Reklama

Aspekty

To nie tylko piękna idea

Piotr Jaskólski

Europejskie Centrum Wolontariatu pracuje na wysokich obrotach, ale to normalne przy organizacji imprezy na taką skalę. Lubuski Festiwal Wolontariatu już 12 czerwca

Czym jest Europejskie Centrum Wolontariatu? To stowarzyszenie działające od kilku lat, od początku współpracujące m.in. z Wydziałem Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży w naszej diecezji. – Te projekty to m.in. pielgrzymki maturzystów, ale były też projekty związane ze sportem czy z samoobroną lub pierwszą pomocą – mówi Michał Piętosa, który od kilku miesięcy pełni funkcję prezesa ECW. – Teraz wspieramy organizację Światowych Dni Młodzieży, jesteśmy organizatorami zielonogórskiego koncertu uwielbienia w Boże Ciało, a od dłuższego czasu przygotowujemy drugi Lubuski Festiwal Wolontariatu.

Podziękować i docenić

– Lubuski Festiwal Wolontariatu to nie tylko wydarzenie, to pewnego rodzaju płaszczyzna, którą tworzymy zarówno dla wolontariuszy, jak i dla tych, do których są oni posłani – tak przedstawiają ideę imprezy organizatorzy. W ubiegłym roku w ramach festiwalu odbyły się warsztaty dzięki współpracy z Ogólnopolskim Projektem Młodzi dla Kamerunu, Europejskim Punktem Informacyjnym Europe Direct oraz Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Zielonej Górze. Uczestniczyło w nich kilkadziesiąt osób z różnych miejscowości, zarówno młodzież, jak i dorośli. Tamto spotkanie pobudziło ECW do działania na większą skalę i w tym roku dzięki sponsorom uda się zrobić nie tylko warsztaty dla wolontariuszy, ale też wielki finał festiwalu. Na terenie osiedla Złote Piaski w Zielonej Górze odbędzie się piknik rodzinny z atrakcjami dla osób w każdym wieku.

Reklama

– Chcieliśmy zrobić dwie rzeczy. Z jednej strony podziękować wolontariuszom za ich całoroczną robotę, żeby po prostu poczuli się docenieni. A z drugiej strony chcemy pokazać różne wymiary wolontariatu, że to mogą być duże, zorganizowane i wypromowane grupy, ale też małe kręgi działające np. w szkole, o których się na co dzień nie słyszy – wyjaśnia Michał.

Na większą skalę

To nie wszystko. – Te dwa wspomniane aspekty są bardzo ważne, jednak chcemy też położyć akcent na to, że wolontariat to nie tylko piękna idea, styl życia, sposób na zrobienie czegoś dobrego. Zależy nam, żeby młodzi ludzie zobaczyli, że wolontariat może przerodzić się w pomaganie na wielką skalę, że wychodząc od wolontariatu, można nauczyć się budować kapitał, który później pozwala na jeszcze efektywniejszą pracę – mówi Michał. – Kiedy człowiek jest w szkole albo studiuje, to wolnego czasu ma sporo, może się angażować. Kiedy jednak pójdzie do pracy i założy rodzinę, tego czasu robi się nagle dużo mniej. Dlatego świetna jest sytuacja, kiedy grupa opierająca się wyłącznie na wolontariacie rozwinie się na tyle, żeby móc przekształcić się np. w stowarzyszenie i otrzymać osobowość prawną. Wtedy może zatrudniać swoich wolontariuszy, a ci będą mogli pomaganie innym przekształcić w swoją pracę zawodową. Opieranie czegoś wyłącznie na wolontariacie jest piękną ideą, ale w praktyce takie dzieła nie mają szans rozwinąć się na większą skalę.

Strefy dla każdego

Festiwal Wolontariatu będzie działać w kilku strefach. W Kampusie Wolontariatu chętne lubuskie instytucje, stowarzyszenia, fundacje, a także nieformalne grupy zajmujące się wolontariatem będą mogły bezpłatnie prezentować swą działalność. Będzie tu też można kupić cegiełki na szlachetne cele, obejrzeć galerię ze zdjęciami i obrazami, a także skorzystać z różnych bezpłatnych usług. Wszystko po to, żeby pokazać, ile dobrych i ciekawych lokalnych inicjatyw dzieje się dookoła.

Reklama

W Strefie Fitness przewidziane są konsultacje, pokazy oraz zajęcia plenerowe. W ramach Akademii Muzycznych Talentów LFW będą promować się młodzi artyści. Tylko do 5 czerwca na festiwalowej stronie internetowej można głosować na wykonawców, którzy w ramach nagrody wystąpią jako support dla wybranej przez siebie gwiazdy festiwalu. W Strefie Mistrzów Sportu pojawią się drużyny Futbolu Amerykańskiego Dragons, dwukrotnego Mistrza Polski w piłce koszykowej Stelmet BC oraz K.S. Falubaz. W ramach Strefy Koncertowej zagrają „Arka Noego”, chór Sound ’n’ Grace oraz „Luxtorpeda”. A dla dużych i małych uruchomiona zostanie Strefa Rozrywki, a w niej wiele ciekawych (dmuchanych i mechanicznych) atrakcji. Wokół placu festiwalowego zostanie zorganizowany bieg Szczęśliwa Dziesiątka. Przewidziana jest też transmisja meczu Polska: Irlandia Północna.

Szczegóły, zapisy, kontakt i program na stronie organizatora: www.festiwalwolontariatu.zgora.pl.

2016-06-01 14:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lublin: bp Mieczysław Cisło pobłogosławił dzieła solidarności

Paweł Wysoki

Lubelski hierarcha bp Mieczysław Cisło pobłogosławił wolontariackie dzieła solidarności w walce z pandemią. - Jesteście ludźmi, którzy na cierpienie odpowiadają miłością – mówił bp Cisło do grupy zaangażowanych w pomoc przy Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę