Legnickie Wieczory Organowe organizowane są od 1992 r., kiedy po raz pierwszy zabrzmiały nowo wyremontowane organy w legnickiej katedrze. Od tego czasu przerodziły się już w Międzynarodowy Festiwal Organowy. Stąd w każdorocznym programie nie brakuje muzyków z Polski i zagranicy.
Tegoroczny koncert inauguracyjny poprowadził Marcin Andrzejewski, przypominając krótką historię koncertów i prezentując wykonawców. A wśród nich tego wieczoru znaleźli pochodzący z Legnicy organista Marek Fronc oraz Kwintet Blaszany Filharmonii Narodowej złożony z czołowych muzyków sekcji dętej orkiestry, którzy wystąpili w składzie: Krzysztof Bednarczyk (trąbka), Mariusz Niepiekło (trąbka), Aleksander Szebesczyk (waltornia), Andrzej Sienkiewicz (puzon) i Arkadiusz Więdlak (tuba).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wieczór organowy rozpoczęła kompozycja Jana Sebastiana Bacha – Preludium i Fuga a-moll (BVW543). Była to okazja, aby uczestnicy wydarzenia przypomnieli sobie lub poznali możliwości instrumentu organowego, które ujawniają się przy wykonywaniu utworów komponowanych na ten instrument.
Z kolei Kwintet Blaszany rozpoczął swój występ od kompozycji Georga Fredricha Haendla „The harmonious Blacksmith” – wariacje.
Ponadto popłynęły dźwięki utworów, kompozytorów takich jak: Tomaso Albinoni, Max Reger, Wolfgang Amadeusz Mozart, Maurice Ravel, Arthur Frackenpohl i Gerard Bunk.
Reklama
Melomani mieli więc okazję do wysłuchania zarówno przykładów muzyki klasycznej, jak i współczesnej.
Legnickie Wieczory Organowe rozłożone są w czasie. Organizatorzy zapraszają na spotkania w katedrze zazwyczaj raz w miesiącu. Najbliższe z nich odbędzie się 19 lipca (recital organowy w wykonaniu Johannesa Skudlika z Niemiec). Kolejne odbędą się: 9 sierpnia (koncert kameralny z udziałem Anny Marii Jopek – śpiew, i Piotra Rachonia – organy); 30 sierpnia (recital organowy w wykonaniu Martina Setchela z Nowej Zelandii); 11 października (koncert kameralny w wykonaniu Marii Peruckiej – skrzypce, i Romana Peruckiego – organy) oraz 25 października (koncert finałowy w wykonaniu Andrzeja Chorosińskiego – organy, i w wykonaniu zespołu wiolonczelowego Marcelissimo). Wieczory zawsze rozpoczynają się o godz. 19.15.
Organizatorami są: Legnickie Centrum Kultury i Legnickie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, a dyrektorem artystycznym jest prof. Andrzej Chorosiński.