Reklama

Niedziela Małopolska

Niezłomni w Morawicy

Wiara była naszą siłą

Wmurowanie kamieni węgielnych pod pomnik Niezłomnym - Ojczyzna

Małgorzata Cichoń

Wmurowanie kamieni węgielnych pod pomnik Niezłomnym - Ojczyzna

– Wiara była naszą siłą – mówił Wacław Szacoń ps. Czarny, żołnierz AK oddziału „Zapory”, prezes WiN w Krakowie, podczas uroczystości wmurowania kamieni węgielnych pod pomnik „Niezłomnym – Ojczyzna”. Wydarzenie miało miejsce 7 listopada na terenie parafii św. Bartłomieja Apostoła w Morawicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Patriotyczno-religijne wydarzenie rozpoczęto od programu artystycznego z udziałem uczniów gimnazjum w Mnikowie oraz parafialnego chóru „Wspólnota”, przypominając historię Niezłomnych. Następnie kilkunastu kapłanów, pod przewodnictwem duszpasterza ludzi pracy ks. inf. Franciszka Kołacza, odprawiło Eucharystię. Do modlitwy stanęli licznie zgromadzeni wierni, którzy ofiarowali ją w intencji Żołnierzy Niezłomnych, ale czuło się także duchową obecność bohaterów tego dnia. Jej niemymi, choć wymownymi świadkami były przywiezione z różnych stron Polski kamienie z miejsc kaźni oraz ziemia z miejsc, gdzie wyklęci i pomordowani przez ówczesne władze zostali pochowani. Wielu z nich nie ma dotąd swoich grobów, bo ich ciał nie odnaleziono.

Wierni Bogu i Polsce

Reklama

Tak jest m.in. w przypadku 24-letniego Emila Przeciszewskiego z ziemi myślenickiej, pseudonim Wyścig i Zryw. Rodzina wciąż szuka szczątków żołnierza. Cieszy się, że przynajmniej jego imię i nazwisko zostanie wyryte na pomniku w podkrakowskiej Morawicy. – To piękne dzieło, które nie tylko upamiętania Niezłomnych, ale także pokazuje historię Polski na przestrzeni lat, począwszy od jej chrztu – mówi „Niedzieli” Danuta Pałasz, siostrzenica Emila, która na uroczystość przyjechała m.in. z mamą (a jego siostrą). – Nazywali ich bandytami, zdrajcami. A przecież oni pochodzili z dobrych, wierzących rodzin. To byli najzdolniejsi ludzie, choć nie pozwolono im się uczyć. Wujek miał uzdolnienia techniczne, ale i humanistyczne. Mama wspomina, że pisał wiersze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oprócz rodzin pomordowanych żołnierzy, stawili się również Niezłomni, którym udało się przeżyć, m.in. Wacław Szacoń pseudonim Czarny, czterokrotnie skazany na śmierć. We wzruszającej przemowie zwrócił się do zebranych z apelem, by odszukiwać mogiły jego kolegów. Wyraził też przekonanie, że współczesna młodzież będzie niosła z sobą idee patriotyczne. Dał świadectwo, jak bardzo ważna w postawie Niezłomnych była wiara. – Niech ten pomnik przypomina, oprócz nazwisk, które się na nim znajdują, że myśmy zawsze byli wierni Bogu i Ojczyźnie. Wiara w Boga to była cała nasza siła, a krzyż był przewodnikiem. On jest w naszej historii ponad tysiąc lat, od chrztu państwa polskiego. Spotykając się z młodzieżą, zawsze jej to przypominam – podkreślił Niezłomny.

Na zakończenie „Czarny” dodał, że takie chwile jak ta sprawiają, iż przed oczyma staje obraz całego życia i tragedii, jakiej był świadkiem: – Ubolewałem zwłaszcza nad młodymi, którzy nie znali swoich ojców, matek i byli wychowywani w poniżeniu przez władzę. Ale widziałem w tej młodzieży przyszłość, odrodzenie naszego narodu. I zawsze mówiłem do niej, odnośnie do naszej tradycji, że tylko pod krzyżem, pod tym znakiem, Polska będzie Polską, a Polak Polakiem.

Sztafeta pokoleń trwa

Reklama

Apel poległych przed wmurowaniem kamieni węgielnych poprowadził Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie, będący współorganizatorem uroczystości. Następnie delegacje przytwierdziły kamienie z miejsc kaźni Niezłomnych do pomnika, powstającego ku ich czci, a w jego centrum złożono także urnę z ziemią z warszawskiej „Łączki” – miejsca pochówku bohaterskich Polaków.

Podczas uroczystości reprezentowanych było ponad 30 pocztów sztandarowych, tworzonych zarówno przez dzieci i młodzież szkolną, jak i dorosłych (m.in. NSZZ „Solidarność”, Ochotniczą Straż Pożarną, Kombatantów). Obecni byli przedstawiciele Parlamentu i władz samorządowych, a także rodzice prezydenta RP Andrzeja Dudy. Odczytano list z kancelarii Prezydenta RP oraz list Beaty Szydło. Przekazano również przesłanie abp. Józefa Guzdka, biskupa polowego Wojska Polskiego, w którym, gratulując wspaniałej inicjatywy ks. Władysławowi Palmowskiemu oraz Radzie Realizacji Pomnika, przypomniał: „Jeśli chcemy budować szczęśliwą i niepodległą Ojczyznę, najpierw należy formować ducha wewnętrznej wolności. Jeśli chcemy, aby prawda i sprawiedliwość panowały w życiu społecznym i narodowym, należy zadbać o kształtowanie prawych sumień i charakterów”.

Pomnik „Niezłomnym – Ojczyzna” ma być odsłonięty 23 kwietnia 2016 r. Rada Realizacji Pomnika prowadzi zbiórkę funduszy na rzecz tego dzieła. Zachęca też wszystkich, których bliscy mają status Żołnierza Niezłomnego, do przesłania odpowiedniej dokumentacji. Szczegóły na stronie: www.morawica.net. Kontakt telefoniczny: 607-148-886.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-19 11:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rada Kierownictw KSM DS

Niedziela sandomierska 39/2019, str. 3

Zarząd KSM Diecezji Sandomierskiej

Archiwum KSM

Zarząd KSM Diecezji Sandomierskiej

W myśl słów Henry’ego Forda: „Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces” – przedstawiciele dwudziestu jeden oddziałów KSM spotkali się 14 września br. w Instytucie Teologicznym w Sandomierzu na Diecezjalnej Radzie Kierownictw Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Sandomierskiej

Więcej ...

Kosiniak-Kamysz: edukacja zdrowotna w szkołach będzie nieobowiązkowa

2025-01-12 17:48

PAP/Marcin Bielecki

Edukacja zdrowotna w szkołach będzie przedmiotem nieobowiązkowym, o udziale w nim będą decydować rodzice - poinformował w niedzielę wicepremier i minister obrony narodowej, lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według wcześniejszych zapowiedzi MEN przedmiot miał być obowiązkowy.

Więcej ...

Nigeria: dwie porwane zakonnice odzyskały wolność

2025-01-13 17:59

Karol Porwich /Niedziela

Z radością oznajmiamy, iż nasze drogie siostry Vincentia Maria Nwankwo i Grace Mariette Okoli, uprowadzone wieczorem 7 stycznia, zostały uwolnione bez żadnych warunków i są w dobrym stanie zdrowia - stwierdza Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Serca Maryi z Onitshy w Południowej Nigerii. Oświadczenie z 13 stycznia wyraża wdzięczność "Bogu i wam wszystkim za wasze modlitwy i wsparcie w czasie tych trudnych i niepewnych dni".

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wiadomości

"Satanistyczna biskupka" jako jedna z postaci spektaklu....

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Wiara

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

W diecezjach na świecie rozpoczyna się Rok Jubileuszowy...

Kościół

W diecezjach na świecie rozpoczyna się Rok Jubileuszowy...

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wiadomości

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Kościół

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Wiadomości

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Wiadomości

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Warszawa: Sąd uniewinnia wolontariuszkę pro-life!

Wiadomości

Warszawa: Sąd uniewinnia wolontariuszkę pro-life!