Reklama

Niedziela Małopolska

Rehabilituje, edukuje i wychowuje

archiwum OREW Juszczyn

Zajęcia z dogoterapii

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Juszczynie, w powiecie suskim, od ponad 10 lat niesie pomoc dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, ze sprzężeniami, a także udziela wsparcia ich rodzinom

Łzy, współczucie, a następnie nadzieja, że można wspólnymi siłami zrobić coś dla dzieci, które szczególnie tego potrzebują – takie porozumienie osiągnęli rodzice, którzy spotkali się kilkanaście lat temu i podjęli decyzję o utworzeniu czegoś, co będzie służyło tym najmłodszym, wymagającym szczególnej troski. To właśnie zapoczątkowało utworzenie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zawoi, które utworzyło OREW w Juszczynie, ale także Świetlicę Terapeutyczno-Rehabilitacyjną w Skawicy oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Juszczynie. A wszystko po to, aby uzupełnić lukę w potrzebach osób niepełnosprawnych z tego terenu.

Jak działa OREW?

Głównym zadaniem OREW jest kompleksowa i specjalistyczna rehabilitacja dzieci i młodzieży, która dąży do poprawy ich rozwoju ruchowego, społecznego oraz intelektualnego. Cele placówki realizowane są w formie: Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, Wychowania Specjalistycznego, Kształcenia specjalnego na poziomie I, II i III etapu edukacyjnego oraz Zajęć Rewalidacyjno-Wychowawczych. Specjalistyczną opiekę nad dziećmi sprawuje wykwalifikowana kadra w składzie: fizjoterapeuci, logopedzi, psychologowie oraz pedagodzy specjalni. – Dla wszystkich podopiecznych naszej placówki organizowane są takie zajęcia, jak: edukacja, fizjoterapia, hipoterapia, dogoterapia, hydromasaż, które wpisane są w tradycyjny harmonogram podopiecznego ośrodka – wyjaśnia Małgorzata Sitarz, przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zawoi. Jak dodaje, harmonogram nie jest ramowy. Każda grupa ma plan dostosowany do swoich potrzeb. – Dzień rozpoczyna się od przywitania w porannym kręgu, następnie trening umiejętności samoobsługowych, zajęcia właściwe zgodne z planem nauczania, ćwiczenia ze specjalistami oraz trening kulinarny i samoobsługowy – uzupełnia pani Małgorzata.

44 podopiecznych w 14 grupach

Pod opieką OREW w Juszczynie obecnie znajduje się 44 podopiecznych w wieku od 3 do 25 lat, którzy podzieleni są na 14 grup, w tym 6 rewalidacyjno-wychowawczych, 5 edukacyjno-terapeutycznych oraz 3 przedszkolne/ klasy 0. Do grup rewalidacyjno-wychowawczych uczęszczają dzieci niepełnosprawne intelektualnie w stopniu głębokim, dla każdego z nich opracowany jest indywidualny, kompleksowy program edukacyjno-rehabilitacyjno-wychowawczo-opiekuńczy, zgodnie z jego potrzebami oraz zaleceniami specjalistów – wyjaśnia Małgorzata Sitarz. Z kolei do grup edukacyjno-terapeutycznych należą dzieci niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym. Do grupy przedszkolnej uczęszczają dzieci, u których zostały rozpoznane symptomy wskazujące zaburzony lub nieharmonijny rozwój. Są to głównie dzieci z autyzmem, niepełnosprawnością umysłową, ruchową oraz z zaburzeniami zachowania. Każdy z wychowanków ma zapewnioną opiekę specjalistów.

Reklama

Wsparcie dla rodziców

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Juszczynie niesie pomoc nie tylko chorym dzieciom, ale także ich rodzicom i opiekunom, którzy stają wobec wielu problemów, często przerastających ich możliwości. To właśnie w trosce o nich w ośrodku tworzone są grupy wsparcia. Spotkania w ich ramach to okazja do podzielenia się swoimi problemami. To przede wszystkim poczucie wspólnoty, że z trudnym doświadczeniem życiowym człowiek nie pozostaje sam.

Grupy wsparcia dają szansę na odreagowanie emocji oraz wzmocnienie więzi społecznych. Pobyt, wyżywienie oraz dowóz dziecka w porozumieniu z gminami, jest bezpłatny. Dzięki temu rodzice nie tracą żadnych świadczeń pielęgnacyjno-socjalnych związanych z opieką nad dzieckiem niepełnosprawnym. Przed OREW w Juszczynie stają jednak kolejne wyzwania, aby pomóc niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży oraz ich opiekunom. – Chcielibyśmy poszerzyć naszą działalność o salę do integracji sensorycznej, rozbudować OREW w Tarnawie Górnej, wzbogacić bazę sprzętów do komunikacji alternatywnej oraz nawiązać współpracę z osobami niepełnosprawnymi z innych krajów. Ze względu na planowane poszerzenie działalności szukamy również specjalistów, szczególnie nauczycieli – wylicza Małgorzata Sitarz.

Św. Jan Paweł II podczas przemówienia do uczestników Kongresu Papieskiej Rady ds. Rodziny w 1999 r. mówił: „Człowiekowi niepełnosprawnemu, jak każdej innej osobie słabej, należy dopomóc, aby stał się twórcą własnego życia”. Pomóc można na różne sposoby także poprzez OREW w Juszczynie: orewjuszczyn.pl/orew/stowarzyszenie.php.

2016-09-22 10:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Irlandia Północna: aborcja aż do narodzin?

2020-02-23 16:31

źródło: vaticannews.va

1875 osób z zespołem Downa oraz ich rodziny apelują do premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona o rezygnację z prac nad wprowadzeniem w Irlandii Północnej selektywnej aborcji z powodu niepełnosprawności dziecka. Według organizacji obrońców życia poczętego: propozycje brytyjskiego rządu wykraczają daleko poza obowiązujące prawo aborcyjne w Anglii, Walii i Szkocji.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Ekologia po katolicku

2020-02-25 16:46

Michał Janik/Niedziela TV

Przybliżenie młodzieży idei encykliki papieża Franciszka „Laudato si’”– to główny cel ekowarsztatów, w których w dniach 24-25 lutego w Archidiecezjalnym Centrum Duchowości Święta Puszcza w Olsztynie k. Częstochowy uczestniczyło 220 uczniów ze Szkolnych Kół Caritas z archidiecezji częstochowskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek na Wielki Post: pojednajmy się z Bogiem

Franciszek

Franciszek na Wielki Post: pojednajmy się z Bogiem

Znamy hasło jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki na Jasną...

Niedziela Wrocławska

Znamy hasło jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki na Jasną...

Znikające dzieci. Nastoletnia depresja

Wiadomości

Znikające dzieci. Nastoletnia depresja

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem

Jasna Góra

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Kościół

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Kościół

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Kościół

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Watykan: Polak nuncjuszem w ojczyźnie papieża

Kościół

Watykan: Polak nuncjuszem w ojczyźnie papieża