Reklama

Niedziela Małopolska

Jej zwycięstwo

Małgorzata Czekaj

Bł. Karolina była dla mnie odległą świętą. Zmieniło się to, kiedy z okazji 102. rocznicy jej męczeńskiej śmierci pojechałam na nabożeństwo Drogi Krzyżowej do Wał-Rudy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak podkreślił ks. Zbigniew Szostak, proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej i kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, 18 listopada to dzień zwycięstwa Karoliny, nie jej dramat. Bo choć droga za Jezusem wydaje się czasem trudna i wymagająca, ostatecznie prowadzi do duchowego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.

– Człowiek jest obdarowany przez Stwórcę życiem i jest to jeden z największych darów, z którego nikt dobrowolnie by nie zrezygnował. To sam Chrystus cierpi w męczennikach i daje im siłę i odwagę – powiedział podczas Drogi Krzyżowej ks. Zbigniew. Wspomniał o dramacie ojca Karoliny ukazanym w najnowszym filmie o Błogosławionej „Zerwany kłos”. Jan Kózka został zmuszony, aby zostawić córkę w ostatnich chwilach jej życia. To ona stała się tą, która dodała mu otuchy. Karolina świadectwem życia i śmierci pokazuje, że gdy całym sercem zwrócimy się do Boga, żadna ludzka siła nie złamie naszej wiary, nadziei i miłości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczy wyborów

W odpowiedzi na apel młodzieży z Syrii w trakcie Drogi Krzyżowej odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji pokoju w krajach Bliskiego Wschodu. Nagrano specjalne pozdrowienie dla chrześcijan z Syrii. Świadectwem z pobytu w Aleppo podzielił się ks. Roman Sikoń, salezjanin i misjonarz.

– Dziś wielu młodych w Syrii musi stawić czoła takim samym decyzjom, jakie podejmowała bł. Karolina. Niejednokrotnie jest to walka w obronie czystości i wiary. Przykładem niech będzie Teresa, młoda dziewczyna, porwana i przetrzymywana przez islamistów. Kiedy zapytałem, co pomogło jej przetrwać czas niewoli, odpowiedziała, że modlitwa: Różaniec i zawierzenie Panu Jezusowi. Po trzech miesiącach zdarzył się wymodlony cud, udało jej się uciec – powiedział.

Karolina nie tylko w dniu śmierci, ale każdego dnia, wybierała ramiona prawdziwego Przyjaciela, Jezusa Chrystusa, aby być doprowadzoną do zwycięstwa. Droga Krzyżowa jej męczeńskim szlakiem prowadzi z rodzinnego domu w Wał-Rudzie do miejsca w lesie, gdzie dziewczynę znaleziono martwą. Słowa rozważań przy stacjach zachęcały do spokojnej, głębokiej refleksji nad swoim życiem: „Człowiek wciąż musi wybierać w sprawach małych i wielkich. Te wybory łączą się z podjęciem krzyża bądź porzuceniem go. Wybory czasem najwięcej kosztują, ponieważ trzeba podjąć wewnętrzną walkę ze swoim egoizmem i miłością własną. Trzymanie się słusznej drogi jest możliwe tylko przy rozeznaniu miłującej mowy Boga”.

Reklama

Uczy życia

Karolina urodziła się 2 sierpnia 1898 r. Pochodziła z pobożnej rodziny chłopskiej; dom rodziców był nazywany „kościółkiem”, bo krewni i sąsiedzi przychodzili do nich na wspólne czytanie Pisma Świętego i religijnych lektur. Karolina pomagała wujowi, Franciszkowi Borzęckiemu, prowadzić świetlicę i bibliotekę. Katechizowała dzieci, zajmowała się chorymi i starszymi, przygotowując ich do sakramentów, odwiedzając i pomagając w najróżniejszych rzeczach. Była członkiem Towarzystwa Wstrzemięźliwości oraz Apostolstwa Modlitwy i Arcybractwa Wiecznej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

18 listopada 1914 r. została zamordowana przez carskiego żołnierza, który uprowadził ją i próbował zgwałcić. Zginęła, broniąc swojej czystości i godności. Patrząc na świadectwo jej życia, nie ma wątpliwości, że je kochała.

Uczy zawierzenia

Dziś staje się wstawienniczką tych, których życie doświadcza szczególnie. 18-20 listopada odbyły się w sanktuarium w Zabawie rekolekcje z modlitwą o uzdrowienie dla rodzin, które – w wyniku przemocy, wypadków komunikacyjnych oraz innych losowych zdarzeń – straciły najbliższych.

Obok kościoła znajduje się Pomnik Ofiar Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy. Aby zapobiegać wypadkom i tragediom na polskich drogach, 18 listopada zorganizowano w Zabawie program edukacyjny „Road show” skierowany głównie do młodzieży. Jego celem jest uwrażliwienie przyszłych kierowców na odpowiedzialność za życie drugiego człowieka.

Uroczystości odpustowe zakończyły się w sanktuarium bł. Karoliny wieczorną Mszą św., sprawowaną przez ks. Wiesława Piotrowskiego, postulatora w procesie kanonizacyjnym Błogosławionej. Po Eucharystii zebrani adorowali Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Uwielbienie i modlitwę o uzdrowienie poprowadził ks. Zbigniew Szostak wraz ze Wspólnotą Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea”. Wieczory Chwały, podobnie jak Drogi Krzyżowe, odbywają się każdego 18. dnia miesiąca. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.sanktuariumzabawa.pl.

Więcej zdjęć na stronie: www.niedziela.pl w zakładce „Niedziela Małopolska”

Podziel się:

Oceń:

2016-12-01 11:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: Zwykły ojciec niezwykłych dzieci

Archiwum pana Darka

Ojcostwo sprawiło, że stałem się odpowiedzialnym mężczyzną, a dzieci nauczyły mnie wrażliwości na ludzką krzywdę – mówi Dariusz Zelga.

Więcej ...

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich

2024-04-23 19:45

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Świętą w bazylice licheńskiej pod przewodnictwem abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncujsza apostolskiego w Polsce, 23 kwietnia rozpoczęło się 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich. W obradach bierze udział ponad 160 sióstr: przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Więcej ...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec