Reklama

Niedziela 9/2021

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Zanim zdarzy się najgorsze

Katarzyna Woynarowska

Nie możemy się koncentrować na gaszeniu pożarów, ale mamy dociekać, co może być ich przyczyną.

obserwator
5-8

Wierność Odkupicielowi

Ks. Mariusz Frukacz

Bóg na pewnym etapie historii Kościoła i Polski wybrał św. Faustynę Kowalską i św. Jana Pawła II, aby pomogli nam odkryć drogę duchowego zawierzenia Jezusowi Miłosiernemu – mówił w homilii abp Wacław Depo w Dolinie Miłosierdzia Bożego w Częstochowie.

Obserwator

W zaprzysiężonym niedawno nowym rządzie Mario Draghiego, w którego skład wchodzą eksperci i politycy centrolewicy i centroprawicy, pojawił się rozdźwięk. Dotyczy on zasad walki z pandemią. Mająca trzech ministrów prawicowa Liga Matteo Salviniego protestuje przeciwko zamknięciu stoków narciarskich.

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

Doroczne rekolekcje wielkopostne przeżywali na Jasnej Górze członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie – bożogrobcy.

temat numeru
10-13

Rodzicu! Bądź uważny!

Rozmawia Andrzej Tarwid

O radach dla rodziców dzieci zagrożonych pedofilią, nieświadomym narażaniu własnych pociech w dobie internetu, a także o błędach wychowawczych, mogących prowadzić do czynów pedofilnych w dorosłym życiu, mówią dr Hanna Elżanowska i Justyna Kotowska z Państwowej Komisji ds. Pedofilii

treści wiary
14-15

Obrońca prawowiernej nauki

O. prof. dr habo. Bazyli Degórski, paulin

Studiował w Cezarei, w Konstantynopolu, a wreszcie w Atenach – stolicy kulturalnej świata helleńskiego. Święty Bazyli Wielki potęgę swej wiedzy i inteligencji wykorzystał w obronie wiary.

rekolekcje wielkopostne
16

W uścisku z krzyżem

Ks. Krzysztof Pawlina

Dla większości z nas przystanek jest miejscem odjazdu, przesiadki, chwilowej obecności. Całe nasze życie składa się z wielu przystanków. Jednym z nich jest Wielki Post. Na ten przystanek Bóg wysyła autobus, abyś mógł podjąć dalszą podróż. Ale to ty decydujesz, czy wsiąść czy zostać. Może jednak warto się zabrać w tę podróż? W podróż bliżej Boga...

moim zdaniem
17

Skandal miłosierdzia

Ks. Janusz Chyła

Wielki Post to czas otwierania życia na łaskę miłosierdzia Bożego udzielaną w sanktuarium pokuty i pojednania.

życie kościoła
18-23

On wciąż woła: „pragnę”

Anna Bandura

Bóg kocha cię za nic, nieodwołalnie i niezmiennie. Osobiste poświęcenie się Sercu Jezusowemu może być twoją odpowiedzią na tę doskonałą miłość.

Instrukcja na wielkopostną drogę

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Rok temu ludzkość została zmuszona, aby zmienić drogę i wejść na ścieżkę niepewną, nieznaną i tak naprawdę niechcianą. Stare nawyki, przyzwyczajenia i sposoby postępowania muszą zostać poprawione. Potrzeba nowego planu marszruty.

Ekumeniczna jałmużna

Łukasz Krzysztofka

Już od 15 lat chrześcijanie różnych wyznań w Polsce niosą wspólnie pomoc potrzebującym. Akcja Caritas Polska, prawosławnej Eleos i ewangelickich Diakonii to świadectwo naszej miłości do Jezusa obecnego w drugim człowieku.

Duch Europy musi być chrześcijański

O konieczności powrotu Europy do chrześcijańskich korzeni i pilnego podjęcia misji ewangelizacji Starego Kontynentu mówił abp Jan Romeo Pawłowski podczas niecodziennej uroczystości w Bazylice św. Piotra w Watykanie

Dobry kryzys?

