Reklama

PB

Bp Pindel do górników: zaufanie do Boga daje ostateczną gwarancję bezpieczeństwa

2014-12-04 14:26

rk / Brzeszcze / KAI

O tym, skąd czerpać poczucie bezpieczeństwa i ufność w codziennej niebezpiecznej pracy pod ziemią mówił do górników bp Roman Pindel, który 4 grudnia w kościele pw. św. Urbana w Brzeszczach koło Oświęcimia przewodniczył Mszy św. „Barbórkowej” w intencji górników i ich rodzin. Ordynariusz bielsko-żywiecki wskazywał na Słowo Boże, jako źródło odpowiedzi na podstawowe pytania, dotyczące radzenia sobie z różnymi sytuacjami życiowymi.

W uroczystej liturgii uczestniczyli m.in. pracownicy działającej od ponad wieku kopalni węgla kamiennego, przedstawiciele zarządu spółki, władze miasta i samorządowcy. Wraz z biskupem modlili się kapłani z okolicznych parafii.

W homilii bp Pindel odwołał się do ewangelicznego obrazu domu, budowanego na mocnym, solidnym fundamencie. Ordynariusz przypomniał, że dla człowieka wierzącego skałą, na jakiej człowiek powinien budować swoje życie, jest Słowo Boże, „które powinno się słuchać, brać do serca i żyć według niego”. „Ale te słowa z Ewangelii można odnieść także do czegoś takiego, co nazywamy zasadami bezpieczeństwa. One obowiązują w kopalniach od bardzo dawna, wynikają z doświadczenia pracy górniczej, ale także z badań naukowych i obserwacji. Ta ogromna mądrość i wiedza, która służy ostatecznie człowiekowi, by mógł pracować bezpiecznie” – zaznaczył duchowny.

Jak zauważył kaznodzieja, oprócz poważnego traktowania ludzkich zasad bezpieczeństwa, istnieje także „poczucie bezpieczeństwa człowieka, który ma zaufanie do Boga”. Podkreślił, że tylko zaufanie do Tego, który jest ponad wszystkim, który prowadzi wszystko, co dzieje się w świecie, może dać takie poczucie bezpieczeństwa. „Zaufanie do Tego, który nawet w sytuacji nieszczęścia zawinionego przez człowieka, ratuje z opresji, ocala” – dodał bp Pindel.

Reklama

Hierarcha zauważył, że szukanie bezpieczeństwa u Boga od początku towarzyszyło pracy górniczej i tworzyło niepowtarzalne życie religijne górników. „To niesamowite świadectwo wiary i poszukiwania poczucia bezpieczeństwa. To poczucie ma swoje źródło ostateczne w Bogu. Towarzyszy ono człowiekowi, jeśli ten ufa, że Bóg jest jego obroną, że jest przy nim nawet w sytuacjach najtrudniejszych” – dodał hierarcha.

Po liturgii spotkał się on z górnikami z największej na terenie diecezji bielsko-żywieckiej kopalni węgla kamiennego należącej do Kompanii Węglowej. W hali sportowej odbyła się okolicznościowa akademia.

Również w innej miejscowej parafii – pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – dziś rano modlono się intencji wszystkich górników, w tym emerytowanych, zmarłych i tych, którzy zginęli w katastrofach górniczych, a także za ich rodziny.

Kopalnia „Brzeszcze” powstała w 1903 r. i zatrudnia dziś około 3 tys. pracowników. Produkuje rocznie ok. 1,9 mln ton węgla. Kopalnia jest najbardziej metanową kopalnią Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Wszystkie jej pokłady zaliczane są do IV kategorii zagrożenia metanowego, a pokład 510 zaliczony został do I stopnia zagrożenia tąpaniami.

Tagi:
górnicy bp Roman Pindel

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Dziękczynienie

Adwent 2019 – Dziękczynienie

II Konferencja Maryjna

II Konferencja Maryjna

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Spotkania z  Maryją...

Spotkania z Maryją...

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

komentarz i życzenia

komentarz i życzenia

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

Koncert w Warszawie

Koncert w Warszawie

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem