Reklama

Niedziela Rzeszowska

Gdy choroba po prostu przychodzi…

2016-02-04 10:08

Niedziela rzeszowska 6/2016, str. 7

Marian Salwik

Jedna z sal na Oddziale Psychiatrycznym

Choroba psychiczna po prostu przychodzi, często trudno określić dlaczego, co najlepiej widać na przykładzie schizofrenii – odkrytej ponad 200 lat temu, a ciągle pozostającej chorobą niezwykle tajemniczą

Choroby psychiczne dotykały człowieka zawsze. Uważa się, że 20% populacji dotknięte jest depresją. Rozwinęła się diagnostyka, rozbudowano nazewnictwo (kto dawniej słyszał o chorobie afektywnej dwubiegunowej), ale czy to cywilizacja przyczynia się do nasilenia chorób psychicznych?

Choroba psychiczna nie ma względu na człowieka – jego wykształcenie, status społeczny czy majątkowy. Nie można się jej bać czy wstydzić. Trzeba ją leczyć. Warto wiedzieć, gdzie szukać pomocy.

Trzy dekady obecności

Oddział Dzienny Psychiatryczny (obecnie Kliniczny Oddział Dzienny Psychiatryczny) przy ul. Szopena 15 w Rzeszowie utworzony został w 1985 r. staraniem śp. dr. Stanisława Rzeczyckiego. Obecnie Oddział – w którym pod kierunkiem lek. med. Krzysztofa Woźniaka, specjalisty psychiatry, pracuje zespół psychologów klinicznych, psychoterapeutów, pielęgniarek i terapeutów zajęciowych – jest integralną częścią Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina. Współpracuje z Oddziałem Psychiatrycznym – całodobowym (od niedawna o statusie Kliniki Psychiatrii Ogólnej). Leczenie jest w całości refundowane przez NFZ.

Reklama

Funkcjonowanie Oddziału Dziennego opiera się na kompleksowej terapii pacjentów psychotycznych, nerwicowych i z zaburzeniami osobowości. Leczeni są zarówno pacjenci przewlekle chorzy, jak i z pierwszymi zachorowaniami, trafiający na Oddział z otwartej opieki zdrowotnej bądź ze stacjonarnego leczenia psychiatrycznego. Obowiązuje skierowanie od lekarza rodzinnego lub psychiatry. Pomoc mogą uzyskać osoby odczuwające lęk, niepokój, cierpiące na bezsenność, nieradzące sobie ze stresem i z trudnościami w kontaktach społecznych.

Oferta Oddziału

Pobyt w Oddziale Dziennym ma służyć: poprawie stanu psychicznego pacjenta, redukcji objawów i zapobieganiu nawrotom choroby, poprawie funkcjonowania społecznego, aktywizacji i pomocy w podjęciu aktywności społecznej i zawodowej.

Pacjent korzysta z pełnej opieki lekarsko-pielęgniarskiej, pakietu badań laboratoryjnych i konsultacji specjalistycznych, diagnostyki, specjalistycznej i optymalnej farmakoterapii, oddziaływania terapeutycznego i psychoterapeutycznego.

Pacjenci mogą kontynuować leczenie poprzez działającą przy Oddziale Poradnię Leczenia i Rehabilitacji Zaburzeń Psychicznych oferującą: porady diagnostyczne, terapeutyczne, wizyty domowe, sesje psychoterapii indywidualnej, sesje wsparcia psychospołecznego, kierowane do rodzin i bliskich osób z otoczenia pacjentów.

Oddział dzienny to dobra „forma przejściowa” terapii, bazująca na stałym uspołecznianiu pacjentów, ale także na rozwiązywaniu ich problemów, np. na redukcji objawów lękowych, wycofaniu objawów psychotycznych, wyjściu z głębokich depresji.

Grupy terapeutyczne

Pacjenci, po rozmowie wstępnej i testach psychologicznych, podejmują terapię, na ogół 12-tygodniową, w jednej z dwóch grup. W grupie otwartej celem terapii jest leczenie i poprawa funkcjonowania osób ze schizofrenią, depresją i tzw. chorobami z pogranicza. W grupie zamkniętej prowadzone jest leczenie! osób z rozpoznaniem nerwic i zaburzeń osobowości.

Formy terapii

Program terapeutyczny Oddziału realizowany jest poprzez: spotkania społeczności terapeutycznej, psychoterapię grupową i indywidualną, terapię zajęciową, treningi umiejętności społecznych (wyjścia do muzeów, BWA, filharmonii, kina, a także wycieczki i zabawy, praca w ogródku), treningi: rozwiązywania problemów, kulinarny, budżetowy i inne, w zależności od potrzeb w danej grupie. W pracy z pacjentami konieczna jest tolerancja i konsekwencja. Trzeba być autentycznym, wymagać, budować zaufanie, okazywać stanowczość, ale nie „matkować”.

Dla pacjenta...

Dla osób w kryzysie pobyt na Oddziale Dziennym oznacza wyjście z domu, oderwanie się od pracy, obecność w grupie, w której panuje duża tolerancja wobec siebie. Trzeba się zmobilizować, pokonać swoje lęki i ograniczenia, ale także przekonać się, że jest się potrzebnym, „do czegoś się nadaję”.

Pacjenci potrafią zrozumieć problemy innych, są inteligentni i wrażliwi. W pracy grupowej mają również prawo sami zgłaszać tematy zajęć. Chętnie korzystają z psychoedukacji – o objawach choroby, o lekach, o tym, jak się przyzwyczaić do choroby, jak reagować wobec otoczenia, np. wyzbywając się poczucia, że wszyscy się na mnie patrzą.

* * *

Kliniczny Oddział Dzienny Psychiatryczny w Rzeszowie otwarty jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00. Poradnia Leczenia i Rehabilitacji Zaburzeń Psychicznych czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-9.30, dodatkowo w każdy czwartek w godz. 14.30-18.00. Kontakt: tel. 17/8666290; 17/8666297.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wyciągnij rękę

2020-01-21 12:48

Niedziela przemyska 4/2020, str. VII

Archiwum szpitala

W Przemyślu otwarto Oddział Dzienny WPSP w Żurawicy

Powołany został Oddział Dzienny Psychiatryczny oraz Oddział Dzienny dla Osób z Autyzmem Dziecięcym

Więcej ...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

2020-01-21 18:43

Tomasz Rozmus

Kuria w Gliwicach wydała oświadczenie, w którym wyjaśnia dlaczego Biskup Gliwicki podjął decyzję o zmianie prelegenta spotkania modlitewnego zaplanowanego na 23 stycznia w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Gliwicach, które miał poprowadzić znany charyzmatyk Marcin Zieliński.

Więcej ...

"Poznańskie Słowiki" z koncertem w Wambierzycach

2020-01-25 22:09

źródło: Sanktuarium w Wambierzycach

Koncert chóru "Poznańskie Słowiki"

Najsłynniejszy chór w Polsce po raz kolejny zaśpiewał w Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin i Patronki Ziemi Kłodzkiej. Tym razem był to koncert świąteczny zatytułowany "Słowicze kolędowanie".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Watykan

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Polska

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...