Reklama

Niedziela 9/2021

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Zanim zdarzy się najgorsze

Katarzyna Woynarowska

Nie możemy się koncentrować na gaszeniu pożarów, ale mamy dociekać, co może być ich przyczyną.

obserwator
5-8

Wierność Odkupicielowi

Ks. Mariusz Frukacz

Bóg na pewnym etapie historii Kościoła i Polski wybrał św. Faustynę Kowalską i św. Jana Pawła II, aby pomogli nam odkryć drogę duchowego zawierzenia Jezusowi Miłosiernemu – mówił w homilii abp Wacław Depo w Dolinie Miłosierdzia Bożego w Częstochowie.

Obserwator

W zaprzysiężonym niedawno nowym rządzie Mario Draghiego, w którego skład wchodzą eksperci i politycy centrolewicy i centroprawicy, pojawił się rozdźwięk. Dotyczy on zasad walki z pandemią. Mająca trzech ministrów prawicowa Liga Matteo Salviniego protestuje przeciwko zamknięciu stoków narciarskich.

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

Doroczne rekolekcje wielkopostne przeżywali na Jasnej Górze członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie – bożogrobcy.

treści wiary
14-15

Obrońca prawowiernej nauki

O. prof. dr habo. Bazyli Degórski, paulin

Studiował w Cezarei, w Konstantynopolu, a wreszcie w Atenach – stolicy kulturalnej świata helleńskiego. Święty Bazyli Wielki potęgę swej wiedzy i inteligencji wykorzystał w obronie wiary.

rekolekcje wielkopostne
16

W uścisku z krzyżem

Ks. Krzysztof Pawlina

Dla większości z nas przystanek jest miejscem odjazdu, przesiadki, chwilowej obecności. Całe nasze życie składa się z wielu przystanków. Jednym z nich jest Wielki Post. Na ten przystanek Bóg wysyła autobus, abyś mógł podjąć dalszą podróż. Ale to ty decydujesz, czy wsiąść czy zostać. Może jednak warto się zabrać w tę podróż? W podróż bliżej Boga...

moim zdaniem
17

Skandal miłosierdzia

Ks. Janusz Chyła

Wielki Post to czas otwierania życia na łaskę miłosierdzia Bożego udzielaną w sanktuarium pokuty i pojednania.

życie kościoła
18-23

On wciąż woła: „pragnę”

Anna Bandura

Bóg kocha cię za nic, nieodwołalnie i niezmiennie. Osobiste poświęcenie się Sercu Jezusowemu może być twoją odpowiedzią na tę doskonałą miłość.

Instrukcja na wielkopostną drogę

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Rok temu ludzkość została zmuszona, aby zmienić drogę i wejść na ścieżkę niepewną, nieznaną i tak naprawdę niechcianą. Stare nawyki, przyzwyczajenia i sposoby postępowania muszą zostać poprawione. Potrzeba nowego planu marszruty.

Ekumeniczna jałmużna

Łukasz Krzysztofka

Już od 15 lat chrześcijanie różnych wyznań w Polsce niosą wspólnie pomoc potrzebującym. Akcja Caritas Polska, prawosławnej Eleos i ewangelickich Diakonii to świadectwo naszej miłości do Jezusa obecnego w drugim człowieku.

Duch Europy musi być chrześcijański

O konieczności powrotu Europy do chrześcijańskich korzeni i pilnego podjęcia misji ewangelizacji Starego Kontynentu mówił abp Jan Romeo Pawłowski podczas niecodziennej uroczystości w Bazylice św. Piotra w Watykanie

Dobry kryzys?

Ks. Paweł Rozpiątkowski

24-25

Matka Duchaczek

S. Pia Kaczmarczyk, duchaczka

Każdego dnia na świecie rodzi się ponad 300 tys. dzieci. Nikt nie wie, jak będzie wyglądało ich życie, jakie zadania będą wypełniać

punkt widzenia
26-29

Budowanie polskiej marki

Bartosz Marczuk

Po 30 latach transformacji stać nas już na to, by budować własne mocne marki i silne przedsiębiorstwa, a nie tylko liczyć na podwykonawstwo dla zagranicznych koncernów – mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Grupa regionalnego interesu

Paweł Sarafin

Państwa Europy Środkowej oprócz wspólnych interesów gospodarczych mają podobną wizję przyszłości Unii. Po 30 latach od spotkania w Wyszehradzie Grupa V4 dojrzała, a jej głos coraz donośniej słychać w stolicach starej Europy.

kochane życie
30

Strach na wróble

Elżbieta Nowak

niedziela z kulturą
31-41

Czy wiecie, że...

