Reklama

Aspekty

Chcę to doświadczenie przekazać młodzieży

Ks. Adrian Put

Ks. Adrian Put

Ks. Adrian Put

Z ks. Łukaszem Malcem, duszpasterzem młodzieży z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze, rozmawia ks. Adrian Put

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. ADRIAN PUT: – Od ponad roku pracuje Ksiądz z młodzieżą przygotowującą się do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Na czym polega zadanie Księdza?

KS. ŁUKASZ MALEC: – Na początku musiałem zgromadzić młodzież. Początkowo były to działania podejmowane we Wschowie, gdzie pracowałem. Były to przeróżne działania: ogłoszenia, rozmowy, spotkania. Musiałem im wyjaśnić, czym są Światowe Dni Młodzieży. Z czasem te działania zaczęły przynosić owoce. W lutym tego roku udało mi się z grupą dwudziestu osób wyjechać na rekolekcje do Krakowa. Tam poznawaliśmy historię Światowych Dni Młodzieży oraz jakie były dotychczasowe przesłania tych spotkań. W Krakowie przyjął nas sam kard. Stanisław Dziwisz. On także zaprosił nas do udziału w spotkaniu w Krakowie. We Wschowie zacząłem również przygotowania do zorganizowania noclegów dla młodzieży, która przyjedzie do naszej diecezji. W czasie wakacji zmieniłem miejsce posługi i rozpocząłem pracę w parafii pw. św. Stanisława w Zielonej Górze, gdzie już od blisko roku istniał wolontariat ŚDM. Jest to konkretna grupa młodych ludzi, którzy przygotowują się do wyjazdu do Krakowa. Dołączyłem zatem do tej grupy i teraz razem przygotowujemy się do wyjazdu.

– No właśnie. Na czym polega przygotowanie do udziału w Światowych Dniach Młodych?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Są dwa pola działania. Pierwszy wymiar to ten duchowy, drugi to wszelkie sprawy organizacyjne. Jeśli chodzi o sprawy duchowe to na ten rok, wspólnie z wikariuszami z innych parafii Zielonej Góry, podjęliśmy inicjatywę, aby raz w miesiącu spotykać się w kolejnych parafiach miasta na wspólnej modlitwie, formacji oraz integracji. Pierwsze takie spotkanie odbyło się 9 października w kościele pw. św. Stanisława, gdzie posługuję. Takie spotkania są zaplanowane każdego miesiąca w innym kościele Zielonej Góry. Przyjęliśmy nawet stały termin. To są zawsze drugie piątki miesiąca. Spotkania zasadniczo zaczynają się Mszą św., a po niej jest poczęstunek, spotkanie formacyjne i jakaś forma modlitwy.

– Co zaproponowaliście młodzieży w czasie spotkania w kościele pw. św. Stanisława?

– Rozpoczęliśmy wspólną Eucharystią i okazją do spowiedzi. Wszyscy mogli także zobaczyć tzw. pomnik, czyli instalację wykonaną z żywych osób. Po Mszy św. zaprosiliśmy wszystkich na poczęstunek. Każda parafia przyniosła ciasto. Po agapie odbyły się spotkania w grupach. W tym czasie pochyliliśmy się nad orędziem papieża Franciszka na przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży. Spotkanie zakończyliśmy wieczorną modlitwą uwielbienia oraz Apelem maryjnym. Młodzież – było to widać – bardzo przeżyła to spotkanie. Byli bardzo radośni i z entuzjazmem włączyli się w modlitwę.

Reklama

– Co wynika z analizy papieskiego orędzia? Jakie treści odkryła młodzież podczas spotkań w grupach?

– Z orędzia papieskiego wychwyciliśmy następujące sprawy. Dwie rzeczy jawią się jako najistotniejsze. Pierwsze to doświadczenie Miłosierdzia Bożego w sakramencie pokuty. Papież wspomina z własnej młodości ciekawe doświadczenie. Gdy był siedemnastoletnim chłopcem, poczuł pragnienie pójścia do spowiedzi do nieznanego kapłana. Wyspowiadał się u niego i – jak sam wspomina – ta spowiedź odmieniła jego życie. Drugie przesłanie to zachęta, aby samemu czynić miłosierdzie względem bliźnich. Papież przypomina uczynki miłosierne co do ciała i duszy i zaprasza do ich podjęcia w praktyce przez pierwsze miesiące 2016 r.

– Czy ma Ksiądz osobiste doświadczenie udziału w ŚDM?

– Tak. Jako uczeń liceum byłem w 2000 r. na spotkaniu w Rzymie. Tym, co zapadło mi w pamięć, to wielka radość i entuzjazm młodych ludzi oraz możliwość poznania ludzi z całego świata. Mimo różnic językowych i kulturowych potrafiliśmy razem się modlić i korzystać ze spowiedzi. Jako młodzi cieszyliśmy się z tego spotkania. Młodzi tańczyli na ulicach. Największym doświadczeniem było dla nas jednak spotkanie z papieżem św. Janem Pawłem II. Wieczorna modlitwa, nocne czuwanie i Msza św. na zawsze pozostaną w moim sercu. Dlatego teraz chcę to doświadczenie przekazać młodzieży i pomóc im, by mogli przeżyć ten czas pięknie i radośnie.

– Program przygotowań do ŚDM obejmuje także materiały dla grup parafialnych i innych wspólnot duszpasterskich. Czy takie spotkania odbywają się w Zielonej Górze?

– W parafii pw. św. Stanisława odbywają się spotkania dla wolontariuszy, którzy wyjadą posługiwać podczas ŚDM w Krakowie. W parafii pw. św. Józefa odbywają się w ramach duszpasterstwa akademickiego spotkania o charakterze modlitewno-formacyjnym.

– Jak młodzież reaguje na zaproszenie do wyjazdu i wolontariatu podczas ŚDM?

– We Wschowie młodzież bardzo chętnie słuchała o doświadczeniu ŚDM. Mogę nawet powiedzieć, że garnęli się do tego dzieła. Widać było ich duże zainteresowanie. Tu, w Zielonej Górze, widzę, że już są zmobilizowani. Zostało jeszcze trochę czasu. Liczę, że ci, którzy się wahają lub nie słyszeli jeszcze o ŚDM, zaangażują się w to spotkanie.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-22 12:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niewiastę dzielną któż znajdzie?

chrzanowskiart/fotolia.com

Czy kobiety muszą się tak bardzo upodabniać do mężczyzn? Nie chodzi jedynie o ich sposób ubierania się, ile raczej o sposób bycia, zachowania i wyrażania się. Gdzie się podziały ich naturalny wdzięk i kobiecość?

Więcej ...

Franciszek: cnoty teologalne pozwalają nam działać jako dzieci Boże

2024-04-24 10:07

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O znaczeniu cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości w życiu moralnym chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że pozwalają nam one działać jako dzieci Boże.

Więcej ...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w...

Kościół

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec