Reklama

Niedziela 23/2024

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Realne dylematy proboszczów

Ks. Jarosław Grabowski

Okazuje się, że obraz Kościoła kreowany przez nieustannie głodne skandali media odbiega – i to znacznie – od rzeczywistości.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redaguje Zespół Biura Prasowego @JasnaGóraNews

Uczestnicy 12. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca modlili się w intencjach ojczyzny, za rodziny i o pokój na świecie. Towarzyszyło im hasło i zadanie: „Ewangelizacja z różańcem w ręku”. Także w tym roku pielgrzymi złożyli dar serca na budowę kościoła na misjach w Papui-Nowej Gwinei.

wydarzenia
6-7

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

SACROEXPO, a pełna nazwa: Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów, odbędzie się już po raz 25. w dniach 10-12 czerwca na terenie Targów Kielce.

Obserwator
8-9

Obserwator

Napięcie wokół Tajwanu ciągle rośnie. Chiny najwyraźniej przygotowują inwazję na tę wyspę. Częścią przygotowań były ćwiczenia wojsk chińskich prowadzone na wyspach Kinmen i Dongyin. Oficjalnie w ćwiczeniach wzięło udział kilkadziesiąt myśliwców wyposażonych w ostrą amunicję, dokonywały one symulowanych ataków.

treści wiary
14-17

Manipulowanie Biblią

Michał Wojciechowski

Czasami pod szyldem „uaktualnienia” albo też „hermeneutyki” odrzuca się nauki biblijne. Wśród zdań biblijnych, które uchodzą za trudne, jest to: „Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie!” (Mt 10, 16; „nieskazitelni” tłumaczone jest czasem jako „prości”).

Czytamy Franciszka

Czerwiec jest tradycyjnie poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusa, najwznioślejszemu ludzkiemu wyrazowi Bożej miłości. (...) Pobożność ludowa bardzo docenia symbole, a Serce Jezusa jest w najwyższym stopniu symbolem miłosierdzia Bożego.

Jakość wiary

Ks. Jarosław Grabowski

Wielu ludzi wierzących jest przekonanych, że wiara jest jedynie osobistym aktem zaufania, ufnością pokładaną w Bogu. Gdy pytamy: czym jest dla ciebie wiara?, często słyszymy odpowiedzi w stylu: „Wiara jest dla mnie czymś bardzo osobistym, każdy ma swoją wiarę, to jego prywatna sprawa”.

komentarz
18

Dwie dobre wiadomości

Jonathan Luxmoore

Dla osób wierzących w Wielkiej Brytanii, które zawsze się obawiają, że prawo i instytucje obrócą się przeciwko nim, początek maja przyniósł obiecujące wydarzenia.

liturgia tygodnia
19-22

Szatan został pokonany

Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 3, 20-35

Czym jest ekonomia Boża?

Ks. Mariusz Frukacz

Żyjemy w czasach, w których bardzo ważne miejsce zajmuje ekonomia. Jest to jedno z najczęściej używanych słów w debatach publicznych o kondycji społeczeństwa, o kwestii zapewnienia ludziom koniecznych dóbr. Obok tej ludzkiej ekonomii jest ekonomia Boża, o której Kościół mówi w swoim nauczaniu. Samo wyrażenie „ekonomia Boża” znajdujemy m.in. w Pierwszym Liście do Tymoteusza, w którym św. Paweł Apostoł pisze o planie Bożym, zbawczym dziele Boga, które realizuje się w wierze (por. 1 Tm 1, 4).

Mamy tego samego ducha wiary

O. Maciej Pawlik, benedyktyn

Drugie czytanie dzisiejszej Liturgii Słowa zaczerpnięte z Drugiego Listu św. Pawła do Koryntian zawiera osobiste wyznanie wiary Apostoła. To szczególny fragment pisma, w którym autor dzieli się nadzieją swojego apostolskiego powołania i mocą płynącą z wiary w Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego.

My – krewni Jezusa

O. Krzysztof Osuch, jezuita

Jezus otoczony rzeszą słuchaczy to częsty opis na kartach Ewangelii. Tym razem „Jezus przyszedł z uczniami swoimi do domu, a tłum znów się zbierał, tak że nawet posilić się nie mogli. Gdy to posłyszeli Jego bliscy, wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem: «Odszedł od zmysłów»”.

Patron trudnych czasów

Ireneusz Korpyś

Swoim życiem zaświadczył o tym, jak miłować nieprzyjaciół i jak nie ulec w godzinie próby. W jednym z kazań Michał Kozal wypowiedział słowa, które zdefiniowały jego drogę życiową: „Prawdziwą wielkość człowieka mierzy się miarą jego zjednoczenia z Bogiem, mierzy się jego umiejętnością i gorliwością wykonywania planów Bożych”.

moim zdaniem
23

Co się z nami stało?

Ks. Paweł Bortkiewicz

W czasie papieskiej pielgrzymki w 1979 r. komuniści postawili na pl. Zwycięstwa krzyż. Dziś katolicy w urzędzie stołecznym zdejmują krzyże, przyzwalają na szydzenie z Jana Pawła II.

życie Kościoła
24-27

Fenomen Karoliny

Rozmawia: Beata Pieczykura

Wciąż odkrywamy wielkie bogactwo krótkiego życia bł. Karoliny i to jak dziś inspiruje nie tylko młodych, mówi ks. Zbigniew Kucharski, autor książki o bł. Karolinie Kózkównej.

Były ich setki tysięcy

Mateusz Wyrwich

Blisko milion Polaków pomagało Żydom skazanym przez Niemców na zagładę w czasie II wojny światowej. Jak w żadnym innym kraju za tę pomoc groziła śmierć. W tym również nazaretankom z warszawskiego Czerniakowa.

sprawy rodzinne
28-29

Słony karmel

Beata Kociołek

Senior nie musi być samotny. Życie ma swoje etapy, ale wciąż może smakować niepowtarzalnie.

w centrum uwagi
30-31

Gra o życie

Marek Bober

Czy stosunek do aborcji rozstrzygną amerykańskie wybory prezydenckie?

punkt widzenia
32-33

Obrońcy życia rosną w siłę

Artur Stelmasiak

Sejmowe wysłuchanie publiczne ws. aborcji pokazało wielką determinację obrońców życia. Potrzebna jest jednak dalsza mobilizacja, np. udział w Marszach dla Życia i Rodziny, bo z sejmowej komisji ds. aborcji ciągle płyną niepokojące sygnały.

moim zdaniem
34-35

Cenione nauki cesarza filozofa

Jacek Pałkiewicz

Największym sukcesem, jaki można osiągnąć w życiu, jest bycie sobą, także w obliczu przeciwności losu, tragedii i życiowych wstrząsów.

Kradzież instytucji

Witold Gadowski

Jeśli teraz nie zdobędziemy się na solidarny gest skutecznego oporu, to nasze dzieci i wnuki będą żyły w superpaństwie rządzonym pod dyktando najbogatszych ludzi na świecie.

nasza rozmowa
36-38

Ksiądz Popiełuszko – nowa biografia

Rozmawia: Łukasz Krzysztofka

O okolicznościach śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, nietrafionej strategii walki komunistów z Kościołem i wzorze dla współczesnych księży z dr Ewą Czaczkowską i Tomaszem Wiścickim rozmawia Łukasz Krzysztofka.

wydarzenie
39

Dzieci nauczą nas pokoju

Massimiliano Signifredi

„Czy jesteście dobrzy?” – pyta papież Franciszek maluchy i częstuje je cukierkami z dużego kosza, który organizatorzy umieścili obok jego białego fotela. Tak rozpoczął się I Światowy Dzień Dzieci.

niedziela z kulturą
44

Podróże po świecie

W.D.

Dzieci Nicky’ego

J.K.

Powołanie w mundurze

W.D.

Szkice piórkiem

J.K.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

niedziela z kulturą
53

Język zbrukselizowany

Magdalena Wanot-Miśtura

opowiadanie
54-56

Koteły i święty Antoni

Wikary Makary

Do naszej pani gospodyni przyjechała wnuczka z małą Malinką. Przeurocze dziecko. Proboszcz był wcześniej, to jest po jej urodzeniu i chrzcie, mocno poruszony i protestował.

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

polecamy
57

Satyryk z misją

Joanna Szczerbińska

W swojej najnowszej książce Moje zakazane piosenki (wyd. Biały Kruk) Jan Pietrzak zabiera nas w arcyciekawą podróż po swoim barwnym życiu. Tytuł publikacji nawiązuje do tego, że przez wiele lat utwory tego satyryka i publicysty były faktycznie zakazane, a i dziś, w kraju niby wolnym, autor doświadcza prowokujących napaści, łącznie z nasyłaniem nań prokuratorów.

historia
58-59

Strzały na Foksal

Jan Józef Kasprzyk

W słoneczne popołudnie 15 czerwca 1934 r. min. Bronisław Pieracki przybył do klubu przy ul. Foksal 3 w Warszawie. Spotykała się tu śmietanka towarzyska stolicy, a szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jadał tam obiady. Szedł sam, nie znosił bowiem, gdy otaczali go ochroniarze. Ta jego maniera była powszechnie znana, tym razem jednak ściągnęła na niego nieszczęście.

świat pod lupą
60-61

Czy pandemia nas zmieniła?

Paweł Złowocki

Zdążyliśmy na dobre zapomnieć o covidowych obostrzeniach. Życie pędzi do przodu i nasze umysły zaprzątają już zupełnie inne sprawy, ale pandemia na zawsze zmieniła sposób, w jaki funkcjonujemy, i świat po niej nie jest już taki sam.

dobre rady
62-63

Szparagi i ich wpływ na zdrowie

Emilia Pieńkowska, psychodietetyk

Szparagi to dwupienna, wieloletnia roślina, należąca do gromady okrytozalążkowych. Szparagi uprawiane są w krajach o umiarkowanym klimacie. Największe obszary uprawy znajdują się w Azji – głównie w Chinach, w Europie – głównie w Niemczech i Hiszpanii oraz w Ameryce Południowej – w Peru. W Polsce produkcja szparagów koncentruje się głównie na terenach województwa lubuskiego oraz w Wielkopolsce. Zbiór szparagów rozpoczyna się w okolicach maja i trwa do końca czerwca.

Szparagi z jajkiem i parmezanem

Jak wypoczywać bezpiecznie?

Anna Wyszyńska

Podczas przygotowań do urlopu za granicą trzeba koniecznie sprawdzić, czy mamy ważną kartę EKUZ dla siebie i członków naszej rodziny.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

dobre rady
64

Gdy biuro podróży bankrutuje

Bożena Kwiecińska, prawnik

Organizatorzy oraz przedsiębiorcy ułatwiający nabywanie powiązanych usług turystycznych działają zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, w której uregulowane zostały zarówno obowiązki tych podmiotów, jak i prawa podróżnych.

Bliżej Życia z Wiarą
66-79

Kartka z kalendarza

Red.

Młody pasjonat liturgii

Kamil Krasowski

W życiu bym nie przypuszczał, że teraz będę robił to, co robię, i to na taką skalę, ale... Pan Bóg potrafi zaskakiwać i robi to codziennie! – mówi Dawid Makowski.

Święty student z Palikówki

Anna Gębalska-Berekets

Jacek Krawczyk był młodym chłopakiem z Palikówki, który angażował się w pomoc potrzebującym. Modlitwa zawsze stanowiła dla niego relację z żywym Bogiem, także wtedy, gdy zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł w opinii świętości. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.

Męski problem

Katarzyna Galarowicz naturoterapeuta Natura-Med

Na dolegliwości związane z układem moczowo-płciowym może cierpieć każdy mężczyzna. Nie są one powodem do wstydu, ale powinny skłonić do poszukiwania rozwiązań.

Syrop na kaszel

Ojciec Henryk

Zielone szyszki sosny są bogate w witaminę C. Nasze mamy robiły z nich syrop na kaszel.

Jak dobierać kolory ubrań do typu urody?

Agnieszka Zarzecka

Kolory i nasza karnacja – to kluczowa sprawa dla naszego wyglądu. Odpowiednio dobrane barwy potrafią podkreślić nasze atuty, poprawić koloryt skóry i sprawić, że będziemy wyglądać świeżo i promiennie.

Niedzielne przepisy

Coś słodkiego na leniwe popołudnie? Proponujemy sprawdzone „niedzielne” przepisy.

Modą przez świat

eMKa

Bliżej ci do praktycznej mieszkanki Londynu czy ekstrawagandziej Amerykanki? A może drzemie w tobie romantyczna paryżanka?

