Reklama

archiwum OREW Juszczyn
Zajęcia z dogoterapii

Rehabilituje, edukuje i wychowuje

2016-09-22 10:24

Barbara Gajda-Kocjan
Edycja małopolska 39/2016, str. 7

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Juszczynie, w powiecie suskim, od ponad 10 lat niesie pomoc dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, ze sprzężeniami, a także udziela wsparcia ich rodzinom

Łzy, współczucie, a następnie nadzieja, że można wspólnymi siłami zrobić coś dla dzieci, które szczególnie tego potrzebują – takie porozumienie osiągnęli rodzice, którzy spotkali się kilkanaście lat temu i podjęli decyzję o utworzeniu czegoś, co będzie służyło tym najmłodszym, wymagającym szczególnej troski. To właśnie zapoczątkowało utworzenie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zawoi, które utworzyło OREW w Juszczynie, ale także Świetlicę Terapeutyczno-Rehabilitacyjną w Skawicy oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Juszczynie. A wszystko po to, aby uzupełnić lukę w potrzebach osób niepełnosprawnych z tego terenu.

Jak działa OREW?

Głównym zadaniem OREW jest kompleksowa i specjalistyczna rehabilitacja dzieci i młodzieży, która dąży do poprawy ich rozwoju ruchowego, społecznego oraz intelektualnego. Cele placówki realizowane są w formie: Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, Wychowania Specjalistycznego, Kształcenia specjalnego na poziomie I, II i III etapu edukacyjnego oraz Zajęć Rewalidacyjno-Wychowawczych. Specjalistyczną opiekę nad dziećmi sprawuje wykwalifikowana kadra w składzie: fizjoterapeuci, logopedzi, psychologowie oraz pedagodzy specjalni. – Dla wszystkich podopiecznych naszej placówki organizowane są takie zajęcia, jak: edukacja, fizjoterapia, hipoterapia, dogoterapia, hydromasaż, które wpisane są w tradycyjny harmonogram podopiecznego ośrodka – wyjaśnia Małgorzata Sitarz, przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zawoi. Jak dodaje, harmonogram nie jest ramowy. Każda grupa ma plan dostosowany do swoich potrzeb. – Dzień rozpoczyna się od przywitania w porannym kręgu, następnie trening umiejętności samoobsługowych, zajęcia właściwe zgodne z planem nauczania, ćwiczenia ze specjalistami oraz trening kulinarny i samoobsługowy – uzupełnia pani Małgorzata.

44 podopiecznych w 14 grupach

Pod opieką OREW w Juszczynie obecnie znajduje się 44 podopiecznych w wieku od 3 do 25 lat, którzy podzieleni są na 14 grup, w tym 6 rewalidacyjno-wychowawczych, 5 edukacyjno-terapeutycznych oraz 3 przedszkolne/ klasy 0. Do grup rewalidacyjno-wychowawczych uczęszczają dzieci niepełnosprawne intelektualnie w stopniu głębokim, dla każdego z nich opracowany jest indywidualny, kompleksowy program edukacyjno-rehabilitacyjno-wychowawczo-opiekuńczy, zgodnie z jego potrzebami oraz zaleceniami specjalistów – wyjaśnia Małgorzata Sitarz. Z kolei do grup edukacyjno-terapeutycznych należą dzieci niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym. Do grupy przedszkolnej uczęszczają dzieci, u których zostały rozpoznane symptomy wskazujące zaburzony lub nieharmonijny rozwój. Są to głównie dzieci z autyzmem, niepełnosprawnością umysłową, ruchową oraz z zaburzeniami zachowania. Każdy z wychowanków ma zapewnioną opiekę specjalistów.

Reklama

Wsparcie dla rodziców

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Juszczynie niesie pomoc nie tylko chorym dzieciom, ale także ich rodzicom i opiekunom, którzy stają wobec wielu problemów, często przerastających ich możliwości. To właśnie w trosce o nich w ośrodku tworzone są grupy wsparcia. Spotkania w ich ramach to okazja do podzielenia się swoimi problemami. To przede wszystkim poczucie wspólnoty, że z trudnym doświadczeniem życiowym człowiek nie pozostaje sam.

Grupy wsparcia dają szansę na odreagowanie emocji oraz wzmocnienie więzi społecznych. Pobyt, wyżywienie oraz dowóz dziecka w porozumieniu z gminami, jest bezpłatny. Dzięki temu rodzice nie tracą żadnych świadczeń pielęgnacyjno-socjalnych związanych z opieką nad dzieckiem niepełnosprawnym. Przed OREW w Juszczynie stają jednak kolejne wyzwania, aby pomóc niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży oraz ich opiekunom. – Chcielibyśmy poszerzyć naszą działalność o salę do integracji sensorycznej, rozbudować OREW w Tarnawie Górnej, wzbogacić bazę sprzętów do komunikacji alternatywnej oraz nawiązać współpracę z osobami niepełnosprawnymi z innych krajów. Ze względu na planowane poszerzenie działalności szukamy również specjalistów, szczególnie nauczycieli – wylicza Małgorzata Sitarz.

Św. Jan Paweł II podczas przemówienia do uczestników Kongresu Papieskiej Rady ds. Rodziny w 1999 r. mówił: „Człowiekowi niepełnosprawnemu, jak każdej innej osobie słabej, należy dopomóc, aby stał się twórcą własnego życia”. Pomóc można na różne sposoby także poprzez OREW w Juszczynie: orewjuszczyn.pl/orew/stowarzyszenie.php.

Tagi:
niepełnosprawni

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Plany wobec Częstochowy

Plany wobec Częstochowy

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

„NIEDZIELA

„NIEDZIELA" JUTRA

Niedziela nr 38/ 2019

Niedziela nr 38/ 2019

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

Święty Krzyż

Święty Krzyż

Święto we wspólnocie domu

Święto we wspólnocie domu

,,Wyrok

,,Wyrok" - komiks o płk. Jerzym Woźniaku

Wystawa na jubileusz duchaczek

Wystawa na jubileusz duchaczek

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem