Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

15 lat chóru Pueri Claromontani

Koncert jubileuszowy z okazji 15-lecia Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani odbył się 5 stycznia br. na Jasnej Górze. Koncert wykonany był w ramach 5. Festiwalu Musica Claromontana. Wśród zaproszony gości obecni byli m.in.: o. Jan Poteralski – podprzeor Jasnej Góry, Krzysztof Matyjaszczyk – prezydent miasta Częstochowy, Ireneusz Kozera – dyrektor Filharmonii Częstochowskiej, Marta Szajnoga – zastępca dyrektora regionu sieci Poczty Polskiej w Katowicach, Lidia Dudkiewicz – redaktor naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, Jolanta Sosińska – dyrektor Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Częstochowie. Na koncercie nie zabrakło również rodziców, bliskich i przyjaciół chórzystów oraz zaprzyjaźnionych kapłanów z parafii, gdzie chór występował.

Reklama

Na początku głos zabrał prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk: – Dzisiaj jest dzień szczególny, nasz chór Pueri Claromontani obchodzi swoje 15. urodziny, dlatego chciałbym bardzo serdecznie pogratulować naszym jubilatom i podziękować, że w taki piękny sposób chcą realizować swoje pasje, a przy tym jeszcze sławić kulturalnie nasze miasto Częstochowę. Z okazji tego jubileuszu został przygotowany specjalny grawerton. Oto jego treść: „Z okazji jubileuszu 15-lecia Jasnogórskiego Chóru Pueri Claromontani twórcom i całemu zespołowi serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za dotychczasowe osiągnięcia oraz zasługi dla miasta, podziękowanie za pełną zaangażowania działalność na rzecz częstochowskiego środowiska muzycznego, upowszechnianie muzyki chóralnej i kultywowanie tradycji śpiewaczej oraz nieustanną troskę o rozwój kultury”. Odczytany został również okolicznościowy list od ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego: „Jubileusz piętnastolecia jest jubileuszem szczególnym, wskazuje bowiem na taki okres, po którym odpowiedzialnie stwierdzić można, że inicjatywa pomyślnie przeszła próbę czasu; że jej trwałość i solidność dowodzi nie tylko pasji, zaangażowania i talentu jej twórców, lecz również tego, że wpisuje się ona w głęboką i prawdziwą potrzebę społeczną” – napisał minister.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas koncertu zostały wykonane trzy części „Weihnachtsoratorium” BWV 248 Jana Sebastiana Bacha. Wykonawcami byli: Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani, Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im F. Chopina w Opolu, Katarzyna Kłosowska – sopran, Katarzyna Toboła – alt, Bartosz Nowak – tenor, Nikhil Goyal – bas, Hubert Prochota – przygotowanie orkiestry. Całością dyrygował Jarosław Jasiura.

Na zakończenie głos zabrał dyrygent chóru Jarosław Jasiura: – Chciałbym podziękować wszystkim, którzy wspierają nas w jakikolwiek sposób – powiedział. – Nie byłoby tego chóru, nie byłoby tej pracy bez was wszystkich, bez pomocy, którą na co dzień odczuwamy, i ten koncert dedykowaliśmy wszystkim, którym winniśmy wdzięczność. Dziękujemy!

Koncert dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

50-leciE Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

Reklama

Jasnogórska Rodzina Różańcowa świętuje w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia. Rozpoczęcie obchodów jubileuszu miało miejsce 6 stycznia br. na Jasnej Górze. Eucharystii przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Mszę św. koncelebrował ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej, konfrater Zakonu Paulinów. Słowa powitania wypowiedział o. Marek Nowacki, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Mówił: – W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 1968 r. członkowie róż różańcowych modlący się przy Sanktuarium Jasnogórskim, tutaj, w Kaplicy, zawierzyli się uroczyście Matce Bożej. To wydarzenie dało początek Jasnogórskiej Rodzinie Różańcowej. Zbieramy się dziś, aby dziękować Panu Bogu za 50 lat modlitwy i życia Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Chcemy odśpiewać uroczyste „Te Deum”, ale także ponowić Akt Zawierzenia.

– Ten czas jubileuszowy to także przypomnienie wszystkich, którzy na przestrzeni pół wieku tę grupę formowali, którzy tę grupę wpisali w historię swojego życia i w swoje serce. Wspominamy dzisiaj i przywołujemy śp. o. Bronisława Matyszczyka i niedawno powołanego do wieczności o. Bogumiła Schaba. Prosimy o to, by Maryja wprowadziła ich przed Oblicze miłosiernego Ojca, by za to dobro, które tutaj, na ziemi, pragnęli dać drugiemu człowiekowi, za to ich ogromne zaangażowanie w tworzenie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej i w skupianie przy Maryi ludzi zaangażowanych, Bóg obdarzył ich życiem wiecznym – podkreślił w homilii o. Arnold Chrapkowski.

Jasnogórska Rodzina Różańcowa zachęca do jubileuszowego pielgrzymowania na Jasną Górę między 6 stycznia a 7 października br. W sekretariacie Rodziny Różańcowej będzie wyłożona księga, w której można upamiętnić swój osobisty Akt Zawierzenia Matce Bożej. Przygotowane zostały także specjalne obrazy i pamiątki jubileuszowe. Będą również dostępne błękitne szarfy Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Centrum obchodów 50-lecia istnienia Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej będą stanowiły doroczne rekolekcje wspólnoty na Jasnej Górze i uroczystość Matki Bożej Różańcowej, która przypada 7 października 2018 r.

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

www.jasnagora.com

Podziel się:

Oceń:

2018-01-17 10:04

Wybrane dla Ciebie

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03
Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Więcej ...

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Więcej ...

Stolica Apostolska upomina się o los dzieci, ofiar handlu ludźmi

2026-06-23 19:17

Vatican Media

Na znaczenie ochrony i rehabilitacji dzieci, które padły ofiarą handlu ludźmi zwrócił uwagę stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy agendach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Arcybiskup Ettore Balestrero, podczas 62. sesji Rady Praw Człowieka podkreślił, że potrzebne są bezpieczne szlaki migracyjne i zwalczanie oszustw rekrutacyjnych online.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2026 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2026 r.

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

Wiara

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy...

Kościół

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Kościół

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

W diecezjach

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej...

Niedziela Małopolska

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej...

Rzym: z kaplicy szpitala skradziono tabernakulum!

Kościół

Rzym: z kaplicy szpitala skradziono tabernakulum!