Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Motocykliści u św. Antoniego w Radecznicy

Z Rynku Wielkiego
w Zamościu motocykliści
wyruszyli
do sanktuarium
w Radecznicy

Tomasz Krywionek

Z Rynku Wielkiego w Zamościu motocykliści wyruszyli do sanktuarium w Radecznicy

W bazylice św. Antoniego w Radecznicy w dniach 26-27 września miało miejsce IV Zakończenie Sezonu Motocyklowego. Uroczystości przebiegają według pewnego ustalonego schematu. Dzięki honorowemu patronatowi Prezydenta Miasta Zamość Andrzeja Wnuka, wszyscy zgromadziliśmy się na Rynku Wielkim w Zamościu. Główny organizator naszych zlotów – Roztoczańska Grupa Weterańska Perkun z Zamościa – w tym roku przewidział atrakcje dla najmłodszych, koncert Nadii Hasiuk z Ukrainy, a także prezentację filmu o wyprawach motocyklowych osób niepełnosprawnych, które nie utraciły sensu życia pt. „To nie koniec drogi”.

Pod eskortą policji ulicami Zamościa wyruszyliśmy do Radecznicy. W Szczebrzeszynie Urząd Miasta i Liceum Ogólnokształcące powitali nas gorącymi napojami i wspaniałym ciastem. Ruszyliśmy w dalszą podróż przez Frampol, Tarnawę i Turobin do Radecznicy. Tutaj nie mogło zabraknąć oblężenia bazyliki św. Antoniego, aby na sposób motocyklowy pokłonić się Temu, Któremu tak wiele zawdzięczamy, a szczególnie Jego opiekę w czasie każdej podróży. Wszyscy udaliśmy się za Urząd Gminy w Radecznicy, gdzie były przewidziane liczne atrakcje. Mimo bardzo niesprzyjającej pogody do Radecznicy przybyło prawie 200 motocykli.

Reklama

W tym roku w organizację uroczystości włączyła się Spontaniczna Grupa Motocyklowa z Biłgoraja, organizując m.in. motokroplę. W ustawionym krwiobusie do oddania krwi zarejestrowało się 42 chętnych. Zakwalifikowało się 31 honorowych dawców, dzięki czemu Bank Krwi w Lublinie powiększył swoje zasoby w ten lek życia o 14 litrów. Wśród oddających krew rozlosowano cenne nagrody.

Każdy uczestnik został powitany chlebem i solą. Dzięki wymagającym trudu i wysiłku przygotowaniom Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Lokalnego „Stąd Jesteśmy” można było posilić się regionalnymi przysmakami. Wieczór – podczas którego każdy mógł wymienić się zainteresowaniami, pasją, spotkać z przyjaciółmi i opowiedzieć o swoich wyprawach motocyklowych – uświetniony był występem zespołów: „Bleach”, „Filet”, „Steel Velvet”. Sołectwo Radecznicy przygotowało ogromne ogniska, które w tę pogodę szczególnie były bezcenne.

Drugi dzień uroczystości rozpoczął się również za Urzędem Gminy, po to, aby w kolumnie przybyć do bazyliki św. Antoniego. Wyjątkowo w tym roku nasze spotkanie modlitewne nie odbyło się przy stawach św. Antoniego. Jak wspomniał o. Symforian OFM na Mszy św. dziękczynnej za udany sezon motocyklowy, po raz pierwszy w tym miejscu i po raz pierwszy w swojej bazylice chciał mieć nas, motocyklistów, nasz Święty Patron. W kazaniu główny celebrans mówił o zazdrości, o pozorach, które często mylą, krzywdząc innych, i o zgorszeniach, które człowiekowi przychodzą niestety tak łatwo. Apelował także o bezpieczeństwo na drogach i nie tylko o bezpieczną jazdę na motocyklu, ale przede wszystkim apelował do kierowców samochodów osobowych, z winy których w tym sezonie doszło do tylu kolizji z motocyklami.

Po uroczystej Mszy św. zgromadziliśmy się przed budynkiem Urzędu Gminy w Radecznicy, aby podziwiać umiejętności akrobacyjne na motocyklu bardzo młodego Kamila Żerebca z Brodów Małych. Tę ucztę dla oka zorganizowała Zamojska Grupa Motocyklowa z Zamościa, a nad bezpieczeństwem czuwała niezawodna OSP Radecznica. Zaskakująca ilość motocyklistów, parafian, mieszkańców gminy i pielgrzymów przyczyniła się do tego, że grochówka na 500 porcji – zasponsorowana przez honorowego patrona wójta gminy Radecznica Edwarda Polaka – bardzo szybko się wyczerpała. W czasie koncertu Nadii Hasiuk odbywały się zabawy, konkurencje i licytacje. Nagrodę za najstarszy motocykl zlotu otrzymał właściciel motocykla marki DKW z 1937 r. oraz najdalszy uczestnik Jura z Ukrainy. Nagrodę otrzymał także właściciel najciekawszego pojazdu zlotu. Prócz zabawy zawsze pamiętamy o tych, którzy potrzebują pomocy. Dlatego tym razem cała akcja charytatywna została przeznaczona dla Wiktorii z Gaju Gruszczańskiego, która urodziła się z porażeniem mózgowym. Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tych uroczystości, wyrażamy naszą wdzięczność i już teraz zapraszamy na V Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego w ostatnią sobotę i niedzielę kwietnia 2016 r., gdyż na pewno też wiele będzie się działo.

2015-10-15 12:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wszyscy jesteśmy w drodze do nieba

Były i popisy kaskaderów

Tadeusz Szereszewski

Były i popisy kaskaderów

7 maja miłośnicy jednośladów przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim rozpoczęli sezon motocyklowy

Więcej ...

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Więcej ...

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Franciszek

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę