Reklama

Niedziela Częstochowska

Dzienny Dom „Senior-Wigor” w Częstochowie

Program dedykowany seniorom

Seniorów odwiedził ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora częstochowskiej Caritas

Archiwum Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Seniorów odwiedził ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora częstochowskiej Caritas

Są aktywni, pełni energii, uśmiechnięci. Mają czas na to, by się spotkać. Miejscem, w którym mogą realizować swoje pasje, jest Dom Miłosierdzia im. św. Jana Pawła II Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przy ul. Rapackiego 3/5 w Częstochowie. Tam w ramach rządowego programu działa Dzienny Dom „Senior-Wigor”

Seniorzy kreatywnie spędzają czas od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. Cieszą się obecnością innych, szczególnie cenią sobie rozmowy, wspomnienia i wspólną modlitwę. A to oczywiście nie wszystko. Odbywają się zajęcia kulturalne, edukacyjne (m.in. „koło fortuny”, zgadywanki przyrodnicze i geograficzne), kulinarne, rehabilitacyjne, wspomagające utrzymanie kondycji fizycznej oraz ćwiczenia relaksacyjne, warsztaty tematyczne (np. rękodzieła), nauka języka niemieckiego, spotkania z ciekawymi ludźmi, takimi jak np.: lekarz, dietetyk, prawnik, ogrodnik, a także projekcje filmów. Chętni mają do dyspozycji również bibliotekę, salę odpoczynku, sprzęt RTV, stanowisko informatyczne (komputer z dostępem do Internetu) oraz stoły do ping-ponga i tzw. piłkarzyki. W ramach zajęć międzypokoleniowych młodzież VI LO im. Jarosława Dąbrowskiego czytała książki, a dzieci ze świetlicy prowadziły warsztaty plastyczne. W każdy piątek seniorzy uczestniczą w spotkaniach społeczności, podczas których są omawiane sprawy z bieżącego tygodnia oraz ustalany plan na kolejny tydzień. W bogatej ofercie nie mogło zabrać ciepłego posiłku. Marzeniem Caritas jest przystosowanie parku znajdującego się nieopodal budynku tak, by seniorzy mogli spędzać tam czas. A wszystko po to, aby dobrze czuli się w tym miejscu.

– „Senior-Wigor” to ogólnopolski program dedykowany seniorom – mówi ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Wyjaśnia, że adresatami są osoby starsze, które ukończyły 60 lat i nie są aktywne zawodowo. Mogą one skorzystać z zajęć na skierowanie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który weryfikuje sytuację finansową i faktyczną. Osoby, które chcą skorzystać z oferty, powinny wypełnić formularz zgłoszeniowy i napisać wniosek o pomoc. Wszyscy zainteresowani mogą korzystać z oferty Dziennego Domu „Senior-Wigor”, która jest połączeniem uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego. Celem programu jest bowiem zapewnienie seniorom wsparcia tak, aby aktywizować ich społecznie. Dlatego jest to oferta prozdrowotna, obejmująca propozycje w zakresie aktywności ruchowej lub kinezyterapii, aktywności edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej i opiekuńczej w zależności od potrzeb. Dom Seniora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej jest jedną ze 100 placówek powstałych w 2015 r. w ramach ogólnopolskiego programu „Senior-Wigor”.

Reklama

Placówka jest przystosowana dla 30 osób, a obecnie korzysta z niej 12 seniorów. Wszyscy zgodnie twierdzą, że w tym domu mogą się spotkać, porozmawiać, podzielić się dobrym humorem, swoimi zamiłowaniami czy przepisami na przetwory, a nawet tym, co kiedyś było trudnym doświadczeniem, a także zadbać o zdrowie.

Pani Krystyna tryska optymizmem. I ta radość udziela się innym. Wspomina dom rodzinny i tradycję śpiewania wraz z rodzicami. To upodobanie pozostało do dziś. – Śpiewamy, bo co nam zostało – tylko śpiewać – mówi. W tym miejscu można przekonać się o prawdziwości fraszki Jana Sztaudyngera: „Jedni są wiecznie młodzi, drudzy wiecznie starzy. To kwestia charakteru, a nie kalendarzy”.

Wspólne działanie Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, Urzędu Miasta Częstochowy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie, różnych osób, służb, instytucji umożliwiło przeprowadzenie remontu w celu dostosowania pomieszczenia do potrzeb osób starszych. Nie obyło się bez trudności, a najważniejsze, że udało się je przezwyciężyć. Uroczystego otwarcia i poświęcenia dokonał w grudniu ub.r. abp Wacław Depo.

Aby skorzystać z usług lub uzyskać bliższe informacje, należy skontaktować się z Domem Miłosierdzia im. św. Jana Pawła II Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, ul. Rapackiego 3/5 w Częstochowie (tel. 506-394-611) albo Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Częstochowie, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 2 (tel. 34/372-42-00); Rejonowym Zespołem Pomocy Społecznej nr 1, ul. Niepodległości 20/22 (tel. 34/370-94-04); Rejonowym Zespołem Pomocy Społecznej nr 2, ul. Staszica 10 (tel. 34/344-49-45); Sekcją Usług Środowiskowych i Instytucjonalnych, ul. Niepodległości 20/22 (tel. 34/363-02-09)

2016-05-19 13:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Oszuści „na wnuczka” w natarciu

Bożena Sztajner/Niedziela

W ostatnim czasie policja zarejestrowała w Częstochowie kilka telefonów do osób starszych, w których zapłakane głosy bliskich informowały staruszków o spowodowaniu wypadku samochodowego, potrąceniu dziecka, zatrzymaniu przez policję.

Więcej ...

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Więcej ...

Nowy patriarcha katolickich Ormian

2021-09-23 20:33
Raphaël Bedros XXI Minassian

Vatican News

Raphaël Bedros XXI Minassian

Ormiańscy katolicy mają nowego patriarchę. Papież zatwierdził wybór dokonany przez obradujący w Rzymie synod ormiańskiego Kościoła katolickiego. Jego patriarchą został Raphaël Bedros XXI Minassian, dotychczasowy ordynariusz dla wiernych Europy Wschodniej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Polska

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...