Reklama

Zgodnie z wolą papieża Franciszka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centralnym punktem pobytu Ojca Świętego Franciszka na Jasnej Górze 28 lipca br. będzie Eucharystia na Szczycie Jasnogórskim, stanowiąca dziękczynienie za chrzest Polski. – Wybór Jasnej Góry i przewodniczenie narodowej Mszy św. w 1050. rocznicę Chrztu Polski jest osobistą decyzją Papieża – powiedział abp Wacław Depo w Warszawie podczas konferencji prasowej dotyczącej pobytu Franciszka w Częstochowie, w której uczestniczyli przedstawiciele Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i Klasztoru Jasnogórskiego. Abp Depo wyjaśnił, że motywem decydującym o przybyciu Papieża na Jasną Górę jest jego pobożność maryjna. Metropolita Częstochowski ujawnił, że podczas wizyty „ad limina”, a więc jeszcze przed ustaleniem programu pielgrzymki do Polski, kiedy przedstawił się jako metropolita częstochowski, Ojciec Święty powiedział: „Spójrz w oblicze Matki Bożej i powiedz Jej o mnie”. I dodał, że 28 lipca br. Ojciec Święty będzie mógł uczynić to osobiście podczas modlitwy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.

Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra zaznaczył, że wizyta papieża Franciszka będzie w pewnym sensie wypełnieniem pragnienia Pawła VI, by w 1966 r. uczestniczyć w obchodach Millennium Chrztu Polski. Niestety, komunistyczne władze nie pozwoliły mu na przyjazd do naszego kraju. Pielgrzymkę Franciszka można więc odczytywać jako dokończenie misji Pawła VI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papież przybędzie na Jasną Górę helikopterem w czwartek 28 lipca rano. Najpierw pomodli się w ciszy przed ikoną Matki Bożej Jasnogórskiej, a następnie będzie przewodniczył Mszy św. sprawowanej na Szczycie Jasnogórskim i wygłosi homilię.

Jasna Góra przygotowała specjalny dar duchowy dla Franciszka. Jest to nowenna nocnych czuwań przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, obejmujących intencje Ojca Świętego. Nowenna rozpocznie się 18 lipca. Na pamiątkę swej wizyty na Jasnej Górze Papież otrzyma krzyż chrzcielny, wykonany z ponadtysiącletniego drewna.

Reklama

Ks. prał. Andrzej Kuliberda – wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa ogólnego częstochowskiej Kurii, reprezentujący komitet organizacyjny papieskiej wizyty, zapewnił, że Częstochowa na przyjazd Franciszka jest bardzo dobrze przygotowana logistycznie i technicznie. Powiadomił, że na Mszę św. nie ma kart wstępu. Są przewidziane jedynie małe sektory wydzielone dla reprezentantów diecezji, koncelebransów, szafarzy Komunii św. i osób niepełnosprawnych.

Plac przed Szczytem Jasnogórskim wyznaczono jako strefę „0”. Będzie ona dostępna dla wszystkich – o zajęciu miejsca zdecyduje kolejność przybycia wiernych. Tereny przy jasnogórskich błoniach będą stanowiły kolejne strefy dostępne dla pielgrzymów. Z 10 telebimów wierni będą mogli śledzić przebieg Mszy św. Na placu staną m.in. 4 dodatkowe podia, które pozwolą lepiej widzieć ołtarz – poinformował o. Czesław Brud, administrator jasnogórskiego klasztoru.

Ks. Mariusz Frukacz – redaktor „Niedzieli” i dyrektor Referatu Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej omówił rolę mediów katolickich: Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wraz ze studiem telewizyjnym i radiowym, Archidiecezjalnego Radia Fiat i Radia Jasna Góra w przekazywaniu informacji nt. pielgrzymki papieża Franciszka do Częstochowy.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Podziel się:

Oceń:

2016-07-13 09:00

Wybrane dla Ciebie

Święty ostatniej godziny

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała Rapacza

2024-04-19 12:39

IPN/diecezja.pl

19 kwietnia br. zakończyła się ekshumacja i rekognicja kanoniczna szczątków Czcigodnego Sługi Bożego ks. Michała Rapacza. Beatyfikacja męczennika czasów komunizmu odbędzie się 15 czerwca w krakowskich Łagiewnikach.

Więcej ...

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20
Papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza