pracy artystycznej. Członkiem jego rodziny był ks. Jakub Wujek, który jako pierwszy przetłumaczył Pismo Święte na język polski.

FAKTY I KOMENTARZE
48

Rycerz wielkiej rzeczy

Elżbieta Morawiec

Ta Wielka Rzecz - to Rzeczpospolita, Polska. Rycerz - Adam Macedoński, rocznik 1931, urodzony w mieście, które szczyciło się dewizą „Semper fidelis”, mieście Zbigniewa Herberta i Orlęcia Lwowskiego Jurka Bitschana.

NA BIEŻĄCO
49

Księdza nie mają

Zdzisław Skotnicki

Młodzi Polacy w Unii Europejskiej

(Ks. W.W.)

ODCHUDZANIE PRZEDSZKOLA
50-51

Przechowalnia za złotówkę?

Iwona Galińska

Od września 2013 r. w przedszkolach powinna zapanować równość wszystkich dzieci. W ramach ustawy „Przedszkola za złotówkę” w potrzasku znalazły się dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, rytmiki, plastyki itp.

LISTY DO „NIEDZIELI"
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Już dziś się módlmy

53

Na ratunek „Wieczorynce”!

Katarzyna Kaznowska

„Wieczorynka” - sztandarowy program telewizyjny, na którym wychowało się już kilka pokoleń, traci swoje miejsce w ramówce telewizyjnej Jedynki.

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54

Jabłecznik ryżowy

Jolanta Marszałek

Idealne ciasto na jesienne, chłodne dni nadesłała p. Monika Gorowa ze Świebodzina, z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Autorka zapewnia, że zachwyci ono najbardziej wybredne podniebienia. Zachęcamy Czytelników do przesyłania do naszej rubryki kulinarnej własnych, oryginalnych i wypróbowanych przepisów na ulubione dania.

Kalendarium 20-26 X 2013

Ewa Aszkiewicz

Gaduły

(R.)

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Druty Boga Pana

Olga Utrata

Życie celebrytów nas nie kręci (2)

Rozmawiał: Łukasz Sośniak/gospelbox.pl

- Wymodliliśmy to zwycięstwo - mówią Jakub Zaborski i Piotr Szumlas, laureaci programu „Must be the music”. Dziś prezentujemy dalszą część rozmowy, którą z laureatami, tuż po wygranej, poprowadził Łukasz Sośniak

Jak wpadamy w pułapki

Dominika Polonis

Dziś radio, prasa, telewizja czy Internet są podstawowymi źródłami wiedzy o rzeczywistości. Mimo że tak bardzo irytuje cię źle przepowiedziana pogoda, wciąż oglądasz ją na pięciu różnych kanałach, licząc na to, że może jakaś się sprawdzi. Zmęczony po pracy, siadasz wygodnie przed telewizorem, wyczekując chwili relaksu ze swoim ulubionym serialem. Bierzesz pilot, naciskasz czerwony przycisk i co widzisz? Reklamy, reklamy... reklamy! Dlaczego są w tak dużej ilości? Po co one są? Jaką moc ma Internet, telewizja i reklamy?

Doktor Moscati

Maria Sztuka

Cudem kanonizacyjnym Moscatiego stał się przypadek młodego robotnika, Giuseppe Montefusco, umierającego na białaczkę, którego matce przyśnił się lekarz w białym kitlu

66

Gala laureatów Konkursu Fotograficznego „Niedzieli”
Kierunek: Jasna Góra 2013

Muzyczne DarY

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Miejcie serca wielkie i otwarte na Boga

Kl. Tomasz Podlewski

Inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej przypadła we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej.

Siła Bożej pokory

Ks. Ireneusz Skubiś

Księża pallotyni tworzą w częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia piękną historię. Mieści się tam pallotyński ośrodek, który wraz z klasztorem, kościołem i kaplicą stanowi miejsce modlitwy tych, którzy szczególną ufność pokładają w Bożym miłosierdziu.

Studencie, zainteresuj się duszpasterstwem...

Katarzyna Woynarowska

W Częstochowie działają miejsca, gdzie spotykają się studenci, szukający dla siebie głębszej formacji i kontaktu z ludźmi o podobnym podejściu do życia i wiary.

W służbie dzieciom specjalnej troski

Anna Wyszyńska

Nowy rok szkolny przyniósł ważne zmiany w placówkach szkolnych przy ul. Bp. T. Kubiny w Częstochowie. Od 1 września br. dotychczasowy Zespół Szkół Specjalnych nr 43 prowadzą siostry ze Zgromadzenia św. Józefa.

Niedziela kielecka

Parafia diecezji kieleckiej w Kokczetawie szykuje się do zimy

Agnieszka Dziarmaga

W dalekim i egzotycznym Kazachstanie diecezja kielecka dla potomków dawnych powstańców syberyjskich powołała parafię, którą prowadzi kapłan diecezji kieleckiej ks. Wojciech Skorupa.

Świat potrzebuje miłosierdzia

Władysław Burzawa

W Polsce siostry miłosierdzia nazywane są popularnie szarytkami, nazwa wywodzi się od francuskiego słowa „charité”, co znaczy: miłosierdzie. Dewizą ich życia są słowa: „Miłość Chrystusa przynagla nas”.

Kochajcie niedzielną Eucharystię

Władysław Burzawa

Znowu padł rekord uczestników jesiennego rajdu na Święty Krzyż. W tym roku różnymi trasami pielgrzymowało do najstarszego sanktuarium na ziemiach polskich przeszło 5600 pątników.

Niedziela legnicka

Gender – tyrania seksualizacji?

Ks. Waldemar Wesołowski

„Gender uderzeniem w rodzinę. Poznaj prawdę o gender” – pod takim tytułem w sobotę 12 października w Legnicy odbyła się konferencja naukowa poświęcona ideologii gender. Konferencje wygłosili m.in. – ks. prof. Paweł Bortkiewicz z Poznania oraz prof. Maria Ryś z Warszawy.

„Gaudeamus” w legnickim Seminarium Duchownym

Ks. Waldemar Wesołowski

Zadaniem kapłana jest przybliżanie ludziom nieba – powiedział bp Wolfgang Ipolt, ordynariusz diecezji Görlitz, w wykładzie inaugurującym rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej. Naukę na I roku rozpoczęło 8 alumnów.

Akademia liderów szkół dla rodziców

Dominika Warmuz, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Legnickiej w pierwszy weekend października zainaugurowało roczną akademię liderów parafialnych szkół dla rodziców. W cykl szkoleń wpisało się hasło: „Jeśli chcesz skutecznie radzić sobie ze swoim dzieckiem, musisz być gotowy zmienić siebie”.

Niedziela rzeszowska

„Miłość Chrystusa przynagla nas” (2 Kor 5,14)

Ks. Paweł Synoś, ojciec duchowny WSD

Rokrocznie początek października przynosi emocje związane z rozpoczęciem nowego roku akademickiego. Studenci pojawiają się na uczelniach wyższych, aby rozpocząć bądź kontynuować podjętą wcześniej naukę. Ten czas jest naznaczony uroczystymi inauguracjami w poszczególnych uczelniach.

I Pielgrzymka Akcji Katolickiej do Matki Bożej Rzeszowskiej

Małgorzata Jaworska

W Roku Wiary, na spotkanie modlitewne do Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej u Ojców Bernardynów przybyła w sobotę 28 września pielgrzymka członków i sympatyków Akcji Katolickiej Diecezji Rzeszowskiej wraz z księżmi asystentami dekanalnymi i parafialnymi.

Różaniec – klucz do bocznej furtki do nieba

Dorotą Zańko

O modlitwie różańcowej mówi o. Stanisław Gołąb, dominikanin z Rzeszowa, prowincjalny promotor Różańca, w rozmowie z Dorotą Zańko

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

I Kongres Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu

Ks. Robert Gołębiowski

I Myśliborski Kongres Miłosierdzia odbył się w dniach 4-6 października br. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu.

Parafia pw. św. Maksymiliana M. Kolbego w Godkowie

Ks. Robert Gołębiowski

Godków do 1985 r. był filią parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie. W 1973 r. ówczesny proboszcz ks. kan. Zbigniew Wójcik wraz ze swym wujem ks. prał. Pawłem Mikulskim podjęli inicjatywę odbudowy doszczętnie zrujnowanego kościoła w Godkowie Wsi.

Frombork – miasto wielkiego astronoma

Julia A. Lewandowska

W 2013 roku przeżywamy dwie rocznice związane z wybitnym Polakiem, genialnym astronomem, Mikołajem Kopernikiem – 540. rocznicę urodzin i 470. rocznicę jego śmierci.

Niedziela toruńska

„Idź i napraw mój dom”

Joanna Twardowska

Kościół świętojański. Świątynia, katedra, zabytek, dobro wspólne”. Pod takim hasłem 5 października w toruńskim Dworze Artusa odbyło się uroczyste zamknięcie kompleksowych prac konserwatorskich katedry pw. Świętych Janów, które trwały od 2000 r.

Otwarcie procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka

Dk. Waldemar Rozynkowski

W niedzielę 6 października w kościele pw. św. Jakuba w Toruniu miała miejsce uroczysta sesja otwarcia procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka, ordynariusza diecezji łuckiej na Wołyniu oraz założyciela Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Wspaniała przygoda

Joanna Kruczyńska

Z ks. Dariuszem Kajzerem, misjonarzem z diecezji toruńskiej pracującym w Papui-Nowej Gwinei, rozmawia Joanna Kruczyńska

Niedziela warszawska

Ten pomnik cieszy Papieża najbardziej

Artur Stelmasiak

Dzień Papieski był okazją do świętowania i wspominania Papieża Polaka. Uroczystości – na różną skalę – odbywały się praktycznie, w każdej parafii. Jednak punktem kulminacyjnym centralnych obchodów był koncert i modlitewne czuwanie w łączności z bł. Janem Paweł II i Papieżem Franciszkiem.

Sto procent zaufania do Boga

Andrzej Tarwid

Z Veronicą Williams, założycielką Ruchu „Matki w Modlitwie”, rozmawia Andrzej Tarwid

Jak modlili się dziadkowie

Wojciech Dudkiewicz

Przyszłotygodniowa pielgrzymka na Jasną Górę to ważne wydarzenie dla warszawskich tradycjonalistów. Odbędzie się po kilkuletnie przerwie i będzie okazją do spotkania ze środowiskami z innych miast – a niewiele jest takich okazji.

Niedziela wrocławska

IV Marsz Mężczyzn we Wrocławiu

Krzysztof Kunert

Szli w obronie życia, opowiadali się za odważnym wyznawaniem prawdy, wskazywali na siłę płynąca z wiary, w tym roku pójdą głosić mieszkańcom Wrocławia potrzebę wierności rodzinie.

Wolontariat według zasady Newtona

Marta Wilczyńska

W archidiecezji wrocławskiej niemal we wszystkich parafiach działają Parafialne Zespoły Caritas, a wśród uczniów przybywa Szkolnych Kół Caritas. To ogromna pomoc dla potrzebujących i wielka szansa na rozwijanie form tej pomocy.

Wrocław pod presją radykalnej lewicy

Kazimierz M. Ujazdowski

Wrocław na naszych oczach pada ofiarą ideologicznej zawziętości radykalnej lewicy. Miastu chwalonemu dotąd za otwartość i europejskość przypisuje się odpowiedzialność za tolerowanie postaw rasistowskich i ksenofobicznych.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Dzień Papieski 2013

Ks. Adrian Put

W niedzielę 13 października w wielu miejscach naszej diecezji obchodzono 13. Dzień Papieski. Tegoroczna edycja decyzją Konferencji Episkopatu Polski obchodzona była pod hasłem: „Jan Paweł II – Papież Dialogu”.

Na ratunek kościołowi!

Ks. Adrian Put

To jedna z największych i najpiękniejszych świątyń ziemi lubuskiej. Kiedy przeprowadzono ekspertyzę, okazało się, że jej przyszłość nie rysuje się w kolorowych barwach.

Co mogą zrobić dzieci?

Katarzyna Jaskólska

Dzieciaki naprawdę wiele mogą. Na przykład zostać misjonarzami w ramach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Do tego gorąco zachęca s. Celina Torończak, jadwiżanka odpowiedzialna za dziecięce koła misyjne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Reklama

Najpopularniejsze

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Matka ofiarowująca

Wiara

Matka ofiarowująca

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...