Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Marianowo

Odsłonięto epitafium rodziny von Thun

2015-10-01 11:50

Niedziela szczecińsko-kamieńska 40/2015, str. 2

Agnieszka Chełstowska

Msza św. koncelebrowana, podczas której poświęcono epitafium

W niedzielę 27 września w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Marianowie w czasie Mszy św. o godz. 11 miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie odrestaurowanego barokowego epitafium poświęconego rodzinie von Thun. Drewniane epitafium z 1683 r., o wymiarach 3,90 m x 2,5 m, poświęcone pamięci jednego z dobrodziejów kościoła Jerzego Andrzeja Thuna, królewskiego doradcy dla Pomorza, jest jednym z wielu cennych zabytków pocysterskiej świątyni. Odnowione zachwyca swoim pięknem.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię o roli cystersów na ziemiach polskich wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Henryk Wejman. W kazaniu mówił on o ogromnej roli, jaką odegrali cystersi w tworzeniu kultury na terenach Pomorza Zachodniego i całej Polski. Cystersi budowali swoje klasztory w miejscach niezasiedlonych i dopiero ich pobyt, praca i modlitwa sprawiały, że wokół tych klasztorów zaczęły powstawać osady. Warto nadmienić, że cysterki przybyły do Marianowa w połowie XIII wieku i mieszkały tu do połowy XVI wieku. W czasie reformacji nastąpiła kasacja marianowskiego klasztoru, a w jego miejscu powstał zakład dla panien ze szlacheckich rodów, który mieścił się w zachodnim skrzydle budynku.

Reklama

Na uroczystościach w Marianowie obecni byli zarówno księża chrystusowcy z Poznania: sekretarz generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Andrzej Orczykowski oraz wykładowca muzyki kościelnej, fonetyki i emisji głosu w poznańskim Wyższym Seminarium Duchownym Księży Chrystusowców ks. Robert Nalepka, jak i władze samorządowe i gminne, a także przedstawiciel Sejmiku Zachodniopomorskiego Witold Ruciński, zachodniopomorski wojewódzki konserwator zabytków Ewa Stanecka oraz Sławomira Zadros-Kułaga, która odnawiała epitafium. Wśród zaproszonych gości, na czele z organizatorami: dr Barbarą Stolpiak, Teresą Świercz i Bernhardem Buttjer, była ponad 25-osobowa grupa reprezentantów z Holandii, Belgii, Niemiec, Szwecji i Estonii oraz Polski, którzy uczestniczyli w Międzynarodowym Forum pn. „Cystersi Pobrzeży Mórz: Północnego i Bałtyckiego” w Bierzwniku. Forum odbywało się w dniach 25-27 września, a jednym z jego punktów była wizyta w Marianowie.

Podczas Mszy św. proboszcz marianowskiej parafii ks. Jan Dziduch TChr został uhonorowany – jako osoba wyróżniająca się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury – Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, którą to w imieniu Minister Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego wręczył Janusz L. Jurkiewicz, założyciel pierwszego na Pomorzu Zachodnim oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz stargardzkiego stowarzyszenia „Zachodniopomorskie Dziedzictwo Kulturowe”.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zdali egzamin z patriotyzmu

2019-12-04 07:37

Niedziela legnicka 49/2019, str. VI

Ks. Waldemar Wesołowski

Mszy św. przewodniczył kustosz bazyliki ks. Andrzej Jarosiewicz

W piątek 22 listopada w bolesławieckiej bazylice Maryjnej została odprawiona Msza św. w 101. rocznicę bohaterskiej obrony Lwowa w 1918 r., zamówiona przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich

Więcej ...

Katolicy i Orkiestra

Niedziela Ogólnopolska 11/2003

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników. Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu

Więcej ...

Łomża: 23 stycznia uroczystości pogrzebowe bp. Stanisława Stefanka

2020-01-18 18:11

EpiskopatNews

bp. Stanisław Stefanek

Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Stanisława Stefanka odbędą się w czwartek 23 stycznia w Łomży - poinformował w liście do diecezjan biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Mszy św. pogrzebowej przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. Zmarły 17 stycznia ordynariusz łomżyński w latach 1996-2011 zostanie pochowany w miejscowej katedrze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

Polska

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Chrzestny czy sponsor?

Kościół

Chrzestny czy sponsor?

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...

Kościół

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...