Reklama

Pióro do „Skrzydeł”

Ok. 55 uczniów (dane z poł. września 2015) zostało objętych pomocą i mecenatem sponsorów w ramach programu „Skrzydła”, który od 10 lat jest realizowany w diecezji kieleckiej

Szacuje się, że w minionej dekadzie stałą pomoc w ramach „Skrzydeł” otrzymało ponad 500 dzieci, nie licząc wsparcia doraźnego dla setek osób. Jak informuje s. Katarzyna Maruszak, odpowiedzialna za realizację programu w diecezji, coraz więcej osób z Kielc, a nie tylko z wiosek czy małych miejscowości, aplikuje o pomoc. Często są to rodziny pełne, ale o bardzo niskich dochodach, sporo jest samotnych matek, są dzieci z rodzin patologicznych, jest także grupa osób będących w sytuacji dramatycznej, jak np. samotna uczennica liceum, chora na stwardnienie rozsiane.

– Unikam grania na uczuciach, ale w tym przypadku trudno emocje odłożyć na bok. Tata dziewczyny zmarł dwa lata temu, niedawno odeszła mama, jest tylko siostra na drugim roku studiów – mówi s. Katarzyna. Mniej bolesne, ale bardzo częste są sytuacje, gdy samotne matki rozkładają bezradnie ręce, bo jak np. kupić bardzo drogie podręczniki do nauki obcego języka? W jednym miesiącu to niemożliwe, zakup rozkładany jest na 2-3 miesiące, a uczeń pozostaje bez podręcznika.

Reklama

Głównym założeniem programu „Skrzydła” jest systematyczne materialne wspieranie uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych poprzez comiesięczne wpłaty przez osoby prywatne lub firmy sugerowanej kwoty 150 zł, która stanowi rodzaj stypendium. Kwota może być inna w zależności od zamożności darczyńcy. Minimalny czas deklarowanej opieki to przynajmniej jeden semestr szkolny.

Oprócz osób prywatnych, przeważnie mieszkańców dużych miast (Warszawy, Krakowa, Kielc), wśród darczyńców są także firmy (AROPOLE, PERFOPOL, ZETO, SPOŁEM), księża, zakony, nawet koła różańcowe, nauczyciele akademiccy, emerytowani nauczyciele. Jedno dziecko zostało objęte opieką przez koło różańcowe ze św. Katarzyny, a troje – z parafii św. Józefa w Kielcach. Z kolei jedną z podopiecznych w sposób stały wspiera Szkolne Koło Caritas. – Zawsze przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą uczniowie SKC z dalekiego zakątka diecezji wraz z katechetą czy nauczycielem znoszą do naszego biura wszystko to, co potem wypełni jedną ogromną świąteczną paczkę, od słodyczy, żywności, przez ubrania, pomoce dydaktyczne, upominki – opowiada s. Katarzyna.

Warto dodać, że w zakresie włączenia się do programu „Skrzydła” nie musi być to stałe stypendium; istnieje także możliwość udzielenia wsparcia finansowego poprzez jednorazową wpłatę na konto Caritas z dopiskiem „Skrzydła”. Wpłaty można kierować na konkretnego ucznia wyznaczonego w porozumieniu z koordynatorem programu i szkołą. Pieniądze są przeznaczone na dożywianie, zakup odzieży, obuwia, artykułów szkolnych, finansowanie korepetycji, wyjść do kina, teatru, opłat za internat, wyjazdów na wycieczki szkolne czy wypoczynek w wakacje.

Reklama

Darczyńcy za największą zaletę programu uważają to, iż pomoc trafia do konkretnego, znanego im z imienia dziecka, o którego sytuacji mogą się w każdej chwili dowiedzieć, oraz elastyczność programu, z możliwością dopasowania do konkretnych oczekiwań rodziny.

– Czasami pomagamy sfinansować nawet zakup ubrania na studniówkę albo plenery plastyczne dla uczniów „Plastyka” czy też różne potrzeby uchodźców ze Wschodu – mówi s. Maruszak. Przypomina, że przez 10 lat trwania programu w diecezji, niektórzy darczyńcy pomogli wykształcić dziecko od zerówki po studia. Wielu z nich naprawdę dostało skrzydeł, jak utalentowana sportsmenka, odnosząca sukcesy w piłce nożnej.

Rekrutacja do programu wciąż trwa. Dzieci oczekujące są zawsze. Po artykułach w „Niedzieli Kieleckiej” zgłaszali się, jak dotąd, dobrzy ludzie z otwartym sercem. Ufamy, że podobnie będzie tym razem, że znowu ktoś dołoży pióro do skrzydeł. Potrzebuje ich każde dziecko.

Koordynatorem akcji z ramienia Caritas Diecezji Kieleckiej jest s. Katarzyna Maruszak,
biuro: 25-363 Kielce, ul. Wesoła 54,
tel./fax: 41 344 46 72, 41 346 01 16 w. 24,
e-mail: skrzydla.kielce@caritas.pl
adres: Caritas Diecezji Kieleckiej ul. Jana Pawła II 25-013 Kielce
NIP: 657-038-94-52
Konto: ING Bank Śląski 21 1050 1416 1000 0005 0011 5811 z dopiskiem: „PROGRAM SKRZYDŁA”
Darowizny na Caritas zwolnione są z opodatkowania

2015-11-24 12:53

Wybrane dla Ciebie

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Więcej ...

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

Więcej ...

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Wiara

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

Wiara

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

Sport

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę