Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Spotkanie ze świadkami Kościoła Misyjnego

Uczestnicy tegorocznego spotkania z werbistami
słuchają świadectwa misjonarza

A. Omylin´ski

Uczestnicy tegorocznego spotkania z werbistami słuchają świadectwa misjonarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie z misjonarzem to dobry czas, ponieważ ludzie mają okazję bezpośrednio z nim porozmawiać, zadać pytania. Myślę, że bezpośredni kontakt ze świadkiem danej kultury, danego Kościoła, w którym pracuje, jest tym, co stanowi o wartości tych spotkań. Także sam misjonarz ma okazję zobaczyć się z osobami modlącymi się za niego – podkreślał dyrektor Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie o. Wiesław Dudar SVD podczas dorocznego spotkania rejonowego Współpracowników Werbistów w Bielsku-Białej. Takowe odbyło się w 3. sobotę kwietnia w podziemiach kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej.

Uczestnicy mieli okazję posłuchać świadectwa, jakie wygłosił misjonarz o. Franciszek Wojdyła SVD, opowiadając o swojej 14-letniej posłudze misyjnej w Demokratycznej Republice Konga w Afryce. – Pracuję w parafii w Kinszasie – stolicy Demokratycznej Republiki Konga. W stolicy jest 160 parafii zamieszkałych przez 11 mln ludzi. Co roku udzielamy ponad 100 chrztów. Kościół nam przypomina, że poprzez chrzest powinniśmy dzielić się darem wiary z tymi, którzy tej łaski jeszcze nie otrzymali. Jest dużo miejsc w świecie, gdzie misjonarze nie zdążyli jeszcze dotrzeć. Wielu nie słyszało Ewangelii o Jezusie Chrystusie. My tu, w Polsce posiadamy ten dar, i to dzięki chrztowi z 966 r. Warto pomyśleć przynajmniej w modlitwie o tych ludziach, którzy Ewangelii jeszcze nie słyszeli i nie dostąpili łaski chrztu św. – zaznacza o. Wojdyła.

W centrum spotkania znalazła się Msza św. w intencji misji połączona z dziękczynieniem za 140. rocznicę założenia przez św. Arnolda Zgromadzenia Słowa Bożego, czyli Werbistów, i za 80-lecie powstania Polskiej Prowincji Księży Werbistów. – W tym roku doszła jeszcze ważna intencja dziękczynna za 1050 lat chrztu naszego kraju. Dla nas Werbistów jest to rok wyjątkowy, bo w tym roku przypada 10. rocznica śmierci wielkiego misjonarza, nestora polskich misjonarzy o. Mariana Żelazka SVD, który przez 50 lat pracował w Indiach wśród najbiedniejszych – mówi o. Dudar. Eucharystii przewodniczył o. Wojdyła w koncelebrze z o. Dudarem, ks. Januszem Talikiem – diecezjalnym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych oraz poprzednim diecezjalnym dyrektorem – ks. Stanisławem Budziakiem. Cały czas można było przynosić przedmioty, które wesprą dzieło misyjne. Przedstawiciele parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski z Bielska-Białej, którzy już od ponad 10 lat zbierają ostemplowane znaczki pocztowe na cele misyjne, w tym roku przynieśli ok. 44 kg znaczków. – W diecezji bielsko-żywieckiej ludzie stale angażują się w swoich parafiach w pomoc misjom. Czynią to szczególnie w parafiach, z których pochodzą księża misjonarze. Młodzi i starsi parafianie pomagają im materialnie, ale i duchowo, poprzez modlitwę. Misjonarze z naszej diecezji posługują w Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej – zaznacza ks. Budziak. Spotkanie z misjonarzami z Referatu Misyjnego Księży Werbistów zorganizowało Biuro Diecezjalnego Dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2016-05-05 11:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu spotkał się z przedstawicielami Narodowego Komitetu Obchodów Dnia Praw Rodziny

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Abp Stanisław Gądecki przyjął 21 września delegację Narodowego Komitetu Obchodów Dnia Praw Rodziny.

Więcej ...

Warszawa: „Czy sztuczna inteligencja może pomóc w głoszeniu Słowa Bożego?”

2024-04-15 17:24

Adobe Stock

„Czy sztuczna inteligencja może pomóc w głoszeniu Słowa Bożego?” - odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy konferencji zorganizowanej w poniedziałek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. - Nigdy sztuczna inteligencja nie zastąpi człowieka, ale może być pomocna - mówiła teolog z UKSW dr hab. Monika Marta Przybysz. Wśród prelegentów byli także ks. dr hab. Marcin Kowalski z KUL i dominikanin o. Paweł Kozacki. Punktem wyjścia spotkania było wydanie Nowego Testamentu z infografikami, które ukazało się nakładem Wydawnictwa Świętego Wojciecha. - To wydanie Pisma Świętego ma ogromną szansę przemówić do współczesnego człowieka - przekonywał ks. Kowalski. Spotkanie odbyło się na kanwie rozpoczętego w niedzielę Tygodnia Biblijnego.

Więcej ...

O synodzie w Sali Sesyjnej Dworca PKP

2024-04-16 09:53

Materiały organizatorów

W ramach Wieczorów Polskich odbędzie się 184. spotkanie, w programie którego będzie Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r.,...

Kościół

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r.,...

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Kościół

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny