Reklama

Wierni dziedzictwu Prymasa Tysiąclecia

Wsłuchując się w głos św. Jana Pawła II, który apelował o to, by postać Prymasa Tysiąclecia stała się przedmiotem modlitwy, refleksji i głębokiej narodowej medytacji, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL zorganizowały międzynarodową sesję pt. „Stefan Kardynał Wyszyński – Nauczyciel Praw Bożych”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak podkreślił prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL – ks. dr hab. Mirosław Sitarz, prof. KUL, celem spotkania na tym międzynarodowym forum było „wsłuchiwanie się w zawsze aktualne i niezmienne nauczanie praw Bożych, głoszone słowem i czynem przez kard. Stefana Wyszyńskiego”. – Na tej Bożej ziemi chcemy uczyć się chodzić po Bożemu – powiedział za Prymasem Tysiąclecia.

Niezmienne nauczanie

Zaproszenie do udziału w sesji, która odbyła się 13 stycznia br. w Lublinie, przyjęli prelegenci z Anglii, Czech, Niemiec, Ukrainy i Polski. Sympozjum, któremu patronował bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem bp. Ryszarda Karpińskiego. Wydarzenie poświęcone najwybitniejszemu absolwentowi Wydziału Prawa KUL wpisało się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecia istnienia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Osoba i myśl czcigodnego sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego zostały ukazane podczas dwóch sesji wykładowych. Prelegenci podjęli tematy m.in. koncepcji odnowy moralnej narodu i wychowania młodego pokolenia Prymasa Tysiąclecia, jego wkładu w Sobór Watykański II, wizji uniwersytetu, śledztwa dotyczącego uwięzienia kard. Wyszyńskiego i stosunku do niego władz PRL, wkładu sługi Bożego w kształtowanie relacji z narodami ościennymi i jego troski o chrześcijańską tożsamość Europy. Ks. Sitarz wskazał na szczególne miejsce Maryi w polskim narodzie i potrzebę realizacji Ślubów Jasnogórskich, które są nadal aktualne, stanowią fundament ładu moralnego i zobowiązują do odpowiedzialności. Ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” i moderator Ruchu „Europa Christi”, wskazał na troskę Prymasa o tożsamość kulturową Europy. W części poświęconej krytycznemu stosunkowi kard. Wyszyńskiego wobec komunizmu wystąpił m.in. prof. dr Peter Raina z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który omówił stosunek władz PRL do posługi Prymasa. Zwrócił uwagę, że mimo ich wrogiego nastawienia sługa Boży wzbudzał ogromny szacunek. Było to wynikiem wielkiej kultury rozmowy kard. Wyszyńskiego ze wszystkimi, również z przeciwnikami Kościoła i wiary. – Ta umiejętność powinna cechować zachowania obecnych polityków; jej brak prowadzi do konfliktów – powiedział gość z Oksfordu.

Prestiżowe nagrody

Zwieńczeniem konferencji było walne zebranie stowarzyszenia, którego najważniejszą część stanowiło wręczenie medali i nagród im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. Jak wyjaśnił ks. Sitarz, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL ustanowiło nagrodę za wybitne osiągnięcia organizacyjne, naukowe lub dydaktyczne dla osób, które w swoim życiu postępują według zasad katolickich i szerzą je zgodnie z dewizą: „Deo et Patriae” (Bogu i Ojczyźnie). – W 1957 r. podczas spotkania z prawnikami Prymas Tysiąclecia podkreślił, że dla dobrego wypełniania zadań prawnik musi mieć odpowiedniego ducha umiłowania człowieka, prawa i sprawiedliwości oraz dobrze uformowane sumienie. Wsłuchując się w nauczanie naszego najwybitniejszego absolwenta, chcemy uhonorować ludzi kierujących się tymi zasadami – powiedział ksiądz prezes. Nagrody im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia otrzymali: ks. inf. Ireneusz Skubiś, ks. prof. Wojciech Góralski, mec. Stefan Hambura i prof. dr Peter Raina; medalami zostały uhonorowane osoby zaangażowane w działalność stowarzyszenia, m.in. ks. prof. Józef Krukowski.

Wręczenie nagród zostało poprzedzone laudacjami. Ks. inf. Ireneusz Skubiś został przedstawiony jako charyzmatyczny kapłan i człowiek wielkiego formatu, który reaktywował Tygodnik Katolicki „Niedziela” i stworzył przy nim multimedialną instytucję kościelną, podejmującą najnowocześniejsze sposoby ewangelizacji. Nagrodę otrzymał za „niezwykle pracowite życie, posługę słowem pisanym i mówionym, głoszenie prawdy, wzorowe wypełnianie posługi kapłańskiej i dziennikarskiej”. Ks. prof. Wojciech Góralski został wyróżniony jako niekwestionowany autorytet prawa kanonicznego i autor ponad tysiąca prac naukowych. Mec. Stefan Hambura odebrał nagrodę za obronę wartości chrześcijańskich w życiu publicznym, za odważne i wytrwałe dochodzenie prawdy i sprawiedliwości. Prof. dr Peter Raina zyskał natomiast uznanie za liczne opracowania na temat historii Kościoła w Polsce w czasach komunistycznych, a szczególnie za publikacje poświęcone Prymasowi Tysiąclecia.

Podziel się:

Oceń:

2018-01-24 12:43

Wybrane dla Ciebie

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

2025-07-02 08:18

Karol Porwich/Niedziela

Najwyższy pomnik Jana Pawła II znajduje się w Częstochowie, w Parku Miniatur Sakralnych. Został odsłonięty w 2013 roku i mierzy 14 metrów wysokości. Jest to największy na świecie pomnik papieża Polaka. Na twarzy Karola Wojtyły ktoś namalował jaszczurkę.

Więcej ...

Toruń: Około 10 tysięcy osób przeszło w Marszu Milczenia po zabójstwie 24-letniej Klaudii

2025-07-06 16:34
Marsz milczenia przeszedł ulicami Torunia

PAP

Marsz milczenia przeszedł ulicami Torunia

Ok. 10 tys. osób przeszło ulicami Torunia w Marszu Milczenia po zabójstwie 24-letniej Klaudii, którą w nocy z 11 na 12 czerwca napadł w parku Glazja 19-letni obcokrajowiec. Młoda barmanka, doktorantka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zmarła dwa tygodnie później w szpitalu. Zbrodnia wstrząsnęła miastem.

Więcej ...

RCB: w czterech województwach duże zagrożenie pożarowe w lasach

2025-07-06 18:49
RCB zagrożeniem pożarowym w lasach

Adobe Stock

RCB zagrożeniem pożarowym w lasach

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert w związku ze zwiększonym zagrożeniem pożarowym lasów w części woj. lubuskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Przypomniano, by nie używać ognia w lesie i jego sąsiedztwie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Leon XIV

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa