Reklama

Polska

Bp Pindel do górników: zaufanie do Boga daje ostateczną gwarancję bezpieczeństwa

2014-12-04 14:26

PB

O tym, skąd czerpać poczucie bezpieczeństwa i ufność w codziennej niebezpiecznej pracy pod ziemią mówił do górników bp Roman Pindel, który 4 grudnia w kościele pw. św. Urbana w Brzeszczach koło Oświęcimia przewodniczył Mszy św. „Barbórkowej” w intencji górników i ich rodzin. Ordynariusz bielsko-żywiecki wskazywał na Słowo Boże, jako źródło odpowiedzi na podstawowe pytania, dotyczące radzenia sobie z różnymi sytuacjami życiowymi.

W uroczystej liturgii uczestniczyli m.in. pracownicy działającej od ponad wieku kopalni węgla kamiennego, przedstawiciele zarządu spółki, władze miasta i samorządowcy. Wraz z biskupem modlili się kapłani z okolicznych parafii.

W homilii bp Pindel odwołał się do ewangelicznego obrazu domu, budowanego na mocnym, solidnym fundamencie. Ordynariusz przypomniał, że dla człowieka wierzącego skałą, na jakiej człowiek powinien budować swoje życie, jest Słowo Boże, „które powinno się słuchać, brać do serca i żyć według niego”. „Ale te słowa z Ewangelii można odnieść także do czegoś takiego, co nazywamy zasadami bezpieczeństwa. One obowiązują w kopalniach od bardzo dawna, wynikają z doświadczenia pracy górniczej, ale także z badań naukowych i obserwacji. Ta ogromna mądrość i wiedza, która służy ostatecznie człowiekowi, by mógł pracować bezpiecznie” – zaznaczył duchowny.

Jak zauważył kaznodzieja, oprócz poważnego traktowania ludzkich zasad bezpieczeństwa, istnieje także „poczucie bezpieczeństwa człowieka, który ma zaufanie do Boga”. Podkreślił, że tylko zaufanie do Tego, który jest ponad wszystkim, który prowadzi wszystko, co dzieje się w świecie, może dać takie poczucie bezpieczeństwa. „Zaufanie do Tego, który nawet w sytuacji nieszczęścia zawinionego przez człowieka, ratuje z opresji, ocala” – dodał bp Pindel.

Reklama

Hierarcha zauważył, że szukanie bezpieczeństwa u Boga od początku towarzyszyło pracy górniczej i tworzyło niepowtarzalne życie religijne górników. „To niesamowite świadectwo wiary i poszukiwania poczucia bezpieczeństwa. To poczucie ma swoje źródło ostateczne w Bogu. Towarzyszy ono człowiekowi, jeśli ten ufa, że Bóg jest jego obroną, że jest przy nim nawet w sytuacjach najtrudniejszych” – dodał hierarcha.

Po liturgii spotkał się on z górnikami z największej na terenie diecezji bielsko-żywieckiej kopalni węgla kamiennego należącej do Kompanii Węglowej. W hali sportowej odbyła się okolicznościowa akademia.

Również w innej miejscowej parafii – pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – dziś rano modlono się intencji wszystkich górników, w tym emerytowanych, zmarłych i tych, którzy zginęli w katastrofach górniczych, a także za ich rodziny.

Kopalnia „Brzeszcze” powstała w 1903 r. i zatrudnia dziś około 3 tys. pracowników. Produkuje rocznie ok. 1,9 mln ton węgla. Kopalnia jest najbardziej metanową kopalnią Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Wszystkie jej pokłady zaliczane są do IV kategorii zagrożenia metanowego, a pokład 510 zaliczony został do I stopnia zagrożenia tąpaniami.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Noworoczna modlitwa i refleksja

2020-01-08 08:09

Niedziela bielsko-żywiecka 2/2020, str. I

Ks. Piotr Góra

Radiowa rozmowa na Nowy Rok

Noworoczną Eucharystię sprawował bp Roman Pindel w kościele św. Jana Chrzciciela w Komorowicach. Modlitwa transmitowana była na antenie diecezjalnej rozgłośni Anioł Beskidów. Po liturgii, w radiowym studio, biskup podsumował miniony rok 2019.

Więcej ...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

2020-01-14 10:24

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 19

Archiwum autora

Kościół św. Jakuba w Medjugorie

Już dziś mówi się o Medjugorie nie jako o miejscu ukazywania się Matki Bożej, ale o miejscu... objawiania się mocy sakramentów Kościoła.

Więcej ...

Sandomierz: uroczystość ku czci św. Tomasza z Akwinu

2020-01-25 19:52

pl.wikipedia.pl

Konferencja naukowa z udziałem bp. Krzysztofa Nitkiewicza oraz uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Frankowskiego złożyły się na uroczystość ku czci św. Tomasza z Akwinu, która odbyła się 25 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Watykan

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Polska

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...