Reklama

Bohaterowie wychodzą z cienia historii

Artur Stelmasiak

Szczątki płk. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka, zamordowanego przez bezpiekę 8 lutego 1951 r., odnaleziono w 2013 r. na Łączce na warszawskich Powązkach. w Łodzi i w Warszawie odbyło się uroczyste pożegnanie Żołnierza Niezłomnego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Łodzi 21 i 22 kwietnia br. odbył się pierwszy etap pożegnania płk. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka, dowódcy V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Uroczystości pożegnalne rozpoczęły się konduktem żałobnym, który w asyście konnych oddziałów straży miejskiej przejechał z łódzkiego placu Wolności do bazyliki archikatedralnej. Następnie trumnę z doczesnymi szczątkami płk. Szendzielarza wprowadził do świątyni abp Marek Jędraszewski, który sprawował pożegnalną Eucharystię.

Zabijano cześć i pamięć

W homilii abp Jędraszewski podkreślił, że z największą czcią trzeba pochylić się nad postacią wielkiego bohatera naszej Ojczyzny. – Chcemy przez to zrozumieć, kim jesteśmy, jaka historia nas tworzyła i jakie na nas spoczywa wielkie zobowiązanie. Metropolita łódzki przypomniał historię życia, walk i zmagania płk. Szendzielarza. – Nie dał się zagarnąć do niewoli radzieckiej. Podjął walkę jako oficer polskiego wojska. Jego żołnierze byli umundurowani. Na piersiach nosili ryngrafy z Matką Bożą Ostrobramską. Do końca byli wewnętrznie wolni, choć zdawali sobie sprawę z tego, że po ludzku ich walka jest beznadziejna. Zdradzeni, samotni, ginący – mówił Ksiądz Arcybiskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwrócił uwagę, że Żołnierzy Wyklętych nazywano mordercami, zbirami, bandytami. Były to plugawe oskarżenia, które rzucano na nich, by zabić polską duszę.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. odczytano Apel Poległych. Słowo do licznie zebranych w archikatedrze łódzkiej skierował minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

W drugim dniu łódzkiego pożegnania płk. Zygmunta Szendzielarza, 23 kwietnia, w bazylice archikatedralnej odbyły się Nieszpory żałobne, które poprzedziło całodzienne czuwanie. Modlitwie przewodniczył bp Marek Marczak.

Pośmiertny awans

Trumna ze szczątkami płk. Zygmunta Szendzielarza została przewieziona z Łodzi do Warszawy. Ostatni etap pożegnania „Łupaszki” odbył się w stolicy w niedzielę 24 kwietnia. Przed rozpoczęciem Eucharystii odczytana została decyzja ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza o awansowaniu ppłk. Zygmunta Szendzielarza na stopień pułkownika. Mszy św. w kościele pw. św. Karola Boromeusza z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Na uroczystości pogrzebowe przybyli licznie przedstawiciele parlamentu. Obecni byli członkowie rodziny „Łupaszki”.

Gotowi na wszystko – dla Ojczyzny

Reklama

Biskup polowy WP przywołał słowa płk. „Łupaszki”, będące uzasadnieniem decyzji wielu Polaków o kontynuowaniu walki zbrojnej: „My jesteśmy z miast i wiosek polskich. My chcemy, żeby Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród. Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć i życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich mordują najlepszych Polaków, domagających się wolności i sprawiedliwości”. Bp Guzdek tłumaczył, że śp. płk Szendzielarz niczym ziarno pszeniczne wsiane w glebę obumarł, aby żyła wolna Polska, aby narodził się wolny kraj. – Od mogiły żołnierza nie odchodzi się ze złamaną duszą, nie odchodzi się z poczuciem klęski i beznadziejności, ale z niezbitym przekonaniem, że oto wyrosła nowa wartość ducha, wartość nie moja, nie twoja, ale nas wszystkich, wartość należąca do całego Narodu – dodał.

„Z Bogiem, Panowie”

Słowa wypowiedziane przez śp. Zygmunta Szendzielarza przywołał także prezydent Andrzej Duda. Odpowiedział na ostatnie zawołanie płk. „Łupaszki”, który po wyjściu z celi, chwilę przed śmiercią, pożegnał swoich współwięźniów słowami: „Z Bogiem, Panowie”. – Panie Pułkowniku, zostaliśmy z Bogiem i z Bogiem jesteśmy cały czas. Skłaniając przed Panem głowę, chcę powiedzieć, że Polacy, a zwłaszcza młode pokolenie wie dziś, i to doskonale, że w tamtych czasach, trudnych, beznadziejnych, to wy zachowaliście się jak trzeba – zaznaczył Andrzej Duda i wskazał, że Polska – poprzez pamięć o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych, a także uroczystości pogrzebowe „Łupaszki” – po 65 latach odzyskuje swoją godność.

– Dziś ta godność wraca wraz z dumną Rzecząpospolitą, wraz z dumną Polską, która pochyla nisko głowę i oddaje hołd swojemu wielkiemu synowi, bohaterowi, niezłomnemu do samego końca. Chciałem z tego miejsca podziękować rodzinie Pana Pułkownika, rodzinom poległych Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierzom Niezłomnym, ale także harcerzom, strzelcom, kibicom i wszystkim młodym ludziom, którzy już od lat czcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych – podkreślił prezydent Duda.

Po Mszy św. trumna ze szczątkami śp. płk. Zygmunta Szendzielarza została przeniesiona na Cmentarz Powązkowski. Legendarnemu dowódcy V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej w jego ostatniej drodze licznie towarzyszyli rodacy. Przed złożeniem trumny do grobu głos zabrał minister Macierewicz. Jak podkreślił, wysiłek podjęty przez płk. „Łupaszkę” spowodował, że Polska jest dzisiaj wolna.

Na podst. KAI/RIRM

Podziel się:

Oceń:

2016-04-27 08:50

Wybrane dla Ciebie

Zachariasz i Elżbieta, rodzice Jana Chrzciciela

Niedziela warszawska 46/2003

Święci Elżbieta i Zachariasz

Wikipedia.com

Święci Elżbieta i Zachariasz

Zachariasz to bardzo ludzka, ale zdecydowanie pozytywna postać. To przykład moralnej przemiany, dokonanej w człowieku mocą specjalnego napomnienia Bożego. Zachariasz dobrze zrozumiał na wskroś lecznicze właściwości nawet bolesnych doświadczeń zsyłanych na nas przez Boga. Resztę jego życia zapewne wypełniały uczucia radosnej wdzięczności i szczęścia.

Więcej ...

Kolejny włoski nastolatek w drodze na ołtarze: wiara uczy smakować życie

2024-11-05 20:17

pixabay.com

„Huragan energii, który żył z niezwykłą intensywnością” - tak Marca Gallo wspominają koledzy. Chłopak zginął w wypadku na motorynce mając zaledwie 17 lat. Otwarcie jego procesu beatyfikacyjnego zapowiedziano właśnie w sanktuarium maryjnym w Montallegro. Kolejny rok z rzędu, w uroczystość Wszystkich Świętych, do tego miejsca pielgrzymowali jego koledzy i rodzina wspominając, jak Marco uczył ich smakować życie.

Więcej ...

Projekt dekryminalizacji aborcji wraca dziś do Sejmu

2024-11-06 07:10

Adobe Stock

W środę Sejm ma ponownie zająć się poselskim projektem nowelizacji Kodeksu karnego, który dąży do częściowej dekryminalizacji przerywania za zgodą kobiety jej ciąży oraz dekryminalizacji pomocy w samodzielnej aborcji.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Prośmy Pana o serce czyste i otwarte

Wiara

Prośmy Pana o serce czyste i otwarte

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

Kościół

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

Nowy biskup pomocniczy w diecezji warszawsko-praskiej

Kościół

Nowy biskup pomocniczy w diecezji warszawsko-praskiej

Zachariasz i Elżbieta, rodzice Jana Chrzciciela

Wiara

Zachariasz i Elżbieta, rodzice Jana Chrzciciela

Czy w piątek 1 listopada obowiązuje wstrzemięźliwość...

Kościół

Czy w piątek 1 listopada obowiązuje wstrzemięźliwość...

Nowenna za dusze czyśćcowe

Wiara

Nowenna za dusze czyśćcowe

Anglia: Od dziś modlitwa w milczeniu będzie przestępstwem

Wiadomości

Anglia: Od dziś modlitwa w milczeniu będzie przestępstwem

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Święta i uroczystości

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Zmarła Irena Golec. Żegnaj, Kochana Mamusiu....

Wiadomości

Zmarła Irena Golec. Żegnaj, Kochana Mamusiu....