Ks. Paweł Rozpiątkowski

24-25

Matka Duchaczek

S. Pia Kaczmarczyk, duchaczka

Każdego dnia na świecie rodzi się ponad 300 tys. dzieci. Nikt nie wie, jak będzie wyglądało ich życie, jakie zadania będą wypełniać

punkt widzenia
26-29

Budowanie polskiej marki

Bartosz Marczuk

Po 30 latach transformacji stać nas już na to, by budować własne mocne marki i silne przedsiębiorstwa, a nie tylko liczyć na podwykonawstwo dla zagranicznych koncernów – mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Grupa regionalnego interesu

Paweł Sarafin

Państwa Europy Środkowej oprócz wspólnych interesów gospodarczych mają podobną wizję przyszłości Unii. Po 30 latach od spotkania w Wyszehradzie Grupa V4 dojrzała, a jej głos coraz donośniej słychać w stolicach starej Europy.

kochane życie
30

Strach na wróble

Elżbieta Nowak

Niedziela z kulturą
31-42

Czy wiecie, że...

Ignacy Tarnobrzeski

Gwiaździste noce

Z autopsji

w.d.

Czerwony – wiele znaczy

w.d.

Pod i nad powierzchnią

w.d.

Gwiaździste noce

j.k.

Program telewizyjny

Co czeka nas po śmierci?

Ireneusz Korpyś

Intrygujący, przenikliwy i poruszający. Taki jest najnowszy film Michała Kondrata

Mistrzowie kreatywności

Piotr Iwicki

Gdy się prześledzi najbliższą nam historię w sferze sztuki, ale również sięgnie do minionych wieków, nie sposób zbagatelizować roli, jaką odegrała cała kultura w kontekście naszej państwowości i niepodległości.

Krzyżówka

polecamy
43

W obronie naszych wartości

Joanna Szczerbińska

Grzegorz Kucharczyk w swym nowym dziele opublikowanym przez wydawnictwo Biały Kruk włącza się w nurt głosów rozsądku, które dowodzą, że współczesna narracja medialna oraz historyczna idą wbrew prawdzie i wolności.

moim zdaniem
44-45

Szef

Rafał Porzeziński

Każdy z nas ma z Nim swoją oryginalną umowę o dzieło. Nawet jeśli z jakichś powodów sam jej nie podpisał albo podpisawszy, wymówił, podpis Szefa pozostał w mocy.

Nie odpuścimy

Jan Żaryn

Siła komunistycznej narracji z czasów stalinowskich połączona z siłą nihilizmu i totalnego chamstwa zaczęła stanowić atrakcję!

nasza rozmowa
46-47

Jedyny taki świadek

Rozmawia Włodzimierz Rędzioch

O świadectwie osób, które spotkały papieża, o tym na czym polega światowy kult Jana Pawła II i dlaczego nasz święty rodak jest atakowany w swojej ojczyźnie – opowiada ks. prał. Sławomir Oder.

nasze sprawy
48-49

Życie po covidzie

Anna Wyszyńska

Każdego dnia przybywa osób, które pokonały COVID-19. Ujemny test po przejściu choroby nie zawsze jednak oznacza powrót do pełnej kondycji.

sprawy rodzinne
50-52

Jak się kłócić?

Tomasz Strużanowski

„Znowu wszystko zawaliłeś!”; „Jak zwykle się spóźniłaś!”; „Nigdy nie sprzątasz po sobie!”; „Zawsze musisz powiedzieć coś głupiego!”; „Jesteś jak twoja matka!”; „Twój ojciec też był taki wredny!”. I tak w nieskończoność, dzień za dniem, tydzień za tygodniem, rok za rokiem...

Modlitewny strzał w dziesiątkę

Beata Kociołek

Warto na nowo odkryć wartość aktów strzelistych. To doskonała modlitwa dla zabieganych

moim zdaniem
53

Nie żałuję

Maria Paszyńska

Zamiast żałować, że panują znieczulica, grubiaństwo, nieuprzejmość, warto zrobić coś, by było lepiej. Zadbać o wrażliwość

listy
54

Chcą korespondować

Kura domowa

Aleksandra

dobre rady
56-59

Sposoby na wzmocnienie

Karolina Szostkiewicz-Jaros, dietetyk kliniczny

W czasie oraz po przebytej infekcji wirusowej organizm jest mocno osłabiony. Nasz układ odpornościowy wykonał olbrzymią pracę w zwalczeniu intruza, dlatego teraz należy mu się rekonwalescencja.

Antybakteryjne guacamole

Awokado przekrój na pół, pozbądź się pestki i łyżką oddziel od skóry, aby było miękkie pod palcem. Przeciśnij czosnek i połącz z awokado, dodaj sól, pieprz i sok z cytryny do smaku

Co z kondycją ozdrowieńców?

Dr n. med. Marek Kiljański, specjalista fizjoterapii

Powrót do pełni zdrowia po przebyciu koronawirusa może zająć sporo czasu. Objawy i powikłania są różnorodne. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

Poczucie własnej wartości do wyuczenia

Dr Łukasz Prysiński, psycholog w Klinice Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa

Bez niego trudno wyobrazić sobie spełnione, udane, satysfakcjonujące życie. Warto zatem nauczyć dziecko lepiej myśleć o sobie.

Czy można rozsypać prochy bliskich?

Bożena Kwiecińska, prawnik

Czy mamy prawo spopielone zwłoki bliskiej osoby, zgodnie z jej życzeniem, umieścić lub rozsypać w wybranym miejscu?

historia
60+61

Rewolucja moralna

Grzegorz Gadacz

Niewiele jest w naszej historii momentów, w których całe społeczeństwo jednoczyło się wokół jednej idei i dążyło wspólnie do jej urzeczywistnienia. Tym bardziej należy pamiętać o chwilach, kiedy się to jednak wydarzało. Taką bez wątpienia był okres rewolucji moralnej w 1861 r

podróżnik
62-63

Stolica Pontu

Wojciech Dudkiewicz

Amasya, pierwsza stolica starożytnego Królestwa Pontu, to dziś jedno z najpiękniejszych miast środkowej Anatolii.

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

Faszyzm, komunizm, postępactwo…

Witold Gadowski

Każda ideologia wpisująca sobie na sztandar „postęp” dąży do tego samego: do stosowania siły wobec tych, którym nie podoba się projektowany przez nią świat.

europa christi
I-VIII

Diabeł zawsze buduje na negacji

Ks. Ireneusz Skubiś

Przesłanie Prymasa Wyszyńskiego do uniwersytetów

Dr hab. Przemysław Czarnek, prof. KUL – Minister Edukacji i Nauki

Konferencja naukowa

Uniwersytet Katolicki jako nośnik i strażnik kultury chrześcijańskiej opartej na prawdzie

Ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL

Świadomość ekonomiczna Polaków

Marian Miszalski

Czy Kopernik nie miał racji?

Tomasz J. Ulatowski

W przededniu nieuchronnych przekształceń

Andrzej Stanisławski

niedziela liturgiczna
III-VIII

Pielgrzymując na ziemi, uczestniczymy w życiu wiecznym

Nie lękajcie się!

Ks. Józef Kula

Rok temu, gdy na świecie pojawił się nieznany wirus, mało kto z nas przeczuwał, że może on wywołać tak poważne skutki. Jesteśmy bezradni, zagubieni, często źli. Wielu zamknęło się w czterech ścianach swoich mieszkań. W przerażonych umysłach rodzi się apatia i pytanie, co będzie.

Trzy namioty na górze Tabor

Ks. Krzysztof Kowalik

Święty Piotr, olśniony wizją chwały Jezusa, zaproponował zbudowanie trzech namiotów, dla: Jezusa, Mojżesza i Eliasza. Choć św. Piotr nie w pełni zdawał sobie sprawę z tego, co mówi, to propozycja rozbicia namiotów ma pewną symbolikę

Czy Pan Jezus przeżył ukrzyżowanie?

Ks. Jan Powroźnik

Szczęść Boże. Jestem stałą czytelniczką „Niedzieli”. Mój syn ostatnio kupił jedno z popularnonaukowych pism, w którym był artykuł o tym, że Pan Jezus nie umarł na krzyżu, ale przeżył ukrzyżowanie, i że nie było żadnego zmartwychwstania. Ja wiem, że to nie jest prawda, ale jak mam to wytłumaczyć synowi (jest studentem)?

Maryjny królewicz

Ks. Mariusz Frukacz

„Był młodzieńcem szlachetnym, rzadkich zdolności i godnego pamięci rozumu” – napisał o Kazimierzu królewiczu ks. Jan Długosz. Kazimierz odznaczał się kultem maryjnym, należał do konfraterni paulińskiej

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Milczenie byłoby zbrodnią

Mariusz Rzymek

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych w ostatnich latach jest szczególnie kultywowana. Nie zabrakło ich również na Żywiecczyźnie, której mieszkańcy o nich nie zapomnieli.

Diecezja on-line

Monika Jaworska

Księża z naszej diecezji publikują w sieci podcasty o różnej tematyce, także wielkopostnej.

Służą na peryferiach

Monika Jaworska

Szkoła Ewangelizacji Cyryl i Metody zaprosiła na kolejne spotkanie on-line z misjonarzem w ramach programu „Zoom na misje”. Gościł na nim brat Tomasz Basiński ze Zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów.

Niedziela częstochowska

Małe, ale ważne

Ks. Mariusz Frukacz

Drogi Krzyżowe na małych kalwariach – to nowa inicjatywa bp. Andrzeja Przybylskiego skierowana do wiernych archidiecezji częstochowskiej.

Zraniona figura

Natalia Czaja

Bolesny początek Wielkiego Postu przeżyli wierni i duszpasterze parafii Świętych Pierwszych Męczenników Polski.

Patron aktualny i potrzebny

Beata Pieczykura

Kim był bł. ks. Michael McGivney? Jakie dzieło po sobie pozostawił? Odpowiedzi na te pytania można poznać podczas peregrynacji relikwii, która trwa także w naszej archidiecezji.

Niedziela podlaska

Boże znaki w Urugwaju

Charakterystyczne w Urugwaju jest to, że pracuje się tam dla jednego człowieka – twierdzi mieszkający tam ks. Jarosław Przeździecki i opowiada o życiu i posłudze w kraju Ameryki Południowej.

Nauczyciel życia

Opracował: Marek Sobisz

Rok po śmierci ks. kan. Zbigniewa Latosiego, którego życie i posługę kapłańską charakteryzowały słowa: Kościół, młodzież, muzyka, wspominają wychowankowie.

Różne posługi dla wspólnego celu

Dk. Rafał Oleksiuk

Święty Paweł już w pierwotnym Kościele zauważał potrzebę spełniania przez różne osoby różnych posług dla budowania całości Kościoła.

Niedziela kielecka

Celem Kościoła jest ewangelizacja

Katarzyna Dobrowolska

Czy praca duszpasterska rzeczywiście zawsze służy temu celowi? – na to pytanie poszukiwali odpowiedzi uczestnicy warsztatów formacyjnych pt. „Kościół świadomy celu”.

Można na nich liczyć

Katarzyna Dobrowolska

Ratują ludzi i ich mienie, gaszą pożary, niosą pomoc w wypadkach komunikacyjnych, aktywnie uczestniczą w życiu parafii i swojej małej ojczyzny. W czasach pandemii doszło im sporo nowych zajęć.

Choleryczne krzyże i figury

Agnieszka Dziarmaga

Wyznaczają szlaki morderczych tras groźnych epidemii, które dziesiątkowały ludność. Ponownie znalazły się w przestrzeni uwagi społecznej.

Niedziela małopolska

Kościoły stacyjne Krakowa

Anna Bandura

W okresie Wielkiego Postu abp Marek Jędraszewski wraz z biskupami pomocniczymi zaprasza krakowian oraz pielgrzymów do codziennego nawiedzania kościołów stacyjnych.

Władysław – Żołnierz Niezłomny

Maria Fortuna-Sudor

Był uczestnikiem Ruchu Oporu w Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Został zastrzelony przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

Brazylijczycy na naszych ulicach

Anna Bandura

Zamiast do kościoła, najpierw zapraszają młodych na pizzę. To przy stole zawiązują się rozmowy o wierze. Niektóre z nich kończą się modlitwą przy ołtarzu.

Niedziela lubelska

Prorok żywego Kościoła

Ks. Mieczysław Puzewicz

Trwałe ślady

Urszula Buglewicz

Grunwald od Lublina dzielą setki kilometrów, a jednak to tu Władysław Jagiełło umiejscowił wotum wdzięczności za zwycięstwo nad Krzyżakami. Opiekę nad wybudowanym kościołem powierzył duchowym synom i córkom św. Brygidy Szwedzkiej.

Krawiec sutann

Anna Artymiak

Gdyby miał więcej siły i lepsze oczy, szyłby do końca życia.

Niedziela legnicka

Parafia w Zawidowie

Ks. Piotr Nowosielski

W ramach przeżywanego Roku św. Józefa odwiedzamy kolejną parafię pod jego patronatem – parafię św. Józefa Rzemieślnika.

Nieustanny Różaniec w intencji zakończenia pandemii

Ks. Waldemar Wesołowski

Krzeszowskie sanktuarium Matki Bożej Łaskawej to szczególne miejsce, gdzie rozwija się modlitwa różańcowa.

Tajemnica kościoła św. Bartłomieja

Monika Łukaszów

Słowo „tajemnica” zawsze budzi zainteresowanie i stawia pytania. O co chodzi? Dlaczego? Kto? Jak? I wiele podobnych. Pobudza także człowieka do działania, które ma na celu jej odkrycie.

Niedziela łódzka

Uzależnieni od internetu

Marcin Bugaj

Chociaż nadal brakuje jednej i spójnej definicji zjawiska uzależnienia od internetu, to jednak nie sposób twierdzić, że ten problem nie istnieje.

Ewangelizacja w mediach

Z ks. prał. dr. Waldemarem Kulbatem, redaktorem Niedzieli Łódzkiej w latach 1996 – 2014, o powstaniu i historii łódzkiej edycji Niedzieli rozmawia Jadwiga Kamińska.

Telegram z Watykanu

Mateusz Opaliński

Ideę powołania diecezji ze stolicą w Łodzi zainicjował w 1913 r. ordynariusz archidiecezji warszawskiej abp Aleksander Kakowski, który dostrzegł specyfikę ziemi łódzkiej, jej wielokulturowość oraz robotniczy charakter.

Niedziela przemyska

Posypmy głowy popiołem

Ks. Maciej Flader

Rozpoczynamy wędrówkę ku tajemnicy paschalnej, ku śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa – wskazuje metropolita przemyski abp Adam Szal.

Niech żyje Jezus

Ks. Wiesław Szczygieł

Tak pozdrawiają się członkowie Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, odpowiadając: „Zawsze w sercach naszych”. W liście na Wielki Post abp Szal zachęca, aby tworzyć w parafiach te wspólnoty, czym one zatem są?

Przez Krzyż do nieba

Magdalena Łuczejko

Początek roku przyniósł hoczewskim parafianom smutną wiadomość. W niedzielę Chrztu Pańskiego, w wieku 58 lat, w 34. roku kapłaństwa zmarł proboszcz ks. Stanisław Węglarz.

Niedziela rzeszowska

Caritas to gra zespołowa

O rozwoju dzieła pomocy i wrażliwości ludzkich serc mówi ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej w latach 1992 – 2020.

Muzyka Wielkiego Postu

Andrzej Szypuła

Tajemnica Krzyża... Sztuka muzyczna przez całe wieki wyrażała głębokie treści związane z Tajemnicą Męki i Śmierci Chrystusa.

Wolność słowa jest bezcenna

Marian Salwik, Pracownik samorządowy, geograf

Czy w mediach prywatnych szkoda było czasu antenowego na wystąpienie marszałka Senatu RP z orędziem w obronie wolnych mediów?

Niedziela sandomierska

Zamyślony Chrystus

Ks. Wojciech Kania

Okres Wielkiego Postu jest czasem zastanowienia się nad swoim życiem. Czasem nawrócenia na nowo do Boga. Wielu z nas zapewne widziało figurę Chrystusa Frasobliwego, którego frasują grzechy ludzi. Muzeum takich figur znajduje się w Jeżowem.

Uchwycić ulotne chwile

Ks. Wojciech Kania

Często, kiedy np. jesteśmy na spacerze, żałujemy, że nie zabraliśmy ze sobą aparatu fotograficznego, aby uchwycić jakieś zdarzenie. Tego błędu nie popełnia Marcin Soja, którego wystawę fotografii można oglądać w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu.

Konfesjonał – drugi dom

Ks. Adam Kopeć

Czy sługa Boży ks. Stanisław Sudoł jest w jakiś sposób podobny do św. Jana Marii Vianneya? Spróbujemy znaleźć odpowiedź na postawione pytanie, przyglądając się, w jaki sposób francuski święty i dzikowiecki proboszcz pełnili posługę w konfesjonale.

Niedziela sosnowiecka

Jubileusz posługi

Ks. Tomasz Zmarzły

Minęła 34. rocznica posługiwania pasterskiego bp. Piotra Skuchy – biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej.

Dar modlitwy za kapłanów

Sebastian Strzałkowski

W bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu trwa modlitwa za kapłanów i nowe powołania do stanu kapłańskiego i zakonnego.

Betlejem zmienia życie

Piotr Lorenc

Członkowie, sympatycy i wolontariusze wspólnoty „Betlejem” w Jaworznie dziękowali Bogu za 25 lat jej istnienia.

Niedziela świdnicka

Czas przyjęcia łaski

Ks. Mirosław Benedyk

Pozwólmy się Panu Bogu pokochać. Odkryjmy jak wielki jest dar wielkopostnej drogi za Jezusem – mówił bp Marek Mendyk w czasie liturgii Środy Popielcowej w katedrze świdnickiej.

W rocznicę wywózki na Sybir

Ks. Mirosław Benedyk

W intencji zmarłych, a także żyjących Sybiraków w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świdnicy odprawiono Mszę św.

Odpusty na Rok św. Józefa

Ks. Mirosław Benedyk

Biskup Marek Mendyk wydał specjalny dekret w sprawie odpustów z okazji roku jubileuszowego na cześć św. Józefa w diecezji świdnickiej. Odpust można uzyskać do 8 grudnia 2021 r.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Zdrap, odkryj i działaj

Piotr Słomski

Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz lektorzy, którzy działają przy parafii św. Józefa w Stargardzie, rozdali wiernym zdrapki wielkopostne.

Wielkopostny tryptyk

Ks. Robert Gołębiowski

Post, modlitwa i jałmużna to według Kościoła katolickiego trzy najważniejsze założenia Wielkiego Postu.

Zasłużony człowiek morza

Bogdan Nowak

W wieku 90 lat zmarł nestor szczecińskich kapitanów Marynarki Handlowej, kapitan żeglugi wielkiej Jan Prüffer.

Niedziela toruńska

Tylko dla mężczyzn

Renata Czerwińska

Święty Józef przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans. Ogłoszenie Roku św. Józefa to właściwie kropka nad i – od lat jak grzyby po deszczu wyrastają grupy i wspólnoty dla mężczyzn, noszące jego patronat. A jak to drzewiej bywało?

Lednica w Brodnicy

Jakub Trendowicz

Wspólne trwanie przed obrazem Matki Bożej Niezawodnej Nadziei zgromadziło brodniczan w kościele farnym. Młodzi modlili się o dobre żony i mężów dla rozeznających powołanie do małżeństwa.

Ciche zaproszenie

Często wydaje nam się, że Bóg milczy, nie opiekuje się nami lub nie daje znaków. Może wystarczy dobrze wsłuchać się w ciszę i nie opierać się Jego zaproszeniu do szczęścia? O powołaniu, ogromie Bożej miłości i cudach za sprawą św. Józefa z s. Nikodemą Sieczkoś, józefitką, rozmawia Ewa Melerska.

Niedziela warszawska

Duchowe wsparcie

Z Ramoną Figat rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O tym, czym jest akcja „Wesprzyj Kapłana”, jak się w nią włączyć i dlaczego potrzebna jest modlitwa za kapłanów z Ramoną Figat z Fundacji Jednym Sercem rozmawia Łukasz Krzysztofka.

W łączności z Jezusem

Magdalena Wojtak

Naznaczona od najmłodszych lat chorobą i trudnościami, przyjmowała je jako dar i łaskę od Boga. Patrzyła na nie oczyma wiary i podkreślała, że „całe życie człowieka jest szkołą cierpienia”.

Zanim powiesz: żegnaj

Katarzyna Kasjanowicz

Kwarantanna, praca i nauka on-line, często w mieszkaniu na małej powierzchni, nadwątliły niejeden związek. Wspólnota Trudnych Małżeństw Sychar daje wsparcie i inspiruje do naprawy relacji.

Niedziela wrocławska

Wielki Post z uchodźcami

Grzegorz Kryszczuk

Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu” we Wrocławiu zachęca do podjęcia postu w duchu solidarności z uchodźcami.

Być dla drugiego

Nie trzeba wiele, aby nieść radość ludziom na drugim końcu świata. O swojej dwuletniej misji na Kubie opowiada nam Aleksandra Mielewczyk.

A może wrócić do Panamy?

Ks. Łukasz Romańczuk

Dwa lata temu odbyły się Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Obecni tam byli młodzi z tereny naszej archidiecezji. Zaglądamy do Ameryki Środkowej, aby zobaczyć, jak wygląda życie Panamczyków po ŚDM.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Pokojowa walka

Ks. Daniel Wójcik

Zadaniem chrześcijan, według kard. Mauro Piacenzy, prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa, jest przywracanie ładu w rzeczywistościach nieuporządkowanych. Jedną z form jego przywracania jest adoracja Najświętszego Sakramentu.

Kardynalski ingres do lwowskiej katedry

Adam Łazar

W ostatnich tygodniach wspominaliśmy rocznicę nominacji kardynalskiej śp. Mariana Jaworskiego, metropolity lwowskiego, związanego z Lubaczowem.

W intencji Kościoła i Ojczyzny

Joanna Ferens

14 lutego w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łukowej rozpoczęła się czterdziesto-dniowa modlitwa połączona z postem za Ojczyznę i Kościół w Polsce. Jest to kolejna już akcja modlitewna.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Właściwe zadanie Kościoła

Kamil Krasowski

Świebodzin Pierwszy piątek Wielkiego Postu był dniem pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele.

Proces uniewinnienia Niezłomnych trwa

Marek Budniak

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszych dyskusjach i refleksjach nie można pominąć wątków zadośćuczynienia brutalnym śledztwom, nieuczciwym procesom członków II konspiracji z lat 1944-56.

Wschowskie sanktuarium Krzyża Świętego

Kamil Krasowski

Krzyż to dla nas, katolików, symbol zbawczej ofiary Jezusa Chrystusa. W Wielkim Poście nabiera szczególnego znaczenia, wzywając do rozważania wydarzeń, które przed dwoma tysiącami lat dokonały się na Golgocie.

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Jasna Góra: Kaplica Matki Bożej została zalana

Kościół

Jasna Góra: Kaplica Matki Bożej została zalana

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej

Niedziela Małopolska

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej

Medjugorie: zachęta do padnięcia na kolana przed Bogiem

Wiara

Medjugorie: zachęta do padnięcia na kolana przed Bogiem

Nowa Biała: abp Jędraszewski odwiedził domy pogorzelców

Kościół

Nowa Biała: abp Jędraszewski odwiedził domy pogorzelców

Prof. Valerio Marinelli opowiada o bilokacjach Natuzzy Evolo

Wiara

Prof. Valerio Marinelli opowiada o bilokacjach Natuzzy Evolo

Jak i Kogo głosimy?

Kościół

Jak i Kogo głosimy?

Diecezja tarnowska: Lista nominacji na proboszczów

Niedziela Małopolska

Diecezja tarnowska: Lista nominacji na proboszczów

Zmiany personalne 2021

Niedziela Legnicka

Zmiany personalne 2021