Reklama

Niedziela 7/2016

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Pęka serce Europy

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Dzisiaj na Starym Kontynencie wyraźnie widać walkę dobra ze złem. Coraz bardziej uświadamiamy sobie, że Europa bez chrześcijaństwa staje się barbarzyńska, ale również to, że aby zatrzymać zewsząd napierające zło, Polska może mieć do odegrania specjalną rolę.

Do Maryi po filozofię życia

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Na Jasnej Górze 2 lutego 2016 r. miała miejsce 22. już pielgrzymka parlamentarzystów. Zawsze przy tej okazji niektórzy jej uczestnicy odwiedzali również redakcję „Niedzieli”. Spotykaliśmy się na krótką chwilę, by zamienić kilka słów, pełnych życzliwości i troski o Polskę.

z Watykanu
4

Z Watykanu

z kraju i ze świata
5

Z kraju i ze świata

z Jasnej Góry
6

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

z Polski
7

Z Polski

gorący temat
8

Program „Rodzina 500+”

wd

Pierwsze kilkanaście dni po zgłoszeniu projektu ustawy zawierającej program „Rodzina 500+” przedstawiciele rządu spędzili na tłumaczeniu go, rozwiewaniu wątpliwości itp. Czy „Rodzina 500+” okaże się epokowym wynalazkiem – tego dziś nie wiemy, ale wiemy, że determinacja rządzących we wprowadzaniu swojego sztandarowego projektu jest wielka

dookoła Polski
9

Dookoła Polski

wd

Zaproszenie dla Rządu RP na obchody 1050-lecia Chrztu Polski, skierowane przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego do premier Beaty Szydło, ma charakter symboliczny. Rządowe agendy od dawna uczestniczą w przygotowaniach jubileuszu

10

Spotkanie na Kubie Papieża Franciszka z Patriarchą Cyrylem

pielgrzymka papieska • 12-17 lutego 2016 r. • hasło: Misjonarz miłosierdzia i pokoju
10-11

Franciszek poruszy turbiny Meksyku

Ks. Marek Łuczak

Meksyk przygotowuje się do fiesty – w takich słowach o nastrojach meksykańskich katolików związanych z oczekiwaniami na pielgrzymkę papieża Franciszka do ich kraju mówił o. Guillermo Gutiérrez – Meksykanin na co dzień pracujący w Papieskiej Radzie ds. Rodziny

11

Działanie Pana Boga

Ks. Paweł Rozpiątkowski

temat numeru: Wielki Post • Miłosierdzie
12-15

Polityka bez zasad

Ks. Andrzej Zwoliński

Jezus bezpośrednio doświadczył siły władzy ludzi. Jako poddany Imperium Rzymskiego, które wówczas zawładnęło m.in. Palestyną, musiał płacić podatki na rzecz okupanta. Znał dobrze historię św. Jana Chrzciciela, który stracił życie, bo przypominał Herodowi, poplecznikowi Rzymu, że grzeszy, biorąc żonę swego brata za własną

Miłosierdzie bez granic

Milena Kindziuk

Maleńka wyspa na Oceanie Indyjskim. W miejscu, do którego nie dotarła jeszcze cywilizacja, ludzie okryci liśćmi trzymają w rękach różaniec i odmawiają Koronkę do Bożego Miłosierdzia w swoim języku – taki obrazek widać na zdjęciu, które otrzymała s. Elżbieta Siepak, rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Gibraltarska Patronka Europy
16-17

Maryja Pani Europy i Patronka Gibraltaru

Maria Kantor

Historia kultu Maryi na Gibraltarze rozpoczęła się w roku 1309, kiedy król Hiszpanii Ferdynand IV odbił Gibraltar z rąk muzułmańskich. Po tym zwycięstwie złożył dziękczynienie Bogu i poświęcił kontynent europejski Matce Chrystusa, nadając Jej tytuł Pani Europy.

Modlę się za Europę

Rozmawia ks. Kazimierz Kurek SDB

Z dr Monique Risso z sanktuarium Matki Bożej Patronki Europy w Gibraltarze rozmawia ks. Kazimierz Kurek SDB

rozmawiamy o Europie
18-19

Nie wtrącać się w wewnętrzne sprawy Polski

Rozmawia ks. Cezary Chwilczyński

Z niemieckim politykiem Hansem-Olafem Henkelem – posłem do Parlamentu Europejskiego, wykładowcą akademickim, publicystą – rozmawia ks. Cezary Chwilczyński

Wiedeń • powstaje pomnik polskiego króla
20

Sobieski na Kahlenbergu

Włodzimierz Rędzioch, korespondencja z Wiednia

Kahlenberg to wzgórze dominujące nad Wiedniem, z którego roztacza się wspaniały widok na miasto i płynący poniżej Dunaj. To z tego strategicznego miejsca król Jan III Sobieski dowodził wojskami, które stoczyły zwycięską bitwę z Turkami oblegającymi miasto.

ponad granicami
22-23

Czy Ameryka zniesie nam wizy?

Tomasz Winiarski

To pytanie zadają sobie wszyscy polscy turyści planujący podróż do USA. Od lat politycy w Warszawie i amerykańska Polonia za oceanem próbują lobbować włączenie naszego kraju do programu ruchu bezwizowego, czyli tzw. Visa Waiver Program.

nowa telewizja
24-25

W Historii prawda się obroni

Rozmawia Andrzej Tarwid

Z Piotrem Gursztynem – nowym dyrektorem TVP Historia – rozmawia Andrzej Tarwid

na św. Walentego
26-27

Miłość jest święta

Ks. Jarosław Krzewicki

14 lutego Kościół wspomina św. Walentego. Wiadomości na jego temat są skąpe i niedokładne. Dziś jest znany bardziej z imienia niż z życia, a opis jego drogi oparty na faktach podszyty jest legendą. Święto walentynek cieszy się wielką popularnością, choć z wiarą i postawą męczennika niewiele je łączy. Czy warto poświęcać Walentemu aż tyle uwagi?

27

Na rogu Afryki

Karolina Mysłek

Zmagania, walka – ze światem, systemem, sposobem myślenia i działania, a na końcu ta najtrudniejsza – z samym sobą. Afrykańskie kontrasty, o których zwykle Europejczycy nie mają pojęcia – piękno architektury plus wyłaniająca się zewsząd bieda. Rzeczywistość – brudna, zakurzona i pełna robactwa.

propozycje
28

Biblijna formacja katechetów

Ks. Stanisław Jasionek

Katecheta, będąc sługą słowa Bożego, winien umiejętnie przekazywać zbawcze orędzie, uwzględniając aspekt egzystencjalny katechizowanych, ich możliwości poznawcze oraz problemy, z którymi borykają się na co dzień...

lamentacje na Wielki Post 2016
30

Znudzone serce

Ks. Krzysztof Pawlina

Żalą się ludzie nad sobą. Rozważają swoje błędy. Upadają i podnoszą się z upadków. Boleść człowieczeństwa w drodze. Łzy obmyją, żal ukoi duszę. Wielki Post to czas na lament duszy, czas oczyszczenia, odwrócenia się od zła.

wiara i życie
31

Pozostały tylko zgliszcza

Natalia Janowiec

W nocy z 1 na 2 lutego br. spłonął zabytkowy kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Libuszy. Ogień pojawił się ok. godz. 1. Akcja gaszenia pożaru trwała 7 godzin i brało w niej udział 150 strażaków. Niestety, zabytkowej świątyni nie udało się uratować. Pod uwagę wzięto dwie wersje przyczyny zdarzenia – zwarcie instalacji elektrycznej oraz podpalenie.

Pokusa pokonana uwielbia Boga

Ks. Mariusz Rosik

Spowiednikiem sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Wilnie od 1932 do 1942 r. był bł. ks. Michał Sopoćko. W 1933 r. jego penitentką została s. Faustyna Kowalska. Podczas spowiedzi Siostra Faustyna zwierzała się i długo opowiadała o prywatnych objawieniach dotyczących kultu Bożego Miłosierdzia.

liturgia tygodnia
32-33

Jezus przebywał w Duchu Świętym na pustyni i był kuszony

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza (Łk 4, 1-13)

Ludzkie próby

Abp Wacław Depo

Czas, który jest zawsze darem Bożym dla człowieka, znów wprowadził nas w nurt trudnych tajemnic naszego Odkupienia. Okres Wielkiego Postu – czas szczególnego wpatrywania się w Chrystusa Umęczonego i Ukrzyżowanego – jest również czasem rzeczywistego sprawdzianu naszej wiary.

poradnik duszpasterski
34

Prawda jest konieczna do życia

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Wielki Post to czas ćwiczenia ducha, w tym szczególnie walki ze swoimi przywarami i niedoskonałościami. To nie tylko kolejna szansa, ale po prostu zwykła konieczność.

felieton
35

Papież i Generał

Grzegorz Polak

Nigdy nie zapomnę tej atmosfery podniecenia, sensacji i spekulacji, kiedy w gronie dziennikarzy obsługujących drugą pielgrzymkę Jana Pawła II do Ojczyzny dowiedzieliśmy się o niezaplanowanym spotkaniu Papieża z gen. Jaruzelskim na Wawelu (22 czerwca 1983 r.).

35

Czas zacząć czerpać z chrześcijańskiego dziedzictwa Europy

Red.

Przed głosowaniem w Parlamencie Europejskim w Strasburgu 2 lutego br. odbyła się debata na temat nowej strategii w sprawie równouprawnienia płci i praw kobiet po 2015 r. W imieniu delegacji Prawa i Sprawiedliwości głos zabrała Jadwiga Wiśniewska.

rozmawiamy o Polsce
36-37

Własna energia elektryczna i gaz z Norwegii

Rozmawia Wiesława Lewandowska

O strategii bezpieczeństwa energetycznego Polski z Piotrem Naimskim rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty • opinie
38

Antyklerykalna Nowoczesna

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP, www.jmjackowski.pl

Posłowie Nowoczesnej używają w debacie publicznej tych samych argumentów, którymi posługiwał się Palikot.

Nowe rozmaitości

pr

Pierwszy raz od czasów stanu wojennego pojawiły się w Polsce kolejki. W ogonkach po członkostwo w Nowoczesnej stoją działacze PO. Proponujemy dla porządku wprowadzić starą sprawdzoną metodę – komitety kolejkowe. Pilnowałyby one, żeby nikt się nie wpychał bez kolejki

z prasy zagranicznej
39

Licytacja „papieskiego auta”

pr

Watykan sprzeciwia się islamofobii

pr

Stolica Apostolska sprzeciwia się islamofobii, która zbiera żniwo w umysłach i postawach wielu ludzi na świecie i nie chce w żaden sposób dawać pożywki dla jej wzrostu.

Siła laikatu

pr

Posłani, aby głosić Miłosierdzie

pr

Dekret o chorale

pr

Zginęło 10 tys. dzieci

pr

promocja
40

Nowe „Zapiski” ks. Popiełuszki

Milena Kindziuk

Ukazało się nowe, całościowe wydanie „Zapisków” ks. Jerzego Popiełuszki. Promocja, która miała miejsce w Domu Pielgrzyma „Amicus” przy kościele pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie, wzbudziła ogromne zainteresowanie. I przerodziła się w żywą dyskusję o toczącym się śledztwie w sprawie wyjaśnienia zbrodni dokonanej na kapłanie.

Kościół • media
41

O rocznicy Chrztu Polski

KAI

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki rozmawiał 3 lutego br. z szefami mediów katolickich o przygotowaniach do jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Spotkanie stanowiło zachętę do jak najszerszego przedstawiania tego jubileuszu

felietony
42-43

Odżyły marzenia

Alina Czerniakowska

W rozmowach z ludźmi wyczuwa się ostatnio radość, nadzieję, zadowolenie z szybkiego działania nowego rządu, a jednocześnie wstąpiła w nas chęć współtworzenia, pomocy w naprawie Rzeczypospolitej. Odżyło poczucie odpowiedzialności i tożsamości narodowej.

Kultura polityczna

Zdzisław Skotnicki

Komentatorzy sceny politycznej różnie tłumaczą działania opozycji rządowej. Również Panowie Jasny i Niedziela ustosunkowali się do tej kwestii.

Zaczęło się w Wilnie

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego, www.piotrowski.org.pl

Niemcy w sprawę ukraińską wmieszały całą Unię Europejską, co ostatecznie doprowadziło do nałożenia sankcji na Rosję

Polski europoseł apeluje do przewodniczącego PE Martina Schulza o utworzenie katolickiej kaplicy w Parlamencie Europejskim

Mirosław Piotrowski

Jak wiemy, Unia Europejska została zbudowana na fundamencie chrześcijańskim. W Parlamencie Europejskim nie ma jednak osobnej katolickiej kaplicy, co może niepokoić.

Festiwal Młodych Talentów Niemen Non Stop
44-45

Festiwal Niemena w Słupsku

Krzysztof Kąkol

Czesław Niemen, gdyby żył, 16 lutego 2016 r. obchodziłby 77. rocznicę urodzin.
Niestety, od 12 lat możemy tylko wspominać tego artystę

jak zostać gwiazdą • nowa książka
46-47

Przepis na sukces w pracy i w życiu

Lidia Dudkiewicz

Wierni Czytelnicy „Niedzieli” z pewnością pamiętają serię artykułów Magdaleny Pawlickiej, prezentujących ludzi z pierwszych stron gazet, znanych z radia, telewizji, estrady, sceny teatralnej czy stadionu, które kilka lat temu drukowane były w naszym tygodniku

rodzina • poradnik
48

Człowiek na ulicy

Michał Piekara

Od przeszło pół roku razem z moją rodziną posługujemy na misjach w Wielkiej Brytanii. Bóg zechciał, abyśmy osiedli w drugim co do wielkości mieście Anglii – Birmingham, znanym z największej mieszanki kulturowej w całej Anglii, w którym istnieje największa po Londynie wspólnota muzłumanów, hindusów, buddystów i sikhów. Nie sposób tego nie zauważyć, gdy wychodzi się na jakąkolwiek ulicę miasta. Okazało się, że dla nas Birmingham jest również miejscem konfrontacji z naszymi ukrytymi uprzedzeniami.

48

Pociąg „Niedzieli” do Watykanu

ogłoszenie
49

Jak wspomóc Fundację Nasza Przyszłość

Niedziela Młodych
50-53

Idź się zatrzymać

Ks. Kacper Nawrot

W Wielkim Poście zapraszamy Was do wejścia w nowe życie. Do pokochania siebie na nowo z całym bagażem codzienności. Dzisiaj propozycja ekstremalna – pielgrzymka do Santiago de Compostela z wchodzeniem w siebie i w swoje pragnienia

Granice w randkowaniu

Zbieg

Anna Przewoźnik

Kiedy powiedziałem swoim rodzicom, jak będzie zatytułowana moja nowa płyta, mama zapytała, czy na okładce będą więzienne kraty. Na co zareagował tata: No co ty, raczej błękit nieba, góry, bezdroża, po prostu wolność. Oboje mają po części rację

#prayformercy

Media dzieciom

km

ŚDM i ewangelizacja

Oprac. Karolina Mysłek

Z kroniki ŚDM

Oprac. km

kultura
54

Na nieludzkiej ziemi

Witold Dudziński

Zapomniany front

wd

Zapis Drogi

wd

Szkoła integracji

wd

kino
55

W miejskim kinie ze św. Bernadettą Soubirous

Ks. Mariusz Frukacz

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Nie jesteśmy sami

Chcą korespondować

różne
57

Kalendarium 14-20 II 2016

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne Dary

Rekolekcje Ruchu Rodzin Nazaretańskich

Warsztaty

„My, z Polski wygnańcy, Sybiru skazańcy, Na stos rzuciliśmy swój życia los,
na stos, na stos”.

58

Kasza gryczana z białym serem

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Tak przyrządzoną kaszę można podawać jako samodzielne danie lub dodatek do mięs czy ryb. Przepis pochodzi z Irlandii. Przekazała nam go p. Krystyna Szymonik z Częstochowy.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Duch i materia

Ks. Piotr Bączek

Duch potrzebuje materii, ale ona nie może być ważniejsza. Takie zdanie można ukuć na kanwie lektury czytań 1. niedzieli Wielkiego Postu.

Kropla miłości uczynkiem miłosierdzia

Monika Jaworska

W Roku Miłosierdzia w naszej diecezji pełną parą ruszyły akcje krwiodawstwa. To dobra forma czynienia miłosierdzia bliźnim.

Wskazują kierunek

Monika Jaworska

Z przedstawicielkami wspólnoty karmelitańskiej z Trzebini – postulantką Karoliną Serafin i s. Zofią Wojnarowską CM, o przygotowaniach do ŚDM rozmawia Monika Jaworska.

Nowe władze Rycerstwa Niepokalanej

Ks. Piotr Bączek

Podczas zjazdu w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach 30 stycznia odbyły się wybory nowego Zarządu Rycerstwa Niepokalanej Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Niedziela częstochowska

Starszy kapłan w Roku Miłosierdzia

Ks. Ireneusz Skubiś

Pamiętam, jak krótko po swoich święceniach kapłańskich byłem w Domu Księży Emerytów w Częstochowie, gdzie zmarł ks. Stefan Niedźwiedzki, notariusz częstochowskiej kurii.

Poznać Ojca

Karolina Mysłek

– Kiedy myślę o tajemnicy ojcostwa, myślę nie tylko o mężczyznach, ojcach rodzin, ale o was jako jedności. Bo tajemnica Bożego Ojcostwa to przede wszystkim miłość, która jest jednością – tak do Wspólnoty Bożego Ojcostwa mówił abp Wacław Depo.

Z Duchem Świętym w „zawierciańskim wieczerniku”

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Z ks. Błażejem Małolepszym – wikariuszem parafii św. Stanisława Kostki w Zawierciu oraz inicjatorem Wieczorów Uwielbienia – rozmawia Agnieszka Raczyńska-Lorek.

