Reklama

Niedziela 30/2017

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Warszawski belweder znów królewski

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Nie opadły jeszcze emocje po wizycie w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, a już mamy nad Wisłą kolejne wyjątkowe spotkanie, którym zainteresował się świat. Nasz kraj odwiedziła para książęca z Wielkiej Brytanii – książę William i księżna Kate, których uwielbiają nie tylko Brytyjczycy.

3

Mały Charlie – najważniejszy człowiek świata

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Charlie Gard to 11-miesięczny chłopczyk z Wielkiej Brytanii, który cierpi na nieuleczalną chorobę. Brytyjscy lekarze chcą odłączyć podtrzymującą go przy życiu aparaturę, co praktycznie oznacza śmierć dziecka.

ocalić Charliego
4

Świat wsłuchuje się w oddech Charliego

Piotr Frankowski

Charlie urodził się 4 sierpnia 2016 r. Niedługo po urodzeniu, gdy okazało się, że jest chory na rzadką chorobę atakującą mięśnie i uszkadzającą mózg, trafił do londyńskiego szpitala

dookoła świata
5

Dookoła świata

wydarzenia
6-7

Wydarzenia

z różnych stron
8-9

Z różnych stron

temat numeru: wielcy Polacy • Rafał Blechacz
10-13

Nie wstydzę się mówić o Panu Bogu

Z Rafałem Blechaczem rozmawiał Krzysztof Tadej

Rafał Blechacz to jeden z najlepszych pianistów świata. Od wygrania w 2005 r. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina jego kariera artystyczna to pasmo wyjątkowych sukcesów.

w najludniejszym kraju muzułmańskim
14-16

Chrześcijanie na celowniku islamistów

Z o. Markusem Solo SVD rozmawiał Włodzimierz Rędzioch

O tym, co się dzieje w Indonezji – najludniejszym kraju muzułmańskim na świecie, o rosnących wpływach radykalnych islamistów i zagrożeniu demokracji w tym kraju z indonezyjskim werbistą o. Markusem Solo rozmawia Włodzimierz Rędzioch

piłkarz • kapłan
17

Boisko zamienił na prezbiterium...

Ks. Łukasz Jaksik

Niektórzy próbują swych sił jako trenerzy piłki nożnej albo działacze klubów sportowych. Philip Mulryne nie zaakceptował w swym życiu roli piłkarza emeryta. Wstąpił do Dominikanów i został katolickim duchownym...

miłość małżeńska
18-19

Błogosławiona różnica

Paweł Zuchniewicz

Dominika Figurska-Chorosińska i Michał Chorosiński, bohaterowie opublikowanego przed miesiącem pierwszego odcinku cyklu „Mistyka ciała” (nr 26/2017), odnaleźli siebie po pielgrzymce do grobu dziś już świętego Jana Pawła II, którego podczas kanonizacji papież Franciszek nazwał Papieżem Rodzin.

tajemnice Fatimy
20-21

Wojna z Kościołem w Portugalii

Grzegorz Górny

Żeby lepiej pojąć kontekst objawień fatimskich, należy poznać sytuację polityczną, która panowała w Portugalii na początku XX wieku.

cykl wakacyjny: Turcja - utracona ziemia chrześcijan
22-23

Perła Wybrzeża Egejskiego

Margita Kotas

Drogi Arkadyjska, Marmurowa i Kuretów – trzy główne arterie miasta – tętnią życiem jak za czasów jego największej świetności. Tłumy turystów odwiedzających Efez dobitnie świadczą, że jest on jednym z najbardziej interesujących miast starożytnych w Europie

korespondencja z Astany
24

EXPO 2017 w Kazachstanie

Sylwia Niedzieska, Astana

Tegoroczna Międzynarodowa Wystawa Astana EXPO 2017 po raz pierwszy w historii odbywa się w Azji Centralnej – w stolicy Kazachstanu. Ponad 100 krajów współzawodniczy, prezentując gospodarcze i kulturowe osiągnięcia oraz kierunki rozwoju

bliżej świata • Bałkany Zachodnie
25

Jak w kotle

Wojciech Dudkiewicz

Oświadczenie Federiki Mogherini, szefowej unijnej dyplomacji, na szczycie Bałkanów Zachodnich w Trieście, że drzwi Unii Europejskiej dla krajów bałkańskich są otwarte, nie powinno nikogo zwodzić. Ich wstąpienie do wspólnoty nie nastąpi szybko

środowisko naturalne
26

Bruksela broni kornika i Sorosa

Artur Stelmasiak

Komisja Europejska skierowała na Polskę skargę ws. Puszczy Białowieskiej i jednocześnie stanęła w obronie interesów George’a Sorosa na Węgrzech

27

Młodzi dla środowiska

Ogólnopolski program aktywnej edukacji pt. „Młodzi dla środowiska” to nowa inicjatywa, która zrodziła się w diecezji drohiczyńskiej. Inicjatorem i realizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej.

Droga św. Jakuba – przewodnik

Marzena Koza

Staraniem grupy miłośników Dróg św. Jakuba ziemia śląska wzbogaciła się o przepiękną odnogę Camino de Santiago, która połączyła dwa niezwykłe miejsca: Jasną Górę z Górą św. Anny.

26 lipca • wspomnienie świętych Joachima i Anny
28-29

Rodzice Maryi

Ks. Jarosław Krzewicki

Życie Rodziców Maryi – Joachima i Anny pokryte jest biblijnym milczeniem. Dlaczego? Czy było coś, co sprawiło, że Autor Pisma postanowił o nich milczeć?

29

26 lipca – odpust świętej Anny

„Święta Anno, prośże Wnuka, niech ma każdy, czego szuka”.

wiara i życie
30-31

Hostia wiary

Dk. Sławomir Pietraszko

„(...) uczyń [mnie] hostią wiary, Ukrzyżowaną” – tak kończy się wiersz napisany w 1901 r. przez nowicjuszkę s. Elżbietę z Dijon. Po przejściach wstąpiła do Zakonu Karmelitanek. Nie miała nawet pojęcia, jak te prorocze słowa z nowicjatu wypełnią się w jej życiu. 18 lipca mija 137. rocznica jej urodzin

Czternaście lat w podróży

Ks. Mariusz Rosik

Do norweskiego Bodø przyleciałem powietrznym tramwajem. Wysiadłem na trzecim przystanku. Samolot lądował średnio co pół godziny. Do ostatniego portu lotniczego dotarła nas ósemka.

31

Czeka na naszą pomoc

liturgia tygodnia
32-33

Przypowieść o chwaście wśród zboża

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 13, 24-43, krótsza Mt 13, 24-30)

Boża Opatrzność

O. Dariusz Kowalczyk SJ

Mamy w Warszawie Świątynię Opatrzności Bożej. Czym jest jednak owa Opatrzność? Wydaje się, że wielu wiernym łatwiej zrozumieć i doświadczyć np. wstawiennictwa Matki Bożej niż Bożej Opatrzności, która wydaje się trochę abstrakcyjna.

poradnik duszpasterski
34

Kłopoty z pamięcią

Odpowiada ks. Zdzisław Wójcik

Jeśli ktoś w wieku 40-50 lat dostrzega, że coraz częściej zdarza mu się coś zapomnieć, czy powinien iść do lekarza?

felieton
35

Senackie uchwały

Jan Żaryn

W ostatnich tygodniach lipca br.praca w Senacie nabiera szczególnego, przedwakacyjnego, przyspieszenia. Jednym z pól aktywności, za który i ja m.in. odpowiadam, jest finalizowanie uchwał dotyczących ważnych wydarzeń historycznych.

35

Sursum Corda, Polsko!

