Reklama

Niedziela Podlaska

Śladami św. Jana Pawła II po diecezji

Pamiątkowe paramenty liturgiczne, używane przez św. Jana Pawła II

Ks. Zenon Czumaj

Pamiątkowe paramenty liturgiczne, używane przez św. Jana Pawła II

16 października przypada rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. I choć najwięcej pamiątek po św. Janie Pawle II mają zapewne Kraków czy Lublin, miasta związane z jego bezpośrednią działalnością kardynalską i profesorską, również i u nas jest takie szczególne miejsce w sercu diecezji – Drohiczynie, w którym od lat gromadzone są eksponaty związane w różny sposób ze świętym papieżem. Muzeum Diecezjalne im. Jana Pawła II – bo o nim mowa – zaprasza w swoje podwoje od wtorku do niedzieli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Największy zbiór pamiątek związanych ze św. Janem Pawłem II znajduje się w Sali Papieskiej – informuje dyrektor muzeum ks. Zenon Czumaj. – Stale go poszerzamy, stąd każdy ze zwiedzających z pewnością znajdzie coś, co go szczególnie zainteresuje. Zapraszam, warto – zachęca.

Pamiętna wizyta i pamiątki papieskie

Oczywiście, najwięcej pamiątek związanych jest z wizytą Ojca Świętego w Drohiczynie 10 czerwca 1999 r. Są to tron papieski, symbolizujący Piotrową łódź, w którego zwieńczeniu umieszczony jest papieski herb – Papież siedział na nim podczas nabożeństwa ekumenicznego, fragment dywanu z ołtarza i mszał papieski używany podczas tego nabożeństwa. Ponadto w placówce można zobaczyć fragment papieskiej sutanny, różaniec i kielich ofiarowane przez Papieża w darze dla diecezji, karty wejściowe do poszczególnych sektorów, kilkadziesiąt zdjęć upamiętniających wizytę, które raz jeszcze przeniosą nas w atmosferę tego szczególnego dnia, czy okolicznościowe wydawnictwa. A wszystko to okraszone słowami słynnego już papieskiego przemówienia: „Witaj, ziemio podlaska. Ziemio ubogacona pięknem przyrody, a przede wszystkim uświęcona wiernością tego ludu...” – które zna dziś każdy wierzący mieszkaniec diecezji, a którymi głos Ojca Świętego umacnia odwiedzających muzeum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Również filatelista znajdzie tu coś dla siebie. – Możemy poszczycić się pełnym zbiorem znaczków ze św. Janem Pawłem II, wydanych przez Pocztę Polską – informuje ks. Czumaj. – W sumie zbiór składa się z blisko 100 znaczków walorów; m.in. są znaczki wyemitowane w dniach pogrzebu, beatyfikacji i kanonizacji Papieża Polaka czy datownik, upamiętniający dzień wizyty w Drohiczynie. Dociekliwi odnajdą dary przygotowane dla Papieża w 1999 r., które pozostawił on w diecezji na pamiątkę, jak np. ornat ofiarowany mu przez żeńskie zgromadzenia zakonne z terenu diecezji czy okolicznościowe obrazy, m.in. autorstwa Danieli Pocenta z Łochowa, przedstawiający kard. Stefana Wyszyńskiego, składającego homagium Janowi Pawłowi II. Drugi obraz, ukazujący to wydarzenie (dar Zofii Supryn i Marii Supryn z Lublina), wykonany przez Honoratę Mielniczenko z Janowca techniką rapidografii, stanowi dopełnienie poprzedniego – Ojciec Święty całuje dłonie Prymasa Tysiąclecia.

Reklama

Osobną grupę, ważną zapewne dla historyków Kościoła, choć nie tylko, stanowią dokumenty papieskie, wśród których trzeba wymienić podpisaną własnoręcznie przez papieża bullę prekonizacyjną z 1994 r., wynoszącą bp. Antoniego Pacyfika Dydycza do godności ordynariusza drohiczyńskiego, fotokopie dokumentów papieskich nadających tytuły bazylik mniejszych kościołom w Bielsku Podlaskim i Węgrowie, brewe papieskie zezwalające na koronację koronami papieskimi łaskami słynących obrazów Matki Bożej w Miedznie i Ostrożanach. Nie można pominąć kopii, w powiększeniu, aktu utworzenia 5 czerwca 1991 r. diecezji drohiczyńskiej (oryginał, własnoręcznie podpisany przez Ojca Świętego, znajduje się w Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku).

Po kard. Karolu Wojtyle też coś się znajdzie

– Myliłby się ten, kto sądzi, że z naszą diecezją nie zetknął się kard. Karol Wojtyła – mówi Ksiądz Dyrektor. – Otóż odwiedził on nas trzykrotnie. Pamiątką z pierwszej wizyty jest kapa liturgiczna, w której 1 października 1966 r. Metropolita Krakowski przewodniczył nabożeństwu różańcowemu podczas uroczystości milenijnych w Drohiczynie. Z kolei z wizyty w Ciechanowcu w 1974 r. pozostała stuła, w której głosił kazanie na zakończenie peregrynacji w diecezji wędrującej kopii Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej – informuje ks. Czumaj. Są też m.in. Pismo Święte z osobistą dedykacją Następcy św. Piotra dla bp. Władysława Jędruszuka (nowa edycja Wulgaty z 1984 r.), a nawet komplet do sprawowania Mszy św., należący do nieżyjącego już przyjaciela papieża kard. Andrzeja Marii Deskura, który zasłynął tym, że swoją chorobę i związane z nią cierpienie ofiarował w intencji pontyfikatu Jana Pawła II, a którego ten odwiedził w szpitalu krótko po wyborze na Stolicę Piotrową.

Reklama

Jak widać, warto odwiedzić Muzeum Diecezjalne, mające swoją siedzibę przy ul. Kraszewskiego 4 (obok kościoła pofranciszkańskiego) w Drohiczynie.

* * *

Muzeum jest otwarte od wtorku do soboty w godz. 9.30-17.30 z przerwą od godz. 13.00 do godz. 14.00 (w okresie letnim, tzn. od maja do końca września) i w godz. 10.30-17.00 z przerwą od godz. 13.00 do godz. 14.30 (w okresie zimowym, tzn. od października do końca kwietnia). W niedzielę te godziny to odpowiednio w lecie 15.00-18.00 i w zimie – 14.30-17.00.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-13 10:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Muzeum bliżej nieba

Centrum Opatrzności Bożej

Muzeum bł. Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego powstające przy Świątyni Opatrzności Bożej, będzie nowoczesną, multimedialną placówką. Ale nie zabraknie też oryginalnych eksponatów związanych z obydwoma postaciami.

Więcej ...

Pozytywna opinia Dykasterii Nauki Wiary ws. objawień Pieriny Gilli

2024-07-08 12:37
Pierina Gilli i Matka Boża jako „Mistyczna Róża – Fontanelle”

pl.wikipedia.org

Pierina Gilli i Matka Boża jako „Mistyczna Róża – Fontanelle”

Dykasteria Nauki Wiary wydała pozytywną opinię na temat objawień, jakich doznała włoska mistyczka Pierina Gilli. Zgodnie z nowymi normami ws. zjawisk nadprzyrodzonych dykasteria stwierdziła, że w treści objawień nie znaleziono żadnych elementów bezpośrednio sprzecznych z nauczaniem Kościoła.

Więcej ...

Lublin. Muzyczne środy

2024-07-08 12:46

Archiwum R. Grudnia

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Panie, przymnóż nam wiary

Wiara

Panie, przymnóż nam wiary

Sejmowe głosowanie za aborcją do 9. miesiąca ciąży

Wiadomości

Sejmowe głosowanie za aborcją do 9. miesiąca ciąży

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył

Kościół

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył "Cyrk Motyli" -...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....