Reklama

Polska

Łączy nas nie tylko ława szkolna

Uczniowie franciszkańskiego LO w Wieliczce pochodzą z całej Polski, a także z Niemiec,
Szwajcarii, Kanady i Ukrainy

Beata Janczura-Karcz

Uczniowie franciszkańskiego LO w Wieliczce pochodzą z całej Polski, a także z Niemiec, Szwajcarii, Kanady i Ukrainy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O nas

Jesteśmy męskim Liceum Ogólnokształcącym. Nasza szkoła kształci młodych ludzi w duchu franciszkańskim. Dysponujemy internatem. Łączy nas nie tylko ława szkolna. Tworzymy wyjątkową wspólnotę i uczymy się mądrze wkraczać w dorosłość, w poszanowaniu wartości chrześcijańskich, w szacunku do nauki i miłości do Ojczyzny.

O tym, jak ważnym i dobrym wyborem była nasza szkoła, świadczą jej absolwenci, związani z franciszkańskim liceum, którzy chętnie je odwiedzają, co stało się niepisaną tradycją tej placówki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nasi uczniowie pochodzą z całej Polski, a także z Niemiec, Szwajcarii, Kanady i Ukrainy. Dzięki takiej różnorodności poznajemy swoje kultury, uczymy się wzajemnego szacunku i doskonalimy języki obce.

Historia

Reklama

Korzenie naszej szkoły sięgają Lwowa z początków XX wieku, gdzie zostało powołane do istnienia Kolegium św. Antoniego. Absolwentem tej placówki był m.in. bł. Krystyn Gondek, męczennik z czasów II wojny światowej. Zawiłe dzieje naszej Ojczyzny sprawiły, że szkołę przeniesiono do Warszawy, a następnie do Wieliczki, gdzie władze stalinowskie na krótko przerwały jej działalność. We wrześniu 1958 r. w Kolegium wznowiono naukę. Powstała szkoła o charakterze Niższego Seminarium Duchownego z programem nauczania liceum ogólnokształcącego. Liczni jej absolwenci z tego okresu wybrali drogę zakonną i kapłańską. Szkołę odwiedzali znani goście, z których najznamienitszym był niewątpliwie kard. Karol Wojtyła. Dzięki zmianom ustrojowym, które objęły naszą Ojczyznę, 16 lipca 1991 r. Kolegium uzyskało na stałe prawa szkół publicznych, które obowiązują do dzisiaj. Jako Liceum Ogólnokształcące Franciszkanów placówka realizuje program zgodny z wymogami MEN. Szkoła miała i nadal ma profil humanistyczny. Działały przy niej chór, teatr, uczniowie systematycznie uczestniczyli w życiu kulturalnym Wieliczki i Krakowa. Obecnie, u progu 60-lecia istnienia Liceum, staramy się kontynuować te tradycje.

Nauka

Nasza szkoła zapewnia swoim uczniom bezpieczeństwo, dobrą atmosferę oraz wspomaganie pełnego rozwoju osobowego młodego człowieka w oparciu o wartości chrześcijańskie.

Kilkunastoosobowe klasy umożliwiają uczącym indywidualne podejście do swoich podopiecznych. Uczniom osiągającym najlepsze wyniki w nauce szkoła zapewnia możliwość poszerzania swej wiedzy i umiejętności, udział w różnorodnych konkursach, zawodach sportowych i olimpiadach, dodatkowe konsultacje z uczącymi oraz uczestnictwo w cyklicznych wykładach wybitnych profesorów uniwersytetów krakowskich w ramach Akademii Siemaszki – projektu skierowanego do uzdolnionej młodzieży.

Chłopcom wymagającym indywidualnego toku nauczania szkoła daje możliwość dodatkowej pracy pod kierunkiem nauczyciela. W celu wyrównania zaległości zapewniamy spotkania z pedagogiem szkolnym i diagnozowanie ewentualnych problemów w miejscowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Uczniom przygotowującym się do egzaminu maturalnego szkoła zapewnia dodatkowe zajęcia i konsultacje z uczącymi.

W ramach zajęć organizowanych w internacie uczniowie każdego dnia mają obowiązkowo wyznaczone godziny przeznaczone na naukę. Przez cały dzień przebywają pod opieką wychowawców i nauczycieli. W życzliwej atmosferze, przez spełnianie codziennych obowiązków, uczą się samodzielności i odpowiedzialności, tak potrzebnych w dorosłym życiu.

Szkoła i otoczenie

Reklama

Szkoła, w której się uczymy, znajduje się w budynku przylegającym do klasztoru Ojców Franciszkanów. Trzypiętrowa kondygnacja wygodnie dzieli przestrzeń na część lekcyjną z salami, bogato wyposażoną biblioteką oraz czytelnią, internat, z jedno- lub dwuosobowymi pokojami, oraz część kulturalno-rekreacyjną, gdzie znajdują się multimedialna aula, sala telewizyjna oraz siłownia. Otoczenie szkoły jest wyjątkowo malownicze, ponieważ szkolny budynek jest usytuowany przy pięknym, pieczołowicie zadbanym ogrodzie, na terenie którego stoi Porcjunkula – kopia kaplicy św. Franciszka z Asyżu. Znajduje się tam również legendarne, przeszło stuletnie drzewko jerozolimskie, a także niespełna roczne drzewko z ołtarza w podkrakowskich Brzegach, gdzie papież Franciszek odprawił Mszę św. w czasie Światowych Dni Młodzieży. Całość tworzy wyjątkowy krajobraz zieleni, wśród której można odpoczywać po zajęciach. Ogród jest wyposażony również w obszerną altanę, profesjonalny grill oraz boisko. Ze wszystkich tych dobrodziejstw korzystają, oczywiście, uczniowie.

Szkoła ma bardzo dobrą lokalizację. W bezpośrednim sąsiedztwie są przystanki autobusowe i kolejowe, łączące Wieliczkę z Krakowem (z krakowskiego dworca przyjeżdża się bezpośrednio pod mury szkoły). W wolnym czasie mamy możliwość korzystania z blisko położonych atrakcji miasta: tężni solankowej, basenu, parku, a od ścisłego centrum dzieli 5-minutowy spacer.

Formacja duchowa

Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w codziennej Eucharystii. Raz w miesiącu organizowane są także weekendowe dni skupienia, które dają możliwość pogłębienia swoich relacji z Bogiem i z drugim człowiekiem, wspomagają rozwój duchowy i emocjonalny, a także odpowiadają na wiele pytań i wątpliwości, pomagając w ten sposób odnaleźć się na wielu, krętych niekiedy, ścieżkach naszego młodzieńczego życia.

Kultura

Reklama

Tradycją naszej szkoły są regularne, comiesięczne wyjścia do teatru. Chodzimy także do filharmonii, do kina na wartościowe filmy, zwiedzamy wystawy i galerie sztuki, aktywnie uczestniczymy w kulturalnym życiu Wieliczki i Krakowa. Czynnie bierzemy udział w uroczystościach patriotycznych, często sami przygotowujemy przedstawienia teatralne. Nasze artystyczne inicjatywy są w tej szkole realizowane. Dzięki kameralnemu charakterowi naszej placówki każdy może swobodnie rozwijać swoje talenty muzyczne, plastyczne, aktorskie i dziennikarskie. Redagujemy szkolnego Facebooka i stronę internetową: www.franciszkanie.edu.pl .

Wycieczki

Franciszkańskie liceum słynie ze wspaniale organizowanych wycieczek. Podróżujemy po Polsce i poza jej granice. W ostatnich latach odwiedziliśmy m.in.: Lwów, Budapeszt, Warszawę, Sandomierz, a także malowniczy Kazimierz nad Wisłą. Wspólne wyjazdy mają na celu zarówno rekreację, jak również naukę i poznanie kraju, są dostosowane do wieku uczniów i programu szkoły.

Kontakt z rodzicami

Rodzice i opiekunowie uczniów zawsze mogą liczyć na życzliwy kontakt i ścisłą współpracę z wychowawcami. Dziennik elektroniczny umożliwia nie tylko kontakt z uczącymi ze strony rodziców, ale też monitorowanie naszych osiągnięć i postępów w nauce.

Opinie o szkole

• W tej szkole nikt nie jest numerem...

• Z chęcią przeżyłbym kolejne trzy lata wśród tych murów...

• Dziękuję za gruntowne przekazywanie młodemu pokoleniu rzetelnej wiedzy... wartości... patriotyzmu oraz instrukcje posługiwania się ścierką i mopem:)

• Jedyna szkoła, w której cała dyrekcja zabierze cię w weekend w góry.

• Tylko w tej szkole – z dzieciaka w prawdziwego mężczyznę!

Zapraszamy młodych, ambitnych, poszukujących do podjęcia nauki w naszym liceum. Na pewno warto!

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2017-06-12 14:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O specyfice szkół pijarskich

Niedziela legnicka 11/2013, str. 8

O. Adam Langhammer

Sławomir Puciato

O. Adam Langhammer

W Bolesławcu 1 września rozpoczną działalność dwie nowe placówki oświatowe. Będą to: szkoła podstawowa i gimnazjum prowadzone przez ojców pijarów.

Więcej ...

Gazeta Polska Codziennie: Sąd powinien wycofać akt oskarżenia przeciwko ks. Olszewskiemu

2025-01-02 07:46

Księża Sercanie

- Dziś obrońcy urzędniczek i ks. Olszewskiego powinni zacząć przeglądać akta sprawy, jakie udostępni im nielegalna Prokuratura Krajowa – podała dziś Gazeta Polska Codziennie. – Już wiemy, że nie otrzymamy dostępu do pełnych akt, co jest kolejnym utrudnieniem dla obrony w tej sprawie – mówi na łamach dziennika mecenas Krzysztof Wąsowski.

Więcej ...

Papieski telegram po zamachu w Nowym Orleanie: głęboki smutek i duchowa bliskość

2025-01-02 14:37

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

W telegramie podpisanym przez kard. Parolina i zaadresowanym do abp. Aymonda – arcybiskupa Nowego Orleanu, Papież składa kondolencje z powodu zabitych i rannych w sylwestrowym ataku. W wyniku tragicznego zdarzenia zginęło 15 osób, a około 30 jest rannych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Ewangelia Jezusa Chrystusa to jest nasza dobra wiadomość

Wiara

Ewangelia Jezusa Chrystusa to jest nasza dobra wiadomość

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Kościół

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Kościół

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu...

Wiadomości

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu...

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Wiadomości

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Pasterka z Małą Armią Janosika podbija sieć. Występ na...

W wolnej chwili

Pasterka z Małą Armią Janosika podbija sieć. Występ na...