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że…

EDC

...w tym roku przypada 40. rocznica zwycięskiej obrony krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem, w powiecie garwolińskim (diec. siedlecka)?

Trudna misja Ottona

Adam Szewczyk

Wiara to najcenniejszy dar, jaki nam przekazał – podkreśla ks. Grzegorz Wejman. Czy zatem wzrasta zainteresowanie wydarzeniem sprzed wieków, które ukształtowało duchowe oblicze Kościoła nad Odrą i Bałtykiem?

Jezus we Florynce

Mateusz Góra

Wyjątkowy czas, obfity w świadectwa. Wdzięczność za posługę, dar pojednania dla rodzin.

Czternastu wybranych

Ewa Biedroń

Diecezja tarnowska ma czternastu nowych kapłanów! Neoprezbiterzy proszą o modlitwę na całą ich posługę i kapłańskie życie.

Nie wiesz, co dalej? Przyjdź do nas!

Oprac. I.C.

To szczególny dzień, który co roku gromadzi dziesiątki tysięcy osób z całego Pomorza.

Kościół ma serce

Oprac. za: archidiecezjakatowicka.pl

Nasze pielgrzymki to jeden z wielkich skarbów Śląska i śląskiego Kościoła. I nasza wielka duma! Przychodźcie tu i przyprowadzajcie następnych, następne pokolenia, a one niech przyprowadzają kolejne – powiedział metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

Łączy zawsze i wszędzie

Oprac. za: diecezjaelk.pl

Korzystamy z darmowego wi-fi w miejscach przestrzeni publicznej, tymczasem największy „router”, z którego można czerpać bez limitu i totalnie za darmo, to Najświętszy Sakrament – powiedział do młodych bp Jerzy Mazur.

Niedziela częstochowska

Bóg ma twarz Eucharystii

Ks. Mariusz Frukacz

O ocalenie godności osoby ludzkiej, małżeństwa, macierzyństwa i rodziny, o wierność Chrystusowi i Maryi zaapelował abp Wacław Depo.

XX-lecie koronacji Matki Bożej Kłobuckiej

Karol Porwich

Korona jest szczególną formą uwielbienia i aktem czci Matki Najświętszej, ale tak naprawdę chodzi tu nie tylko o zwykłą koronację jako wydarzenie liturgiczne i nałożenie koron widzialnych na skronie Maryi przedstawionej w obrazie; bardziej chodzi o ukoronowanie Matki Bożej w swoim sercu niewidzialną koroną wiary, nadziei i miłości – powiedział ks. Jan Koclęga.

Wszędzie trzeba być człowiekiem

Maciej Orman

My sobie nawet nie zdajemy sprawy z tego, jak wygląda świat – stwierdził Andrzej Kalinowski, założyciel i prezes Międzynarodowego Katolickiego Ruchu Dobroczynnego „Betel”.

Niedziela kielecka

Wyjątkowa dekada wyjątkowego Centrum

Agnieszka Dziarmaga

Chodzi o CD Wesoła 54 – zawsze otwarte dla wszystkich, gotowe na zmiany i propozycje – zawsze w dialogu, w progresie. Skupione wokół poświęconego 10 lat temu kościoła akademickiego św. Jana Pawła II, obchodziło swoje dziesięciolecie.

Co ratuje świat?

Katarzyna Dobrowolska

Z cierpienia, które przeżywa człowiek, jeśli nie przestanie kochać i służyć, może powstać prawdziwe arcydzieło – piękno zranione, które będzie ratowało świat – mówił o. dr Michał Legan, paulin, podczas wykładu o Ikonie Jasnogórskiej.

Tajemnica krzyża

Katarzyna Dobrowolska

Krzyż zawsze był obecny w ludzkim życiu. Domaga się szacunku i odwagi wiary – mówił bp Jan Piotrowski podczas otwarcia wystawy „In Hoc Singo Vinces” w Muzeum Diecezjalnym.

Niedziela legnicka

Kościół w drodze

Ks. Piotr Nowosielski

Główna procesja eucharystyczna w Uroczystość Bożego Ciała w Legnicy przeszła ulicami miasta, od katedry do miejsca Wydarzenia Eucharystycznego w sanktuarium św. Jacka. Uroczystości przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski.

Z Mocą Chrystusa

s. Ewa Kata CSMM

„Jezus Chrystus – MOC na drodze życiowej przemiany” – pod takim hasłem 25 maja odbył się VIII Diecezjalny Dzień Skupienia Kobiet, organizowany przez Duszpasterstwo Kobiet Diecezji Legnickiej im. św. Rity.

W drogę z nami

Monika Jabłońska, nauczyciel SP w Krzeszowie

Przepis na biszkopt, przepis na udane wakacje, przepis na zdrowie, na szczęśliwe życie... Nasza życiowa przestrzeń pełna jest przepisów – przepisów, czyli porad i wskazówek osób, które przed nami jakąś ścieżką podążały.

Niedziela przemyska

Diamentowa rocznica

Łukasz Sztolf

Przebyli drogę ku Bogu, który jest Miłością i Przyjacielem. Dzisiaj dziękując Panu Bogu za sześćdziesiąt lat waszego kapłaństwa, modlimy się o to, żeby Chrystus wzbudził w sercach młodych ludzi pragnienie wejścia na tę piękną drogę – prosił metropolita przemyski abp Adam Szal.

Dziękowali Bogu za kapłaństwo

Oprac. Ks. Maciej Flader

Jesteśmy dziś szczęśliwi, że mogliśmy usłyszeć przed laty zaproszenie Jezusa, aby pójść za Nim – powiedział ks. Wiesław Szczygieł.

Dotknięci miłością

Katarzyna Kociuba

Ponad trzygodzinne wydarzenie zgromadziło tłumy na sanockim rynku. Na scenie wystąpili Rozpaleni Duchem, czyli ponad 100-osobowa grupa muzyków – chórzystów i instrumentalistów kierowanych przez Pawła Golińskiego.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Madonna Macierzyństwa

Ks. Maciej Babicki

Coroczny odpust parafialny, jako rocznica koronacji Jezusa i Maryi, staje się dla ludzi codziennie żyjących nad Regą i Bałtykiem dumnym świętem.

Chojeński Jubileusz

Ks. Robert Gołębiowski

Szczególnego znaczenia nabierają jubileusze istnienia parafii na naszej ziemi nad Odrą i Bałtykiem, gdyż uświadamiają dziedzictwo minionych wieków. Kolejną wspólnotą dziękująca Bogu za dar swego 50-lecia była parafia Świętej Trójcy w Chojnie.

Źródła szczecińskiej tożsamości

Przemysław Fenrych

Szczecin to takie miasto, w którym ciągle się dyskutuje o lokalnej tożsamości. Kim jesteśmy my, szczecinianie, co nas ukształtowało i kształtuje, co to znaczy być szczecinianinem? Jakie są źródła szczecińskiej tożsamości? Wymieniamy różne, najczęściej związane z pochodzeniem obecnych mieszkańców miasta. Jednemu, choć bardzo rzuca się w oczy – poświęcamy stosunkowo mało uwagi.

Niedziela toruńska

Zaprosiłam go do domu

Małgorzata Musiałowska

Diecezja Toruńska świętuje 25. rocznicę pielgrzymki św. Jana Pawła II do Torunia, podczas której papież włączył do grona błogosławionych ks. Stefana W. Frelichowskiego. Centralne obchody w toruńskiej katedrze odbywają się 7 czerwca, a towarzyszą im konferencje, wystawy, apele czy powracający z tej okazji do Torunia festiwal Song of Songs. Zachęcamy do lektury świadectwa. Jak spotkanie z Janem Pawłem II 25 lat temu na toruńskim lotnisku wspomina nauczycielka i poetka?

Żołnierz na Szlaku Nadziei

Aleksandra Wojdyło

Wy, młodzi, musicie dowiadywać się o tym nie tylko z lekcji historii, ale także od jeszcze żyjących weteranów i ich rodzin – mówił ks. kan. Grzegorz Grabowski w Łasinie.

Gościnna parafia

Kamila Wilczyńska

„Tu są moje Czerniewice”. Już hasło festynu w parafii Matki Bożej Łaskawej w Toruniu oddaje jego atmosferę. Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy?

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana:

Wiara

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do...

Archidiecezja warszawska: reklama z udziałem kard. Nycza...

Kościół

Archidiecezja warszawska: reklama z udziałem kard. Nycza...

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wiara

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?