Reklama

Archiwum Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Seniorów odwiedził ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora częstochowskiej Caritas

Dzienny Dom „Senior-Wigor” w Częstochowie

Program dedykowany seniorom

2016-05-19 13:02

Beata Pieczykura
Edycja częstochowska 21/2016, str. 3

Są aktywni, pełni energii, uśmiechnięci. Mają czas na to, by się spotkać. Miejscem, w którym mogą realizować swoje pasje, jest Dom Miłosierdzia im. św. Jana Pawła II Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przy ul. Rapackiego 3/5 w Częstochowie. Tam w ramach rządowego programu działa Dzienny Dom „Senior-Wigor”

Seniorzy kreatywnie spędzają czas od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. Cieszą się obecnością innych, szczególnie cenią sobie rozmowy, wspomnienia i wspólną modlitwę. A to oczywiście nie wszystko. Odbywają się zajęcia kulturalne, edukacyjne (m.in. „koło fortuny”, zgadywanki przyrodnicze i geograficzne), kulinarne, rehabilitacyjne, wspomagające utrzymanie kondycji fizycznej oraz ćwiczenia relaksacyjne, warsztaty tematyczne (np. rękodzieła), nauka języka niemieckiego, spotkania z ciekawymi ludźmi, takimi jak np.: lekarz, dietetyk, prawnik, ogrodnik, a także projekcje filmów. Chętni mają do dyspozycji również bibliotekę, salę odpoczynku, sprzęt RTV, stanowisko informatyczne (komputer z dostępem do Internetu) oraz stoły do ping-ponga i tzw. piłkarzyki. W ramach zajęć międzypokoleniowych młodzież VI LO im. Jarosława Dąbrowskiego czytała książki, a dzieci ze świetlicy prowadziły warsztaty plastyczne. W każdy piątek seniorzy uczestniczą w spotkaniach społeczności, podczas których są omawiane sprawy z bieżącego tygodnia oraz ustalany plan na kolejny tydzień. W bogatej ofercie nie mogło zabrać ciepłego posiłku. Marzeniem Caritas jest przystosowanie parku znajdującego się nieopodal budynku tak, by seniorzy mogli spędzać tam czas. A wszystko po to, aby dobrze czuli się w tym miejscu.

– „Senior-Wigor” to ogólnopolski program dedykowany seniorom – mówi ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Wyjaśnia, że adresatami są osoby starsze, które ukończyły 60 lat i nie są aktywne zawodowo. Mogą one skorzystać z zajęć na skierowanie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który weryfikuje sytuację finansową i faktyczną. Osoby, które chcą skorzystać z oferty, powinny wypełnić formularz zgłoszeniowy i napisać wniosek o pomoc. Wszyscy zainteresowani mogą korzystać z oferty Dziennego Domu „Senior-Wigor”, która jest połączeniem uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego. Celem programu jest bowiem zapewnienie seniorom wsparcia tak, aby aktywizować ich społecznie. Dlatego jest to oferta prozdrowotna, obejmująca propozycje w zakresie aktywności ruchowej lub kinezyterapii, aktywności edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej i opiekuńczej w zależności od potrzeb. Dom Seniora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej jest jedną ze 100 placówek powstałych w 2015 r. w ramach ogólnopolskiego programu „Senior-Wigor”.

Placówka jest przystosowana dla 30 osób, a obecnie korzysta z niej 12 seniorów. Wszyscy zgodnie twierdzą, że w tym domu mogą się spotkać, porozmawiać, podzielić się dobrym humorem, swoimi zamiłowaniami czy przepisami na przetwory, a nawet tym, co kiedyś było trudnym doświadczeniem, a także zadbać o zdrowie.

Reklama

Pani Krystyna tryska optymizmem. I ta radość udziela się innym. Wspomina dom rodzinny i tradycję śpiewania wraz z rodzicami. To upodobanie pozostało do dziś. – Śpiewamy, bo co nam zostało – tylko śpiewać – mówi. W tym miejscu można przekonać się o prawdziwości fraszki Jana Sztaudyngera: „Jedni są wiecznie młodzi, drudzy wiecznie starzy. To kwestia charakteru, a nie kalendarzy”.

Wspólne działanie Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, Urzędu Miasta Częstochowy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie, różnych osób, służb, instytucji umożliwiło przeprowadzenie remontu w celu dostosowania pomieszczenia do potrzeb osób starszych. Nie obyło się bez trudności, a najważniejsze, że udało się je przezwyciężyć. Uroczystego otwarcia i poświęcenia dokonał w grudniu ub.r. abp Wacław Depo.

Aby skorzystać z usług lub uzyskać bliższe informacje, należy skontaktować się z Domem Miłosierdzia im. św. Jana Pawła II Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, ul. Rapackiego 3/5 w Częstochowie (tel. 506-394-611) albo Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Częstochowie, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 2 (tel. 34/372-42-00); Rejonowym Zespołem Pomocy Społecznej nr 1, ul. Niepodległości 20/22 (tel. 34/370-94-04); Rejonowym Zespołem Pomocy Społecznej nr 2, ul. Staszica 10 (tel. 34/344-49-45); Sekcją Usług Środowiskowych i Instytucjonalnych, ul. Niepodległości 20/22 (tel. 34/363-02-09)

Tagi:
senior

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich z kar. Sarahem

Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich z kar. Sarahem

Kana Młodych - Zaproszenie

Kana Młodych - Zaproszenie

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 46/2019

Prezentacja nr 46/2019

Pytania o wolność...

Pytania o wolność...

Instalacja relikwii I stopnia św. Jana Pawła II w Żórawinie

Instalacja relikwii I stopnia św. Jana Pawła II w Żórawinie

Częstochowa. Zakończenie XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Tenisie Stołowym

Częstochowa. Zakończenie XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów...

XXII Mistrzostwa w tenisie stołowym

XXII Mistrzostwa w tenisie stołowym

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem