Reklama

Niedziela 30/2017

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Warszawski belweder znów królewski

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Nie opadły jeszcze emocje po wizycie w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, a już mamy nad Wisłą kolejne wyjątkowe spotkanie, którym zainteresował się świat. Nasz kraj odwiedziła para książęca z Wielkiej Brytanii – książę William i księżna Kate, których uwielbiają nie tylko Brytyjczycy.

3

Mały Charlie – najważniejszy człowiek świata

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Charlie Gard to 11-miesięczny chłopczyk z Wielkiej Brytanii, który cierpi na nieuleczalną chorobę. Brytyjscy lekarze chcą odłączyć podtrzymującą go przy życiu aparaturę, co praktycznie oznacza śmierć dziecka.

ocalić Charliego
4

Świat wsłuchuje się w oddech Charliego

Piotr Frankowski

Charlie urodził się 4 sierpnia 2016 r. Niedługo po urodzeniu, gdy okazało się, że jest chory na rzadką chorobę atakującą mięśnie i uszkadzającą mózg, trafił do londyńskiego szpitala

dookoła świata
5

Dookoła świata

wydarzenia
6-7

Wydarzenia

z różnych stron
8-9

Z różnych stron

temat numeru: wielcy Polacy • Rafał Blechacz
10-13

Nie wstydzę się mówić o Panu Bogu

Z Rafałem Blechaczem rozmawiał Krzysztof Tadej

Rafał Blechacz to jeden z najlepszych pianistów świata. Od wygrania w 2005 r. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina jego kariera artystyczna to pasmo wyjątkowych sukcesów.

w najludniejszym kraju muzułmańskim
14-16

Chrześcijanie na celowniku islamistów

Z o. Markusem Solo SVD rozmawiał Włodzimierz Rędzioch

O tym, co się dzieje w Indonezji – najludniejszym kraju muzułmańskim na świecie, o rosnących wpływach radykalnych islamistów i zagrożeniu demokracji w tym kraju z indonezyjskim werbistą o. Markusem Solo rozmawia Włodzimierz Rędzioch

piłkarz • kapłan
17

Boisko zamienił na prezbiterium...

Ks. Łukasz Jaksik

Niektórzy próbują swych sił jako trenerzy piłki nożnej albo działacze klubów sportowych. Philip Mulryne nie zaakceptował w swym życiu roli piłkarza emeryta. Wstąpił do Dominikanów i został katolickim duchownym...

miłość małżeńska
18-19

Błogosławiona różnica

Paweł Zuchniewicz

Dominika Figurska-Chorosińska i Michał Chorosiński, bohaterowie opublikowanego przed miesiącem pierwszego odcinku cyklu „Mistyka ciała” (nr 26/2017), odnaleźli siebie po pielgrzymce do grobu dziś już świętego Jana Pawła II, którego podczas kanonizacji papież Franciszek nazwał Papieżem Rodzin.

tajemnice Fatimy
20-21

Wojna z Kościołem w Portugalii

Grzegorz Górny

Żeby lepiej pojąć kontekst objawień fatimskich, należy poznać sytuację polityczną, która panowała w Portugalii na początku XX wieku.

cykl wakacyjny: Turcja - utracona ziemia chrześcijan
22-23

Perła Wybrzeża Egejskiego

Margita Kotas

Drogi Arkadyjska, Marmurowa i Kuretów – trzy główne arterie miasta – tętnią życiem jak za czasów jego największej świetności. Tłumy turystów odwiedzających Efez dobitnie świadczą, że jest on jednym z najbardziej interesujących miast starożytnych w Europie

korespondencja z Astany
24

EXPO 2017 w Kazachstanie

Sylwia Niedzieska, Astana

Tegoroczna Międzynarodowa Wystawa Astana EXPO 2017 po raz pierwszy w historii odbywa się w Azji Centralnej – w stolicy Kazachstanu. Ponad 100 krajów współzawodniczy, prezentując gospodarcze i kulturowe osiągnięcia oraz kierunki rozwoju

bliżej świata • Bałkany Zachodnie
25

Jak w kotle

Wojciech Dudkiewicz

Oświadczenie Federiki Mogherini, szefowej unijnej dyplomacji, na szczycie Bałkanów Zachodnich w Trieście, że drzwi Unii Europejskiej dla krajów bałkańskich są otwarte, nie powinno nikogo zwodzić. Ich wstąpienie do wspólnoty nie nastąpi szybko

środowisko naturalne
26

Bruksela broni kornika i Sorosa

Artur Stelmasiak

Komisja Europejska skierowała na Polskę skargę ws. Puszczy Białowieskiej i jednocześnie stanęła w obronie interesów George’a Sorosa na Węgrzech

27

Młodzi dla środowiska

Ogólnopolski program aktywnej edukacji pt. „Młodzi dla środowiska” to nowa inicjatywa, która zrodziła się w diecezji drohiczyńskiej. Inicjatorem i realizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej.

Droga św. Jakuba – przewodnik

Marzena Koza

Staraniem grupy miłośników Dróg św. Jakuba ziemia śląska wzbogaciła się o przepiękną odnogę Camino de Santiago, która połączyła dwa niezwykłe miejsca: Jasną Górę z Górą św. Anny.

26 lipca • wspomnienie świętych Joachima i Anny
28-29

Rodzice Maryi

Ks. Jarosław Krzewicki

Życie Rodziców Maryi – Joachima i Anny pokryte jest biblijnym milczeniem. Dlaczego? Czy było coś, co sprawiło, że Autor Pisma postanowił o nich milczeć?

29

26 lipca – odpust świętej Anny

„Święta Anno, prośże Wnuka, niech ma każdy, czego szuka”.

wiara i życie
30-31

Hostia wiary

Dk. Sławomir Pietraszko

„(...) uczyń [mnie] hostią wiary, Ukrzyżowaną” – tak kończy się wiersz napisany w 1901 r. przez nowicjuszkę s. Elżbietę z Dijon. Po przejściach wstąpiła do Zakonu Karmelitanek. Nie miała nawet pojęcia, jak te prorocze słowa z nowicjatu wypełnią się w jej życiu. 18 lipca mija 137. rocznica jej urodzin

Czternaście lat w podróży

Ks. Mariusz Rosik

Do norweskiego Bodø przyleciałem powietrznym tramwajem. Wysiadłem na trzecim przystanku. Samolot lądował średnio co pół godziny. Do ostatniego portu lotniczego dotarła nas ósemka.

31

Czeka na naszą pomoc

liturgia tygodnia
32-33

Przypowieść o chwaście wśród zboża

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 13, 24-43, krótsza Mt 13, 24-30)

Boża Opatrzność

O. Dariusz Kowalczyk SJ

Mamy w Warszawie Świątynię Opatrzności Bożej. Czym jest jednak owa Opatrzność? Wydaje się, że wielu wiernym łatwiej zrozumieć i doświadczyć np. wstawiennictwa Matki Bożej niż Bożej Opatrzności, która wydaje się trochę abstrakcyjna.

poradnik duszpasterski
34

Kłopoty z pamięcią

Odpowiada ks. Zdzisław Wójcik

Jeśli ktoś w wieku 40-50 lat dostrzega, że coraz częściej zdarza mu się coś zapomnieć, czy powinien iść do lekarza?

felieton
35

Senackie uchwały

Jan Żaryn

W ostatnich tygodniach lipca br.praca w Senacie nabiera szczególnego, przedwakacyjnego, przyspieszenia. Jednym z pól aktywności, za który i ja m.in. odpowiadam, jest finalizowanie uchwał dotyczących ważnych wydarzeń historycznych.

35

Sursum Corda, Polsko!

Marian Salwik

Donald Trump, przemawiając na placu Krasińskich w Warszawie, nie „przejęzyczył się” w kwestii „obozów śmierci”, jak to w 2012 r. zdarzyło się jego poprzednikowi, nie pomylił też Powstania Warszawskiego z powstaniem w getcie warszawskim.

rozmawiamy o Polsce
36-37

Aby ludziom chciało się chcieć

Z Krzysztofem Jurgielem rozmawia Wiesława Lewandowska

O likwidowaniu barier i tworzeniu instrumentów wsparcia dla polskiego rolnictwa z ministrem Krzysztofem Jurgielem rozmawia Wiesława Lewandowska

12 lipca • Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
38

Na straży pamięci

Aleksandra Wojdyło

Przed dwoma laty Sejm RP ustanowił Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który obchodzimy 12 lipca. Obława augustowska była operacją przeprowadzoną w lipcu 1945 r. na terenie Suwalszczyzny.

38

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko patronem ulicy

Red.

W Kalwarii Zebrzydowskiej patronem jednej z ulic został bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Miasta.

moim zdaniem
39

Afera podsłuchowa – kto to zrobił?

Witold Gadowski, dziennikarz

Teoria spiskowa z definicji zakłada, że istnieje inne od oficjalnego wyjaśnienie zdarzeń. Zwykle takie teorie pojawiają się w momentach, gdy mamy do czynienia z przełomami i nie da się jednoznacznie wskazać źródła fenomenu.

fakty • opinie
40

My chcemy Boga

Jan Maria Jackowski, publicysta i pisarz, eseista, senator RP, www.jmjackowski.pl

Prezydent USA Donald Trump 6 lipca 2017 r. na placu Krasińskich w Warszawie wygłosił historyczne przemówienie, w którym były trzy istotne motywy. Pierwszy – najczęściej komentowany w aspekcie naszego bezpieczeństwa, miał charakter geopolityczny.

40

Rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
41

Europejskie poparcie dla inicjatywy #ZatrzymajAborcję

pr

41

Chodzi o ważność Mszy św.

pr

Msza w rycie trydenckim

pr

Jak skończy się historia nieposłuszeństwa?

pr

Wolna amerykanka?

pr

Fake news

pr

felietony
42

Korzenie obecnej elity Warszawy

Alina Czerniakowska

Naprawianie Polski dzieje się na naszych oczach. Widać jasno, jak wielki jest opór tych, którzy nie mogą uwierzyć i pogodzić się, że wszelkie zło, przekręty, machloje, kradzieże zawsze wychodzą na wierzch i trzeba za nie brać odpowiedzialność.

42

Dwie wierności

Zdzisław Skotnicki

Majestatyczna postać Jana Pawła II wypełniała całą przestrzeń lotniska w Masłowie, górowała nad tłumem. Nawet burzowa aura dostroiła się do papieskiego majestatu. Był pamiętny czerwiec 1991 r. „... nie można stwarzać fikcji wolności, która rzekomo człowieka wyzwala, a właściwie go zniewala i znieprawia.

felietony
43

W piaskownicy PO

Mirosław Piotrowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, www.piotrowski.org.pl

Frustracja, furia, przygnębienie – to stany, które obserwuję u europosłanek i europosłów PO i PSL.

43

Mama nie jest sama

KAI

Zmyślą o mamach, które oczekując narodzin dziecka, przeżywają trudności, Fundacja Rzecznik Praw Rodziców przygotowała projekt „Mama nie jest sama”.

wspomnienie • Anna Sułkowska
44-45

Anioł Jeevodaya

Beata Zajączkowska

Ktoś nazwał ją „Anną od cichej pracy”. Będąc człowiekiem tysięcy talentów, sama pozostawała na drugim planie. Swą miłością do Boga i człowieka grała tam jednak pierwsze skrzypce

w świecie cyrku
46-47

Życie pod kopułą

Mateusz Wyrwich

Jej rodzice, Franciszka i Ludwik, byli artystami cyrkowymi i właścicielami popularnego Cyrku Harry’ego, który występował niemal w całej Europie, także w Rosji. Ojciec Aniczki był atletą i zapaśnikiem. Również żonglerem i treserem koni, co do dzisiaj jest jednym z koronnych numerów Cyrku Zalewski.

rodzina • poradnik
48

Wszystkie odcienie różu

Joanna Operacz

Małe dziewczynki kochają ten kolor – chcą mieć różowe ubrania, różowe buty i różowe misie. Pewnie dlatego później wiele z nas traktuje róż z dystansem – uważa go za dziecinny, krzykliwy, tandetny albo niestosowny.

48

Uciekła mi przepióreczka

Andrzej W. Wodziński

W Chinach w czasach dynastii Ming mało utalentowani poeci zjadali serca słowików, aby pięknie pisać pieśni i wiersze. Niektórym to pomagało, innych jednak muza poezji – Kaliope nie obdarzała natchnieniem mimo słowiczego menu i zostawali grafomanami bez lirycznej weny.

radość życia
49

Spragnieni radości

Ks. dr Marek Dziewiecki

Jezus pragnie, żeby Jego radość była w nas i żeby była pełna. Każdy człowiek tego pragnie. Czas wakacji sprzyja odczuwaniu tęsknoty za szczęściem.

Niedziela Młodych
50-53

K2 – szczyt świętości

Ewa Biedroń

Młodzi, ambitni, niezadowalający się przeciętnością, ale walczący o coś więcej w swoim życiu. Choć zwykle już nie pamiętają św. Jana Pawła II, to czerpią z niego całymi garściami. Papiescy stypendyści

Jak Fundacja zmienia życie młodych ludzi?

Rocznica ŚDM

Już rok minął od Światowych Dni Młodzieży! Co po nich zostało? Jakie owoce? Co z poruszeniami serc, z postanowieniami, niezliczonymi pomysłami na działania?

Na rowerach po Życie

Karolina Pluta, Albert Kędzierski, Rajd dla Życia

Niedawno zapraszaliśmy was do udziału w Rajdzie dla Życia organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, a dzisiaj kilka słów o tym, jak na nim było

„Byłem w piekle. Nie polecam”

Beata Włoga

Nic tak nie pociąga do zmian i nie daje nadziei na te zmiany jak świadectwa życia innych. Maciej Sikorski to człowiek, który wiele lat błądził i szukał szczęścia i prawdy.

53

Nie przegap

kultura
54

Bagdad, miasto krwi

Witold Dudziński

54

Siła życia

jk

Polski żywioł

jk

Fiński film

wd

prezentacje
55

Poezja między nutami

Grzegorz Majka

Juliusz Łuciuk to kompozytor, który ma swe niekwestionowane miejsce w panteonie twórców muzyki sakralnej – o czym czytelnik niejednokrotnie mógł się przekonać, śledząc na łamach „Niedzieli” relacje z licznych wydarzeń związanych z jego artystyczną aktywnością.

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Piotr Jakub

56

Poszukujemy dziewczynki z hospicjum

Redakcja „Niedzieli”

List z sercem

Chcą korespondować

różne
57

Muzyczne Dary

Lista przebojów Dariusza Ciszewskiego i Janusza „Yaniny” Iwańskiego

57-58

Kalendarium 23-29 VII 2017

Ewa Aszkiewicz

Czeka na naszą pomoc

Placki z cukinii

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Placki z cukinii to szybki obiad dla dzieci i dorosłych. Są delikatne w smaku i można do nich dodać ulubione przyprawy.

pielgrzymowanie 2017
68

Pielgrzymka Duchowa 306. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej

68

Zaproszenie na pielgrzymkę

O. Marek Tomczyk OSPPE, Kierownik 306.Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim