Reklama

Wierni dziedzictwu Prymasa Tysiąclecia

Wsłuchując się w głos św. Jana Pawła II, który apelował o to, by postać Prymasa Tysiąclecia stała się przedmiotem modlitwy, refleksji i głębokiej narodowej medytacji, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL zorganizowały międzynarodową sesję pt. „Stefan Kardynał Wyszyński – Nauczyciel Praw Bożych”

Jak podkreślił prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL – ks. dr hab. Mirosław Sitarz, prof. KUL, celem spotkania na tym międzynarodowym forum było „wsłuchiwanie się w zawsze aktualne i niezmienne nauczanie praw Bożych, głoszone słowem i czynem przez kard. Stefana Wyszyńskiego”. – Na tej Bożej ziemi chcemy uczyć się chodzić po Bożemu – powiedział za Prymasem Tysiąclecia.

Niezmienne nauczanie

Zaproszenie do udziału w sesji, która odbyła się 13 stycznia br. w Lublinie, przyjęli prelegenci z Anglii, Czech, Niemiec, Ukrainy i Polski. Sympozjum, któremu patronował bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem bp. Ryszarda Karpińskiego. Wydarzenie poświęcone najwybitniejszemu absolwentowi Wydziału Prawa KUL wpisało się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecia istnienia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Osoba i myśl czcigodnego sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego zostały ukazane podczas dwóch sesji wykładowych. Prelegenci podjęli tematy m.in. koncepcji odnowy moralnej narodu i wychowania młodego pokolenia Prymasa Tysiąclecia, jego wkładu w Sobór Watykański II, wizji uniwersytetu, śledztwa dotyczącego uwięzienia kard. Wyszyńskiego i stosunku do niego władz PRL, wkładu sługi Bożego w kształtowanie relacji z narodami ościennymi i jego troski o chrześcijańską tożsamość Europy. Ks. Sitarz wskazał na szczególne miejsce Maryi w polskim narodzie i potrzebę realizacji Ślubów Jasnogórskich, które są nadal aktualne, stanowią fundament ładu moralnego i zobowiązują do odpowiedzialności. Ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” i moderator Ruchu „Europa Christi”, wskazał na troskę Prymasa o tożsamość kulturową Europy. W części poświęconej krytycznemu stosunkowi kard. Wyszyńskiego wobec komunizmu wystąpił m.in. prof. dr Peter Raina z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który omówił stosunek władz PRL do posługi Prymasa. Zwrócił uwagę, że mimo ich wrogiego nastawienia sługa Boży wzbudzał ogromny szacunek. Było to wynikiem wielkiej kultury rozmowy kard. Wyszyńskiego ze wszystkimi, również z przeciwnikami Kościoła i wiary. – Ta umiejętność powinna cechować zachowania obecnych polityków; jej brak prowadzi do konfliktów – powiedział gość z Oksfordu.

Reklama

Prestiżowe nagrody

Zwieńczeniem konferencji było walne zebranie stowarzyszenia, którego najważniejszą część stanowiło wręczenie medali i nagród im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. Jak wyjaśnił ks. Sitarz, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL ustanowiło nagrodę za wybitne osiągnięcia organizacyjne, naukowe lub dydaktyczne dla osób, które w swoim życiu postępują według zasad katolickich i szerzą je zgodnie z dewizą: „Deo et Patriae” (Bogu i Ojczyźnie). – W 1957 r. podczas spotkania z prawnikami Prymas Tysiąclecia podkreślił, że dla dobrego wypełniania zadań prawnik musi mieć odpowiedniego ducha umiłowania człowieka, prawa i sprawiedliwości oraz dobrze uformowane sumienie. Wsłuchując się w nauczanie naszego najwybitniejszego absolwenta, chcemy uhonorować ludzi kierujących się tymi zasadami – powiedział ksiądz prezes. Nagrody im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia otrzymali: ks. inf. Ireneusz Skubiś, ks. prof. Wojciech Góralski, mec. Stefan Hambura i prof. dr Peter Raina; medalami zostały uhonorowane osoby zaangażowane w działalność stowarzyszenia, m.in. ks. prof. Józef Krukowski.

Wręczenie nagród zostało poprzedzone laudacjami. Ks. inf. Ireneusz Skubiś został przedstawiony jako charyzmatyczny kapłan i człowiek wielkiego formatu, który reaktywował Tygodnik Katolicki „Niedziela” i stworzył przy nim multimedialną instytucję kościelną, podejmującą najnowocześniejsze sposoby ewangelizacji. Nagrodę otrzymał za „niezwykle pracowite życie, posługę słowem pisanym i mówionym, głoszenie prawdy, wzorowe wypełnianie posługi kapłańskiej i dziennikarskiej”. Ks. prof. Wojciech Góralski został wyróżniony jako niekwestionowany autorytet prawa kanonicznego i autor ponad tysiąca prac naukowych. Mec. Stefan Hambura odebrał nagrodę za obronę wartości chrześcijańskich w życiu publicznym, za odważne i wytrwałe dochodzenie prawdy i sprawiedliwości. Prof. dr Peter Raina zyskał natomiast uznanie za liczne opracowania na temat historii Kościoła w Polsce w czasach komunistycznych, a szczególnie za publikacje poświęcone Prymasowi Tysiąclecia.

2018-01-24 12:43

Wybrane dla Ciebie

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

Adobe Stock

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Więcej ...

Sieć modlitewna. Możesz dołączyć

2022-11-30 22:09
Misjonarki modlą się w celi św. Maksymiliana.

Misjonarki o. Kolbego

Misjonarki modlą się w celi św. Maksymiliana.

Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego, które są instytutem świeckim, zachęcają wiernych do włączenia się w inicjatywę pod nazwą „Cela miłości”.

Więcej ...

Benedykt XVI przyjął laureatów Nagrody Ratzingera

2022-12-01 21:38

Włodzimierz Rędzioch

Dziś po południu, w czwartek 1 grudnia, papież-senior Benedykt XVI przyjął w klasztorze „Mater Ecclesiae”dwie osobistości uhonorowane dziś rano przez papieża Franciszka Nagrodą Ratzingera: francuskiego biblistę o. Michela Fédou, jezuitę oraz amerykańskiego prawnika pochodzenia żydowskiego prof. Josepha Weilera, którym towarzyszył prezes Fundacji Ratzingera ks. Federico Lombardi SJ.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Wiadomości

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...