Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ćwierćwiecze służby wokół ołtarza

Monika Jaworska

Duszpasterstwo Służby Liturgicznej działa od początku powołania naszej diecezji, czyli od 25 marca 1992 r. Pierwszym jego duszpasterzem w diecezji został mianowany ks. kan. Tadeusz Nowok – proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Komorowicach, a obecnie tę funkcję pełni ks. dr Sławomir Zawada.

– Działałem w seminarium w Katowicach w sekcji służby liturgicznej. W 1994 r. rozpocząłem posługę wikarego w parafii w Komorowicach u ks. Tadeusza Nowoka i miałem za zadanie zająć się pracą z ministrantami – wspomina ks. Zawada, mianowany przez bp. Tadeusza Rakoczego w 1997 r. diecezjalnym duszpasterzem ministrantów, a w 2001 – diecezjalnym duszpasterzem służby liturgicznej. – Duszpasterstwo to zajmuje się formacją animatorów, ceremoniarzy, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., ustanowionych lektorów i akolitów, a także psałterzystów i zakrystianów – precyzuje ks. Zawada.

W ciągu 25 lat istnienia diecezji w ramach duszpasterstwa ministranci angażowali się w szereg inicjatyw. Oprócz formacji stałej w parafiach, brali udział w kursach lektorskich czy kursach animatora. W tegorocznym Wielkim Poście w ośrodku rekolekcyjnym w Pogórzu odbywa się 26. Diecezjalny Kurs Animatorów Służby Liturgicznej, przygotowujący do posługi animatora i ceremoniarza. We wszystkich 26 edycjach kursu wzięło udział ponad 2500 lektorów. Jak podkreśla ks. Zawada, w tym roku zgłosiła się rekordowa liczba ok. 140 lektorów, którzy – podzieleni na 2 grupy – spotykają się w poszczególne weekendy marca i poznają zagadnienia liturgiczne oraz formują się duchowo przez udział we Mszach św. i nabożeństwach. W diecezji posługuje obecnie ok. 4600 ministrantów.

Reklama

W ich zaangażowanie wpisane są również pielgrzymki. Cyklicznie uczestniczą w ogólnopolskiej pielgrzymce ministrantów – w czerwcu br. pojadą do Poznania. W 2004 r. włączyli się w projekt ogólnopolskiej akcji „Polscy ministranci – Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II”. W 2006 r. wzięli udział w Europejskiej Pielgrzymce Ministrantów do Rzymu. A szczególnym przedsięwzięciem był udział w Rzymskich Rekolekcjach Diecezji Bielsko-Żywieckiej w 1996 r. – Jan Paweł II przyjechał w 1995 r. do Skoczowa i wtedy zaprosił nas do Rzymu. Odpowiedzieliśmy na zaproszenie, uczestnicząc w 1996 r. w diecezjalnej pielgrzymce do Rzymu wraz z ok. 3 tys. diecezjanami. Diecezję reprezentowali ministranci z Komorowic i Skoczowa, służąc w bazylikach patriarchalnych. Pamiętam, że dla tych chłopców było to ogromne przeżycie – wspomina ks. Zawada.

Ministranci angażują się też w sport, biorąc udział m.in. w Spartakiadzie Lekkoatletycznej w Zabrzegu dla ministrantów i lektorów, czy turnieju piłkarskim „Bosko Cup”.

2017-03-30 09:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Będziecie podawać słowa Pana Boga

Kandydaci na lektorów podczas konferencji

Ks. Mirosław Benedyk

Kandydaci na lektorów podczas konferencji

Ostatnia odprawa przed przyjęciem posługi lektora i ceremoniarza odbyła się pod czujnym okiem diecezjalnego duszpasterza.

Więcej ...

Pracownik ostatniej godziny

Kościół parafialny w Oleszycach – polichromia Eugeniusza Muchy (XX wiek)/fot. Graziako

Przypowieść o pracownikach najemnych, którzy pracowali w różnym wymiarze, a otrzymali tę samą zapłatę, może nas trochę bulwersować. Z jednej strony trudno nie przyznać, że pracodawca nie popełnił niesprawiedliwości, bo przecież każdemu dał tyle, na ile wcześniej się umówił.

Więcej ...

Licheń: warsztaty medialne „Zaplątani w sieci”

2020-09-20 18:34

Adobe.Stock.pl

O tym, jak ważnym narzędziem ewangelizacyjnym w dzisiejszych czasach jest internet, rozmawiali uczestnicy warsztatów medialnych „Zaplatani w sieci”, które w sobotę 19 września odbyły się w domu pielgrzyma Arka w Licheniu Starym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pracownik ostatniej godziny

Wiara

Pracownik ostatniej godziny

Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Kościół

"Tragiczna skala śmierci” w Wieliej Brytanii z powodu...

Warszawa/ Msza św. w kościele seminaryjnym rozpoczęła...

Kościół

Warszawa/ Msza św. w kościele seminaryjnym rozpoczęła...

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Polska

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Niedziela Łódzka

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Jasna Góra

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Włochy: zamordowano księdza, opiekuna ubogich

Kościół

Włochy: zamordowano księdza, opiekuna ubogich

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

Reklama

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”