Reklama

Niedziela Kielecka

Matka chrzestna Litwy w Pstroszycach

Wizerunek św. Jadwigi w ołtarzu bocznym świątyni

TER

Wizerunek św. Jadwigi w ołtarzu bocznym świątyni

Była królową pełną miłosierdzia. Pomagała biednym, pokrzywdzonym i skazańcom. Zakładała szpitale i klasztory. W testamencie zapisała swoje klejnoty i pieniądze na odnowienie Akademii Krakowskiej. Zmarła w opinii świętości, w wieku 25 lat

Jadwiga była córką króla węgierskiego Ludwika Andegaweńskiego i Elżbiety, księżniczki bośniackiej. Urodziła się na Węgrzech w lutym 1374 r. Po śmierci ojca, na prośbę polskich możnowładców matka wyraziła zgodę, by Jadwiga zasiadła na tronie na Wawelu. 16 października 1384 r. została ukoronowana na króla Polski przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Bodzantę. Mimo iż była zaręczona z księciem Wilhelmem, dla dobra narodu i Kościoła poślubiła Władysława Jagiełłę w 1386 r. Gorliwej wiary, pełna roztropności i mądrości szybko zdobyła sympatię poddanych. Świadoma swego posłannictwa, wspierała głoszenie Ewangelii i troszczyła się o rozwój kultu Bożego. Przyspieszyła ustanowienie diecezji wileńskiej, a w Pradze założyła przy uniwersytecie bursę dla Litwinów przygotowujących się do ewangelizacji Litwy. Pod koniec XIV wieku otrzymała od papieża Bonifacego IX zgodę na otwarcie Wydziału Teologicznego na Akademii Krakowskiej. Wspomagała biednych i potrzebujących. Zmarła mając 25 lat, wkrótce po urodzeniu córki. Została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II 8 czerwca 1979 r., a kanonizowana 18 lat później.

Królowa patronką

W diecezji kieleckiej św. Jadwiga Królowa jest patronką dwóch kościołów – w Kielcach oraz w Pstroszycach. Historia tej leżącej na południowych krańcach diecezji kieleckiej parafii sięga końcówki lat 80. ubiegłego wieku. W 1988 r. zbudowaną przez mieszkańców kaplicę poświęcił bp Stanisław Szymecki. Rok później decyzją biskupa został powołany samodzielny ośrodek duszpasterski. Nową wspólnotę, wydzieloną z parafii Miechów, erygował bp Kazimierz Ryczan 24 czerwca 1994 r. Trzy lata później rozpoczęła się budowa kościoła. Od tego czasu w świątyni prowadzone są kolejne inwestycje. Kościół zmienia swój wygląd i jego otoczenie z roku na rok pięknieje. Ktoś, kto był kilka lat temu w Pstroszycach i teraz odwiedzi miejscowy kościół, będzie pod wrażeniem dokonanych zmian.

Reklama

Pod płaszczem Królowej

– To wszystko, co udało się naszej wspólnocie osiągnąć, to głównie zasługa mieszkańców parafii oraz dzięki wstawiennictwu św. Jadwigi – mówi ks. proboszcz Krzysztof Gadowski, dodając, że zawsze św. Królowa wysłuchuje modlących przed jej ołtarzem, obdarzając ich łaskami. Podaje konkretne przykłady ciężko chorego mężczyzny, któremu lekarze nie dawali szans na przeżycie. Odzyskał zdrowie, kiedy w jego intencji odprawiana była Msza św., a rodzina modliła się przed wizerunkiem św. Jadwigi. – Takich przypadków jest więcej, są także przypadki uratowania małżeństw oraz pogodzenia się zwaśnionych członków rodzin. Widać, że nad naszą parafią czuwa Pan Bóg – dodaje.

Karmelita Bosy

Skąd pomysł, żeby w małej miejscowości patronką kościoła była królowa Jadwiga? – Wszystko to zasługa o. Michała Tadeusza Machejka, który był relatorem i konsultorem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie – mówi Ksiądz Proboszcz. O. Michał sprawował tę funkcję, kiedy papieżami byli: Paweł VI, Jan Paweł I i Jan Paweł II. Pochodził z Podleśnej Woli, która należy do parafii Pstroszyce. To właśnie on prowadził między innymi kanonizację św. Jadwigi i była to ostatnia kanonizacja, którą przeprowadził. Mówiło się, że św. Jadwiga była ulubioną świętą Jana Pawła II, a prywatnie kard. Wojtyła przyjaźnił się z o. Michałem. Był nawet na terenie parafii, chcąc odwiedzić dom rodzinny Machejków. Z inspiracji o. Michała kościół w Pstroszycach ma za patronkę Królową Jadwigę. Mieszkańcy nie zapomnieli o karmelicie, we wnętrzu świątyni znajduje się tablica upamiętniająca o. Michała.

