Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Miłosierdzie Boże w dekanacie jeleśniańskim

W Jeleśni razem ze znakami miłosierdzia
niesiono piękne feretrony

Foto Przyjaciele

W Jeleśni razem ze znakami miłosierdzia niesiono piękne feretrony

Peregrynacja znaków miłosierdzia w południowo-wschodniej części Żywiecczyzny rozpoczęła się od parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Przyłękowie, gdzie w ub.r. odbyły się uroczystości koronacyjne cudownego obrazu Matki Bożej. Później kolejno znaki miłosierdzia gościły w: Korbielowie, Krzyżowej, Jeleśni, Koszarawie Bystrej, Koszarawie, Przyborowie, Sopotni Wielkiej, Sopotni Małej, Pewli Wielkiej i Pewli Ślemieńskiej. Ostatnią parafią peregrynacji w dekanacie jeleśniańskim była wspólnota w Pewli Małej, skąd 16 listopada obraz Jezusa Miłosiernego przewieziono do dekanatu radziechowskiego.

W sercu dekanatu – w parafii św. Wojciecha w Jeleśni obraz witano 7 listopada. Wtedy to dziekan ks. Jan Jakubek na powitanie zaznaczył, że Miłosierny Chrystus, przez św. Faustynę zachęca każdego do korzystania z łaski miłosiernej miłości. – Panie Jezu, przez świadectwo św. Jana Pawła II, jego życie i jego słowa, pokazujesz nam, jak należy w radości i cierpieniu zawsze ufać Tobie, Boże. Zachęcasz nas, byśmy płomień Twojej miłości rozpalali w naszych sercach i nieśli go innym ludziom, gdyż tylko wtedy świat znajdzie pokój, a ludzie szczęście – mówił podczas powitania i wyraził pragnienie, by czas nawiedzenia był czasem otwarcia serc na Jezusa, na przebaczenie, czasem głębszego uświadomienia miłości w życiu każdego.

Parafia w Jeleśni to największa wspólnota dekanatu, licząca nieco ponad 4 tys. wiernych. Opiekę duszpasterską nad nimi sprawuje trzech duchownych. Biorąc pod uwagę liczebność, to jeleśniański dekanat tworzą w znacznej mierze małe wspólnoty, w których pracuje jeden kapłan. Wyjątek stanowi Korbielów, gdzie ojcowie dominikanie mają swój klasztor i prowadzą ośrodek rekolekcyjno-formacyjny, parafia w Pewli Małej z księżmi michalitami, franciszkańska parafia w Koszarawie Bystrej i wspólnota w Koszarawie, gdzie pracuje dwóch kapłanów diecezjalnych.

Reklama

Dla dominikanów z Korbielowa przyjęcie znaków miłosierdzia poprzedziło świętowanie ważnego jubileuszu. Zatwierdzony przez papieża Honoriusza II Zakon św. Dominika w przyszłym roku obchodzić będzie 800. rocznicę powstania. W Korbielowie duchowi spadkobiercy tej wielowiecznej historii pracują od 1993 r., kiedy to erygowano parafię. W 2001 r. powstał przy parafii dom rekolekcyjny, w którym organizowane są rekolekcje dla duchownych i świeckich.

W dominikańskiej parafii regularnie odbywają się mityngi AA, w okresie zimowym działa szkółka narciarska dla dzieci i młodzieży z parafii i okolic. Ciekawą inicjatywą jest „Uniwersytet Korbielowski”. W ramach tej inicjatywy prowadzone są zajęcia językowe i komputerowe dla osób dorosłych i starszych. Przy dominikańskim ośrodku działa „Grupa Szybkiego Reagowania”. To wspólnota ludzi, którzy wraz z klasztorem podejmują modlitwę w ważnych sprawach zgłaszanych SMS-em.

W parafii w Pewli Wielkiej, liczącej nieco ponad 1300 wiernych, działa Fundacja Pomocy Potrzebującym pod Patronatem Niepokalanej. Za jej sprawą powstało niepubliczne przedszkole, którego siedziba mieści się w budynku plebanii. Instytucja stawia sobie dwa cele: pierwszy to działalność wychowawcza, drugi to aktywność społeczno-charytatywna. Z opłat za przedszkole zwolnienie są rodziny wielodzietne.

Specyficzny odcień duchowego rysu dekanatu jeleśniańskiego wnoszą żyjące w Pewli Małej członkinie Zgromadzenia Małych Sióstr Jezusa. Odwołujące się do duchowej spuścizny Karola de Foucauld, każdego dnia poświęcają dwie godziny na adorowanie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Dwa razy w tygodniu przychodzą do niewielkiej kaplicy na nocną adorację.

Peregrynacja znaków miłosierdzia w każdej wspólnocie dekanatu jeleśniańskiego była świętem modlitwy i jedności żyjących w parafii duchownych i wiernych.

2015-11-26 10:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza nauka Melchiora

Rozpoczęcie peregrynacji

PB

Rozpoczęcie peregrynacji

– Oby św. Melchior męczennik dał nam nadzieję, że dziś możliwa jest życzliwość w Bożym Duchu – powiedział ks. dr Jan Duraj podczas Mszy św. inaugurującej peregrynację relikwii św. Melchiora po dekanatach naszej diecezji

Więcej ...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Więcej ...

MŚ 2022 - Marciniak zostaje do końca mundialu

2022-12-07 18:19

Adobe Stock

Szymon Marciniak znalazł się w gronie 20 sędziów głównych, którzy pozostaną do dyspozycji FIFA do końca piłkarskich mistrzostwa świata w Katarze. 16 arbitrów zakończyło pracę w turnieju po 1/8 finału i wraca do domu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie...

Wiadomości

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...