Watykan Nazaret
Papież do abp. Zimowskiego z okazji Światowego Dnia Chorego
Głównym obchodom 24. Światowego Dnia Chorego w dniu 11 lutego br. w Nazarecie przewodniczył abp Zygmunt Zimowski, którego papież Franciszek mianował swym wysłannikiem nie tylko dlatego, że pełni on funkcję przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, ale również dlatego, że on „sam znosi dzielnie i ufnie bóle związane z chorobą”. Papież Franciszek odniósł się w ten sposób do ciężkiej choroby, z którą abp Zimowski zmagał się ponad rok temu. Było to związane z operacjami i długim pobytem w szpitalu, a także z intensywną terapią. List skierowany z tej okazji do abp. Zimowskiego Ojciec Święty rozpoczął słowami Ewangelii: „Uczniowie Chrystusa, posyłani przez Niego i obdarzeni Jego mocą, namaszczali wielu chorych olejem i uzdrawiali” (por. Mk 6, 13). Papież zaznaczył, że podobnie jak Apostołowie, Kościół stale niesie chorym i cierpiącym duchową pomoc. „Liczni są bowiem ludzie, którzy w codziennym życiu napotykają cierpienia i wielorakie trudności, potrzebujący umocnienia z nieba i pociechy ducha” – napisał Franciszek. Ojciec Święty przekazał przez swojego przedstawiciela apostolskie błogosławieństwo uczestnikom nazaretańskich obchodów Światowego Dnia Chorego, zwłaszcza cierpiącym. Życzył też, by udział w tych uroczystościach wydał obfite duchowe owoce i dodał sił do gorliwego prowadzenia nowej ewangelizacji.
RV
List Sekretarza Generalnego KEP do Sekretarza Generalnego COMECE
To ingerencja w wewnętrzne sprawy Polski
Reklama
W związku z artykułem Henryka Woźniakowskiego pt. „Co się dzieje w Polsce?”, zamieszczonym w „Europe Infos” – oficjalnym periodyku Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE), bp Artur Miziński – sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski przygotował opinię na temat tej publikacji, którą skierował do sekretarza generalnego COMECE.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Artykuł prezesa wydawnictwa „Znak” jest poświęcony sytuacji politycznej w naszym kraju. Woźniakowski pisze, że Prawo i Sprawiedliwość osłabia demokratyczne instytucje oraz system kontroli i równowagi, narusza zasadę podziału władz, ogranicza swobody obywatelskie, a także zwiększa uprawnienia policji, poszerzając jej możliwości monitorowania zwykłych obywateli. Jako ratunek na tę sytuację wskazuje tzw. Komitety Obrony Demokracji, organizujące uliczne manifestacje przeciwko obecnej, demokratycznie wybranej władzy.
Obok publikujemy list bp. Artura Mizińskiego.
* * *
Czcigodny Ojciec Patrick H. Daly
Sekretarz Generalny Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej
Bruksela
Reklama
Czcigodny Ojcze Daly,
Piszę ten list w odpowiedzi na artykuł zatytułowany „Co się dzieje w Polsce?”, który ukazał się w periodyku „Europe Infos”. Nasze głębokie zaniepokojenie wynika z faktu, że artykuł reprezentujący subiektywną opinię Pana Henryka Woźniakowskiego na temat sytuacji politycznej i społecznej w Polsce został opublikowany w oficjalnym periodyku, który reprezentuje Komisję Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE). Pod koniec artykułu, w jednym z ostatnich zdań, czytamy: „Do tej pory biskupi katoliccy zdecydowali się nie składać publicznego oświadczenia w tej sprawie”. Jednak okazuje się, że ani periodyk „Europe Infos”, ani Pan Woźniakowski nie skontaktowali się z Konferencją Episkopatu Polski w sprawie publicznego oświadczenia. Publikacja tego artykułu w „Europe Infos”, reprezentującym Konferencję Episkopatów Europy, jest przeciwdziałaniem, które ingeruje w wewnętrzne sprawy Polski. W związku z tym, że wersja papierowa periodyku została już wydrukowana, chcielibyśmy uprzejmie prosić o wycofanie tego nieobiektywnego tekstu z oficjalnej strony internetowej „Europe Infos” oraz o publikowanie tekstów, szczególnie dotyczących spraw takich jak te, z większą roztropnością.
Z wyrazami szacunku – Bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 5 lutego 2016 r.
Krótko
• Szef Rady Europejskiej Donald Tusk w ramach dyplomatycznej akcji mającej skłonić Wielką Brytanię do pozostania w UE przedstawił brytyjskiemu premierowi Davidowi Cameronowi pakiet przygotowanych deklaracji i decyzji, wśród nich ograniczenie praw do zasiłków dla imigrantów.
• W Londynie odbyła się międzynarodowa konferencja „Wspierając Syrię i region”. Jej uczestnicy – organizacje międzynarodowe i państwa narodowe – zadeklarowali do 2020 r. pomoc w wysokości prawie 11 mld dolarów.
• Ukraina wykopała na granicy z Rosją 230-kilometrowy rów przeciwczołgowy. Oprócz tego ustawiono tam m.in. 32 wieże strażnicze i zbudowano 14 bunkrów.
• Władze Berlina głowią się, skąd zdobyć 50 mld euro. Według obliczeń samych Niemców, kwotę taką trzeba będzie wydać w tym roku na samo zakwaterowanie i społeczną integrację imigrantów.
• W Niemczech w 2015 r. dokonano 16 ataków z użyciem materiałów wybuchowych na ośrodki dla uchodźców. W sumie w ubiegłym roku doszło do 1027 przestępstw przeciwko tym ośrodkom; w 127 przypadkach chodziło o akty z użyciem siły.
• Władze Pakistanu w ramach walki z terroryzmem islamskim, wzmożonej zwłaszcza po krwawym zamachu na szkołę wojskową w Peszawarze w grudniu 2014 r., zamknęły 182 medresy – szkoły koraniczne.
• Polska kupi od Francji tylko kilka śmigłowców Caracal. Taką informację podała „Rzeczpospolita”, powołując się na źródła w MON. Według dziennika, min. Antoni Macierewicz powiedział już o tym stronie francuskiej.
• Rząd Włoch przeznaczy 600 mln euro w roku bieżącym i 1 mld euro w 2017 r. na pomoc dla najuboższych. Będzie ona jednak uzależniona od ich gotowości do szukania pracy i podnoszenia swoich kwalifikacji.