Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pamięć wiecznie żywa

2015-10-08 09:42

Niedziela sosnowiecka 41/2015, str. 5

Archiwum sanktuarium

W śród tysięcy polskich policjantów II RP, jeńców obozu wojennego w Ostaszkowie zamordowanych w Kalininie (Twerze) wiosną 1940 r. i pogrzebanych w 25 dołach śmierci w lesie w Miednoje oraz tych zamordowanych przez Sowietów w innych miejscach na nieludzkiej ziemi wielu było z Zagłębia” – to napis na tablicy umieszczonej na frontonie bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. W kolejną rocznicę jej odsłonięcia uczczono pamięć pomordowanych przez NKWD.

W uroczystościach wzięli udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, komendanci miejscy i powiatowi policji śląskiej aglomeracji, przedstawiciele dąbrowskich przedsiębiorstw i organizacji, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego. Mszy św. przewodniczył ks. kan. Andrzej Stasiak, a kazanie wygłosił kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. kan. Mariusz Karaś.

– Oni wszyscy wpisują się w tę tragiczną ofiarę kilkunastu tysięcy polskich policjantów poległych na Wschodzie podczas II wojny światowej. Tej ofiary nie wolno nam zapomnieć! To co wydarzyło się wtedy w 1939 i 1940 r. – ta wielka ofiara – zobowiązuje nas nie tylko do pamięci, lecz także szczególnej troski o honor – żołnierza, policjanta, obywatela, Polaka. To słowo dzisiaj niestety straciło na wartości. Nie tylko dzieci, ale i dorośli – wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, popatrzeć i posłuchać – nie rozumieją jego znaczenia. Życie pokazuję, że honor można sprzedać, zamienić, kupić. Dla wielu staje się pojęciem niezrozumiałym, odartym z sensu, tak jak patriotyzm. Dla innych nie ma on wartości, bo żadnych korzyści materialnych nie daje – mówił w kazaniu ks. Mariusz Karaś.

Reklama

– Prawie 80 lat temu pewnie też były spory, podziały, było wielu takich, którym wydawało się, że najlepiej znają się na rządzeniu, na Kościele, na prawdzie. Oni jednak potrafili zjednoczyć się w obliczu niebezpieczeństwa, które Polsce wtedy groziło. Byli mądrzy, nie mądrością ludzką, bo ta często jest wyrafinowana, ale tą mądrością zstępującą z góry. Ta mądrość jest „czysta, skłonna do zgody, ustępliwa, posłuszna, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, wolna od względów ludzkich i obłudy”. Taka mądrość, Boża mądrość, jest gwarantem bycia człowiekiem honoru także dziś – przekonywał kaznodzieja.

Po Eucharystii dalsze uroczystości z udziałem policyjnej orkiestry, kompanii honorowej, przedstawicielami rodzin pomordowanych, władz świeckich i duchowieństwa odbyły się przed bazyliką, gdzie 9 lat temu została wmurowana tablica upamiętniająca pomordowanych. Po złożeniu kwiatów przez delegacje organizatorzy zaprosili wszystkich na grochówkę.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Polacy bohaterom Monte Cassino

2020-01-16 08:25

Artur Stelmasiak

Na Monte Cassino

Wojskowy Instytut Wydawniczy serdecznie zaprasza na konferencję prasową dot. projektu historyczno-sportowego „Polacy bohaterom Monte Cassino”. To polsko-włoska, społeczna inicjatywa, której celem jest wybudowanie w mieście Cassino memoriału gen. Władysława Andersa z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy śmierci dowódcy 2 Korpusu Polskiego.

Więcej ...

Koszalin: Msza żałobna w intencji zmarłego ks. Wojciecha Wójtowicza

2020-01-17 07:19

Archidiecezja Warszawska

Tłumy wiernych przybyły do katedry na Mszę pożegnalną, poprzedzającą uroczystości pogrzebowe ks. Wojciecha Wójtowicza, tragicznie zmarłego rektora WSD. Liturgii przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk, obecni byli wszyscy biskupi diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej oraz ok. 100 kapłanów. Wieniec przesłał prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Bp Śmigiel: Polacy cierpliwie wykuwali drogę do wolności

2020-01-18 20:42

BP KEP

Bp Wiesław Śmigiel

Polacy cierpliwie wykuwali drogę do wolności – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. w katedrze Świętych Janów. W Toruniu trwają obchody powrotu Torunia do wolnej Polski – W 1920 r. nikt z torunian nie urodził się w wolnej Polsce, a mimo to nie stracili nadziei i nadal byli Polakami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

Polska

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Chrzestny czy sponsor?

Kościół

Chrzestny czy sponsor?

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...

Kościół

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...