Reklama

Niedziela Kielecka

Mamy Świętokrzyski Szlak Papieski

2015-10-29 12:12

Niedziela kielecka 44/2015, str. 3

WD

Sygnatariusze porozumienia

W przeddzień rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową pierwsi nowym szlakiem wędrowali młodzi przygotowujący się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Wszyscy spotkali się w Kaczynie w kościele Matki Bożej Częstochowskiej i św. Jana Pawła II, by wraz bp. Janem Piotrowskim w tym wyjątkowym miejscu przy relikwiach Świętego modlić się o dobre przygotowanie do ŚDM i dziękować za dar Papieża Polaka. Powstanie Szlaku wpisuje się w zbliżający się jubileusz 25-lecia pobytu Jana Pawła II w Masłowie.

Szlak utworzony został z inicjatywy kieleckiego dziennikarza i publicysty Jacka Jopowicza we współpracy z Michałem Wilczyńskim i Lechem Segietem. Pomysł zaaprobował bp Marian Florczyk – pomysłodawca i miłośnik różnych imprez turystycznych i krajoznawczych po Kielecczyźnie. Prace przygotowawcze, znakowanie szlaku i wytyczanie trasy trwały od 2012 r. Współpracą z samorządami gmin, przez które przebiega szlak, zajął się ks. Krzysztof Banasik.

Umowę o powołaniu Świętokrzyskiego Szlaku Papieskiego 9 października podpisali wspólnie: bp Jan Piotrowski, bp Marian Florczyk, prezydent Kielc Wojciech Lubawski. W gronie sygnatariuszy są samorządy gmin, przez które przebiega szlak: Daleszyc, Górna, Masłowa i Kielc, a także ks. Krzysztof Banasik i ks. Sławomir Sarek, odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży. Bp Jan podziękował wszystkim zaangażowanym w powstanie szlaku i podkreślał, że może przyczynić się on do promowania pięknych idei papieskiego umiłowania przyrody i turystyki i odnajdywania dobra.

Reklama

Obecna w tym dniu w Kielcach prezes Fundacji Szlaki Papieskie Urszula Własiuk, koordynująca przedsięwzięcie pod kątem formalnym, podkreślała, że nowy szlak jest bardzo dobrze merytorycznie przygotowany i opracowany. Gratulowała wszystkim zaangażowanym w inicjatywę i zachęcała do wyszukiwania i opracowywania nowych tras i miejsc, które kiedyś odwiedził Karol Wojtyła. Udokumentowana np. jest jego wyprawa rowerem z Jędrzejowa do Częstochowy – mówiła, zachęcając do opracowania kolejnej trasy.

Jacek Jopowicz podkreślał, że jest to pierwszy szlak papieski, który nie przebiega wzdłuż wcześniejszych szlaków turystycznych, a wytyczony został niemal całkowicie od nowa. Trasa w jedną stronę – od katedry kieleckiej przez Dyminy, Marzysz, Kaczyn, Górę Jabłonną, Niestachów, Otrocz, Cedzynę do Masłowa liczy 41 km. Podczas konferencji prezentowano najbardziej charakterystyczne miejsca związane z Janem Pawłem II: kielecką katedrę, plac przy katedrze, gdzie dziś stoi pomnik papieża. – Masłów, gdzie papież sprawował Eucharystię i mówił o najważniejszych sprawach ziemskich człowieka: rodzinie i Ojczyźnie – opowiadał Jacek Jopowicz.

Nie brak w całym pomyśle wątku osobistego. – Miałem dług wdzięczności wobec św. Jana Pawła II, który pomógł mi uwolnić się z nałogu palenia papierosów. Mimo usilnych starań, przez wiele lat nie udawało mi się przestać palić, a wręcz paliłem coraz więcej. Po śmierci Papieża poprosiłem go o pomoc. W dniu jego pogrzebu nie zapaliłem, a następnego dnia mój organizm zapomniał, że w ogóle paliłem – wyznał. – Początkowo myślałem tylko o odcinku Kielce – Masłów, ponieważ to stamtąd większość kielczan szła na spotkanie z Janem Pawłem II i tam potem powracała. Jednak najpierw Papież odbył spotkania w katedrze, gdzie jest teraz kaplica z jego relikwiami, i na przyległym placu, na którym jest jego pomnik. Trasa rozrastała się o kolejne miejsca: Dyminy i Kaczyn z kościołami, w których nagromadzono tak wiele pamiątek związanych ze św. Janem Pawłem II, posiadającymi jego relikwie – mówił Jopowicz. Pomysłodawca przeszedł całą trasę sam lub w towarzystwie w różnych porach roku przynajmniej kilkanaście razy. Znakowaniem trasy na niebiesko-żółto zajął się Michał Wilczyński z Jackiem Jopowiczem i Lechem Segietem.

Ks. Krzysztof Banasik zaznaczył, że teraz istotna w promocji szlaku jest rola poszczególnych samorządów. Na ich terenie (w Masłowie, Krajnie, Kielcach) znajdują się szkoły noszące imię Jana Pawła II, bądź Karola Wojtyły. Bardzo ważne zatem będzie uwrażliwianie dzieci i młodzieży na wartości, jakie niesie pielgrzymowanie tym szlakiem. Z jednej strony wędrówki będą okazją do podziwiania piękna Kielecczyzny, z drugiej unikatową możliwością do pielęgnowania i przekazywania pamięci o św. Janie Pawle II. – Potrzeba do tego odpowiedniej bazy turystycznej, folderów, tablic informacyjnych, które mogą przygotować samorządy – tłumaczył ks. Krzysztof.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Japonia: media omawiają cele przyszłej wizyty papieża

2019-10-04 17:48

Vatican News

Tokijski dziennik „The Japan Times” podał 4 października szczegółowy program wizyty Franciszka w Japonii w dniach 23-26 listopada. W komentarzu agencji KYODO podkreślono „głos papieża w sprawie wyrzeczenia się przez ludzkość broni jądrowej” oraz „uczczenie ofiar katastrofy w elektrowni atomowej w 2011 r.”.

Więcej ...

ks. Piotr Pawlukiewicz - Marka: Chrześcijanin

2020-01-17 08:06

freelyphotos.com

Co znaczy w dzisiejszym świecie być chrześcijaninem? Co właściwie deklaruje osoba, która przykleja sobie rybkę na samochodzie albo zawiesza na szyi krzyżyk? Deklaruje ona, że będzie uczniem Chrystusa. Nie zawsze zdolnym, nie zawsze zdającym egzaminy, czasem skazanym na poprawki, ale uczniem.

Więcej ...

Łomża: 23 stycznia uroczystości pogrzebowe bp. Stanisława Stefanka

2020-01-18 18:11

EpiskopatNews

bp. Stanisław Stefanek

Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Stanisława Stefanka odbędą się w czwartek 23 stycznia w Łomży - poinformował w liście do diecezjan biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Mszy św. pogrzebowej przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. Zmarły 17 stycznia ordynariusz łomżyński w latach 1996-2011 zostanie pochowany w miejscowej katedrze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

Polska

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Chrzestny czy sponsor?

Kościół

Chrzestny czy sponsor?

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...

Kościół

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...