Reklama

Aspekty

Teologia pomaga

Archiwum Marty Chmiel

Na spływie kajakowym

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. Edyty Stein w Zielonej Górze trwa nabór na jednolite, magisterskie, pięcioletnie studia z teologii katolickiej dla świeckich oraz osób zakonnych, które są prowadzone w porozumieniu z Papieskim Wydziałem Teologicznym we Wrocławiu

Studia może rozpocząć każdy, kto ukończył szkołę średnią wraz z egzaminem dojrzałości, złoży właściwe dokumenty oraz pozytywnie przejdzie rozmowę kwalifikacyjną, która jest warunkiem naboru i ma miejsce w siedzibie instytutu przy ul. Bułgarskiej 30 w Zielonej Górze. Rekrutacja potrwa do 25 września bieżącego roku.

Teologia dla każdego

Dyrektor IFT ks. dr hab. Andrzej Draguła, prof. PWT, podkreśla, że studiowanie teologii jest rzeczą specyficzną. Zwraca uwagę, że teologia nie jest nauką jak wszystkie. – Teologia daje nie tylko wiedzę, ale kształtuje zarówno świadomość, jak i duchowość człowieka. Jest także po to, żeby studiujący rozwinął swoje życie wewnętrzne, pogłębił swoją wiarę – mówi dyrektor. – W związku z czym teologia rzeczywiście jest dla każdego. Nie tylko dla tych, którzy będą z niej żyć jako katecheci, ale dla każdego kto ma wystarczające kompetencje intelektualne potwierdzone przez egzamin maturalny – dodaje. Jak wygląda aktualna oferta studiów w instytucie? – Aktualnie mamy dwie propozycje. Pierwsza to jest propozycja stała, to znaczy jednolite pięcioletnie studia magisterskie, bo teologia w Polsce jest studiowana w sposób ciągły. Studia te prowadzimy tu, w Zielonej Górze. Mają one profil katechetyczny, w związku z tym oprócz teologii w ramach studiów jest także przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne, konieczne do wykonywania zawodu nauczyciela oraz przygotowanie katechetyczne, niezbędne do tego, żeby uczyć religii w szkole. Absolwent teologii może uczyć religii we wszystkich typach szkół, oczywiście za zezwoleniem biskupa. Druga propozycja, którą chcemy w tym roku uruchomić, to są podyplomowe studia teologiczno-katechetyczne. Studia te są przeznaczone dla osób, które już mają dyplom szkoły wyższej i przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne i obejmują teologię w mniejszym wymiarze niż studia podstawowe oraz katechetykę, co daje możliwość uczenia religii w szkołach podstawowych i gimnazjalnych oraz zawodowych. Trzeba też dodać, że są to studia samofinansujące, a więc płatne.

Reklama

Silne fundamenty

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym studiuje Marta Chmiel z Zielonej Góry, studentka IV roku teologii. – Studia są dla mnie przede wszystkim ogromną frajdą, przygodą, a jednocześnie pogłębieniem wiedzy religijnej. Zdecydowałam się na studia teologiczne, ponieważ po pierwsze teologia była i jest moją pasją, a po drugie z ciekawości, żeby się sprawdzić. To wspaniałe uczucie móc w ten sposób realizować swoje marzenia – opowiada. Marta podkreśla, że dzięki teologii ma możliwość rozwoju, zgłębia to, w co wierzy, i co praktykuje. – Dzięki studiowaniu teologii moja wiara zdobywa silne fundamenty, i na tych fundamentach dopiero mogę budować całą resztę. W tej chwili czuję się upoważniona do tego, by móc zabierać głos w różnego typu dyskusjach dotyczących wiary oraz bieżących spraw w Kościele. Nabywam tu cennych umiejętności wyjaśniania i uzasadniania pewnych stanowisk tak, by nie było to cytowanie nagłówków z gazet czy portali internetowych, ale sięganie w głąb – w historię chrześcijaństwa, historię dogmatów czy historię biblijną. Studiowanie teologii uczy także pokory, dialogu, kształtuje wrażliwość i szacunek dla poglądów innych ludzi – dodaje. Zdaniem Marty zaletą instytutu są także wspaniali wykładowcy. – Dyrekcja stara się, żebyśmy mieli kontakt z najlepszymi specjalistami w swoich dziedzinach. Jest to dla nas jako studentów bardzo inspirujące do dalszych poszukiwań i zgłębiania wiedzy na dany temat – mówi. Marta opowiada, że studenci poza nauką i wykładami starają się na co dzień podtrzymywać znajomości i kontakty towarzyskie. Wychodzą wspólnie na lody, do kina, w planach mają zorganizowanie grilla, a kiedy trzeba wspierają się w przygotowaniach do egzaminów. Podkreśla, że instytut jest małą uczelnią, gdzie wszyscy się znają i panują wręcz rodzinne relacje. Zachęca do studiowania teologii. – Teologia to bardzo wszechstronny kierunek studiów, który rozwija człowieka. Dzięki studiowaniu teologii zdajemy sobie sprawę, jakie jest nasze miejsce w tym świecie, kim jesteśmy i do czego jesteśmy powołani. Są to podstawowe pytania, a znalezienie na nie odpowiedzi pomaga żyć.

Nie dla tytułu, lecz dla siebie

W instytucie studiuje także Krzysztof Leszkiewicz z Gubina, student II roku teologii, który planuje zostać katechetą w swoim rodzinnym mieście. Dlaczego postanowił obrać akurat ten kierunek? – Wynika to z mojego uczestnictwa w olimpiadach teologii katolickiej kilka lat temu w liceum oraz służbie ministranckiej i lektorskiej w mojej rodzinnej parafii. Tematy filozoficzne i dogmatyczne religii chrześcijańskiej zawsze były mi bliskie i zachęcały do zgłębiania wiedzy. Właśnie dzięki OTK dowiedziałem się o instytucie, co dało mi okazję do studiowania zainteresowań w pobliżu mojego miasta – opowiada. Krzysztof ma za sobą pierwszy rok studiów, który – jak mówi – w większości upłynął na przedmiotach filozoficznych. Dodaje, że studiowanie teologii wpływa na jego codzienność. – Najbardziej podobały mi się wykłady z metafizyki oraz druga część wykładu monograficznego, poświęconego Bożemu Miłosierdziu w Ewangeliach. Wiedza zdobyta na metafizyce nakłoniła mnie do wielu przemyśleń wobec otaczającego nas świata. Z racji przedmiotów filozoficznych mój pogląd na świat stał się bardziej refleksyjny i bogatszy. Prawdy wiary zostały umocnione oraz ugruntowały się inne sprawy religijne. W pewnym sensie teologia zdominowała częściowo czas wolny. Poświęcam się lekturze książek filozoficzno-teologicznych czy też podejmuję się próby czytania Ewangelii według św. Marka po łacinie – opowiada. Zdaniem Krzysztofa wielkim plusem jest to, że oferta instytutu nie przewiduje granicy wieku i każdy – młody czy stary – może rozpocząć studia. – Owa różnica wieku jest olbrzymim walorem. Na moim roku znajdują się osoby młode, takie jak ja, oraz starsze, doświadczone przez życie. Mimo takiej bariery wiekowej traktujemy siebie nawzajem jak przyjaciół. Wszyscy pozostajemy na ty. Właśnie dzięki tej różnicy wieku rozmowy w naszym gronie są zawsze ciekawe. Każdy ma własne doświadczenie życiowe, którym nie wstydzi się podzielić. Wzajemna pomoc i zrozumienie są dla nas czymś powszechnym – dzieli się swoim doświadczeniem po pierwszym roku studiów Krzysztof. – Spędzamy ze sobą wiele czasu. W ramach przerw często pijemy herbatę czy kawę i rozmawiamy o aktualnych tematach lub problemach. Po zajęciach staramy się spotykać na lodach, a zwykle są to odwiedziny u kogoś. Szanujemy czas starszych członków grupy, którzy muszą wracać do swoich domów, jednak zawsze znajdą czas na wspólny wypad. Ostatnio byliśmy prawie całą grupą w Rokitnie na Mszy św. dziękczynnej za miniony rok oraz ognisku. Innym razem udaliśmy się na spływ kajakowy w Lubrzy i byliśmy nawet na kręglach – dodaje. Krzysztof podsumowuje, że teologia wbrew pozorom jest nauką bardzo uniwersalną i dotyczy wielu naszych codziennych spraw. – Ta rozmaitość powoduje, że każdy może znaleźć tu coś dla siebie. Warto studiować nie dla uzyskania tytułu, lecz dla siebie. Teologia pomaga uporządkować w lepszym stopniu życie duchowe i daje inne spojrzenie na świat – kończy student.

Szczegółowe informacje na temat warunków przyjęcia oraz wymaganych dokumentów zamieszczone są na stronie internetowej uczelni: www.ift.zgora.pl.
Istnieje również możliwości podjęcia studiów teologicznych w trybie wolnego słuchacza. Informacji udziela dziekanat, tel. (68) 458-25-70.

2016-07-14 08:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina nowym przewodniczącym Komitetu Nauk Teologicznych PAN

2020-05-16 08:53

Archiwum Niedzieli

Ks. prof. Krzysztof Pawlina

- Będę służyć wszystkim, którym dobro teologii w Polsce leży na sercu - powiedział rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie

Więcej ...

Pokój wam!

2020-05-26 18:00

Niedziela Ogólnopolska 22/2020, str. IV

Adobe.Stock.pl

Więcej ...

Pierwszy raz uczestniczę w tak wysokim jubileuszu

2020-05-31 00:00

Ks. Grzegorz Umiński

Pamiątkowe zdjęcie wyjątkowym jubilatem

Wyjątkowy jubileusz 75-lecia przyjęcia święceń kapłańskich obchodził 27 maja, ks. Józef Lisiak SAC, który na co dzień mieszka w pallotyńskiej wspólnocie w Wałbrzychu w par. Św. Franciszka z Asyżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Abp Depo do neoprezbiterów: wchodzicie na drogę zmagań o...

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do neoprezbiterów: wchodzicie na drogę zmagań o...

Zarządzenia dotyczące programu duszpasterskiego diecezji...

Aspekty

Zarządzenia dotyczące programu duszpasterskiego diecezji...

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Polska

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Wiadomości

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...