Reklama

Niedziela Świdnicka

Będzin – za życiem!

Agnieszka Raczyńska

Ulicami Będzina przeszedł w sobotę 10 czerwca najstarszy w diecezji sosnowieckiej, 7. Marsz dla Życia i Rodziny. Patronowało mu hasło: „Czas na Rodzinę”

Tegoroczny, 7. Marsz dla Życia i Rodziny rozpoczął się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tradycyjnie jego uczestnicy odmówili najpierw Koronkę do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadził ks. Stefan Wielgomas. Kapłan zwrócił uwagę na znaczenie roli rodziny w społeczeństwie oraz na konieczność manifestowania przywiązania do tradycyjnych wartości. Wyraził także wdzięczność wszystkim uczestnikom 7. Marszu dla Życia i Rodziny w Będzinie, podkreślając, że pomimo deszczowej pogody, tak wiele osób pokazało na ulicach swoją wierność wartościom rodzinnym poprzez obecność na Marszu.

W Marszu za życiem

Uczestnicy będzińskiego Marszu nieśli transparenty z napisami: „Gdy rodzina zjednoczona, żadne zło jej nie pokona”, „Każde dziecko, jak świat światem, chce mieć mamę oraz tatę”, „Będzin – za życiem!”. W marszu szli m.in. przedstawiciele Wspólnoty Przymierza Rodzin Mamre, Rycerzy Kolumba, Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, Domowego Kościoła oraz Akcji Katolickiej z Będzina (organizatorzy), a także mieszkańcy okolicznych miast. Towarzyszyli im kapłani: dziekan będziński ks. kan. Andrzej Stępień, ks. Stefan Wielgomas, ks. Krzysztof Wąsik, ks. Grzegorz Maciejewski, ks. Marcin Lech, ks. Krzysztof Peklicz OSJ oraz br. Witold Kuchnio. Radosny śpiew o tematyce pro-life i pro-familia prowadziła Anna Bartosz.

Radosna Józefiada

Reklama

Po krótkich modlitwach w kościele św. Jana Chrzciciela, na zakończenie Marszu odbyła się Józefiada, czyli wspólna zabawa przygotowana przez gospodarzy – Oblatów św. Józefa z parafii św. Jana Chrzciciela i Akcję Katolicką oraz parafian. Wszyscy częstowali się znakomitymi wypiekami, które upiekły parafianki: Jolanta Wacławik, Maria Anyż, Urszula Frydryk, Elżbieta Zając i Halina Szaleniec z parafii św. Jadwigi Śląskiej. Słodycze dla dzieci ufundowali państwo Iwona i Adam Pietrankowie, a pączki – Anna Koczur.

Odbył się także konkurs plastyczny pt. „Św. Józef – opiekun rodzin”. Nagrody dla zwycięzców ufundował miejscowy proboszcz, ks. Stanisław Kozik OSJ. Nagrodzone prace prezentowane były w „Galerii pod niebem”. Zabawę znakomicie poprowadził aktor Waldemar Musiał. Nie brakowało chętnych do sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Umożliwiła to Krystyna Gabrysiak ze Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej „Nadzieja” w Będzinie, która przeprowadziła badania, m.in. ciśnienia tętniczego i poziom cukru we krwi.

Józefiadzie towarzyszyły również dwie wystawy. Jedna fotograficzna, ukazująca historię Marszu dla Życia i Rodziny w Będzinie, oraz druga wystawa, autorstwa Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka pt. „Jan Paweł II w obronie życia człowieka”. Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. dr. Adama Bilika – Katarzyna Maciejewska oraz Barbara Wieczorek z Akcji Katolickiej parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce rozdały wszystkim uczestnikom specjalnie przygotowane na tę okazję pakiety materiałów pro-life i pro-familia.

Zapraszamy za rok

Marsz poprzedziła zbiórka „Paka dla Niemowlaka”, która odbywała się też w maju w będzińskich kościołach Świętej Trójcy, Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jana Chrzciciela. Natomiast do końca czerwca trwa Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Życie jest CUDOwne”, którego inicjatorami są członkowie Akcji Katolickiej w Będzinie, a zarazem organizatorzy Marszu dla Życia i Rodziny. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom 7. Marszu dla Życia i Rodziny w Będzinie. Kolejny, ósmy marsz za rok.

2017-06-22 09:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lubelski marsz w obronie TV Trwam i wolnych mediów

PAWEŁ BEJNAROWICZ

Więcej ...

MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

2021-09-23 20:39

Adobe Stock

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

Więcej ...

Wenezuela: zmarł na Covid-19 kardynał Jorge Urosa Savino

2021-09-24 07:16

Episkopat.pl

W wieku 79 lat zmarł 23 września w jednej z klinik w Caracas arcybiskup-senior stolicy kard. Jorge Liberato Urosa Savino – podało 23 bm. biuro prasowe stołecznej archidiecezji. Od 27 sierpnia przebywał w szpitalu, gdyż stwierdzono u niego Covid-19.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św....

Kościół

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św....

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Polska

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...