Marian Salwik

Donald Trump, przemawiając na placu Krasińskich w Warszawie, nie „przejęzyczył się” w kwestii „obozów śmierci”, jak to w 2012 r. zdarzyło się jego poprzednikowi, nie pomylił też Powstania Warszawskiego z powstaniem w getcie warszawskim.

rozmawiamy o Polsce
36-37

Aby ludziom chciało się chcieć

Z Krzysztofem Jurgielem rozmawia Wiesława Lewandowska

O likwidowaniu barier i tworzeniu instrumentów wsparcia dla polskiego rolnictwa z ministrem Krzysztofem Jurgielem rozmawia Wiesława Lewandowska

12 lipca • Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
38

Na straży pamięci

Aleksandra Wojdyło

Przed dwoma laty Sejm RP ustanowił Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który obchodzimy 12 lipca. Obława augustowska była operacją przeprowadzoną w lipcu 1945 r. na terenie Suwalszczyzny.

38

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko patronem ulicy

Red.

W Kalwarii Zebrzydowskiej patronem jednej z ulic został bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Miasta.

moim zdaniem
39

Afera podsłuchowa – kto to zrobił?

Witold Gadowski, dziennikarz

Teoria spiskowa z definicji zakłada, że istnieje inne od oficjalnego wyjaśnienie zdarzeń. Zwykle takie teorie pojawiają się w momentach, gdy mamy do czynienia z przełomami i nie da się jednoznacznie wskazać źródła fenomenu.

fakty • opinie
40

My chcemy Boga

Jan Maria Jackowski, publicysta i pisarz, eseista, senator RP, www.jmjackowski.pl

Prezydent USA Donald Trump 6 lipca 2017 r. na placu Krasińskich w Warszawie wygłosił historyczne przemówienie, w którym były trzy istotne motywy. Pierwszy – najczęściej komentowany w aspekcie naszego bezpieczeństwa, miał charakter geopolityczny.

40

Rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
41

Europejskie poparcie dla inicjatywy #ZatrzymajAborcję

pr

41

Chodzi o ważność Mszy św.

pr

Msza w rycie trydenckim

pr

Jak skończy się historia nieposłuszeństwa?

pr

Wolna amerykanka?

pr

Fake news

pr

felietony
42

Korzenie obecnej elity Warszawy

Alina Czerniakowska

Naprawianie Polski dzieje się na naszych oczach. Widać jasno, jak wielki jest opór tych, którzy nie mogą uwierzyć i pogodzić się, że wszelkie zło, przekręty, machloje, kradzieże zawsze wychodzą na wierzch i trzeba za nie brać odpowiedzialność.

42

Dwie wierności

Zdzisław Skotnicki

Majestatyczna postać Jana Pawła II wypełniała całą przestrzeń lotniska w Masłowie, górowała nad tłumem. Nawet burzowa aura dostroiła się do papieskiego majestatu. Był pamiętny czerwiec 1991 r. „... nie można stwarzać fikcji wolności, która rzekomo człowieka wyzwala, a właściwie go zniewala i znieprawia.

felietony
43

W piaskownicy PO

Mirosław Piotrowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, www.piotrowski.org.pl

Frustracja, furia, przygnębienie – to stany, które obserwuję u europosłanek i europosłów PO i PSL.

43

Mama nie jest sama

KAI

Zmyślą o mamach, które oczekując narodzin dziecka, przeżywają trudności, Fundacja Rzecznik Praw Rodziców przygotowała projekt „Mama nie jest sama”.

wspomnienie • Anna Sułkowska
44-45

Anioł Jeevodaya

Beata Zajączkowska

Ktoś nazwał ją „Anną od cichej pracy”. Będąc człowiekiem tysięcy talentów, sama pozostawała na drugim planie. Swą miłością do Boga i człowieka grała tam jednak pierwsze skrzypce

w świecie cyrku
46-47

Życie pod kopułą

Mateusz Wyrwich

Jej rodzice, Franciszka i Ludwik, byli artystami cyrkowymi i właścicielami popularnego Cyrku Harry’ego, który występował niemal w całej Europie, także w Rosji. Ojciec Aniczki był atletą i zapaśnikiem. Również żonglerem i treserem koni, co do dzisiaj jest jednym z koronnych numerów Cyrku Zalewski.

rodzina • poradnik
48

Wszystkie odcienie różu

Joanna Operacz

Małe dziewczynki kochają ten kolor – chcą mieć różowe ubrania, różowe buty i różowe misie. Pewnie dlatego później wiele z nas traktuje róż z dystansem – uważa go za dziecinny, krzykliwy, tandetny albo niestosowny.

48

Uciekła mi przepióreczka

Andrzej W. Wodziński

W Chinach w czasach dynastii Ming mało utalentowani poeci zjadali serca słowików, aby pięknie pisać pieśni i wiersze. Niektórym to pomagało, innych jednak muza poezji – Kaliope nie obdarzała natchnieniem mimo słowiczego menu i zostawali grafomanami bez lirycznej weny.

radość życia
49

Spragnieni radości

Ks. dr Marek Dziewiecki

Jezus pragnie, żeby Jego radość była w nas i żeby była pełna. Każdy człowiek tego pragnie. Czas wakacji sprzyja odczuwaniu tęsknoty za szczęściem.

Niedziela Młodych
50-53

K2 – szczyt świętości

Ewa Biedroń

Młodzi, ambitni, niezadowalający się przeciętnością, ale walczący o coś więcej w swoim życiu. Choć zwykle już nie pamiętają św. Jana Pawła II, to czerpią z niego całymi garściami. Papiescy stypendyści

Jak Fundacja zmienia życie młodych ludzi?

Rocznica ŚDM

Już rok minął od Światowych Dni Młodzieży! Co po nich zostało? Jakie owoce? Co z poruszeniami serc, z postanowieniami, niezliczonymi pomysłami na działania?

Na rowerach po Życie

Karolina Pluta, Albert Kędzierski, Rajd dla Życia

Niedawno zapraszaliśmy was do udziału w Rajdzie dla Życia organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, a dzisiaj kilka słów o tym, jak na nim było

„Byłem w piekle. Nie polecam”

Beata Włoga

Nic tak nie pociąga do zmian i nie daje nadziei na te zmiany jak świadectwa życia innych. Maciej Sikorski to człowiek, który wiele lat błądził i szukał szczęścia i prawdy.

53

Nie przegap

kultura
54

Bagdad, miasto krwi

Witold Dudziński

54

Siła życia

jk

Polski żywioł

jk

Fiński film

wd

prezentacje
55

Poezja między nutami

Grzegorz Majka

Juliusz Łuciuk to kompozytor, który ma swe niekwestionowane miejsce w panteonie twórców muzyki sakralnej – o czym czytelnik niejednokrotnie mógł się przekonać, śledząc na łamach „Niedzieli” relacje z licznych wydarzeń związanych z jego artystyczną aktywnością.

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Piotr Jakub

56

Poszukujemy dziewczynki z hospicjum

Redakcja „Niedzieli”

List z sercem

Chcą korespondować

różne
57

Muzyczne Dary

Lista przebojów Dariusza Ciszewskiego i Janusza „Yaniny” Iwańskiego

57-58

Kalendarium 23-29 VII 2017

Ewa Aszkiewicz

Czeka na naszą pomoc

Placki z cukinii

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Placki z cukinii to szybki obiad dla dzieci i dorosłych. Są delikatne w smaku i można do nich dodać ulubione przyprawy.

pielgrzymowanie 2017
68

Pielgrzymka Duchowa 306. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej

68

Zaproszenie na pielgrzymkę

O. Marek Tomczyk OSPPE, Kierownik 306.Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Bazylika mniejsza w Rychwałdzie

Monika Jaworska

Niedziela 23 lipca br. jest ważnym dniem nie tylko dla wiernych z parafii św. Mikołaja w Rychwałdzie, lecz także dla całej diecezji bielsko-żywieckiej.

Album z konkatedry

Mariusz Rzymek

Z ks. Grzegorzem Gruszeckim – proboszczem parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu, o nowym wydawnictwie „Żywieckie kościoły. Ludzie i miejsca” – rozmawia Mariusz Rzymek.

Niedziela częstochowska

Życzliwość punktem wyjścia

Ks. Ireneusz Skubiś

Życzliwość jest ważnym elementem życia rodzinnego, społecznego, a nawet politycznego.

Młodość to stan ducha

Ks. Radosław Rychlik

Upał letniej soboty zachęca do odpoczynku, lecz w otoczeniu kościoła pw. św. Wojciecha, biskupa i męczennika, w Częstochowie trwają gorączkowe przygotowania.

Niedziela podlaska

Ten zespół ma przyszłość

Tadeusz Szereszewski

Wiązanką polonezów i Białym Mazurem w wykonaniu czterech grup tanecznych rozpoczął się koncert z okazji 45-lecia istnienia Zespołu Pieśni i Tańca „Podlaskie Kukułki”, działającego przy Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim.

Jest takie miejsce...

Ks. Marcin Gołębiewski

Jadąc z Bielska Podlaskiego w kierunku Narwi, ok. 3 km od trasy leży uroczo położona miejscowość.

Niedziela kielecka

Wpatrując się w oblicze Maryi

W. Burzawa

Otwieramy dzisiaj wystawę pod nazwą Sub Tuum Praesidium, „Pod Twoją obronę”. W tym roku w Kościele obchodzimy trzy okrągłe rocznice związane z Matką Bożą.

Święty Maksymilian się o to nie gniewa

Katarzyna Dobrowolska

Było to w dniu kanonizacji św. Maksymiliana podczas pierwszej Mszy św. na placu w Skroniowie 10 października 1982 r., tutaj, gdzie dziś stoi kościół.

Niedziela małopolska

Publiczny różaniec o odnowę moralną

Barbara Gajda-Kocjan

Różaniec w intencji odnowy moralnej narodu polskiego odmówiono 13 lipca o godz. 17 na Rynku Głównym w Krakowie, przed kościołem św. Wojciecha. Modlitwę zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni „My chcemy Boga”.

Na tropie małopolskiego Nazaretu

Małgorzata Cichoń

Są historie, które czekają na odkrycie. Jedną z nich przedstawialiśmy już na naszych łamach dwukrotnie. Życie dopisało kolejne jej karty. Z pewnością nieostatnie.

Niedziela lubelska

Piękne dni

Urszula Buglewicz

Nawiedzenie kopii Krzyża Trybunalskiego poprzedzone rekolekcjami ewangelizacyjnymi wpisało się w historię parafii pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Markuszowie jako czas miłości i łaski.

Dobro płynie z serca

Urszula Buglewicz

Siostry ze Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi od 100 lat przez żarliwą modlitwę i ofiarną pracę wpisują się w krajobraz Krasnegostawu.

Niedziela legnicka

Cuda w Krzeszowie

Marek Zygmunt

Członkowie Rodziny Radia Maryja z naszej diecezji, a także z Kanady, Czech i Niemiec oraz z archidiecezji wrocławskiej i diecezji świdnickiej licznie przybyli na swoje doroczne spotkanie do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

Skupienie u grobu księżnej Anny

Ks. Piotr Nowosielski

W 752. rocznicę śmierci, 24 czerwca, u grobu księżnej Anny znajdującego się w kościele św. Jadwigi we Wrocławiu miało miejsce spotkanie Stowarzyszenia Sióstr i Braci Henryka II Pobożnego i Anny Śląskiej w Legnicy.

Niedziela łódzka

Maryja jest Szkaplerzem dla Polski!

Ks. Paweł Kłys

– Maryja była i jest najważniejszym Szkaplerzem w historii naszego narodu. Szkaplerzem, który uratował nas od wielu nieszczęść – mówił bp Adam Lepa.

Idą śladami św. Franciszka

Anna Jóźwik

Zobowiązują się do prowadzenia życia na wzór franciszkański. Trwając w braterskiej wspólnocie, realizują cel budowania świata w oparciu o Ewangelię.

Niedziela przemyska

Przybyli na drugi brzeg

Ks. Maciej Flader

Tego dnia w leniwy sobotni poranek częstochowskich ulic wkradł się zapał wiary niesiony słowami pieśni przemyskich pielgrzymów, którzy po kilkunastu dniach zmagania się ze sobą doszli do upragnionego celu.

Odpust ku czci NMP Nieustającej Pomocy

Jan Fac

Wspólnota parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Przemyślu obchodziła 27 czerwca uroczystość odpustową.

Niedziela rzeszowska

Mały... Gdańsk na Podkarpaciu

Arkadiusz Bednarczyk

Pierwsza wzmianka o Ropczycach znalazła się w dokumencie wydanym przez księcia Bolesława Wstydliwego w trzynastym stuleciu.

U poety Adama i innych wielkich

Irena Markowicz

Poszukiwaczy polskich śladów obecna nazwa kraju Białoruś nie zwiedzie. Granice się zmieniały, ale pamięć ludzka przechowała doświadczenia wcześniejszych pokoleń, Cienie historii, języka, materialnych pamiątek, nazw.

Niedziela sandomierska

Wakacje z Caritas

Ks. Adam Stachowicz

Diecezjalna Caritas zorganizowała wypoczynek kolonijny w Bojanowie, Lubomierzu i Mszanie Dolnej. Wśród wypoczywających już od kilku lat są dzieci z rodzin polonijnych z terenów Zaporoża i z Żółkwi na Ukrainie.

Czas podsumowania

Ks. Adam Stachowicz

W kilku ośrodkach w diecezji oraz w Bieszczadach trwają drugie turnusy rekolekcji organizowanych przez Ruch Światło-Życie.

Niedziela sosnowiecka

Program duszpasterski

Piotr Lorenc

Nasza diecezja ma swój udział w opracowaniu Programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2017/2018.

As przestworzy z Jaworzna

Piotr Grzybowski

Dokonania Karola Pniaka, bohaterskiego pilota urodzonego w Jaworznie, są przypominane podczas „Chwalebnych Dziejów Lotnictwa Polskego” – uroczystości poświęconych patronce lotników w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Osiedlu Stałym

Niedziela świdnicka

Wałbrzyskie Warsztaty Wyzwolenia

Krzysztof Zaremba

Ponad 100 uczestników wzięło udział w 5. Wałbrzyskich Warsztatach Wyzwolenia, które trwały od 30 czerwca do 2 lipca w szkole przy ulicy 1 Maja 105 na terenie parafii św. Józefa Oblubieńca w wałbrzyskiej dzielnicy Sobięcin.

Kard. Joachim Meisner

Bp Ignacy Dec

Wśród książąt Kościoła naszego czasu, pozostających w ścisłej, duchowej więzi z Papieżem Tysiąclecia - Janem Pawłem II oraz jego następcą papieżem Benedyktem XVI, był niewątpliwie kardynał Joachim Meisner, arcybiskup Kolonii senior.

Początek programu „Mieszkanie Plus”

Krzysztof Zaremba

W Wałbrzychu rozpoczęła się budowa pierwszych mieszkań w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Ks. Tomasz Kancelarczyk wyróżniony przez miasto

Anna Piotrowska

W dniu 5 lipca 2017 r. ks. Tomasz Kancelarczyk odebrał z rąk prezydenta miasta Szczecina Piotra Krzystka Medal za Zasługi dla Miasta Szczecina. Uroczyste wręczenie miało miejsce w Sali Sesyjnej Rady Miasta.

Rowerowe maryjne rekolekcje

Ks. Robert Gołębiowski

Wakacyjne miesiące naznaczone są wytrwałym pielgrzymowaniem z różnych stron Polski przed Maryjny Tron na Jasnej Górze.

Petronalia w Międzyzdrojach

Ks. Tomasz Tylutki

Obchody tegorocznego odpustu Piotrowego w Perle Bałtyku, jaką są Międzyzdroje, były połączone z modlitewnym dziękczynieniem za 70 lat powojennych Międzyzdrojów oraz za oddanie miasta w duchową opiekę św. Piotra Apostoła.

Niedziela toruńska

Do Matki Bożej Lipskiej

Aleksandra Wojdyło

Na radosne spotkanie z Matką Bożą oraz po umocnienie wiary, nadziei i miłości do Lubawy i Lip przybyli pątnicy w pielgrzymkach pieszych.

Rodzinnie u kapucynów

Aleksandra Wojdyło

Bracia kapucyni z Rywałdu zaprosili do sanktuarium Matki Bożej i klasztoru na drzwi otwarte, które połączone były z piknikiem rodzinnym.

Niedziela warszawska

Ewangelizują z Maryją

Łukasz Krzysztofka

W dniach 29-30 lipca w Niepokalanowie odbędą się uroczystości jubileuszowe z okazji stulecia założenia Rycerstwa Niepokalanej przez św. Maksymiliana Kolbego.

Chopin w Łazienkach

mak

W Łazienkach Królewskich trwa 58. sezon Koncertów Chopinowskich. W każdą niedzielę o godz. 12.00 i 16.00 przed pomnikiem Chopina występują światowej sławy pianiści.

Szafa Przyjaciół otwarta dla ubogich

Sylwia Niedzieska

Dojrzewające kilka lat marzenie członków wspólnoty Sant’Egidio spełniło się na początku czerwca. Otworzyli Szafę Przyjaciół – miejsce z używaną odzieżą, w którym bezdomni i ubodzy mogą samodzielnie wybrać dla siebie ubrania.

Niedziela wrocławska

Parafia w społeczności wiejskiej

Anna Buchar

Każdy człowiek ma swoją historię. Jest ona czymś więcej niż zwykłym curriculum vitae, składającym się z dat, następujących po sobie etapów życia i osiągnięć.

Rodzina syryjska żyje za czterdzieści euro miesięcznie

Patrycja Jenczmionka-Błędowska

O cierpieniu prześladowanych chrześcijan, a także projekcie „Dar dla Aleppo”, zainicjowanym przez metropolitę wrocławskiego abp. Józefa Kupnego, z bp. Chbeirem rozmawia Patrycja Jenczmionka-Błędowska.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Wyróżnieni za opiekę nad zabytkami

Joanna Ferens

Z rąk Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka mieszkaniec Tarnogrodu Henryk Serek oraz proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie, ks. Jerzy Tworek otrzymali odznaki „Za opiekę nad zabytkami” przyznane im przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego.

W spowiedzi najważniejszy jest Bóg

Al. Piotr Kończyński

Rozmowa z o. Waldemarem Kapciem o formacji, życiu duchowym oraz o sakramencie pokuty i pojednania.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Matka, która teraz potrzebuje pomocy

Ks. Adrian Put

Minęło już kilka tygodni od tragicznego pożaru wieży katedry gorzowskiej. Coraz więcej wiemy o samej tragedii i przebiegu akcji ratowniczej.

Idziemy do Matki Bożej

Kamil Krasowski

Z ks. Krzysztofem Hołowczakiem, przewodnikiem Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców „Warsztaty w drodze”, rozmawia Kamil Krasowski.

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Franciszek

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Kościół

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku