Reklama

Repolonizacja Polski, czyli jak pozbyć się kompleksów

Pamiętają Państwo zapewne książkę pt. „Wygaszanie Polski”, która półtora roku temu wywołała prawdziwą burzę, ponieważ demaskowała katastrofalny stan państwa, do jakiego doprowadziły poprzednie rządy. Po ukazaniu się „Wygaszania” tzw. media opiniotwórcze (mainstreamowe) nienawistnie kąsały nie tylko samą publikację, ale także wydawcę i zarazem redaktora książki – prezesa Leszka Sosnowskiego, wymyślając mu w gazecie – wiadomo której – m.in. od NKWD-zistów. Nic dziwnego, była to niezwykle silna broń obozu patriotycznego przed ubiegłorocznymi wyborami.

Ocena minionego roku

Dziś, rok po deklaracji przez nowy rząd dobrej zmiany, Biały Kruk dokonuje kolejnego bilansu obecnej sytuacji w kraju. Czyni to w książce pt. „Repolonizacja Polski”. Do napisania tekstów wydawca zaprosił w większości tych samych autorów, co w „Wygaszaniu”, ale są też nowi – wybitni przedstawiciele naszego życia gospodarczego, religijnego, kulturalnego i politycznego. „Książka zawiera życzliwe podpowiedzi, ale także głosy krytyczne wybitnych fachowców w swoich dziedzinach – mówi Leszek Sosnowski, wydawca oraz autor jednego z esejów. – Zastanawiają się oni, jak przywrócić polskość w prawie, polityce, różnych dziedzinach gospodarki oraz w kulturze; ustalają stan faktyczny, ale podają jednocześnie recepty na uzdrowienie. Na pewno jest co pochwalić po roku działalności nowej władzy, ale nie chodzi o to, żeby sobie nawzajem kadzić, lecz by podpowiadać pomysły, rozwiązania, by trwać w postawie twórczej”.

Reklama

Okładka książki „Repolonizacja Polski” jest niezwykle wymowna – z jednej strony jest symboliczna, a z drugiej – podnosząca na duchu i zachęcająca do wiary w dobrą przyszłość, mimo wszelkich obecnych trudności. Oto potężny kamienny orzeł z rozpostartymi skrzydłami, z koroną na głowie i ryngrafem Matki Bożej na piersi wzbija się do lotu. Jego rozpostarte pazury opierają się na postumencie z łacińskim napisem, który głosi: „Polska przedmurzem chrześcijaństwa”. Po lewej stronie widnieje zaś czarny, prosty drewniany krzyż, bo polskość i chrześcijaństwo są od zarania nierozerwalne. Zdjęcie to mistrz Adam Bujak zrobił na terenie parafii w podkrakowskiej Morawicy, która słynie nie tylko z pobożności, ale też z wielkich patriotycznych inicjatyw.

Zadbać o kulturę

Adam Bujak jest w tej książce autorem nie tylko fotografii, ale też jakże odważnego, zdecydowanego tekstu, który bardzo krytycznie ocenia wieloletnie dewastacje dokonywane w naszej rodzimej kulturze, z którymi ciężko sobie dziś poradzić: „Dominuje wciąż koszmarna sztuka epatująca obrzydliwością. Zabrania się społecznej ingerencji w te obrzydliwości, gdyż to rzekomo narusza wolność twórcy. Nie zgadzam się z tym – mój tekst w tej książce jest jednocześnie moim krzykiem, abyśmy zatrzymali zło w kulturze”. Podobne odczucia ma wybitny krytyk literacki Krzysztof Masłoń: „W sztuce dominują dziś estetyka brzydoty i amok przedstawiania zła, panują jednowymiarowość i nihilizm”. Wtóruje mu znana teatrolog Temida Stankiewicz-Podhorecka: „Szczególnie teatr stał się ideologiczny i lewicowy”.

Prof. Wojciech Roszkowski zwraca uwagę na niezwykły rozziew, jaki panuje w naszym społeczeństwie (pracowano nad tym całe lata, aby tak było): „Dzisiaj nie można się porozumieć, mając racjonalne argumenty, jeżeli druga strona komunikuje tylko na poziomie emocjonalnym. Kiedy na jakieś emocjonalne banialuki reagujemy faktami czy odpowiadamy precyzyjnym zdaniem zawierającym fakty, najczęściej spotykamy się z całkowitym milczeniem albo nagłą zmianą tematu. W tego typu debatach toczonych na piśmie reakcją na czyjś tekst jest kompletne przemilczenie i tym samym wykluczenie”.

Potrzeba uzdrowienia prawa

Reklama

Poseł Małgorzata Wassermann użala się nad stanem wymiaru sprawiedliwości i podkreśla ogromny opór przed wprowadzeniem zmian, których oczekuje społeczeństwo. „Te zmiany jednak już się zaczęły w prawie karnym, policji i sądownictwie” – zauważa szefowa sejmowej komisji śledczej ws. Amber Gold. Z kolei prof. Artur Śliwiński uważa, że do życia gospodarczego wdarł się i zagnieździł w nim neoliberalizm, który za swe bóstwo uznał wszechregulujący rynek, co się jednak nie sprawdza nie tylko w Polsce. Prof. Witold Modzelewski stwierdza: „Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie zarabia się na stanowieniu prawa, ustaw, a czasem tylko jednego przypisu. Umożliwia to demokracja fasadowa. Biznes legislacyjny jest usługą, która gwarantuje określonym grupom konkretne zyski. Jest niestety zgodny z prawem i nie jesteśmy w stanie go zakazać. Jedynym rozwiązaniem w interesie publicznym byłoby zakazać kontaktu polityków z biznesem”. Janusz Szewczak nieustannie powtarza, że „bez własności nie ma polskości i suwerenności. Repolonizacja musi zostać przeprowadzona sprytnie i według dobrego planu”.

Znaczenie polskości

Wszyscy autorzy najnowszej książki Białego Kruka nawołują, by pozbyć się kompleksów kształtowanych przez ostatnie lata przez dominującą pedagogikę wstydu, by opowiedzieć się za obroną i odbudową polskości w każdej dziedzinie. Tylko w ten sposób możemy stać się na powrót silnym narodem.

Oprócz tekstów autorów wyżej wymienionych „Repolonizacja Polski” zawiera także fantastyczne eseje prof. Andrzeja Nowaka, ks. prof. Dariusza Oko, Daniela Obajtka, dr. Jerzego Kruszelnickiego, Pawła Stachnika i prof. Krystyny Pawłowicz. Jest to swoisty patriotyczny podręcznik zarówno dla rządzących, jak i dla obywateli. Bardzo ważna książka na nasze czasy.

„Repolonizacja Polski”, wydawnictwo Biały Kruk, praca zbiorowa pod red. Leszka Sosnowskiego, 216 str., 20,5 x 25 cm, papier 150 g, oprawa twarda, obwoluta

* * *

Okazja

Czytelnikom „Niedzieli” polecamy zamówienie „Repolonizacji Polski” bezpośrednio w wydawnictwie Biały Kruk: 1 egzemplarz kosztuje 59 zł, 2 egz. – tylko 49 zł/szt. Przy zamówieniach powyżej 95 zł koszty wysyłki (12 zł) ponosi wydawnictwo. By złożyć zamówienie, wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: (12) 260 32 90, (12) 254 56 02, (12) 254 56 19. Można również wysłać e-mail: marketing@bialykruk.pl .

2016-11-16 10:54

Wybrane dla Ciebie

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Więcej ...

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Więcej ...

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27
Rzeźba św. Józefa.

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej...

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Franciszek

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę