Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej zorganizował w Augustowie dla opiekunów Szkolnych Klubów Historycznych im. AK ogólnopolskie warsztaty szkoleniowe pt.: „Młodzi na rzecz Pamięci Narodowej”. Spotkanie odbyło się w dniach 26-30 czerwca br. Wzięli w nim udział prezesi z Augustowa, Kielc, Łasina, Łodzi, Sejn, Sopotu, Sokółki i Radzymina.
Jak podkreślał dr Piotr Kurek, członek Zarządu Głównego i przewodniczący Komisji ds. Młodzieży ŚZŻ AK, główny cel to nawiązanie współpracy przez kluby oraz wymiana dobrych praktyk. – Planujemy działania, dzięki którym wartości patriotyczne, historyczne i narodowe będą stanowić fundament edukacji historycznej młodzieży – mówił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W spotkaniu uczestniczyli ppłk Jerzy Majkowski ps. Czarny (powstaniec warszawski, członek Prezydium ZG ŚZŻ AK) oraz prof. Joseph Kunc z Uniwersytetu Płd. Kalifornii (potomek Jerzego Kuntza, ps. Palant, żołnierza Uderzeniowych Batalionów Kadrowych).
Reklama
Oprócz zajęć warsztatowych był czas na wyprawy do miejsc ważnych dla dziejów Polski i Augustowa. Zwiedzano miejsca związane z obławą augustowską (likwidacją przez NKWD i UB polskiego podziemia niepodległościowego w lipcu 1945 r.). Do dziś spośród ponad 7 tys. aresztowanych mieszkańców powiatów: augustowskiego, sejneńskiego, suwalskiego, ełckiego, gołdapskiego, oleckiego, sokólskiego, nadal nieznane jest miejsce pochówku, a raczej masowych dołów śmierci, blisko 600 osób. Im właśnie przywracane są pamięć i imiona.
Danuta i Zbigniew Kaszlej, współgospodarze zjazdu i opiekunowie augustowskiego klubu, zapoznali zebranych z przygotowaną przez siebie publikacją pt. „Obława Augustowska. Pamiętam”, zawierającą informacje na temat tragicznej karty polskiej historii i zbrodni przeciw ludzkości. – Każde wydarzenie wymaga od nas pamięci, ale także rzetelnej wiedzy, którą przekazujemy uczniom – podkreślali.
Przemaszerowano historycznym szlakiem „Orła Białego”, docierając m.in. do bunkra partyzanckiego. W Mikaszówce podziwiano nowoczesną instalację artystyczną poświęconą ofiarom lipca 1945 r. W Sztabinie historycy dotarli m.in. do gospodarstwa, na terenie którego przetrzymywano i przesłuchiwano aresztowanych w czasie wspomnianej akcji. W Gibach natomiast oddano hołd tym, którzy „zginęli, bo byli Polakami”. W sanktuariach maryjnych w Krasnymborze, Studzienicznej i Sejnach zawierzano Bogu ofiary tragicznych wydarzeń oraz żyjących. – Te miejsca to dobro i dziedzictwo naszego narodu. Budujemy w młodych poczucie patriotyzmu i szacunku dla weteranów. Nasze działania to służba przekazywania wartości narodowych oraz obowiązek wobec wszystkich, którzy wiernie służyli Polsce – mówili uczestnicy spotkania.
Dla opiekunów szkolnych klubów, w praktyce realizujących hasło „Bóg – Honor – Ojczyzna”, rozumiejących potrzebę krzewienia wśród dzieci i młodzieży wartości patriotycznych, zjazd był cennym doświadczeniem, które na bazie tradycji Armii Krajowej przyczyni się do integracji uczniów z różnych regionów Polski.