Znaczek ze św. Jadwigą

Kościół jest jednonawowy, znajdują się w nim trzy ołtarze. W ołtarzu głównym nad tabernakulum, nawiązując do krzyża z kaplicy zamkowej na Wawelu, wisi ukrzyżowany Jezus. Po prawej stronie nawy, obok prezbiterium, znajduje się ołtarz z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, po lewej zaś patronki kościoła – św. Jadwigi. W kościele obok drzwi wejściowych po lewej stronie znajduje się kaplica spowiedzi z obrazem Jezusa Miłosiernego. Ołtarz patronki zadziwia prostotą. Namalował go Ryszard Kasperek z Jędrzejowa. Jadwiga z krzyżem na piersiach w królewskich szatach, z koroną na głowie, w prawej dłoni trzyma berło.
Ciekawostką jest fakt, że obraz św. Jadwigi znalazł się na okolicznościowym znaczku wydanym przez Pocztę Polską z okazji poświęcenia kościoła 8 czerwca 2014 r. Wystrój kościoła nawiązuje do życia św. Jadwigi. Lilie andegaweńskie są ozdobą ambony i chrzcielnicy, znajdują się na gzymsach, na których w czterech językach: polskim, litewskim, węgierskim i łacińskim widnieją napisy „Św. Jadwigo Królowo, módl się za nami”. – Na język węgierski napis przetłumaczył przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra – zaprzyjaźniony z parafią.

Reklama

Miejsce wyciszenia

Do kościoła, który jest miejscem skupienia i modlitwy, przyjeżdżają osoby z różnych okolic poszukujący wyciszenia i spokoju. – Są to pojedynczy pielgrzymi oraz grupy zorganizowane. Na plebanii jest kilka pokoi gościnnych, które czekają na przybyszów – mówi Ksiądz Proboszcz. Kult św. Jadwigi jest żywy. 8 czerwca w odpust parafialny kościół wypełniają wierni. Odprawiana jest uroczysta Eucharystia oraz śpiewana jest pieśń do św. Jadwigi. Zwyczajowo w oktawie jej święta przy ołtarzu św. Jadwigi płonie świeca z wizerunkiem patronki.

– Św. Jadwiga była naprawdę wielką córą Kościoła. Wszyscy wiemy, że sprowadziła kilka zakonów, uposażyła Akademię Krakowską i opiekowała się ubogimi. Niewielu wie, że dzięki jej dyplomacji z papieżem Rzym nie potępił Polski sprzymierzonej z litewskimi poganami przeciwko Krzyżakom – mówi Ksiądz Proboszcz. Staramy się naśladować naszą patronkę – mówi, dodając, że wyrazem tego są modlitewne grupy. W tej małej parafii jest dziesięć róż różańcowych, w tym dwie męskie.

2015-11-26 10:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Św. Jadwiga Królowa – wzór chrześcijańskiego władcy

Archiwum

Żyła zaledwie 25 lat, a jednak wystarczyło to, żeby zapisać się w historii naszego kraju jako król Polski, wybitna postać, ale przede wszystkim tak krótki czas życia wystarczył, by osiągnąć świętość.

Więcej ...

Papieskie konto jest obecne na Twitterze od 10 lat

2022-12-06 09:36

Grzegorz Gałązka

Przed 10 laty – 12 grudnia 2012 Benedykt XVI zamieścił pierwszy wpis na Twitterze. Przypominając tę rocznicę niemiecka agencja katolicka KNA zwróciła uwagę, że wtedy „wiadomość była ta była sensacją (...) i mało kto mógł przypuszczać, że wówczas już ponad 85-letni Ojciec Święty zostanie pierwszym tweetującym papieżem.

Więcej ...

Kraków/ Kierowniczka z IKEI uniewinniona;zapadł prawomocny wyrok

2022-12-06 18:26

pixabay.com

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Litania do św. Mikołaja

Wiara

Litania do św. Mikołaja

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...