Niedziela podlaska

Katować czy poukładać

Edyta Hartman

Dzisiaj walentynki. Na każdym niemal kroku będziemy świadkami komercyjno-medialnego szumu wokół święta zakochanych, czy tego chcemy, czy też nie.

Spełniają wielką misję

Ks. Artur Płachno

Na zakończenie Roku Życia Konsekrowanego członkowie zgromadzeń zakonnych z terenu diecezji drohiczyńskiej przybyli 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, na zaproszenie Pasterza diecezji do Drohiczyna na wspólną modlitwę.

Benefis ks. Stanisława Bogusza

Hanna Grochowska

W Sokołowskim Ośrodku Kultury 24 stycznia, w ramach cyklicznych spotkań „Tu pozostać muszę...”, odbył się benefis ks. Stanisława Bogusza, pierwszego proboszcza parafii pw. Miłosierdzia Bożego, budowniczego sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim.

Wielki Post – szczególny czas refleksji

Ks. Mariusz Boguszewski, Marek Sobisz

Z wicemarszałek Senatu RP Marią Koc rozmawiają ks. Mariusz Boguszewski oraz Marek Sobisz.

Niedziela kielecka

Św. Rita i Sue Ryder w Pierzchnicy

Agnieszka Dziarmaga

Nad Domem Seniora w Pierzchnicy czuwają niezwykli patroni: św. Rita, którą zwykliśmy prosić o orędownictwo w sprawach trudnych i beznadziejnych, oraz lady Sue Ryder – wielka przyjaciółka Polski, orędowniczka polskich spraw i twórczyni idei opieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi.

Jakubowy Szczaworyż

Katarzyna Dobrowolska

W renesansowej, przepięknie odnowionej świątyni w Szczaworyżu pw. św. Jakuba Starszego Apostoła od wieków króluje Matka Boża Łaskawa, czczona w obrazie znajdującym się w ołtarzu głównym.

Dar od Rycerzy Kolumba

K. D.

Dwadzieścia wózków inwalidzkich przekazali Rycerze Kolumba dla diecezji kieleckiej. Wózki trafiły już do Hospicjum bł. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach prowadzonego przez Caritas Kielce.

Niedziela małopolska

Dwa świadectwa

Zebrała Agnieszka Konik-Korn

Drogi do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach wiodą z bliska i daleka. Jedni przybywają tu na co dzień, inni – kiedy tylko nadarza się okazja.

Szczęśliwy historyk

Maria Fortuna-Sudor

Zdzisław Bednarek najlepszym historykiem Krakowa w roku szkolnym 2014/2015.

Tu odpoczywał

Małgorzata Cichoń

Że Ignacy Jan Paderewski (1860–1941) wielkim patriotą, pianistą światowej sławy i politykiem był – słyszałam już nie raz. Ale, że w Małopolsce miał swój dworek, w którym bywał przez 6 lat?

Ryba w kajaku

Wysłuchała Małgorzata Cichoń

Na VI Ogólnopolską Spartakiadę Zimową KSM pod hasłem „Żyć – nie wegetować”, która odbędzie się 20 lutego w Myślenicach, zaprasza Wojciech Krakowiak, zastępca prezesa i rzecznik prasowy Zarządu Diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

Niedziela lubelska

Łaska po łasce

Ks. Krzysztof Podstawka

Ogłaszane przez kolejnych papieży jubileusze na trwałe wpisują się w duchowy pejzaż Kościoła. W ostatnich latach staliśmy się uczestnikami wielu takich wydarzeń, które zachęcały do głębokiej refleksji nad własnym życiem i kondycją współczesnego chrześcijaństwa.

Bezcenna obecność

Urszula Buglewicz

Uroczystą Liturgią sprawowaną pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika z udziałem kilkuset sióstr i braci zakonnych zakończył się Rok Życia Konsekrowanego.

Lublin stolicą pojednania

Grzegorz Jacek Pelica

Wiele osób zaangażowanych w ruch ekumeniczny wskazuje na Lublin jako wzorcowe miejsce dialogu, współdziałania i modlitwy o jedność chrześcijan.

Warto zobaczyć

(buk)

W Muzeum na Zamku Lubelskim można oglądać wystawę pt. „Matejko, Chełmoński, Pankiewicz i inni. Akwarele, pastele, rysunki i grafiki ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II”.

Niedziela legnicka

Słuchać świeckich

Ks. Bogusław Wolański

Pasterzem parafii jest proboszcz. Zostaje on posłany przez biskupa do parafii, by tam głosić Słowo Boże, udzielać sakramentów, katechizować, troszczyć się o ubogich i chorych. Ponosi on pełną odpowiedzialność za wspólnotę, która została mu powierzona.

Św. Florian wzorem do naśladowania

Brygida Gucwa

Szkoła Podstawowa w Rębiszowie 29 stycznia otrzymała imię św. Floriana. Z tej okazji placówce wręczono także nowy sztanda.

Niedziela łódzka

Aby na nowo działały w nas i nas jednoczyły zbawcze wody chrztu świętego

Abp Marek Jędraszewski

List Abp. Marka Jędraszewskiego, Metropolity Łódzkiego, na Wielki Post 2016.

Wszystko ma sens – szukajmy go razem

Anna Skopińska

Z ks. Juliuszem Lasoniem – diecezjalnym duszpasterzem służby zdrowia, kapelanem Szpitala im. M. Kopernika w Łodzi, kapelanem domu pomocy społecznej i hospicjum – rozmawia Anna Skopińska.

Ks. Jan Grodkiewicz

Oprac. ks. Kazimierz Dąbrowski

W obozie koncentracyjnym w Dachau zginęło 114 księży diecezji łódzkiej. Żadna inna diecezja w Polsce nie poniosła tak dużych procentowo strat duchowieństwa. W 2015 r. roku minęła 70. rocznica wyzwolenia obozu.

Niedziela przemyska

Etos

Ks. Zbigniew Suchy

Rozpoczyna się Wielki Post i w sercach wielu z nas trwają zmagania, jak w sposób dobry przeżyć ten szczególny czas Kościoła.

Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie

Ks. Jan Bielec

Parafia pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie należy do jednej z młodszych wspólnot w archidiecezji przemyskiej. Jej początki sięgają roku 1984.

Łańcucki czyściec

Arkadiusz Bednarczyk

315 lat temu powstało w Łańcucie niezwykłe bractwo – Kongregacja Dobrej Śmierci. Pamiątką po nieistniejącej już kongregacji są zachowane u nielicznych mieszkańców Łańcuta karty wpisów do bractwa wydane w 1931 r.

Niedziela rzeszowska

Kalwaria Widelska

Teresa Samojedny

Na początku XXI wieku na Podkarpaciu, w powiecie kolbuszowskim, w miejscowości Widełka z inicjatywy księdza proboszcza Lucjana Kota, wspieranego przez radę parafian, powstał nowy cmentarz oraz mała kalwaria.

Kapłan, muzyk, poeta

Andrzej Szypuła

O. Cherubin Pająk OFM zmarł 4 lutego 2006 r. A więc to już 10 lat…

Niedziela sandomierska

Poznać Miłosiernego

Ks. Adam Stachowicz

W tym roku: Janów Lubelski, Ostrowiec Świętokrzyski, Połaniec, Sandomierz, Stalowa Wola, Staszów i Tarnobrzeg będą miastami, gdzie duszpasterze z wiernymi przeżywać będą nabożeństwa stacyjne, wzorowane na rzymskich uroczystościach pasyjnych.

W służbie Bogu i ludziom

Ks. Adam Stachowicz

Nie wystarczy złożyć i przestrzegać naszych zakonnych ślubów, aby wypełnić nasze powołanie. Trzeba postępować według natchnienia Ducha Świętego, bo tylko wtedy wypełnimy wolę Chrystusa – mówił o. Marek Miszczyński, kapucyn.

Kolejne Centrum Pomocy Rodzinie

Ks. Adam Stachowicz

W Woli Rzeczyckiej bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił 31 stycznia siedzibę Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie (KCPR) dla dekanatu pysznickiego.

Chrześcijańskie walentynki?

Katarzyna Woynarowska

Chcemy, czy nie walentynki zagościły na dobre w naszej obyczajowości. Jednak co roku wzbudzają one emocje, czego dowodem może być dyskusja zainspirowana przez naszą redakcję w Internecie.

Niedziela sosnowiecka

Ja was wybrałem

Ks. Tomasz Zmarzły

Jest takie opowiadanie o królu, który poszedł do swego ogrodu i zastał tam więdnące i umierające drzewa, krzewy i kwiaty. Dąb powiedział mu, że umiera, gdyż nie może być tak wysoki jak sosna. Gdy zwrócił się do sosny, dowiedział się, że więdnie ona, gdyż nie może znieść, że nie ma takich winogron jak winorośl.

Chorych nawiedzać

Piotr Lorenc

Biskup Grzegorz Kaszak spotkał się z pacjentami, personelem medycznym i niemedycznym oraz wolontariuszami jaworznickiego Hospicjum „Homo Homini” im. św. Brata Alberta.

Patroni naszych ulic

Agnieszka Raczyńska-Lorek

W ślad za przełomowymi wydarzeniami społeczno-politycznymi zazwyczaj idą zmiany, których następstwa pozostają w świadomości ludzi przez kolejne pokolenia. Jako przykład może posłużyć nazewnictwo ulic, alei, rond, placów czy skwerów.

Niedziela świdnicka

Apostołowie Słowian i św. Walenty

Julia A. Lewandowska

14 lutego Kościół powszechny obchodzi uroczystość świętych Cyryla i Metodego, mnichów żyjących w IX wieku. Bracia byli doskonałymi kaznodziejami, którzy w ojczystym języku mówili Słowianom o Bogu.

Od przedpościa do bezpościa

Ks. Sławomir Marek

Karnawał jest z nami, odkąd pamiętamy i całkiem dobrze nam się kojarzy. Niewielu jednak chce pamiętać, że wywodząc się z włoskiego „carnevale”, ma być „pożegnaniem z mięsem”.

Wezwanie do pokuty

Bp Ignacy Dec

Celem pokuty jest nasze duchowe odrodzenie. Pokuta ma nas przybliżyć do Boga i do drugiego człowieka, ma nas doprowadzić do odkrycia piękna i smaku życia. W podjęciu pokuty chodzi więc o nasze duchowe dobro. Pokuta spełniana przed Bogiem ma moc oczyszczającą.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

O naśladowaniu Chrystusa

Patrycja Skrobańska

Droga Krzyżowa to najbardziej popularne nabożeństwo odprawiane w kościołach w czasie Wielkiego Postu.

Czynienie znaku krzyża

Justyna Wołoszka

uż w Kościele pierwszych wieków przyjął się zwyczaj, że wierni czynili znak krzyża na sobie, na innych osobach lub na pewnych przedmiotach.

Pomocnicy Komunii świętej

Adam Szewczyk

30 styczna 2016 r. rozpoczęła się kolejna edycja kursu dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., organizowanego przez Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej.

Metafora świata. Filip II jako władca i kolekcjoner

Zygmunt Piotr Cywiński

Na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie trwa aktualnie wystawa inaugurująca nową przestrzeń wystawienniczą po zakończeniu prac modernizacyjnych w jego skrzydle północnym. Prezentuje bezcenne obiekty kultury renesansowej na Pomorzu, które po raz pierwszy udało się zgromadzić w tak dużej ilości.

Walentynki i rozwody

Przemysław Fenrych

Nic ważniejszego nie mogą rodzice dać dzieciom niż to, że będą się mocno i prawdziwie kochali”. Powiedziałem to oczywiste dla mnie zdanie w towarzystwie, w którym dwie panie opowiadały radośnie o swoich rozwodach i o tym jak teraz osobno są ze swoim byłym świetnymi rodzicami.

Niedziela toruńska

Czas, by usłyszeć

Beata Pieczykura

Dziś, w 1. niedzielę Wielkiego Postu, na początku czasu przemiany słyszymy zachęty do tego, by spojrzeć na własne życie i zastanowić się, na ile istnieję, a na ile posiadam – i w tym świetle odpowiedzieć Panu Bogu na Jego wezwanie.

Orędownik w chorobie, patron w miłości

Wojciech Wielgoszewski

Walentynki! Co roku 14 lutego pojawiają się okolicznościowe kartki, upominki z czerwonym serduszkiem, emblematem uczucia, które tego dnia wyznają sobie zakochani. Kim był święty, z którego imienia wywodzi się nazwa tego obyczaju?

Więcej niż rzeźba

Mikołaj Wyrzykowski

W parafii pw. Matki Bożej Królowej Męczenników Polskich w Przysieku została odsłonięta rzeźba anioła. Z artystką Barbarą Grajny, parafianką i twórcą rzeźby, na temat procesu jej powstawania oraz symboliki, jaką ze sobą niesie, rozmawia Mikołaj Wyrzykowski.

Jest takie miejsce…

Aleksandra Wojdyło

Karmel? Kraty? Nieustanna modlitwa? Czasami da się słyszeć takie pytania zdziwionych osób, które nie znają tego miejsca i tej duchowości. A trzeba powiedzieć, że jest to niecodzienne, a zatem wspaniałe miejsce. Trzeba tu być, aby zrozumieć.

Niedziela warszawska

Co jest pewne?

Milena Kindziuk, redaktor prowadzący

Zawsze, ilekroć chcę pisać o bł. ks. Popiełuszce, moi redakcyjni koledzy na kolegium protestują! I kolejny raz tłumaczą mi, że nasi Czytelnicy nie zdzierżą więcej tekstów na ten temat, i że to tylko mnie interesuje, bo od 20 lat badam życie i działalność ks. Jerzego.

Jedyne takie liceum

Artur Stelmasiak

Po długich staraniach udało się przekształcić prywatne Liceum katolickie im. bł. ks. Romana Archutowskiego na Bielanach w szkołę publiczną. Teraz jej uczniowie będą mieli takie same prawa, jak młodzież ze szkół państwowych.

Umieraj... żywy

Wojciech Dudkiewicz

Dewiza Bractwa Dobrej Śmierci – Vivus morire (Umieraj żywy) – nie oznacza, że bracia nie kochają życia. Przeciwnie. Trzeba być świadomym własnych ograniczeń, ale wyzwaniem jest życie, a nie śmierć.

Niedziela wrocławska

Miłosierdzie ma moc

Adrianna Sierocińska

W rozmowie z Andreą Torniellim, spisanej w książce pt. „Miłosierdzie to imię Boga”, Ojciec Święty opowiedział o swoim przekonaniu: żyjemy w czasach miłosierdzia. Co to znaczy? – Powinniśmy odwołać się do biblijnej starotestamentowej tradycji, według której imię objawia istotę – wyjaśnia bp Andrzej Siemieniewski.

7 Cudów Wrocławia i Dolnego Śląska

Mateusz Cieniawski

Przez najbliższe trzy miesiące we wrocławskim Ratuszu można oglądać najcenniejsze skarby regionu: zabytki nauki i kultury, dokumentację spektakularnych dokonań naukowych, mapy, druki, dokumenty.

Grzech – namierzyć, nazwać i wyznać

Adrianna Sierocińska

O wstydzie i stresie przed spowiedzią, a także o tym, jak zrobić rachunek sumienia z dwoma wrocławskimi kapłanami rozmawia Adrianna Sierocińska.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Zachęta do pokuty

Bp Marian Rojek

Nieustannie w Kościele zaznaczyły się tendencje do rozmiękczania Ewangelii. Na różne sposoby sprytnie usypia się przez media zbiorowe sumienie katolików, które zaczyna tracić wrażliwość rozróżniania cnoty od zła moralnego, i nie umie albo nie ma śmiałości przeciwstawić się błędom.

Biłgorajscy dekarze pomogli

Maria Szado

Szczerzec to miasteczko w powiecie lwowskim, położone nad rzeczką Szczerka, 25 km na południowy zachód od Lwowa.

Błogosławieni… roztańczeni

Joanna Ferens

Nie wstydźcie się waszych ideałów – wręcz przeciwnie, głoście je i brońcie ich! Właśnie jako KSM – słowami św. Jana Pawła II, wypowiedzianymi do młodzieży podczas ogólnopolskiej pielgrzymki KSM do Rzymu 15 kwietnia 1995 r., rozpoczął się I Charytatywny Bal Młodych diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Zakochani znów kolejny raz

Ks. Adrian Put

W tym roku 14 lutego wypada w niedzielę. Będzie to zatem okazja do jeszcze większego szumu medialnego wokół tzw. święta zakochanych. Osobiście nic przecież nie mam wobec tak niesamowitego stanu, jakim jest miłość. Wszak to sam Chrystus Pan dał nam najlepszy przykład miłości.

Klucz otwierający niebo

Katarzyna Jaskólska

2 lutego w Zielonej Górze i Gorzowie odprawiono uroczyste Msze św. z okazji Dnia Życia Konsekrowanego. Wzięli w nich udział przedstawiciele wszystkich zgromadzeń posługujących na terenie naszej diecezji.

Możemy więcej

Katarzyna Jaskólska

Codzienność pędzi, a człowiek za nią. Co zrobić z Wielkim Postem, żeby kolejny raz go nie przegapić?

Brama katedralna

Ks. Adrian Put

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia trwa już ponad dwa miesiące. Duszpasterze mówią o pierwszych owocach tego szczególnego czasu. Nasza redakcja zatrzyma się przy wszystkich Bramach Miłosierdzia wyznaczonych w naszej diecezji, by przybliżyć Czytelnikom dobro, które się tam dzieje.

Reklama

Najpopularniejsze

„Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach” -...

Kościół

„Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach” -...

Dziś 89. rocznica płockich objawień Jezusa Miłosiernego

Kościół

Dziś 89. rocznica płockich objawień Jezusa Miłosiernego

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Kościół

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Praga: polscy księża mistrzami Europy w halowej piłce...

Sport

Praga: polscy księża mistrzami Europy w halowej piłce...

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Kościół

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Kościół

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Wiara

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...