Reklama

Niedziela Lubelska

Dzielimy się tym, co mamy

Sylwia Jurczyńska

Już od ponad 20 lat ciemne, jesienno-zimowe dni, rozświetlane są blaskiem uśmiechniętych słoneczek. Z okien szkół i przedszkoli, samochodów i autobusów, urzędów i instytucji, spoglądają na świat żółte słoneczka. Co roku, na przekór najtrudniejszej porze roku, zapewniają, że i tym razem – z pomocą tysięcy ludzi dobrej woli – rozgrzeją zimne domy i napełnią serca radością

Od połowy listopada trwa 23. ogólnopolska charytatywna akcja „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Zainicjowana przed laty przez Ewę Dados, dziennikarkę Radia Lublin, zatacza coraz szersze kręgi wśród ludzi dostrzegających wokół siebie smutek i biedę. Na pomoc dzieciom, które najbardziej narażone są na cierpienie, ruszają dosłownie wszyscy.

W niedzielę 29 listopada na ulicach Lublina odbędzie się wielka uliczna zbiórka darów. Do oznaczonych słoneczkiem samochodów, usytuowanych w kilkudziesięciu miejscach przy sklepach, szkołach i kościołach, darczyńcy znów przyniosą tony darów: zabawek, książek, artykułów szkolnych, słodyczy, żywności, kosmetyków, odzieży i butów. W setkach sztabów, zarejestrowanych w całej Polsce, zbiórka darów rzeczowych potrwa do końca grudnia. Jednak największa mobilizacja jest na początku miesiąca, by prezenty mogły trafić do potrzebujących jeszcze w okresie świąteczno-noworocznym. – Dzielimy się tym, co mamy. To niezwykle piękne, że możemy dać cząstkę swego serca nieznanemu przyjacielowi w potrzebie – powtarza Ewa Dados. – Każdy dzieli się tym, co ma: media udostępniają swoje łamy i czas antenowy, firmy magazyny i samochody, pracownicy ośrodków pomocy społecznej wskazują komu należy pomóc, producenci ofiarowują swoje wyroby, wolontariusze swój czas... Najważniejsi są jednak zwykli ludzie, którzy dzielą się jedzeniem, ubraniami, oddają ukochane zabawki. W tej akcji widać, jak blisko są drugiego człowieka i jak wielkie mają serca. Przez to, co robią, stają się prawdziwymi bohaterami – podkreśla.

Podczas akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” nigdy nie były i nie będą zbierane pieniądze. Przed laty, gdy pani Ewa chciała wręczyć ubogiemu chłopcu pieniądze, usłyszała: – Dziękuję, ale ja nie chcę pieniędzy; chcę, żeby mi pani pomogła. Z jej radiowych spotkań z dziećmi z biednych rodzin i z rozmów z przyjaciółmi oraz kolegami z pracy powstało dzieło, które wyzwala w ludziach wielkie pokłady dobra. – Przekazane dary mają ładunek serca, coś, czego nie można kupić za żadne pieniądze, w żadnym sklepie – mówi i nieustannie apeluje, by każdy dzielił się z potrzebującymi tym, co ma.

Tylko w ubiegłym roku wraz z prezentami udało się zanieść radość i nadzieję do prawie 16 tys. rodzin wielodzietnych. Prezentami obdarowano prawie 15 tys. dzieci, pomoc otrzymali podopieczni 111 placówek szkolno-wychowawczych: domów dziecka, ośrodków, świetlic i schronisk. W ramach akcji zaopatrzono 12 stołówek w ponad 20 ton ziemiopłodów i prawie 1,5 tony żywności trwałej. Dary zostały rozdzielone za pośrednictwem współorganizatorów: ośrodków pomocy społecznej, ośrodków pomocy rodzinie, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Caritas, PCK i innych organizacji pozarządowych. Do ilu dzieci pomoc trafi w tym roku, to zależy od każdego z nas.

Informacje o akcji oraz adresy sztabów i punktów zbiórek znajdują się na stronie internetowej www.pdpz.pl lub pod bezpłatnym numerem telefonu 800-600-650.

2015-11-26 10:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dwadzieścia minut dla zdrowia

facebook/cała Polska myje ręce

Studenci dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zorganizowali akcję „Cała Polska myje ręce”. Niepozorny projekt przerodził się w ogólnopolską kampanię, którą wspierają znane osoby.

Więcej ...

Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-28 14:49

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

Więcej ...

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Redemptoryści na adwent 2022

Kościół

Redemptoryści na adwent 2022

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...