Ignacy Tarnobrzeski

Gwiaździste noce

Z autopsji

w.d.

Czerwony – wiele znaczy

w.d.

Pod i nad powierzchnią

w.d.

Gwiaździste noce

j.k.

Co czeka nas po śmierci?

Ireneusz Korpyś

Intrygujący, przenikliwy i poruszający. Taki jest najnowszy film Michała Kondrata

Mistrzowie kreatywności

Piotr Iwicki

Gdy się prześledzi najbliższą nam historię w sferze sztuki, ale również sięgnie do minionych wieków, nie sposób zbagatelizować roli, jaką odegrała cała kultura w kontekście naszej państwowości i niepodległości.

polecamy
43

W obronie naszych wartości

Joanna Szczerbińska

Grzegorz Kucharczyk w swym nowym dziele opublikowanym przez wydawnictwo Biały Kruk włącza się w nurt głosów rozsądku, które dowodzą, że współczesna narracja medialna oraz historyczna idą wbrew prawdzie i wolności.

moim zdaniem
44-45

Szef

Rafał Porzeziński

Każdy z nas ma z Nim swoją oryginalną umowę o dzieło. Nawet jeśli z jakichś powodów sam jej nie podpisał albo podpisawszy, wymówił, podpis Szefa pozostał w mocy.

Nie odpuścimy

Jan Żaryn

Siła komunistycznej narracji z czasów stalinowskich połączona z siłą nihilizmu i totalnego chamstwa zaczęła stanowić atrakcję!

nasza rozmowa
46-47

Jedyny taki świadek

Rozmawia Włodzimierz Rędzioch

O świadectwie osób, które spotkały papieża, o tym na czym polega światowy kult Jana Pawła II i dlaczego nasz święty rodak jest atakowany w swojej ojczyźnie – opowiada ks. prał. Sławomir Oder.

nasze sprawy
48-49

Życie po covidzie

Anna Wyszyńska

Każdego dnia przybywa osób, które pokonały COVID-19. Ujemny test po przejściu choroby nie zawsze jednak oznacza powrót do pełnej kondycji.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

sprawy rodzinne
50-52

Jak się kłócić?

Tomasz Strużanowski

„Znowu wszystko zawaliłeś!”; „Jak zwykle się spóźniłaś!”; „Nigdy nie sprzątasz po sobie!”; „Zawsze musisz powiedzieć coś głupiego!”; „Jesteś jak twoja matka!”; „Twój ojciec też był taki wredny!”. I tak w nieskończoność, dzień za dniem, tydzień za tygodniem, rok za rokiem...

Modlitewny strzał w dziesiątkę

Beata Kociołek

Warto na nowo odkryć wartość aktów strzelistych. To doskonała modlitwa dla zabieganych

moim zdaniem
53

Nie żałuję

Maria Paszyńska

Zamiast żałować, że panują znieczulica, grubiaństwo, nieuprzejmość, warto zrobić coś, by było lepiej. Zadbać o wrażliwość

listy
54

Chcą korespondować

Kura domowa

Aleksandra

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

dobre rady
56-59

Sposoby na wzmocnienie

Karolina Szostkiewicz-Jaros, dietetyk kliniczny

W czasie oraz po przebytej infekcji wirusowej organizm jest mocno osłabiony. Nasz układ odpornościowy wykonał olbrzymią pracę w zwalczeniu intruza, dlatego teraz należy mu się rekonwalescencja.

Antybakteryjne guacamole

Awokado przekrój na pół, pozbądź się pestki i łyżką oddziel od skóry, aby było miękkie pod palcem. Przeciśnij czosnek i połącz z awokado, dodaj sól, pieprz i sok z cytryny do smaku

Co z kondycją ozdrowieńców?

Dr n. med. Marek Kiljański, specjalista fizjoterapii

Powrót do pełni zdrowia po przebyciu koronawirusa może zająć sporo czasu. Objawy i powikłania są różnorodne. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

Poczucie własnej wartości do wyuczenia

Dr Łukasz Prysiński, psycholog w Klinice Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa

Bez niego trudno wyobrazić sobie spełnione, udane, satysfakcjonujące życie. Warto zatem nauczyć dziecko lepiej myśleć o sobie.

Czy można rozsypać prochy bliskich?

Bożena Kwiecińska, prawnik

Czy mamy prawo spopielone zwłoki bliskiej osoby, zgodnie z jej życzeniem, umieścić lub rozsypać w wybranym miejscu?

historia
60+61

Rewolucja moralna

Grzegorz Gadacz

Niewiele jest w naszej historii momentów, w których całe społeczeństwo jednoczyło się wokół jednej idei i dążyło wspólnie do jej urzeczywistnienia. Tym bardziej należy pamiętać o chwilach, kiedy się to jednak wydarzało. Taką bez wątpienia był okres rewolucji moralnej w 1861 r

podróżnik
62-63

Stolica Pontu

Wojciech Dudkiewicz

Amasya, pierwsza stolica starożytnego Królestwa Pontu, to dziś jedno z najpiękniejszych miast środkowej Anatolii.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

Faszyzm, komunizm, postępactwo…

Witold Gadowski

Każda ideologia wpisująca sobie na sztandar „postęp” dąży do tego samego: do stosowania siły wobec tych, którym nie podoba się projektowany przez nią świat.

europa christi
I-VIII

Diabeł zawsze buduje na negacji

Ks. Ireneusz Skubiś

Przesłanie Prymasa Wyszyńskiego do uniwersytetów

Dr hab. Przemysław Czarnek, prof. KUL – Minister Edukacji i Nauki

Konferencja naukowa

Uniwersytet Katolicki jako nośnik i strażnik kultury chrześcijańskiej opartej na prawdzie

Ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL

Świadomość ekonomiczna Polaków

Marian Miszalski

Czy Kopernik nie miał racji?

Tomasz J. Ulatowski

W przededniu nieuchronnych przekształceń

Andrzej Stanisławski

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela sandomierska

Zamyślony Chrystus

Ks. Wojciech Kania

Okres Wielkiego Postu jest czasem zastanowienia się nad swoim życiem. Czasem nawrócenia na nowo do Boga. Wielu z nas zapewne widziało figurę Chrystusa Frasobliwego, którego frasują grzechy ludzi. Muzeum takich figur znajduje się w Jeżowem.

Uchwycić ulotne chwile

Ks. Wojciech Kania

Często, kiedy np. jesteśmy na spacerze, żałujemy, że nie zabraliśmy ze sobą aparatu fotograficznego, aby uchwycić jakieś zdarzenie. Tego błędu nie popełnia Marcin Soja, którego wystawę fotografii można oglądać w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu.

Konfesjonał – drugi dom

Ks. Adam Kopeć

Czy sługa Boży ks. Stanisław Sudoł jest w jakiś sposób podobny do św. Jana Marii Vianneya? Spróbujemy znaleźć odpowiedź na postawione pytanie, przyglądając się, w jaki sposób francuski święty i dzikowiecki proboszcz pełnili posługę w konfesjonale.

Niedziela toruńska

Tylko dla mężczyzn

Renata Czerwińska

Święty Józef przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans. Ogłoszenie Roku św. Józefa to właściwie kropka nad i – od lat jak grzyby po deszczu wyrastają grupy i wspólnoty dla mężczyzn, noszące jego patronat. A jak to drzewiej bywało?

Lednica w Brodnicy

Jakub Trendowicz

Wspólne trwanie przed obrazem Matki Bożej Niezawodnej Nadziei zgromadziło brodniczan w kościele farnym. Młodzi modlili się o dobre żony i mężów dla rozeznających powołanie do małżeństwa.

Ciche zaproszenie

Często wydaje nam się, że Bóg milczy, nie opiekuje się nami lub nie daje znaków. Może wystarczy dobrze wsłuchać się w ciszę i nie opierać się Jego zaproszeniu do szczęścia? O powołaniu, ogromie Bożej miłości i cudach za sprawą św. Józefa z s. Nikodemą Sieczkoś, józefitką, rozmawia Ewa Melerska.

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Kościół

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...