Reklama

Niedziela Podlaska

Bezpieczeństwo człowieka a sytuacja młodzieży

Uczestnicy konferencji

Ks. Artur Płachno

Uczestnicy konferencji

W Drohiczynie od 7 do 9 września odbywała sie 12. Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo człowieka a sytuacja młodzieży”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorzy spotkania, w którym uczestniczyło 75 naukowców z Polski, Białorusi i Niemiec, to: Drohiczyńskie Towarzystwo Naukowe, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach oraz Wyższe Seminarium Duchownym w Drohiczynie, gdzie toczyły się obrady.

Podsumowując konferencję, prezydent Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego ks. prof. dr hab. Edward Jarmoch powiedział, że temat, zasugerowany przez bp. Tadeusza Pikusa został włączony w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Mówił, że młodość to piękny, ale równocześnie trudny okres w życiu człowieka, który nie jest już dzieckiem, ale jeszcze nie jest dorosłym. Jest on zatem podatny na wiele zagrożeń, płynących z wielorakich źródeł. Charakteryzuje się ewolucją zachowań i poszukiwaniem własnej drogi. Zachodzi też wówczas psychologiczny proces, polegający na rozluźnieniu wcześniejszych, mocnych kontaktów rodzinnych i nawiązaniu nowych stosunków społecznych, stosownych do wieku dorosłego. To również czas buntu i nonkonformizmu, objawiającego się potrzebą przynależności do różnych grup subkulturowych, organizacji i udzielania się na forum publicznym ze swoimi poglądami. Problemy te zostały poruszone zarówno podczas wystąpień, jak i dyskusji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rozpoczynając obrady, bp Pikus podkreślił, że konieczne jest zrozumienie doświadczenia wpływu bezpieczeństwa człowieka na współczesną sytuację młodzieży. Ukazał też potrzebę promocji człowieka w świetle jego godności i całościowego, komplementarnego rozumienia jego potrzeb, wskazując na konieczność pomocy młodym ludziom w ich odkrywaniu.

W inauguracji wzięli udział także: biskup senior Antoni Dydycz, rektor UPH w Siedlcach prof. dr hab. Tamara Zacharuk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie ks. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski, Grażyna Sobiczewska z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach, prof. dr hab. Stanisław Jaczyński, dziekan Wydziału Humanistycznego UPH, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, starosta siemiatycki Jan Zalewski i burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym.

Miało też miejsce uroczyste wręczenie 7. edycji Nagrody im. Jana Pawła II, którą kapituła przyznała: bp. prof. dr. hab. Tadeuszowi Pikusowi, prof. dr hab. Annie Latawiec z UKSW i Annie Suprun z Wydawnictwa UPH.

Odbyła się promocja 7. numeru „Drohiczyńskiego Przeglądu Naukowego” oraz otwarto wystawę zatytułowaną „Malarstwo” Michała Godlewskiego, a także miały miejsce sesja jubileuszowa prof. dr. hab. Mirosława Dyrdy z UPH, występ zespołu „Mielczanie” z Mielnika i kolacja w wielokulturowym klimacie „Greckie impresje”.

Podczas konferencji obrady toczyły się w sekcjach: filozofii, której przewodniczyli prof. dr hab. Jan Dębowski i prof. dr hab. Robert T. Ptaszek; politologii oraz socjologii – prof. dr hab. Bruno Bartz i dr Izabela Aldona Trzpil; edukacji, której przewodniczyli dr Andrzej W. Świderski i Grażyna Sobiczewska; teologii pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Edwarda Jarmocha i ks. prof. dr. hab. Tadeusza Syczewskiego. W programie było ognisko nad Bugiem „Muzyczne wieczory” oraz miał miejsce panel zatytułowany „Świat wartości współczesnej młodzieży”.

Prezydent Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego ks. prof. dr hab. Edward Jarmoch powiedział, że problematyka przyszłorocznej konferencji będzie oscylowała wokół zagadnień miłosierdzia, wpisując się w zapowiedziany w Kościele Rok Miłosierdzia.

Podziel się:

Oceń:

2015-09-24 12:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

XXII Konferencja Hospicyjna w Częstochowie

maxlkt/pixabay.com

Tematem przewodnim tegorocznej XXII Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych, która odbędzie się w Częstochowie w dniach 18 – 20 stycznia 2018 r. będą słowa: „Miłuj bliźniego swego jak siebie samego”.

Więcej ...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie kościoła

2025-04-02 10:08

edomor/fotolia.com

Nieznani ludzie oddają mocz za ołtarzem, załatwiają swoje „potrzeby” w kościele lub na jego terenie np. w chrzcielnicach. W Moguncji (Niemcy) wiele kościołów zmaga się z problemem wandalizmu.

Więcej ...

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:01

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami