Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Czcimy Boże Miłosierdzie w diecezji

Kaplica z cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach

Mazur/episkopat.pl

Kaplica z cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzimy w 1. niedzielę po Wielkanocy. W tym roku przypada 23 kwietnia. Kult Miłosierdzia związany jest z objawieniami św. Faustyny Kowalskiej, której w 1935 r. objawił się Jezus, polecając jej, by głosiła orędzie o Bożym Miłosierdziu całemu światu.

17 sierpnia 2002 r., podczas pielgrzymki do Polski św. Jan Paweł II zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu i poświęcił sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. Dzisiaj, wiele lat po śmierci apostołki Miłosierdzia, na całym świecie są miliony czcicieli Bożego Miłosierdzia. „Jestem miłością i miłosierdziem samym” – mówił o sobie Jezus, prosząc siostrę, żeby ogłosiła Jego orędzie światu. Pan Jezus wskazał s. Faustynie pięć sposobów, w jaki ludzie mogą wypraszać zbawienie dla siebie i całego świata: Koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę przed obrazem Jezusa Miłosiernego „Jezu, ufam Tobie”, modlitwę w godzinie konania Chrystusa na krzyżu, zwaną Godziną Miłosierdzia (15.00), obchodzenie święta Miłosierdzia i szerzenie czci Miłosierdzia Bożego modlitwą, słowem i czynem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiedził nas Miłosierny

Reklama

W Kościele sosnowieckim pięć lat temu rozpoczęła się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii krwi św. Jana Pawła II, które nawiedziły wszystkie parafie naszej diecezji. Początek peregrynacji to dzień 25 marca 2012 r., dzień. W tym właśnie dniu przed 25 laty powstała diecezja sosnowiecka. Uroczystość inaugurująca nawiedzenie rozpoczęła się w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Przy okazji peregrynacji w poszczególnych świątyniach Kościoła sosnowieckiego wierni uczestniczyli w misjach parafialnych, rekolekcjach oraz dniach skupienia. Odmawiali też specjalną modlitwę o owoce peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego, odbywały się Apele Jasnogórskie, nabożeństwa różańcowe i Drogi Krzyżowe, Eucharystie, procesje, adoracje i całonocne spowiedzi.

Diecezjalne sanktuarium

W diecezji sosnowieckiej tylko trzy parafie noszą wezwanie Miłosierdzia Bożego: pierwsza z nich, w Rokitnie Szlacheckim, erygowana została w 1978 r., następna w Sosnowcu – w roku 1984, kolejna utworzona została w 1994 r. w Jaworznie-Borach. 1 października 2005 r. w Będzinie utworzona została parafia pod wezwaniem św. Siostry Faustyny, wielkiej czcicielki Bożego Miłosierdzia. To właśnie w tej parafii, 25 listopada 2012 r. zakończyła się diecezjalna wędrówka obrazu „Jezu, ufam Tobie” oraz towarzyszących mu relikwii Papieża Polaka. Tu obraz dołączył do relikwii Świętej Patronki i pozostał już na stałe.

Warto zaznaczyć, że świątynia w Sosnowcu w 2002 r. została podniesiona do godności sanktuarium Miłosierdzia Bożego przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB. Tutaj, w każdy piątek wierni gromadzą się na modlitwie w Godzinie Miłosierdzia i odmawiają Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Wówczas istnieje także możliwość ucałowania relikwii św. Faustyny oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. W prezbiterium kościoła umieszczone są obrazy Miłosierdzia Bożego oraz św. Faustyny, które wyszły spod pędzla Elżbiety i Witolda Bulików – artystów malarzy z Częstochowy. Przed świątynią umieszczono popiersie czciciela Bożego Miłosierdzia, św. Jana Pawła II.

Kościół usytuowany jest między szpitalem, Domem Opieki Społecznej, więzieniem, szkołami i uczelniami. Gdy wiele lat temu rodziła się tutaj nowa wspólnota, ówczesny proboszcz parafii, ks. dr Karol Malasiewicz pomyślał, że nam wszystkim wokół potrzeba miłosierdzia Bożego, choć wtedy jeszcze mało się o tym mówiło. Dlatego właśnie świątyni i parafii nadano ten tytuł.

W Dolinie Miłosierdzia

Pragnieniem proboszcza ks. kan. Stanisława Janickiego jest stworzenie w jaworznickiej wspólnocie Doliny Miłosierdzia, na wzór częstochowskiej Doliny Modlitwy. Ks. Janicki jest gorliwym czcicielem Miłosierdzia Bożego. Wezwanie parafii jest niejako wymodlone przez mieszkańców dzielnicy Bory, bo gdy jeszcze nie było w tym miejscu parafii, wierni zakupili obraz Jezusa Miłosiernego i zawiesili go w macierzystej parafii św. Wojciecha i św. Katarzyny. Po ustanowieniu wikariatu terenowego obraz przeniesiono do kaplicy, a później do obecnego kościoła. Pod obrazem widnieje napis: „Wiara ludu i ten obraz to fundament Kościoła na jaworznickiej Dolinie Miłosierdzia Bożego”. Na uwagę zasługuje witraż w prezbiterium kościoła przedstawiający Pana Jezusa Miłosiernego. Podobnie, jak w poprzedniej wspólnocie, tutaj także odprawiana jest 9-dniowa nowenna przygotowująca do odpustu parafialnego.

Podziel się:

Oceń:

2017-04-19 14:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: 150 tys. pielgrzymów z całego świata uczestniczyło w obchodach Niedzieli Miłosierdzia

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

O konieczności rachunku sumienia z solidarności i braterstwa, uleczeniu pamięci jednostek i narodów w przestrzeni miłosierdzia oraz o przemianie świata modlitwą i cierpieniami mówili w łagiewnickim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia krakowscy biskupi z racji obchodzonego święta Bożego Miłosierdzia. W Łagiewnikach modliło się ok. 150 tys. pielgrzymów z ponad 30 krajów świata.

Więcej ...

Papież do pielgrzymki odnowy charyzmatycznej: Duch niesie pokój

2025-04-03 16:42
Duch Święty

pixabay

Duch Święty

Duch Święty, dar Zmartwychwstałego Pana, tworzy komunię, harmonie i braterstwo – napisał Papież w przesłaniu do uczestników pielgrzymki zorganizowanej z okazji Roku Świętego przez Międzynarodową Służbę Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej Charis. Odbędzie się ona od 4 do 6 kwietnia pod hasłem: „Radośni świadkowie nadziei”.

Więcej ...

Socjolog: księża stracili poczucie bezpieczeństwa, są obrażani, bici a nawet zabijani

2025-04-04 09:03
Śp. ks. Grzegorz Dymek

Maciej Orman/Niedziela

Śp. ks. Grzegorz Dymek

Powodem rosnącej agresji wobec księży w Polsce jest trwająca wojna kulturowa, czy bezkarność w mediach, zwłaszcza społecznościowych - powiedział PAP socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Krzysztof Koseła. Według eksperta "zjawisko agresji skierowanej wobec księży i miejsc kultu jest niepokojące przez to, że żyjemy w społeczeństwie, w którym nie ma konfliktu międzywyznaniowego".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Skoro Bóg jest miłością, jak może istnieć piekło?

Wiara

Skoro Bóg jest miłością, jak może istnieć piekło?

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Kościół

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?