Reklama

Dni skupienia Akcji Katolickiej

Wykorzystać potencjał

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 6/2003

Z końcem stycznia zakończyła się pierwsza część przeprowadzanych w dekanatach naszej diecezji dni skupienia Akcji Katolickiej, które mają na celu uzyskanie głębokiego zrozumienia jej celów, sposobów i metod działania, hierarchii funkcjonowania oraz jej obecności w strukturach Kościoła. Dni skupienia odbyły się w: Gorzowie, Babimoście, Gubinie, Żarach, Żaganiu, Świebodzinie, Głogowie, Nowej Soli, Sulechowie oraz dwukrotnie w Zielonej Górze. Były one skierowane do członków parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej oraz osób zainteresowanych możliwością działania w niej. W sumie uczestniczyło w nich ok. 250 osób. Każdy uczestnik dnia skupienia jest potencjalną osobą, która w umiejętny sposób będzie realizowała założenia statutu Akcji Katolickiej. A jak wiadomo, nawet niewielka liczba osób świadomych i dobrze zorganizowanych stanowi ogromny potencjał dla tworzenia dobrych dzieł. Każda organizacja jest wspólnotą ludzi, jednak by dobrze funkcjonowała, to tworzący ją nie mogą mieć różnych celów, innego rozumienia organizacji oraz planów działania. Chaos w metodach i planach spowoduje jedynie wewnątrzną dezorganizację. Niezgodność w myśleniu, ocenianiu i widzeniu celów leży często u podłoża niepowodzenia danej organizacji.
W ramach dnia skupienia, przeprowadzanego przez asystenta diecezjalnego Akcji Katolickiej, pogłębiane jest zrozumienie wyjątkowości tej organizacji jako instytucji kościelnej wśród wielu organizacji, które w nazwie zawierają słowo "katolickie". Akcja Katolicka wyrasta z Kościoła. Zakłada ją biskup diecezjalny, opierając się na Kodeksie Prawa Kanonicznego, a nie ludzie świeccy i jako taka jest jednym z organizmów Kościoła katolickiego. Powołuje się ją zatem tak samo jak inne instytucje kościelne, jak np. parafie, czyli za pomocą dekretu biskupa. Eklezjalność AK podkreśla również fakt, że prezes, na poszczególnych poziomach organizacji, jest też mianowany dekretem biskupa, a pomiędzy członkami organizacji i hierarchią kościelną musi być bardzo głęboka więź.
Innym charakterystycznym elementem pracy Akcji Katolickiej jest to, że nie ma ona ściśle określonych przestrzeni działania, jak np. zajmowanie się dziećmi lub osobami ubogimi itp., lecz obejmuje całość działalności Kościoła. Członkowie Akcji Katolickiej muszą umieć rozpoznawać potrzeby parafii i podejmować takie działania, jakie na dany czas są w niej najbardziej potrzebne. Oznacza to równocześnie, że stanowisko Akcji Katolickiej musi być tożsame ze stanowiskiem Kościoła lokalnego, a więc musimy patrzeć na wszystkie sprawy oczami tego Kościoła i jego pasterzy. Podczas dnia skupienia przedstawiane jest właściwe prowadzenie spotkań, ich częstotliwość i przebieg, jak organizować pracę oraz metodologię i porządek działań oddziału, tak by były widoczne pozytywne efekty pracy.
Organizatorów bardzo cieszy udział w dniach skupienia parafialnych księży asystentów, którzy trwają ze swoimi parafianami i często wyrażają potrzebę organizowania tego rodzaju spotkań.

Wybrane dla Ciebie

Litania do św. Krzysztofa

Więcej ...

Św. Krzysztof - patron kierowców i podróżujących

Więcej ...

Ta parafia żyje

2021-07-25 17:49

Beata Pieczykura/Niedziela

– Święty Krzysztof niesie ludzi, niesie miłość. Ta parafia żyje, żyje Bogiem, żyje liturgią – powiedział ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, 25 lipca, w uroczystość ku czci drugiego patrona parafii – św. Krzysztofa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania