Reklama

Nie żyjmy nadaremnie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 2 czerwca – tradycyjnie już, jednak w sposób wciąż nowy i niezwykle atrakcyjny – spotyka się na Lednicy młodzież na swym XI Ogólnopolskim Apelu Tysiąclecia. Przy relikwiach św. Wojciecha i św. Jacka, którego 750-lecie śmierci obchodzimy w tym roku, młodzi wraz ze swoim duchowym opiekunem o. Janem Górą OP chcą powiedzieć światu o swoim przywiązaniu do Pana Jezusa i umocnić się w swojej wierze, by jak najpiękniej apostołować. Znany jest wszystkim bogaty i urozmaicony program lednickiego spotkania, ale myślę, że ważne będzie też tutaj zamyślenie na temat młodych i młodości, wypowiedziane przez obecnego Papieża Benedykta XVI do kilkudziesięciu tysięcy młodych, z którymi spotkał się on niedawno na stadionie Paulo Machado de Carvalho w Sao Paulo w Brazylii.
W przemówieniu Benedykta XVI można zauważyć wiele odniesień do nauczania Jana Pawła II, który bardzo ukochał młodzież, czemu dawał wyraz w wielu orędziach na Światowe Dni Młodzieży, ale przede wszystkim w pięknym i głębokim, napisanym jeszcze w czasach krakowskich, studium „Miłość i odpowiedzialność”.
Ogólnie – przesłanie Benedykta XVI streścić można następująco: Kościół potrzebuje młodych, aby ukazać światu oblicze Jezusa Chrystusa. Analizując urywek Ewangelii wg św. Mateusza o młodzieńcu, który wybiegł na spotkanie Jezusa z pytaniem: „Co mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?” (por. Mt 19, 16-22), Benedykt XVI podkreśla, że niezwykle ważna i potrzebna jest Kościołowi naturalna niecierpliwość i dynamika, charakteryzujące młodych, bo Bóg – Miłość nie zna spełnienia i „nigdy nie możemy mówić «wystarczy» (...) Pan prosi nas, czy raczej wymaga, byśmy otworzyli nasze serca, aby było w nich coraz więcej miłości, dobroci i zrozumienia”.
Zastanawiając się nad pytaniem młodzieńca z tekstu św. Mateusza, Papież zauważa, że nie jest to pytanie dotyczące jedynie tego, co będzie po śmierci. Chodzi o to, co jest tu i teraz, a co nam tamta przyszłość niejako zagwarantuje. Chodzi więc o sens naszego życia, o to, aby to życie nie było nadaremne. „Jezus (...) jest jedynym, który może zapewnić nam życie wieczne. Dlatego jest także jedynym, który potrafi ukazać sens obecnego życia i nadać mu pełnię treści” – mówi Ojciec Święty.
Zachęca, by dostrzec Boga we wszystkich rzeczach i wydarzeniach – tam, gdzie dzieje się dobro. Bo ono niesie ze sobą radość i rodzi w nas dobro, a ono jest naszą siłą. Benedykt XVI podkreśla też słowa Jezusa: „Jeśli chcesz osiągnąć życie wieczne, zachowaj przykazania”. Bo kto przestrzega przykazań, ten na pewno jest na drodze do Boga. „Jesteśmy, by tak rzec – zauważa Papież – dziełem naszych własnych rąk. Nasze życie na ziemi jest tylko jedno. Nie żyjmy nadaremnie, nie zmarnujmy go”.
Jednak ewangeliczny młodzieniec, bogaty jak każdy z młodych przede wszystkim swą młodością, usłyszawszy zaproszenie Jezusa, „odszedł zasmucony”. To był efekt jego wyboru: nie miał odwagi postawić wszystkiego na Chrystusa. Tak dzieje się zawsze, gdy nasze decyzje są małostkowe i interesowne, gdy brakuje nam wielkoduszności. Pustkę pozostawioną przez owego młodzieńca wypełnili – i wypełniają także dziś – apostołowie. Papież zachęca młodych – temu służy także Lednica – do bycia apostołami Jezusa, do świadczenia o Nim swoim życiem. W tym trudzie dla Boga znajdziemy szczęście – przekonuje – bo On przyszedł, by uszczęśliwić człowieka.
Ojciec Święty kieruje swoją zachętę do spełniających się na różnych drogach życiowych: do żyjących w małżeństwie, tych, którzy poświęcili się Bogu w życiu zakonnym, oraz tych, którzy wybrali samotność. Zapewnia, że zawsze można liczyć na pomoc Pana Jezusa, który – jeśli Go o to poprosimy – okaże nam moc swojej łaski.
„Żyjcie z entuzjazmem, z radością, ale przede wszystkim z poczuciem odpowiedzialności” – apeluje Ojciec Święty.
Przesłanie Benedykta XVI do młodych Brazylii jest niezwykle ważne i aktualne również i dla nas, dzisiaj zebranych na Lednicy. Weźmy je sobie do serca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

Graziako

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

„Ecce Homo”. To nie jest zwykły obraz, bo też nie malował go zwykły artysta. Medytacja nad „Ecce Homo” nie jest przeżyciem przede wszystkim estetycznym, jakie nam zwykle towarzyszy, kiedy spotykamy się ze sztuką. Ten obraz nie został namalowany po to, żeby cieszyć oczy. Można powiedzieć nawet mocniej – nie został namalowany po to, żeby zdobić kościół.

Więcej ...

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

2024-06-16 23:08

archiwum KM PSP Nowy Sącz/gov.pl

W niedzielę rano wybuchł pożar w zabytkowym, drewnianym kościele Świętej Heleny w Nowym Sączu. Spaleniu uległo prezbiterium XVII-wiecznej świątyni; z zalanego wnętrza strażacy zdążyli wynieść m.in. zabytkowe obrazy i tabernakulum.

Więcej ...

Kard. Ryś: czy królestwo Boże rośnie w Tobie?

2024-06-16 19:08

Archidiecezja Łódzka

W Ksawerowie k. Łodzi, w parafii pw. MB Częstochowskiej odbyły się dziś uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia przedszkola prowadzonego przez Siostry Karmelitanki. W dziękczynieniu, któremu przewodniczył kard. Grzegorz Ryś uczestniczyły dzieci wraz ze swoimi rodzicami, absolwenci przedszkola oraz cała ksawerowska wspólnota parafialna.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list...

Kościół

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list...

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy