Reklama

Niedziela Częstochowska

Dzienny Dom „Senior-Wigor” w Częstochowie

Program dedykowany seniorom

Archiwum Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Seniorów odwiedził ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora częstochowskiej Caritas

Są aktywni, pełni energii, uśmiechnięci. Mają czas na to, by się spotkać. Miejscem, w którym mogą realizować swoje pasje, jest Dom Miłosierdzia im. św. Jana Pawła II Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przy ul. Rapackiego 3/5 w Częstochowie. Tam w ramach rządowego programu działa Dzienny Dom „Senior-Wigor”

Seniorzy kreatywnie spędzają czas od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. Cieszą się obecnością innych, szczególnie cenią sobie rozmowy, wspomnienia i wspólną modlitwę. A to oczywiście nie wszystko. Odbywają się zajęcia kulturalne, edukacyjne (m.in. „koło fortuny”, zgadywanki przyrodnicze i geograficzne), kulinarne, rehabilitacyjne, wspomagające utrzymanie kondycji fizycznej oraz ćwiczenia relaksacyjne, warsztaty tematyczne (np. rękodzieła), nauka języka niemieckiego, spotkania z ciekawymi ludźmi, takimi jak np.: lekarz, dietetyk, prawnik, ogrodnik, a także projekcje filmów. Chętni mają do dyspozycji również bibliotekę, salę odpoczynku, sprzęt RTV, stanowisko informatyczne (komputer z dostępem do Internetu) oraz stoły do ping-ponga i tzw. piłkarzyki. W ramach zajęć międzypokoleniowych młodzież VI LO im. Jarosława Dąbrowskiego czytała książki, a dzieci ze świetlicy prowadziły warsztaty plastyczne. W każdy piątek seniorzy uczestniczą w spotkaniach społeczności, podczas których są omawiane sprawy z bieżącego tygodnia oraz ustalany plan na kolejny tydzień. W bogatej ofercie nie mogło zabrać ciepłego posiłku. Marzeniem Caritas jest przystosowanie parku znajdującego się nieopodal budynku tak, by seniorzy mogli spędzać tam czas. A wszystko po to, aby dobrze czuli się w tym miejscu.

– „Senior-Wigor” to ogólnopolski program dedykowany seniorom – mówi ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Wyjaśnia, że adresatami są osoby starsze, które ukończyły 60 lat i nie są aktywne zawodowo. Mogą one skorzystać z zajęć na skierowanie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który weryfikuje sytuację finansową i faktyczną. Osoby, które chcą skorzystać z oferty, powinny wypełnić formularz zgłoszeniowy i napisać wniosek o pomoc. Wszyscy zainteresowani mogą korzystać z oferty Dziennego Domu „Senior-Wigor”, która jest połączeniem uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego. Celem programu jest bowiem zapewnienie seniorom wsparcia tak, aby aktywizować ich społecznie. Dlatego jest to oferta prozdrowotna, obejmująca propozycje w zakresie aktywności ruchowej lub kinezyterapii, aktywności edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej i opiekuńczej w zależności od potrzeb. Dom Seniora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej jest jedną ze 100 placówek powstałych w 2015 r. w ramach ogólnopolskiego programu „Senior-Wigor”.

Placówka jest przystosowana dla 30 osób, a obecnie korzysta z niej 12 seniorów. Wszyscy zgodnie twierdzą, że w tym domu mogą się spotkać, porozmawiać, podzielić się dobrym humorem, swoimi zamiłowaniami czy przepisami na przetwory, a nawet tym, co kiedyś było trudnym doświadczeniem, a także zadbać o zdrowie.

Reklama

Pani Krystyna tryska optymizmem. I ta radość udziela się innym. Wspomina dom rodzinny i tradycję śpiewania wraz z rodzicami. To upodobanie pozostało do dziś. – Śpiewamy, bo co nam zostało – tylko śpiewać – mówi. W tym miejscu można przekonać się o prawdziwości fraszki Jana Sztaudyngera: „Jedni są wiecznie młodzi, drudzy wiecznie starzy. To kwestia charakteru, a nie kalendarzy”.

Wspólne działanie Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, Urzędu Miasta Częstochowy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie, różnych osób, służb, instytucji umożliwiło przeprowadzenie remontu w celu dostosowania pomieszczenia do potrzeb osób starszych. Nie obyło się bez trudności, a najważniejsze, że udało się je przezwyciężyć. Uroczystego otwarcia i poświęcenia dokonał w grudniu ub.r. abp Wacław Depo.

Aby skorzystać z usług lub uzyskać bliższe informacje, należy skontaktować się z Domem Miłosierdzia im. św. Jana Pawła II Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, ul. Rapackiego 3/5 w Częstochowie (tel. 506-394-611) albo Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Częstochowie, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 2 (tel. 34/372-42-00); Rejonowym Zespołem Pomocy Społecznej nr 1, ul. Niepodległości 20/22 (tel. 34/370-94-04); Rejonowym Zespołem Pomocy Społecznej nr 2, ul. Staszica 10 (tel. 34/344-49-45); Sekcją Usług Środowiskowych i Instytucjonalnych, ul. Niepodległości 20/22 (tel. 34/363-02-09)

2016-05-19 13:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Seniorze, korzystaj z bezpłatnych leków 75+

Adobe Stock

Więcej ...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Dzisiejsze transmisje z 40. PPW [3 sierpnia 2020]

2020-08-03 22:49

Michalina Stopka

Pomimo ciężkich warunków pogodowych udało się nam transmitować kilka punktów tegorocznej 40. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, która dziś wyruszyła z Katedry Wrocławskiej. W "Sztafecie do Maryi" szły dzisiaj grupa 8 - Salwatoriańska oraz 20 - młodzieżowa. Do Trzebnicy dotarła także gr. 14.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Abp Hoser o Medjugorje: po 40 latach kontrowersji sytuacja...

Kościół

Abp Hoser o Medjugorje: po 40 latach kontrowersji sytuacja...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Wiadomości

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Dzieją się cuda

Kościół

Dzieją się cuda

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!

Francja: nocna straż młodych katolików przed kościołami

Francja

Francja: nocna straż młodych katolików przed kościołami

Warszawa: na pomniku Chrystusa nieznani sprawcy umieścili...

Wiadomości

Warszawa: na pomniku Chrystusa nieznani sprawcy umieścili...